زیبایی

از دست دادن موی سر منطقه ای – طاسی منطقه ای

آلوپسی آئورتا یک اختلال خود ایمنی معمول است که اغلب باعث ریزش موی غیر قابل پیش بینی می شود. این در ایالات متحده تقریبا 6.8 میلیون نفر است. در اکثر موارد، موها در حدود یک چهارم در پچ های کوچکی فرو می ریزند. برای اکثر افراد، ریزش مو چیزی بیش از چند تکه نیست گرچه در بعضی موارد ممکن است شدیدتر باشد.

گاهی اوقات، این می تواند منجر به از دست رفتن کامل مو در پوست سر (alopecia totalis) یا، در موارد شدید کل بدن (alopecia universalis) شود. این وضعیت می تواند هر کسی را بدون در نظر گرفتن سن و جنسیت تحت تاثیر قرار دهد هرچند اغلب موارد قبل از سن 30 سالگی رخ می دهد. آلوپسی آره آتا نیز به عنوان ریزش موی منطقه ای نامیده می شود نوعی از ریزش موی بدون اثر اسکار است. این می تواند بر روی هر قسمت از بدن تأثیر بگذارد و در الگوهای مختلف موجود باشد. این یک وضعیت خوش خیم است با این حال، این می تواند استرس روانی قابل توجهی را در بیماران آسیب دیده ایجاد کند.
علل آلوپسی آره آتا: علت دقیق آلوپسی آره آتا هنوز هم مبهم است. فرض است که یک بیماری اتوایمونی باشد. اعتقاد بر این است که سیستم ایمنی بدن نقش مهمی در برابر فولیکول های مو دارد. اعتقاد بر این است که عوامل مختلفی مانند استرس، هورمون ها، رژیم غذایی، عوامل عفونی و واکسیناسیون نقش مهمی در پاتوژنز آلوپسی آره آتا ایفا می کنند. Alopecia areata همچنین با برخی دیگر از بیماری های خودایمنی نظیر دیابت، ویتیلیگو، کم خونی و بیماری تیروئید همراه است.

علائم

یکی از مهمترین علائم آلوپسی آره آتا، ریزش موی سر است. تکه های سکه ای مو عمدتاً از پوست سر شروع به سقوط می کنند. هرچند محل رشد مو از جمله ریش و مژه ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد.
از دست دادن مو ناگهانی می شود در عرض چند روز یا بیش از چند هفته طول کشید. قبل از ریزش مو ممکن است خارش یا سوزش در منطقه داشته باشد. فولیکول های مو نابود نمی شوند و اگر موهای فرونتال فولیکول ها فروکش کنند مو می تواند رشد کند. افرادی که فقط چند تکه از ریزش مو را تجربه می کنند اغلب بدون هیچ نوع درمان، خود به خودی، بهبودی کامل پیدا می کنند.
حدود 30 درصد افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا متوجه می شوند که وضعیت آنها گسترده تر می شود یا به یک دوره مداوم از ریزش مو و رشد دوباره می رسد.
تقریبا نیمی از بیماران در طی یک سال از آلوپسی آره آتا بهبود می یابند اما بسیاری از آنها بیش از یک قسمت را تجربه خواهند کرد. حدود 10 درصد از افرادی در معرض آلوپسی توتالیس یا آلوپسیا ووالیس قرار خواهند گرفت.
Alopecia areata همچنین می تواند ناخن ها را تحت تاثیر قرار دهد و گاهی اوقات این تغییرات اولین نشانه ای است که وضعیت در حال توسعه است. چندین تغییر کوچک وجود دارد که می توانند روی ناخن ها رخ دهند:
آلوپسیا به طور مساوی هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرار می دهد.
گودی به طور دقیق ظاهر می شوند
لکه های سفید و خطوط ظاهر می شود
ناخن ها خشن می شوند
ناخن ها درخشش خود را از دست می دهند
ناخن ها نازک و تقسیم می شوند

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم بالینی اضافی عبارتند از:

موهای علامت گذاری شده: این زمانی اتفاق می افتد که چند مو کوتاه که در پایین آنها باریک تر و در لبه های لکه های طاس رشد می کنند.
موی  :Cadaver این جایی است که موها قبل از رسیدن به سطح پوست شکسته می شوند.
موهای سفید: این ممکن است در مناطقی که تحت تاثیر ریزش مو هستند رشد کند.
ویژگی های بالینی: آلوپسی آره آتا معمولاً به عنوان تکه هایی از ریزش مو که به خوبی مشخص شده است. تکه ها ممکن است تک و یا چند تا در طبیعت باشد. پوست سر شایع ترین محل است اگر چه هر بخش از بدن ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. آلوپسی آره آتا ممکن است بر روی ابروها، مژه ها، موهای زیر بغل، موهای پوبیک یا هر بخش دیگر تاثیر بگذارد.

درمان ریزش موی سر منطقه ای

درمان: در حال حاضر هیچ درمانی برای آلوپسی آئورتا وجود ندارد اگر چه برخی از روش های درمان وجود دارد که می تواند به پزشکان در رشد سریعتر آنها کمک کنند. کورتیکواستروئیدها در درمان آلوپسی آره آتا عامل اصلی بوده اند. می توان از داروهای موضعی، خوراکی یا تزریقی استفاده کرد. کورتیکواستروئیدهای داخل ضایعه درمان انتخابی برای بزرگسالان با آلوپسی آره آتا بوده است. تزریق هر 4 تا 6 هفته تکرار می شود.
سایر داروهایی که می توانند تجویز شوند که رشد مو یا سیستم ایمنی بدن را ترویج کنند شامل مینوکسیدیل، آنترالین، SADBE و DPCP می باشند. اگر چه بعضی از این ها ممکن است به رشد مجدد موها کمک کنند اما آنها نمی توانند مانع شکل گیری تکه های جدید شوند.
استفاده از فتوتراپی توسط بعضی از مطالعات پشتیبانی می شود و جایگزین بالقوه برای بیمارانی است که نمی توانند یا نمی خواهند از درمان های سیستماتیک یا تهاجمی استفاده کنند.
در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
عینک های محافظ برای محافظت از چشم ها از خورشید و باقی مانده هایی ابروها و مژه ها به طور معمول دفاع می کنند.
برای محافظت سر از خورشید از کلاه، کلاه گیس و روسری استفاده کنید.
از پماد داخل بینی استفاده کنید تا غشاها را مرطوب نگه دارید و برای محافظت در برابر ارگانیسم هایی که به طور معمول از طریق مایع بینی وارد می شوند استفاده می شود.
Alopecia areata به طور مستقیم مردم را بیمار نمی کند و همچنین مسری نیست. با این وجود، می تواند به لحاظ احساسی سازگار باشد. برای بسیاری از افراد، آلوپسی آره آتا یک بیماری تروماتیک است که درمان آن را با توجه به جنبه های عاطفی ریزش مو و نیز ریزش مو خود مواجه می سازد.
گروه های پشتیبانی و مشاوره برای افرادی که افکار و احساسات خود را به اشتراک می گذارند و برای بحث در مورد واکنش های روان شناختی مشترک به این وضعیت در دسترس هستند.
آلوپسی آره آتا توسط بعضی ها به ویتیلیگو، یک بیماری پوستی خود ایمنی که بدن به سلول های تولید کننده ملانین منتقل می شود منجر به تکه های سفید شده است. تحقیقات نشان می دهد که این دو شرایط ممکن است پاتوژنز مشابهی را به همراه داشته باشند
به این ترتیب، هر پیشرفت جدید در درمان یا پیشگیری از هر دو بیماری ممکن است عواقب دیگری برای دیگران داشته باشد.
تحقیقات اولیه در حیوانات نشان داده است که کورستین، یک بیوفلاونوئید طبیعی که در میوه ها و سبزیجات یافت می شود، می تواند در برابر گسترش آلوپسی آره آتا محافظت کند و به طور موثر از کاهش مو محافظت کند.
تحقیقات بیشتری لازم است از جمله آزمایشات بالینی انسانی، قبل از اینکه کورستین بتواند درمان آلوپسی آرئاتا باشد

در ادامه بخوانید: درمان ریزش مو ریزش مو - علل و درمان آن | درمان ریزش مو

درمانهای خانگی طاسی منطقه ای

همانطور که درمان های معمول برای آلوپسی بسیار محدود است مطالعاتی که درمان های طبیعی برای آلوپسی را پشتیبانی می کنند حتی روی زمین نیز محدود هستند.
برخی از افرادی مالش پیاز یا سیر، چای سبز، روغن بادام، روغن رزماری، عسل یا شیر نارگیل را به پوست سر توصیه می کنید. در حالی که هیچ کدام از این ها به احتمال زیاد باعث آسیب نمی شوند اثربخشی آنها نیز توسط تحقیقات پشتیبانی نمی شود.
بعضی افراد به روش های درمان جایگزین مانند طب سوزنی و آروماتراپی مراجعه می کنند اگرچه شواهد کمی وجود دارد تا از این درمان ها حمایت کند.

در ادامه بخوانید: پیاز برای درمان طاسی سر: 10 روش موضعی برای تحریک رشد مو | ریزش موی سر؛ علل طاسی در مردان و زنان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search