زیبایی

اسکار آکنه: درمان های خانگی و پوستی

درمان جای جوش

جوش های آکنه سرانجام از بین می روند اما اگر جای آکنه باقی مانده باشد ممکن است احساس کنید که باید پوست خود را بپوشانید.

اسکار های آکنه - چه به صورت علامت های پوستی، چه جای اسکار و چه اسکارهای رنگی - می توانند باعث کاهش اعتماد به نفس فرد شوند. علاوه بر این، خلاص شدن از آنها ممکن است مدت زیادی طول بکشد به این معنی که گاهی اوقات بهترین روش برای از بین بردن جای اسکار های آکنه، کمک یک متخصص پوست است.
آکنه یک مشکل پوستی بسیار شایع است که تقریباً 90٪ از نوجوانان و 12٪ -14٪ از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد. آکنه می تواند در هر نقطه از پوست، به ویژه در صورت، پشت، سینه و شانه ها ایجاد شود.
آکنه می تواند به صورت جوش های سرسیاه، جوش های سر سفید، یا ضایعات پر از چرک، ملتهب و قرمز ظاهر شود. ضایعات آکنه یک واکنش التهابی در بدن ایجاد می کند جایی که سیستم ایمنی بدن سلول های مختلف خون و کلاژن را به محل آسیب دیده می فرستد.
این سلولهای ایمنی به جلوگیری از عفونت و ترمیم پوست آسیب دیده کمک می کنند. با این حال، پوست ممکن است به طور کامل بهبود نیابد و جای اسکار های آکنه باقی بماند. این مورد بیشتر در مواردی اتفاق می افتد که آکنه شدید داشته باشید قبل از اینکه پوست بتواند خود را به طور کامل ترمیم کند دوباره شعله ور می شود.
برای از بین بردن جای اسکار های آکنه می توانید از روش های درمانی پزشکی و خانگی استفاده کنید که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد.

انواع اسکارهای آکنه

درمان جای اسکار با توجه به نوع اسکار متفاوت است. اسکارهای آکنه تا حد زیادی به موارد زیر طبقه بندی می شوند:
جای اسکار آتروفیک: این اسکار ها به دلیل کمبود تولید فیبروبلاست در هنگام ترمیم پوست، به صورت فرورفتگی یا فرورفتگی روی پوست ایجاد می شوند. جای اسکارهای آتروفیک می تواند دو نوع باشد - اسکارهای " icepick" که به صورت سوراخهای کوچکی در پوست ایجاد می شوند و اسکارهای " boxcar" که دارای تورفتگی های گرد با اضلاع شیب دار شبیه اسکار های آبله مرغان هستند.
اسکار هایپرتروفیک: این نوع اسکار با برجستگی های برجسته روی پوست مشخص می شود که به دلیل تولید بیش از حد کلاژن حتی پس از اتمام ترمیم ایجاد می شود.
اسکارهای کلوئیدی: شبیه اسکارهای هیپرتروفیک، اسکارهای کلوئیدی به صورت برجستگی هایی برجسته ظاهر می شوند. با این حال، اینها ضخیم تر از لکه های آکنه هستند و بیش از حد رنگ آمیزی می شوند. اسکارهای کلوئیدی ممکن است با علائمی مانند درد و خارش همراه باشند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درمان پوستی اسکار اکنه

اسکارهای آکنه، از هر دو نوع، با درمان های مختلف با خیال راحت قابل کنترل هستند. برای درمانی که بهترین شرایط را با شرایط شما دارد با متخصص پوست خود مشورت کنید.

1. پرکننده های پوستی

پرکننده های پوستی تزریقاتی است که با کلاژن، اسید هیالورونیک، چربی خود بیمار یا سایر مواد پر شده است که به محل اسکار فرورفته تزریق می شود تا ناحیه را پر کند و در نتیجه پوست را یکدست کند.

2. میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ شامل استفاده از سوزن های کوچک برای میکروسوراخ پوست است. این کمک می کند تا پوست، در نتیجه تحریک افزایش تولید کلاژن و الاستین بهبود یابد. میکرونیدلینگ برای نتایج بهتر ممکن است با ساب سیژن ترکیب شود.

3. میکرونیدلینگ RF

میکرونیدلینگ RF روشی برای جوان سازی پوست است که ترکیبی از روش سنتی میکرونیدلینگ و انرژی فرکانس رادیویی (RF) است.
در میکرونیدلینگ RF ((MNRF، میکروپانکتورینگ پوست امکان انتقال پالس RF به لایه های داخلی پوست را فراهم می کند. این، به نوبه خود، به سفت شدن پوست و تحریک تولید الاستین و کلاژن کمک می کند تا اسکار های آکنه را کاهش دهد.

4. لیزر درمانی

از لیزرهای ملایم برای از بین بردن لایه بالایی و آسیب دیده پوست استفاده می شود. این روش همچنین لایه میانی را سفت می کند و در طی 3 تا 10 روز، پس از بهبود پوست، ظاهر صاف تری به پوست می دهد.
پزشک ممکن است لیزر رنگی پالسی (PDL) را برای کمک به بهبود جای اسکار، افزایش رنگدانه، خارش و درد توصیه کند. اگر پوست روشن تری دارید ممکن است از نور پالس شدید (IPL) استفاده شود.
لیزرهایی که معمولاً استفاده می شوند شامل لیزرهای CO2 و لیزرهای Er: YAG هستند.

5. جوان سازی نسبی

جوان سازی نسبی که به عنوان درمان eMatrix نیز شناخته می شود شامل استفاده از لیزرهای فرکانس رادیویی برای بهبود پیری، بافت و جای اسکار است.
لیزرهای فرکانس رادیویی می توانند به عمق پوست نفوذ کنند بنابراین با تحریک تولید کلاژن، درمان در لایه های داخلی را آغاز می کنند. این روش کمتر تهاجمی است و نسبت به سایر روشهای لیزر نیاز به زمان بهبودی کمتری دارد.

6. تزریقات

داروها را می توان مستقیماً به جای اسکار تزریق کرد تا جای اسکار های ضخیم نرم و صاف شود. این تزریق ها ممکن است شامل کورتیکواستروئیدها و فلوروراسیل (5-FU) باشد.
متخصص پوست ممکن است هر چند هفته یک بار یک یا ترکیبی از این تزریق ها را توصیه کند.

7. لایه برداری شیمیایی

یک درمان شیمیایی لایه برداری شامل استفاده از اسیدهای هیدروکسی برای از بین بردن لایه بالایی پوست است. این امر باعث تولید سلولهای جدید پوست می شود بنابراین به درمان جای اسکار کمک می کند.

8. مزوتراپی

مزوتراپی که یک روش درمانی غیرتهاجمی است شامل چندین تزریق جزئی به مزودرم است. این تزریق ها حاوی پپتیدها و فاکتورهای رشد هستند که تولید کلاژن و سلول های پوستی را تقویت می کنند.
این روش درمانی ممکن است با تزریق اسید هیالورونیک همراه باشد تا باعث بهبودی پوست و رشد مجدد آن شود.

9. پلاسما درمانی غنی از پلاکت

در درمان پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)، پلاسما به مناطق آسیب دیده تزریق می شود تا بازسازی پوست تحریک شود. پلاسما، غنی از فاکتورهای رشد، از خون خود بیمار استخراج می شود. یا
PRP درمانی برای اسکار غلتان بیشتر از اسکار های boxcar یا icepick عمل می کند.

10. درمابراژن

درمابریدرها ابزاری موتوری هستند که دارای یک چرخ ساینده کوچک هستند که برای لایه برداری عمیق پوست، از بین بردن لایه خارجی (اپیدرم) و بخشی از لایه داخلی (درم) استفاده می شود.
بنابراین، درمابریژن باعث ایجاد سلول های جدید پوستی می شود و در نتیجه باعث بهبود چین و چروک و اسکار می شود. این روش با بی حسی موضعی انجام می شود و بهبود آن 10-14 روز طول می کشد.

11. کرم های موضعی OTC

همچنین می توانید با استفاده از کرم های موضعی OTC که حاوی موادی مانند رتینوئیدها، اسید سالیسیلیک، اسیدهای لاکتیک و اسیدهای آلفا هیدروکسی برای بهبود رنگدانه های آکنه هستند با متخصص پوست خود مشورت کنید. این داروها همچنین می توانند تولید کلاژن را تقویت کنند.
قبل از استفاده از این کرم ها حتما آزمایش پچ پوستی را انجام دهید تا حساسیت یا واکنش آلرژیک را بررسی کنید.

12. جراحی جزئی

یک روش جراحی جزئی، معروف به برداشتن punch، ممکن است برای بریدن جداگانه جای اسکار ها و به دنبال آن بخیه یا پیوند پوست انجام شود. علاوه بر این، پزشک ممکن است سوزن هایی را در زیر جای اسکار قرار دهد تا الیاف پوست را شل کند روشی که به عنوان ساب سیژن شناخته می شود.

بیستر بدانید: 15 درمان خانگی قدرتمند برای آکنه

درمان های طبیعی جای جوش

بسیاری از داروهای حکایتی ادعا می کنند که با بهبود هایپرپیگمانتاسیون مرتبط، باعث از بین رفتن اسکار های آکنه می شوند. با این حال، این روش های درمانی با شواهد علمی پشتیبانی نمی شوند.
متداول ترین مواد طبیعی که گفته می شود جای اسکار های آکنه را بهبود می بخشد عبارتند از:
اسانس درخت چای
روغن نارگیل
ژل آلوئه ورا
زردچوبه
عسل
روغن گل رز
این مواد همچنین ممکن است در وهله اول از ایجاد جای اسکار یا آکنه جلوگیری کنند.
توجه: همیشه قبل از استفاده از یک داروی طبیعی برای بررسی واکنشهای آلرژیک، تست پچ را انجام دهید. اگر بعد از استفاده از یک درمان طبیعی، آکنه شدید دارید یا دچار جوش های پوستی می شوید با پزشک خود مشورت کنید.

نکات پیشگیرانه

نکات زیر ممکن است به شما در کاهش خطر ایجاد اسکار های آکنه کمک کند:
صورت خود را روزی دو بار با یک پاک کننده ملایم بشویید.
برای جلوگیری از انتقال آلودگی و باکتر ، از لمس صورت، به ویژه ناحیه آسیب دیده از آکنه خودداری کنید.
جوش های خود را فشرده نکنید.
ناحیه آسیب دیده آکنه را مالش ندهید زیرا باعث شعله ور شدن می شود و خطر اسکارهای دائمی را افزایش می دهد.
از آفتاب در برابر قرار گرفتن در معرض پوست محافظت کنید زیرا باعث ایجاد رنگدانه بیش از حد می شود و جای اسکار را بیشتر نشان می دهد. همیشه قبل از قدم زدن در فضای باز از کرم ضد آفتاب با SPF 15 یا بالاتر استفاده کنید.
برای دفع سموم از بدن مقدار زیادی آب مصرف کنید و در نتیجه جوش های پوستی را کاهش دهید.
یک رژیم غذایی غنی از مواد معدنی، ویتامین ها و اسیدهای چرب ضروری مصرف کنید.
استرس خود را مدیریت کنید زیرا به طور غیر مستقیم باعث شعله ور شدن آکنه می شود.
استراحت و خواب مناسب داشته باشید تا اجازه دهید پوست خود را ترمیم کرده و تولید کلاژن را تقویت کند.
از استعمال سیگار خودداری کنید.
حرف آخر
آکنه معمولاً باعث ایجاد اسکار می شود و ظاهری ناهموار به پوست می دهد. در حالی که رنگدانه های ناشی از آکنه ممکن است به خودی خود بهبود یابند اما ممکن است برخی از اسکارها برای محو شدن به درمان نیاز داشته باشند.
برای به دست آوردن بهترین نتایج و جلوگیری از ایجاد اسکار دائمی، درمان به موقع جای اسکارهای آکنه امری حیاتی است اما فقط پس از رفع التهاب، درمان جای اسکار های آکنه را باید انجام داد. برای بهترین گزینه درمانی برای شرایط خود با متخصص پوست مشورت کنید.

در ادامه بخوانید: چگونه آکنه را از داخل درمان کنیم این یک راز واقعاً موثر است

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search