درمان های خانگی

12 درمان خانگی جرب در سگ ها

درمان خانگی گال در سگ

آیا سگ شما از ریزش مو، خارش لکه های کچلی، خاراندن و زخم رنج می برد؟

سپس زمان آن فرا رسیده است که موهای سگ خود را از نظر مانگ یا گال سگ بررسی کنید. جرب یا گال سگ یک بیماری انگلی در سگ ها است که توسط کنه های میکروسکوپی ایجاد می شود.
دو نوع اصلی از گال وجود دارد - جرب سارکوپتیک، که بین میزبان و demodectic منتقل می شود که در طی چند روز اول زندگی از مادر به توله سگ منتقل می شود.
موارد موضعی مانگ در یك یا دو ناحیه كوچك محدود می شود كه باعث ایجاد لكه های پوستی پوسته ای در صورت سگ می شود. اما دمودکتیک مانگ تعمیم یافته مناطق بزرگتری از پوست یا کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. اغلب منجر به عفونت باکتریایی ثانویه می شود که یک بیماری پوستی خارش آور و بدبو است. مقاوم ترین شکل از تاول - پودودرماتیت دمودکتیک محدود به پا است و با عفونت باکتریایی همراه است.
انواع مختلفی از داروها برای درمان در دسترس است اما درمان به نوع و نژاد سگ بستگی دارد. علاوه بر دارو، تعدادی از داروهای خانگی نیز می تواند بر روی توله سگها و سگ ها تجویز شود تا خارش، درد و تحریک ناشی از مانگ برطرف شود.

درمان های خانگی گال (مانگ) در سگ ها:

1. بنزوئیل پراکسید

بنزوئیل پراکسید مهمترین درمانی است که می توانید برای درمان کنه Demodectic استفاده کنید. این کنه ها یک لایه محافظ ضخیم روی پوست ایجاد می کنند که منافذ و فولیکول ها را می پوشاند. فقط بنزوئیل پراکسید توانایی از بین بردن این لجن ها و از بین بردن کنه هایی را دارد که 5 یا 6 لایه پایین دارند. با پاک شدن لجن ها، خطر عفونت ثانویه و تجمع مخمر نیز کاهش می یابد.
کاربرد:
یک شامپو حاوی بنزوئیل پراکسید بخرید.
هر بار که می خواهید از آن برای شامپو زدن سگ خود استفاده کنید.
همچنین می تواند به منظور خلاص شدن از شر کنه ها و حفظ سلامت پوست، روزانه استفاده شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. آب

بسیاری از ما آن را باور نداریم اما یک حمام خوب با آب و صابون آسان ترین و مقرون به صرفه ترین روش درمانی برای خلاص شدن از تاول demodectic است. خاصیت قلیایی صابون باعث می شود که تاول کنترل شود و انگل های مسئول این بیماری را از بین می برد. همچنین ضمن شستن روغن، آلودگی و بقایای چسبیده به پوست و خز، التهاب را کاهش می دهید.
کاربرد:
یک سطل آب ولرم و صابون بردارید.
سگ خود را حمام دهید.
اطمینان حاصل کنید که بدن سگ خود را تا آنجا که ممکن است سخت بمالید تا کنه ها را از جای خود خارج کرده و آنها را بشویید.

3. پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن یک عامل میکروب کش قوی است که از آب و اکسیژن تشکیل شده است. از طریق اکسیداسیون، کنه ها و انگل ها را از بین می برد. می توانید از آن به تنهایی استفاده کنید یا آن را با بوراکس و آب مخلوط کرده و کاملاً روی پوست و خز سگ خود بمالید.
کاربرد:
پراکسید هیدروژن 1٪ تا 3٪ را روی حوله تمیز استفاده کنید.
حوله مرطوب را روی پوست و خز سگ خود بمالید.
در اطراف چشم، گوش و پنجه با ملایمت عمل کنید.
پراکسید را شستشو ندهید در غیر اینصورت نتیجه مناسبی را نشان نمی دهد.
اجازه ندهید سگ شما پراکسید هیدروژن را از بدن خود لیس بزند.
این درمان را به مدت 2 هفته ادامه دهید.

4. بوراکس

بوراکس یک ماده معدنی طبیعی است که از سدیم، بور، اکسیژن و آب تشکیل شده است و توانایی از بین بردن کنه ها با رسیدن به لایه اپیدرم پوست را دارد جایی که کنه ها خود را نگه می دارند. اما بوراکس به خودی خود می تواند برای حیوان خانگی شما بسیار قوی باشد بنابراین بهتر است آن را با پراکسید هیدروژن و آب مخلوط کنید.
کاربرد:
با مخلوط کردن محلول 1٪ پراکسید هیدروژن با 2 قسمت مساوی آب و بوراکس محلول کافی تهیه کنید تا محلول کاملاً اشباع شود.
سگ خود را کاملاً بشویید و در حالی که سگ هنوز مرطوب است این محلول را در سراسر بدن او بکشید.
اجازه ندهید سگ شما بوراکس را بخورد.
بگذارید محلول در هوا خشک شود. آن را نشویید و یا آن را با حوله تمیز نکنید.
کف به یک لایه گچی خشک تبدیل می شود که می توان آن را مسواک زد.
یک لوسیون مرطوب کننده تسکین دهنده بر روی پوست سگ خود قرار دهید.
این روش درمانی را 2 تا 4 بار تکرار کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

5. نقره کلوئیدی

نقره کلوئیدی سوسپانسیونی از ذرات نقره زیر میکروسکوپی در یک پایه کلوئیدی است. این ماده برای سنین مختلف برای درمان عفونت، خراش و سوختگی استفاده می شود و در درمان موارد بد جرب در سگها و گربه ها بسیار موثر است. نقره کلوئیدی بسیار ضد میکروبی است و رابطه همزیستی بین میکروب ها و حشرات را از بین می برد که کنه ها را از بدن سگ خارج می کند.
کاربرد:
مقداری نقره کلوئیدی را با سرکه یا روغن زیتون مخلوط کنید.
این مخلوط را مستقیماً روی پوست سگ خود از جمله قسمت داخلی گوش بمالید.
همچنین می تواند به آب حمام اضافه شود.

6. سرکه سیب

سرکه سیب خالص و غیرپاستوریزه (ACV) یک روش جامع برای درمان است. ماهیت اسیدی سرکه سیب محیط اسیدی روی پوست حیوان خانگی شما ایجاد می کند و باکتری ها و کنه های مضر را از بین می برد. برای تسریع در بهبودی می توانید آن را به صورت موضعی استفاده کنید یا مقدار کمی به وعده های غذایی سگ خود اضافه کنید.
کاربرد:
سگ خود را با شامپو طبی و حوله خشک کنید.
1/2 فنجان سرکه سیب، 1/2 فنجان بوراکس و 1/2 فنجان آب گرم را در یک سطل مخلوط کنید.
یک حوله تمیز را به این مخلوط آغشته کنید و آن را روی سگ خود بمالید.
اطمینان حاصل کنید که سگ شما آن را لیس نمی زند.
اجازه دهید پوست و خز در هوا خشک شود.
همچنین می توانید چند قاشق غذاخوری سرکه سیب به وعده غذایی سگ خود اضافه کنید.

7. آب لیمو

خاصیت اسیدی بالای آب لیمو باعث از بین رفتن انگلها و کنه های میکروسکوپی می شود و روند بهبود پوست آسیب دیده را تقویت می کند. بیشتر کنه ها و کک ها با بوی مرکبات آب لیمو دفع می شوند و پس از استفاده سریعاً محل را تخلیه می کنند. اما، آب لیمو خام می تواند عفونت ها را تحریک کند بنابراین بهتر است از آن به شکل رقیق استفاده کنید.
کاربرد:
یک لیمو را از وسط خرد کرده و آب آن را روی اسفنج فشرده کنید.
نقاط کچلی را کاملاً با اسفنج بپوشانید.
می توانید قسمت های مساوی آب لیمو و آب را در یک کاسه مخلوط کنید.
یک اسفنج را در محلول خیس کنید و آن را روی کل بدن بمالید.
این را یک بار در روز برای نتیجه سریع تکرار کنید.

8. عسل

عسل به چندین روش به درمان جرب کمک می کند. اول از همه، چسبناک بودن عسل لایه ضخیمی روی پوست سگ شما ایجاد می کند و باعث قطع هوا و خفگی انگلی می شود و از تولید مثل آنها جلوگیری می کند. عسل همچنین اثر تسکین دهنده ای در مناطق ملتهب ایجاد می کند و خارش و درد را کاهش می دهد. عسل پوست را مرطوب کرده و از پوسته پوسته شدن آن جلوگیری می کند. ذخیره غنی از ترکیبات آلی موجود در عسل، روند بهبود را تحریک می کند.
کاربرد:
یک لایه ضخیم عسل را مستقیماً به مناطق آسیب دیده روی سگ خود بمالید.
بگذارید به مدت 30 دقیقه تا 1 ساعت بماند.
با آب و صابون بشویید و با حوله تمیز خشک کنید.

9. ماست

یکی از عوارض جانبی شایع عفونت جرب ترشحات پوستی و تغییر رنگ از گوش سگ است. سویه اسیدوفیلوس باکتری های موجود در ماست ترشحات را از بین می برد و ناراحتی و خارش را تسکین می دهد. حتما از ماست بدون طعم و شیرین استفاده کنید.
کاربرد:
یک قاشق غذاخوری ماست را در یک کاسه بریزید.
مقداری ماست بر روی انگشت خود بگیرید و آن را به آرامی روی قسمت های پوسته شده گوش بمالید.
آن را در طول روز بگذارید و در آخر روز آن را با حوله مرطوب پاک کنید.
همچنین می توانید آن را با عسل یا سرکه سیب مخلوط کرده و روی گوش سگ خود بمالید.

10. آلوئه ورا

آلوئه ورا به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده و ضد انگلی طبیعی که باعث از بین رفتن انگل ها و التیام عفونت ها می شود کاملاً مشهور است. خاصیت ضد التهابی آن باعث کاهش التهاب و تسکین تحریک، خارش و درد ناشی از گال می شود. می توانید ژل آلوئه ورا را مستقیماً روی مناطق آسیب دیده بمالید یا آن را با بوراکس یا پراکسید مخلوط کنید.
کاربرد:
یک برگ از گیاه آلوئه ورا ببرید و ماده ژل مانند را با کمک قاشق استخراج کنید.
ژل را در یک کاسه شیشه ای جمع کنید و آن را مستقیماً به مناطق آسیب دیده پوست بمالید.
بگذارید تا خشک شود.
می توانید هر تعداد دفعاتی که می خواهید ژل آلوئه ورا را روی پوست سگ خود بمالید.

11. روغن چریش

روغن Neem به شما کمک می کند تا با قارچ، جرب و سایر حشرات گزنده که به سگ ها حمله می کنند مقابله کنید. خواص ضد انگلی، ضد قارچی و ضد باکتریایی روغن چریش باعث از بین رفتن کنه های انگلی و کک ها می شود و تخم های کنه های دمودکتاتیک و سارکوپتیک را از بین می برد. روغن چریش همچنین عملکرد سیستم ایمنی بدن را در سگ ها و سرعت آن را بهبود می بخشد.

اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از جرب در سگ ها:

به رژیم غذایی توجه ویژه ای داشته باشید - رژیم غذایی سگ شما باید شامل دوز مناسب ویتامین C، ویتامین A، ویتامین E، روی، لسیتین و ویتامین های B کمپلکس باشد.
سلامتی روده را به طور مناسب حفظ کنید - اگر عملکرد سیستم ایمنی بدن سگ ضعیف باشد جرب حتی می تواند بدتر شود. بنابراین، نکته ای را برای حفظ سلامت روده با پروبیوتیک های با قدرت بالا و غیر لبنی مطرح کنید.
غذای تازه و خانگی را انتخاب کنید - بهتر است غذای پخته یا خام خانگی را به سگ خود بدهید. از مصرف محصولات شیر و دانه های بسته بندی شده خودداری کنید زیرا سگ های حساس می توانند نسبت به شیر و غلات تحمل نکنند.
ملافه های سگ را به صورت دوره ای تمیز کنید - کنه های جرب می توانند در ملافه یا یقه سگ شما پنهان شوند. بنابراین، شستن و تمیز کردن ملافه های مکرر سگ خود را برای جلوگیری از کنه ها مهم کنید. برای تمیز کردن کامل ملافه های سگ خود می توانید از صابون، آب گرم و سفید کننده استفاده کنید.
حمام منظم را به حیوان خانگی خود اختصاص دهید - استحمام سگ با شامپوی دارویی دمودکس کمک می کند که در سراسر بدن سگ اتفاق می افتد و باعث تحریک شدید می شود. یک حمام کامل، فولیکول های مو را تمیز کرده و کنه ها را از بین می برد.
حیوان خانگی خود را روزانه مسواک بزنید و شانه بزنید - مسواک زدن خز سگ شما را خراش خوبی می دهد و به از بین بردن پوسته ها کمک می کند. همچنین مسواک زدن برخی از کنه ها را از روی پوست جدا می کند.
به سگ خود اجازه ندهید که به حیوانات آلوده نزدیک شود - اگر شک دارید که یک سگ یا گربه در محله شما به کنه آلوده است ،سگ خود را از حیوان دور کنید.
یک محیط تمیز را حفظ کنید - به طور مرتب خانه خود را جارو برقی کنید حشره کش ها را روی مبلمان نرم و فرش بپاشید تا لارو کک را از بین ببرید و یک فضای زندگی تمیز و بهداشتی برای حیوان خانگی خود حفظ کنید. حیاط و باغ خود را تمیز کرده و از شر برگهای خشک و هرگونه بقایای گیاهان پوسیده خلاص شوید.
بیشتر موارد ترشح موضعی دمودکتیک خوش خیم است و با استفاده از مواد طبیعی با داروهای خانگی قابل درمان است. اما موارد شدید جرب سارکوپتیک باید توسط دامپزشکی درمان شود که بتواند آزمایش های مناسبی را برای تشخیص شدت زخم انجام دهد. دامپزشک بسته به تشخیص دارو تجویز می کند. قبل از اینکه عفونت جرب شدید شود و درمان آن دشوار شود به دامپزشک سگ خود مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: غذاهای خطرناک برای سگ ها | بیماریهای سگ

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (3)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. شفیع زاده

ممنون خیلی کمک کرد توصیحات کامل بود

  پیوست ها
 

  1. مهربان

عالي بود ممنون از راهنمايي هاي مفيدتون
خيلي از سگ ها صاحب ندارن كه اين بيماريها براشون پيش مياد
همين كه بدونيم چطوري ميتونيم بهشون كمك كنيم خيلي خوبه?

  پیوست ها
 

  1. احمد

واقعا اطلاعات دقیق و بدرد بخوری بدون هیچ چشم داشتی در اختیار ما گذاشتین ، دو تا توله سگ جربی به پستم خورده که مقدار جرباش کمه ، متاسفانه بعد از دو روز مراقبت ، پوست دست و شکم خودم هم حساسیت داده و بصورت جوشهای قرمز رنگ کوچیک که بصورت دوره ای...

واقعا اطلاعات دقیق و بدرد بخوری بدون هیچ چشم داشتی در اختیار ما گذاشتین ، دو تا توله سگ جربی به پستم خورده که مقدار جرباش کمه ، متاسفانه بعد از دو روز مراقبت ، پوست دست و شکم خودم هم حساسیت داده و بصورت جوشهای قرمز رنگ کوچیک که بصورت دوره ای یهویی احساس خارش می گیرم ، ظاهرا طبق تحقیقاتی که کردم نوع جرب سگ با انسان مشترک نیست ولی به مدت چند روز باعث ایجاد جوش و خارش میشه ، دخترم و همسرم هم بصورت بسیار کم دچارش شدن ، برای دخترم از پماد کالامین استفاده کردم ، که فقط با یکبار استفاده ، دیروز از خارش افتاد امروز جوشها هم از بین رفتن

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search