درمان های خانگی

مزایای سلامتی گیاه دم اسبی

خواص دم اسبی

Horsetail) Equisetum arvense) گیاهی است در خانواده از گیاهان Equisetaceae، که از زمان یونان باستان و روم استفاده می شود.

این گیاه به طور سنتی به عنوان یک گیاه دارویی برای درمان پوکی استخوان، سل و مشکلات کلیوی مورد استفاده قرار می گرفت. همچنین از آن به عنوان یک داروی ادرارآور (برای تسکین احتباس مایعات) و برای جلوگیری از خونریزی و بهبود زخم ها استفاده شده است. با این حال، مطالعات تحقیقاتی موثقی در مورد استحکام ادعاها، مبنی بر بی خطری استفاده از گیاه دم اسبی یا مؤثر برای استفاده به عنوان گیاه دارویی بسیار مفید، موحود است.
نامهای دیگر دم اسب عبارتند از: آسپرل، برس بطری، coda cavallina ،cola de caballo، دم اسب معمول، Equisetum، دم اسبی مزرعه، گیاه اسب، گیاه چمن دم اسبی، راش دم اسبی، بید اسب، shave grass و دم اسب بهاری.

فواید سلامتی گیاه دم اسبی

اگرچه اطلاعات تحقیقات بالینی کافی مورد نیاز برای تأیید ادعای مزایای سلامتی دم اسب وجود ندارد از این گیاه برای معالجه بسیاری از شرایط استفاده می شود از جمله:
آستئوآرتریت
سنگ کلیه یا مثانه
عفونت ادراری
بی اختیاری (عدم توانایی در کنترل مثانه)
نقرس
خون ریزی
کاهش وزن
سرمازدگی
زخمها
دوره های شدید قاعدگی

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مطالعات

پوکی استخوان شامل نرم شدن یا نازک شدن بافت استخوان است. این اغلب در زنان یائسه رخ می دهد. Horsetail (دم اسبی) حاوی سیلیکون، ماده معدنی مورد نیاز برای تولید استخوان سالم و تولید بافت همبند است. این به همین دلیل است که از دم اسب برای درمان پوکی استخوان در یائسگی استفاده شده است. در یک مطالعه حیوانات در سال 2016، که در ژورنال فارماکولوژی هند منتشر شده است نویسندگان این مطالعه نوشتند: "اثبات شده است که کلسیم، ویتامین D، روی - لیسین، L - پرولین، L- آرژنین و اسید L- آسکوربیک (N) کانی سازی ماتریس استخوان و تشکیل استخوان را تسریع می کنند. افزودن عصاره اتانولی E. arvense به مخلوط N برای تشکیل استخوان مفید است. "مطالعات اثربخشی بیشتری (به ویژه مطالعات مربوط به انسان) برای اثربخشی اثر دم اسبی در درمان پوکی استخوان لازم است.
دانشکده علوم سلامتی هانتینگتون گزارش داد که گیاه دم اسب منبع خوبی از اسید آمینه سیستئین، همراه با مواد معدنی مانند سلنیوم (شناخته شده برای تقویت رشد مو) است .
در یک مطالعه در حیوانات که توسط مجله علوم زیستی پاکستان چاپ شده است نویسندگان این تحقیق توضیح می دهند که دم اسب ممکن است دارای یک اثر ضد دیابتی قابل توجه باشد با بیان اینکه مطالعات بیشتری لازم است تا مشخص شود دقیقاً چگونه Equisetum arvense (دم اسب) برای کاهش قند خون کار می کند.

چگونه کار می کند؟

تصور می شود که مواد شیمیایی موجود در دم اسب دارای خاصیت ضد التهابی (کاهش التهاب) و آنتی اکسیدان (مواد شیمیایی کمک کننده به تقویت سیستم ایمنی بدن) هستند. Horsetail حاوی سیلیس و سیلیکون، مواد معدنی است که برای تقویت مو و ناخن و همچنین ترویج بافت سالم استخوان همکاری می کنند. سلنیوم همچنین در دم اسب یافت می شود. این ماده معدنی است که به رشد مو کمک می کند.

عوارض جانبی احتمالی

طبق گفته DailyMed، دم اسب توسط FDA (سازمان غذا و دارو) به عنوان گیاه ایمنی تعریف نشده شناخته شده است.
اخطار ویژه
به دلیل داشتن آنزیم موجود در گیاه به نام تیامیناز ممکن است در طولانی مدت مصرف دم اسب ناایمن باشد. این آنزیم تیامین (ویتامین B1) را تجزیه می کند و آن را بی فایده می کند. وفور آن می تواند منجر به کمبود تیامین شود.
اگرچه برخی از محصولات تجاری دم اسب وجود دارند که دارای مارک فاقد تیامیناز هستند اما باید به خاطر داشته باشید که مکمل های گیاهی توسط FDA تنظیم نمی شوند و برچسب زدن می تواند فریب دهنده باشد. علاوه بر این، شواهد تحقیقات پزشکی قابل اطمینان کافی وجود ندارد که بدانیم آیا محصولات بدون تیامیناز بی خطر هستند.

موارد منع مصرف گیاه دم اسبی

موارد منع مصرف شرایطی از جمله ( درمان با داروهای دیگر یا بیماری ها) است که در آنها نباید از داروی خاص یا مکمل گیاهی استفاده شود. دم اسبی برای کسانی که این شرایط را دارند منع مصرف دارد:
اختلالات مصرف الکل به دلیل شیوع کمبود تیامین در مصرف زیاد الکل
بارداری یا شیردهی: شواهد تحقیقات بالینی کافی برای اثبات ایمنی استفاده از دم اسب در دوران بارداری یا شیردهی وجود ندارد.
به نظر می رسد که در دیابت باعث کاهش قند خون می شود و می تواند قند خون را به میزان خطرناکی پایین بیاورد.
کمبود تیامین - دم اسب باعث کاهش تیامین به صورت نیمی از بدن می شود و این می تواند به کمبود تیامین منجر شود.
هیپوکالمی (سطح پتاسیم پایین) اثر دیورتیک (شستشوی مایعات) در اثر تجویز مایعات ممکن است بیش از حد پتاسیم را از بدن خارج کند زیرا مایعات سرازیر می شوند و باعث بدتر شدن سطح پتاسیم پایین می شوند.

تداخلات دارویی

دم اسب نباید با داروهای زیر خورده شود:
لیتیم: اثر دیورتیک دم اسب ممکن است با میزان دفع لیتیوم از بدن تداخل داشته باشد این می تواند منجر به تغییر در سطح لیتیوم شود (به طور بالقوه باعث عوارض جانبی جدی می شود).
داروهای دیابتی از قبیل آماریل (گلیمپراید)، گلیبورید، انسولین، پیوگلیتازون، روزیگلیتازون، دیابیناز (کلروپروپامید)، گلوکوترول (گلیپیزید)، اوریناز (تولبوتامید) و غیره. از آنجا که مشخص شده است که دم اسب موجب کاهش قند خون می شود اگر مکمل گیاهی را با انسولین یا داروهای دیابتی دیگر مصرف کنید می توانند به میزان خطرناکی سبب کاهش سطح قند خون شوند.
دیورتیک ها (قرص های آب)، به ویژه آنهایی که پتاسیم را کاهش می دهند مانند دیوریل (کلروتیازید)، تالیتون (کلورتالیدون)، لاریکس (فوروزمید) و هیدروکلروتیازید (HCTZ). یک مطالعه کوچک و تصادفی دو سو کور نشان داد که دم اسب به همان اندازه برای پچ های نیکوتین یا آدامس نیکوتین: دم اسب نیز حاوی نیکوتین است بنابراین در جویدن آدامس یا استفاده از پچ های جایگزین نیکوتین، نباید مصرف شود.
لانوکسین (دیگوکسین): افرادی که دارای بی نظمی قلب (آریتمی) هستند و همچنین افرادی که دیگوکسین مصرف می کنند به دلیل توانایی گیاه دارویی در کاهش سطح پتاسیم (که ممکن است سبب مشکل در ضربان قلب منظم و بدتر شدن آریتمی های قلبی شود)، نباید گیاه دم اسب مصرف کنند.
قبل از مصرف هر نوع مکمل گیاهی، ابتدا باید با پزشک متخصص سلامت حرفه ای مشورت کنید به خصوص اگر داروهای تجویزی مصرف می کنید. داروهای بدون نسخه، مکمل های طبیعی و ویتامین ها همچنین می توانند با مکمل های گیاهی مانند دم اسبی ارتباط برقرار کنند. همیشه از احتیاط استفاده کنید و توصیه های ارائه دهندگان خدمات سلامتی را در مورد استفاده از دم اسب و سایر گیاهان دارویی رعایت کنید.

انتخاب، تهیه و ذخیره سازی

داروی ساخته شده با دم اسب از Equisetum معمولاً بی خطر در نظر گرفته می شود با این حال، گونه دیگری از دم اسب به نام Equisetum palustre برای اسبها سبب مسمومیت شد.

آماده سازی

Horsetail به عنوان یک گیاه خشک برای استفاده در چای و سایر مخلوط ها و همچنین یک فرم مایع در دسترس است. کپسول و تنتور نیز موجود است.
دقیقاً مانند سایر مکمل ها و داروهای گیاهی، میزان مصرف دم اسب بستگی به عوامل زیادی دارد از جمله سن فرد، وضعیت سلامتی و موارد دیگر. این فاکتورها به اندازه کافی مورد مطالعه قرار نگرفته اند تا در هنگام مصرف، دوز ایمن و مؤثر دم اسب را حاصل كنند. حتماً دستورالعمل های naturopath، داروساز، پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های سلامت را رعایت کنید و همیشه برچسب بسته مربوط به دوز را بخوانید و دنبال کنید.
صرف نظر از گزارشات مربوط به سمیت دم اسب، برخی از متخصصان گیاهان دارویی هنوز هم استفاده از آن را توصیه می كنند.
متوسط دوز دم اسب بستگی به شرایطی دارد که درمان می شود دوزهای متوسط ممکن است شامل موارد زیر باشد:
ناخن های شکننده: یک نوع خاص از فرمول موضعی (از جمله دم اسب و سایر عناصر شیمیایی) که هر شب به مدت 29 روز (یا هر روز دیگر به مدت 14 روز) در کارآزمایی های بالینی اعمال می شود.
دیورتیک: یک عصاره خشک از دم اسب که شامل 0.026 درصد کل فلاونوئیدها بود به عنوان دوز 300 میلی گرم از طریق دهان سه بار در روز داده شد.
ترمیم زخم: یک پماد 3٪ از دم اسب در مادران بعد از زایمان هر 12 ساعت به مدت 10 روز به محل اپی تیزوتومی اعمال شد.
مقادیر دم اسب از Penn State Hershey:
یک کپسول: دوز استاندارد 10 تا 15 درصد سیلیس دارد.
یک تزریق گیاهی: 2 تا 3 قاشق چایخوری دم اسب خشک شده، سه بار در روز.
تنتور: نسبت باید از 1 به 5 باشد (دوز باید توسط یک ارائه دهنده خدمات سلامت تعیین شود)
کمپرس (برای زخم ها یا درمان پوست): 10 گرم گیاه در هر لیتر (33.8 اونس) آب در روز.

ذخیره سازی

تمام آماده سازی ها باید در یک ظرف درب بسته شده تاریک نگه داشته شده و در معرض نور قرار نگیرند.

چای دم اسبی

دستور العمل چای دم اسب لاغری می تواند به شما در طول کاهش وزن کمک کند تا وزن از دست بدهید. به دلیل تمرکز مواد مغذی، این یک راه عالی برای تحریک متابولیسم و سالم نگه داشتن قلب شما است.
عناصر
1 قاشق چایخوری دم اسب خشک (5 گرم)
1 فنجان آب (250 میلی لیتر)
آماده سازی
یک قاشق چایخوری دم اسب را در یک فنجان آب جوش بریزید.
درپوش ان را بگذارید اجازه دهید تا برای 10 دقیقه خیس بخورد سپس فشار داده و صاف کنید.
چگونه بنوشیم
اواسط صبح و دوباره در بعد از ظهر بنوشید.
روزانه تا سه فنجان بنوشید.

دم اسبی، کنگر فرنگی و نوشیدنی لیمو

در این دستور العمل، خصوصیات دیورتیک دم اسبی با اجزای کنگر فرنگی و لیمو ترکیب می شود تا به شما در کاهش وزن موثر کمک کند. این نوشیدنی جالب بدن را سم زدایی کرده و عملکرد کبد را بهبود می بخشد.
از طرف دیگر، این روند از بین رفتن چربی را پشتیبانی می کند و به قلیایی بدن کمک می کند. علاوه بر این، با تورم بیش از حد مبارزه می کند و گره های چربی را که منجر به سلولیت در پاها، باسن و شکم می شود به حداقل می رساند.
عناصر
1 کنگر فرنگی
2 فنجان آب (500 میلی لیتر)
2 قاشق غذاخوری دم اسبی (30 گرم)
1 قاشق غذاخوری آب لیمو (5 میلی لیتر)
آماده سازی
کنگر فرنگی را به قطعات خرد کرده و تکه ها را در یک قابلمه با فنجان آب جوش دهید.
پس از جوش آمدن، گرما را کم کرده و دم اسبی را اضافه کنید.
بعد از دو یا سه دقیقه، از روی حرارت بردارید.
سپس بگذارید 15 دقیقه خیس بخورد سپس آن را فشار داده و صاف کنید.
در آخر و یک قاشق چایخوری آب لیمو به آن اضافه کنید و مصرف کنید.
چگونه بنوشیم
یک فنجان را با روی معده خالی و دوباره بعد از ظهر بنوشید.
دم اسبی را به مدت دو هفته پشت سر هم بنوشید به مدت دو هفته استراحت کنید و سپس تکرار کنید.

اینفیوژن دم اسبی و چای سبز

چای سبز و دم اسب دو تا از بهترین مکمل های کاهش وزن هستند. هر دو ماده باعث افزایش متابولیسم و افزایش مصرف انرژی می شوند. علاوه بر این، آنها مایعات را به طور موثری سم زدایی کرده و حذف می کنند.
در حقیقت، این نوشیدنی طبیعی باعث تحریک گردش خون شده و ظاهر سلولیت را کاهش می دهد. همچنین با نفخ و یبوست مبارزه می کند.
عناصر
1 فنجان آب (250 میلی لیتر)
½ قاشق چایخوری دم اسب خشک (7 گرم)
1 قاشق چایخوری چای سبز (5 گرم)
آماده سازی
یک فنجان آب را بجوشانید و وقتی به نقطه جوش رسید دم اسبی و چای سبز را اضافه کنید.
گرما را کم کنید و بعد از پنج دقیقه از روی حرارت بردارید.
در آخر، بگذارید تا خیس بخورد و سپس فشار داده و صاف کنید.
چگونه بنوشیم
اواسط صبح، هنگام میل شدید به غذا بنوشید.
اگر دوست دارید بعد از ظهر دوباره بنوشید.

موارد منع مصرف دم اسب

تقریباً در تمام مکمل های غذایی، هنگام مصرف متوسط دم اسب در مدت زمانی کوتاه، بی خطر است. با این وجود، شناختن عوارض یا موارد منع مصرف آن بسیار مهم است:
اگر از کمبود ویتامین B رنج می برید و یا الکلیسم هستید آن را مصرف نکنید.
آن را بیش از حد مصرف نکنید زیرا این امر می تواند بر کلیه ها تأثیر بگذارد.
زنان باردار و کودکان باید از آن اجتناب کنند.
در مورد بیماری کبد و کلیه، بهتر است قبل از مصرف این روش های درمانی با پزشک مشورت کنید.
افرادی که فشار خون بالا دارند یا مشکلات قلبی ندارند نباید آن را مصرف کنند.
مصرف بیش از حد می تواند باعث اسهال و ناراحتی معده شود.
با این حال، قبل از مصرف آن باید اطمینان داشته باشید که متعلق به گروه افرادی نیستید که باید از آن جلوگیری کنند. اگر شما روشن هستید امروز آن را در رژیم غذایی خود قرار دهید!

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search