زیبایی

آسیب در اثر آفتاب: علل و درمان

اثرات آفتاب سوختگی

اگرچه بیشتر مردم عاشق گرما و نور خورشید هستند اما قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد می تواند به پوست انسان آسیب برساند.

گرمای خورشید مناطقی از پوست محافظت نشده را خشک می کند و باعث از بین رفتن روغن های روان کننده طبیعی پوست می شود. علاوه بر این، اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) می تواند باعث سوزش و تغییرات طولانی مدت در ساختار پوست شود.
رایج ترین انواع آسیب آفتاب به پوست عبارتند از:
خشکی پوست - پوست در معرض آفتاب می تواند بتدریج رطوبت و روغنهای اساسی را از دست بدهد و باعث می شود ظاهر پوست خشک، فلس دار و چین های نابالغ حتی در جوانترها شود.
آفتاب سوختگی - آفتاب سوختگی نام مشترکی برای آسیب پوستی است که بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش پوست ظاهر می شود. آفتاب سوختگی ملایم فقط باعث قرمزی دردناک پوست می شود اما موارد شدیدتر می توانند برجستگی های پر از مایع (وزیکول ها) یا تاول های بزرگتر ایجاد کنند.
کراتوز اکتینیک - این یک برآمدگی کوچک است که مانند کاغذ سنباده یا یک لکه کوچک و پوسته پوسته آسیب دیده در برابر آفتاب احساس می شود که دارای رنگ صورتی، قرمز، زرد یا قهوه ای است. بر خلاف نشانه های آفتاب یا آفتاب سوختگی، یک کراتوز اکتینیک معمولاً از بین نمی رود مگر اینکه یخ زده، تحت درمان شیمیایی یا توسط پزشک برداشته شود. کراتوز اکتینیک در مناطقی از پوست ایجاد می شود که در معرض تابش مکرر یا طولانی مدت اشعه ماوراء بنفش خورشید قرار داشته باشد و این یک نشانه هشدار دهنده افزایش خطر سرطان پوست است. حدود 10 تا 15٪ از کراتوزهای اکتینیک سرانجام به سرطانهای سلول سنگفرشی پوست تغییر می کنند. آسیب خورشید هنگامی رخ می دهد که انرژی اشعه ماوراء بنفش خورشید با تابش به سطح پوست منتقل شود. هنگام مراجعه به پوست، اصطلاح "آسیب آفتاب" حاکی از تغییرات دائمی در ساختار پوست ناشی از انرژی اشعه ماوراء بنفش است.
این انرژی کاملاً مشابه از نظر موازی لازم و مفید برای پوست است. انرژی نور خورشید به پوست کمک می کند تا از نظر متابولیکی شکل های فعال ویتامین D را تکمیل کند که برای حفظ و تقویت استخوان های شما لازم است.
انرژی اشعه ماوراء بنفش تحویل داده شده در دوزهای افزایشی کوچک نیز باعث افزایش تولید رنگدانه ملانین در پوست می شود که با توسعه رنگ آمیزی آفتاب مشخص می شود. این واکنش، پوست را در برابر دوزهای زیاد و مضر آینده آفتاب محافظت می کند.
اما دقیقاً همانطور که می توان انرژی مکانیکی را به چیز دیگری مانند ضربه زدن با چوب بیس بال به یک سطح منتقل کرد تا باعث ایجاد آسیب شود انرژی بیش از حد اشعه ماوراء بنفش خورشید همچنین می تواند باعث آسیب دائمی پوست شود.
از نظر پزشکی یا مراقبت از پوست، "آسیب آفتاب" معمولاً به اثرات قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب در طول زندگی اشاره دارد.

علائم آسیب آفتاب چیست؟

بسیاری از علائم آسیب آفتاب شامل مواردی است که برای چشم قابل مشاهده است و همچنین برخی از اثرات آسیب واقعی به ساختار داخلی پوست که تنها از طریق میکروسکوپ قابل مشاهده است.
از نظر خارجی، پوست به تدریج ظاهر پیری را نشان می دهد. علائم متعدد آسیب شامل سستی پوست (کشش خارج از پوست) به خصوص در قسمت های صورت و گردن است زیرا این قسمت ها معمولاً پوشیده از لباس نیستند و در طول عمر بیشتری در معرض قرار می گیرند.
همراه با سستی، چین و چروک ها ظاهر می شوند. آنها از خطوط ریز تا چین و چروک های عمیق، به ویژه در قسمت هایی از صورت متفاوت هستند.
علاوه بر این، رنگدانه نامنظم ملانین، مناطق رنگدانه تیره تر به نام لکه های آفتاب و سطوح فلس دار و پوسته پوسته شدن ظاهر می شوند.
خشکی پوست - پوست در معرض آفتاب قرار گرفته، خشک، پوسته پوسته و کمی چروکیده تر از پوست در معرض قرار نگرفته به نظر می رسد. خشکی پوست نیز یکی از شایع ترین دلایل خارش است.
آفتاب سوختگی - آفتاب سوختگی ملایم باعث ایجاد درد و قرمزی روی پوست در معرض آفتاب می شود. در بیشتر موارد، خطوط مرزی واضحی وجود دارد که با آستین پیراهن، شورت، لباس مناسب یا لباسهای دیگر پوست را از آفتاب محافظت می کند. موارد شدیدتر آفتاب سوختگی، تاول های دردناکی ایجاد می کند گاهی اوقات همراه با حالت تهوع و سرگیجه است.
کراتوز اکتینیک - یک کراتوز اکتینیک به عنوان برجستگی کوچکی ظاهر می شود که مانند کاغذ سنباده یا لکه ای مداوم از پوست دارای پوسته پوسته (لایه برداری) احساس می شود که ممکن است دارای سطح ناهموار یا حتی تیز باشد و دارای رنگ صورتی، زرد، قرمز یا قهوه ای باشد. در ابتدا، یک کراتوز اکتینیک ممکن است اندازه یک جوش باشد. به ندرت، یک کراتوز اکتینیک ممکن است خارش یا کمی لطیف باشد.
تغییرات طولانی مدت در کلاژن پوست - علائم تغییرات کلاژن شامل خطوط ریز، چین و چروک های عمیق تر، بافت ضخیم پوست و کبودی آسان در مناطق در معرض آفتاب به خصوص قسمت پشتی دست و ساعد است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه چیزی باعث آسیب آفتاب می شود؟

همانطور که از این نام پیداست آسیب های خورشید با تجمع انرژی اشعه ماوراء بنفش آزاد شده از خورشید مرتبط است. هر وقت پوست بیش از حد در معرض انرژی خورشیدی قرار بگیرد دچار تغییراتی دائمی می شود.
تأثیر آسیب بیشتر مربوط به پروتئین هایی است که عملکرد سلول ها و سوخت و ساز بدن را کنترل می کنند. این مولکول ها نه تنها پوست را قادر به ترمیم خود می کنند بلکه به طور جدی در تولید سلول های جدید و مواد لازم برای حیات سلولی نقش دارند.
بنابراین، صدمات، ناشی از انرژی "پختن" پوست نیست. هنگامی که انرژی UV وارد پوست می شود بدون شک آسیب مستقیم به DNA و پروتئین های دیگر وجود دارد که مربوط به ترمیم سلولی ارگانیسم است.
احتمالاً شایع ترین آسیب آفتاب انباشته شده در طول عمر، تولید رادیکال های آزاد توسط انرژی اشعه ماوراء بنفش هنگام تماس با آب داخل سلول است.
این رادیکال های آزاد، به طور مشخص، ذرات شیمیایی شارژ شده و ناپایدار هستند و متعاقباً به سایر مولکول های ساختاری سالم مانند کلاژن، الاستین، DNA و کروموزوم ها انرژی مضر می دهند.
این مولکولها الگوهای ایجاد سلولهای جدید هستند. هنگامی که آنها به طور دائم آسیب ببینند تغییرات باعث نقص عملکرد سلولهای جدید می شوند.
کلاژن یک پروتئین ساختاری است که به پوست قدرت و ضخامت زیادی می بخشد. کلاژن جدید که از قالب های آسیب دیده تشکیل می شود به اندازه کافی قوی نخواهد بود تا از کشش جلوگیری کند. ماتریس پوستی کلاژن به قدری تسکین می یابد که با ادامه آسیب کلاژن، پوست ناخواسته نازک تر می شود. نتیجه آن، سستی پوست است.
الاستین پروتئین دیگری است که وظیفه ارتجاعی پوست شما را بر عهده دارد. الاستیسیته خاصیتی است که به پوست اجازه می دهد بعد از کشش یا کشیده شدن، ابعاد اصلی خود را از سر بگیرد.
هنگامی که الاستین پوست شما آسیب می بیند این اثر شبیه به یک باند لاستیکی است که چندین سال است در اطراف یک صفحه بزرگ است و اکنون برداشته شده است.

هایپرپیگمانسیون چیست؟

هایپرپیگمانتاسیون یک بیماری شایع است که با تکه های تیره پوست یا پوست سالم احاطه شده توسط پوست های تیره رنگ تر احاطه شده است. این وضعیت می تواند با آسیب آفتاب همراه باشد.
با این حال، افزایش فشار خون نیز می تواند از دلایل دیگر باشد. اینها می تواند شامل عدم تعادل هورمونی از بیماری هایی مانند بیماری آدیسون، یک وضعیت رنگدانه ای به نام ملاسما باشد که غالباً در دوران بارداری، مصرف قرص های ضد بارداری یا دریافت هورمون درمانی جایگزین می شود.
نوع دیگری از هیپرپیگمانتاسیون به نام "هایپرپیگمنتیشن پس از آسیب" در نتیجه آسیب پوستی مانند سایش، سوختگی و واکنش به لایه برداری از مواد شیمیایی و لیزر ایجاد می شود.

آیا می توان پوست آسیب دیده در اثر آفتاب را برگرداند؟

پوست آسیب دیده آفتاب از نظر برگشت صدمات شیمیایی به هر مولکول و سلول نمی تواند "معکوس" شود. با این حال، علم پزشکی راه بسیار طولانی در یادگیری چگونگی خنثی کردن آسیب به بافت های بدن و حتی اندام های کامل را طی کرده است!
تمام بافتهای انسانی و به ویژه سلولهای عضو در بدن مانند پوست بطور مداوم سلولهای آسیب دیده را با فرآیندی به نام آپوپتوز از بین می برند.
در این فرایند، سلول اذعان می کند که زمان مرگ است و سپس خود را می کشد! تخمین زده می شود که یک سلول قبل از آنکه خودش را بکشد فقط 50 تقسیم سلولی را امکان پذیر می کند.
هر روز بین 20 تا 30 میلیارد سلول در بدن انسان می میرد! برای جایگزینی این سلول ها، حدود 50 تا 70 میلیارد تقسیم سلولی جدید از سلولهای دیگر نیاز دارد.
پپتیدها زنجیره های پروتئین کوتاه (12-15 اسید آمینه) اسیدهای آمینه هستند که به عنوان سوئیچ روشن / خاموش برای واکنش های شیمیایی در بدن عمل می کنند. تقریباً هر واکنش شیمیایی از یک پپتید خاص مانند فاکتورهای رشد و ارتباط دهنده واکنش ایمنی بدن استفاده می کند.
علم مدرن اکنون می تواند پپتیدهای مصنوعی و فاکتورهای رشد واقعی را از محیط کشت یا مایع پوست سالم تهیه کند. این موارد را می توان در محصولات مراقبت از پوست موضعی درجه پزشکی قرار داد تا رشد جدیدی از انواع سلول های پوستی و کلاژن و در واقع "بازسازی" پوست آسیب دیده ایجاد شود.
Therapon Skin Health، توسعه دهنده محصولات مراقبت از پوست با درجه پزشکی بیش از 20 سال است دارای حق ثبت اختراع در ایالات متحده در انتظار فرمولاسیون است که از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش روزانه، افزایشی و تجمعی UV در برابر آفتاب جلوگیری می کند.
تخمین زده می شود که 80٪ از آسیب های پوستی که باعث پیری ظاهر می شود از این قرار گرفتن در معرض UV غیرقابل اجتناب است!

پیشگیری از آسیب آفتاب

با انجام اقدامات زیر می توانید به جلوگیری از آسیب دیدن در مقابل آفتاب کمک کنید:
قبل از رفتن به فضای بیرون، از ضد آفتاب استفاده کنید. ضد آفتاب مقاوم در برابر آب را انتخاب کنید که دارای یک عامل محافظت در برابر آفتاب SPF 30 یا بالاتر با طیف گسترده ای از محافظت در برابر اشعه UV-A و UV-B باشد.
از کرم ضد آفتاب روی لب های خود استفاده کنید. محصولی را انتخاب کنید که بطور خاص برای لب ها تهیه شده باشد و دارای فاکتور محافظت در برابر آفتاب 20 یا بیشتر باشد.
هنگامی که خورشید در اوج خود قرار دارد وقت خود را در فضای بیرون محدود کنید (از حدود 10 صبح تا 3 بعد از ظهر در اکثر مناطق قاره آمریکا).
عینک آفتابی با محافظت از نور UV بپوشید.
شلوار بلند بپوشید پیراهنی با آستین بلند و کلاه با لبه پهن.
آگاه باشید که برخی از داروها و محصولات مراقبت از پوست می توانند خطر آسیب دیدگی UV در پوست را افزایش دهند. اینها شامل برخی از آنتی بیوتیک ها و همچنین برخی داروهای بدون نسخه است که برای معالجه بیماری روانی، فشار خون بالا، نارسایی قلبی، آکنه و آلرژی استفاده می شود. اگر داروی تجویزی را مصرف می کنید و معمولاً زمان زیادی را در خارج از منزل می گذرانید از متخصص مراقبت های سلامت خود بخواهید که آیا برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آفتاب، اقدامات احتیاطی خاصی انجام دهید یا خیر. همچنین، توجه داشته باشید که برخی محصولات مراقبت از پوست بدون نسخه که حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی هستند می توانند پوست شما را در معرض آسیب در برابر نور خورشید قرار دهند.
برای کمک به تشخیص کراتوزهای اکتینیک و سایر ناهنجاریهای پوستی در مراحل اولیه آنها، هر یک تا دو ماه کل سطح پوست خود را کاملاً معاینه کنید. تکه های پوستی تغییر رنگ یا پوسته پوسته، خال، گره کوچک مرواریدی شکل، زخم ها و سایر ناهنجاری های پوستی در تمام قسمت های بدن از جمله پوست سر و دستگاه تناسلی خود را بررسی کنید. از یک آینه برای بازرسی از مناطق دیدنی سخت تر در قسمت پشت، شانه ها، بازوها، باسن و کف پا استفاده کنید. افرادی که کراتوزهای اکتینیک بیشماری دارند باید حداقل سالی دو بار پوست خود را توسط پزشک معاینه کنند.

بیشتر بدانید: از کدام ضد آفتاب باید استفاده کنم؟

درمان آسیب آفتاب

نوع درمان بستگی به نوع آسیب آفتاب دارد:
پوست خشک - از مرطوب کننده ای استفاده کنید که حداقل یکی از مواد زیر را شامل شود: گلیسیرین، اوره، اسید پیروگلوتامیک، سوربیتول، اسید لاکتیک، نمک های لاکتات یا اسیدهای آلفا هیدروکسی. از استفاده از اسیدهای آلفا هیدروکسی یا اسیدهای دیگر روی هر پوست آفتاب زده خودداری کنید. از حمام گرم یا دوش داغ خودداری کنید زیرا این باعث می شود پوست آسیب دیده شما حتی خشک تر شود. فقط با آب گرم یا خنک بشویید با استفاده از صابون بدون چربی که مقدار چربی بالایی دارد یا حاوی گلیسیرین است بشویید.
آفتاب سوختگی - برای آفتاب سوختگی دردناک، سعی کنید کمپرس های خنک (مانند یک پارچه خنک و مرطوب) را روی پوست آسیب دیده خود بمالید یا منطقه را با اسپری های آب خنک غبار بزنید. از داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin) یا آسپیرین استفاده کنید تا زمانی که مشکل سلامتی نداشته باشید و پزشک شما را از مصرف این داروها نهی کند. پزشک ممکن است در صورت داشتن آفتاب سوختگی گسترده با تاول شدید و درد، داروی ضد التهابی قوی تری تجویز کند.
کراتوز اکتینیک - نوع درمانی که برای شما بهتر خواهد بود بستگی به عوامل بسیاری دارد از جمله تعداد، اندازه و محل کراتوزهای اکتینیک شما. گزینه ها عبارتند از:
فلوئورواوراسیل موضعی - داروی ضد سرطان fluorouracil 5-FU)) به طور مستقیم بر روی پوست اعمال می شود تا کراتوز اکتینیک از بین برود.
ایمیکوایمد imiquimod موضعی - این درمان موضعی مکانیسم های دفاعی بدن شما را تنظیم می کند تا در برابر کراتوز اکتین واکنش نشان دهد.
ژل سدیم دیکلوفناک موضعی - این ژل ضد التهابی موضعی دو بار در روز به مدت سه ماه برای درمان کراتوز اکتینیک استفاده می شود.
کرایوتراپی - کراتوز اکتینیک با نیتروژن مایع منجمد است.
لایه برداری شیمیایی - از یک محلول شیمیایی قوی برای از بین بردن لایه بالای پوست استفاده می شود با این پیش بینی که پوست طبیعی دیرتر رشد می کند.
لیزر باز جلا دادن - این کار به همان روش لایه برداری شیمیایی برای از بین بردن لایه بالای پوست کار می کند اما از پرتوی لیزر به جای محلول شیمیایی استفاده می کند.
برداشتن پوست - پزشک با احتیاط قسمت غیر طبیعی پوست را از بین می برد. از تراشیدن پوست نیز می توان به عنوان نمونه بیوپسی برای بررسی سرطان استفاده کرد.
درمان فتودینامیکی (PDT): یک محلول حساس به نور توسط کراتوز اکتین جذب می شود و سپس توسط نور "فعال می شود" و باعث از بین رفتن کراتوز اکتین می شود.
همچنین، از آنجا که یک کراتوز اکتینیک علامت آن است که شما در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستید پزشک معاینات منظم پوست را برای بررسی منظم برای مناطق جدید پوست غیر طبیعی انجام می دهد.
عکسبرداری و سایر تغییرات کلاژن - اگرچه نمی توان همه اثرات آسیب طولانی مدت خورشید را معکوس کرد پزشک ممکن است با تجویز ترتینوئین (مشتقات ویتامین A) یا اسید آلفای هیدروکسی قوی ظاهر پوست شما را بهبود بخشد. هیدروکسی اسیدها را که می توانید مستقیماً روی پوست بمالید. گزینه های دیگر شامل لایه برداری شیمیایی است. جراحی زیبایی بینی قرار گرفتن مجدد لیزر؛ یا ابریژن درم، که در آن لایه بیرونی پوست با یک برس یا چرخش مخصوص مالیده می شود. این کار باعث می شود که پوست جدید به جای پوست کهنه و آسیب دیده به آفتاب رشد کند. همچنین ممکن است پزشک شما بتواند سم بوتولینوم (بوتاکس) یا پرکننده هایی مانند Restylane، Juvederm یا کلاژن را تزریق کند تا به طور موقت چین و چروک ها را کاهش دهد. مانند هر نوع درمان زیبایی، در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید. اگرچه سم بوتولینوم (بوتاکس) دارویی است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید شده است اما اشکال جایگزین این دارو در برخی از کلینیک های ایالات متحده یافت شده است که منجر به طرح دعوا و نگرانی های ایمنی می شود.

در ادامه بخوانید: درمان های خانگی برای آفتاب سوختگی

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search