رژیم غذایی

چگونه آکنه را از داخل درمان کنیم این یک راز واقعاً موثر است

علت آکنه چیست؟توجه!... آیا شما از آکنه رنج می برید؟ سپس این مهم ترین چیزی است که شما باید بخوانید هیچ چیز ناامید کننده ای بیش از بیدار شدن از خواب و دیدن هیولایی مانند جوش بر روی صورت شما وجود ندارد شما احتمالاً ممکن است مراقبت های بسیار خوبی از پوست خود انجام داده اید و محصولات زیبایی زیادی مصرف کرده اید

 اما به نظر می رسد هیچ کدام موثر نبوده است و در نهایت شما به نقطه شروع بر می گردید. حالا شما ممکن است فکر کنید که شاید در روش درمان شما چیزی اشتباه است.
از آنجا که مشکل در سطح نیست در واقع، آن بسیار عمیق تر از چیزی است که شما فکر می کنید. متخصصین پوست می گویند حدود تقریباً 3 چهارم مردم در سن بین 11 - 30 سال آکنه را در برخی از زمان ها در زندگی خود تجربه می کنند.
سبوم بیش از حد، سلول های مرده پوست (hyperkeratinization) و باکتری علل عمده برای آکنه است گیج کننده نیست؟ اجازه دهید تا جزئیات را توضیح دهیم.
غدد سباسه ما معمولاً یک روغن مانند ماده تولید می کنند که در پزشکی سبوم نامیده می شوند این سبوم تضمین می کند تا پوست ما به درستی مرطوب و سالم باشد سبوم از طریق فولیکول های موی ما سفر کرده و بر روی سطح پوست بیرون می آید سلولهای مرده پوست توسط فولیکول های مو می ریزد و آنها را به سطح پوست حمل می کند هنگامی که بدن ما سبوم بیشتر تولید کند و سلولهای مرده پوست به هم بچسبند منافذ پوست را مسدود می کنند این کار باعث ایجاد یک محیط مهمان نواز برای باکتری ها برای رشد شده که منجر به التهاب می شود.

حالا سوال بعدی این است چرا بدن ما بیش از حد سبوم تولید می کند؟

اجازه دهید حقایق را چک کنیم که مجرمان اصلی تولید بیش از حد سبوم چه هستند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. سطح هورمون ها مورد سرزنش قرار گرفته اند

در واقع، هورمونهای جنسی (عمدتا آندروژن) تولید سبوم را کنترل می کنند. تستوسترون آندروژن اصلی فعال است هنگامی که سطح آندروژن افزایش یابد آنها غدد چربی را به رشد و تولید سبوم بیشتر تحریک می کنند آکنه در نوجوانان به دلیل بلوغ و به دلیل تغییرات هورمونی شایع تر است به خصوص اگر تستوسترون افزایش یابد با این حال، همچنین می تواند در هر سنی به علت تغییرات هورمونی رخ دهد.

2. کمبود ویتامین می تواند عامل آکنه باشد

ویتامین ها به تنظیم تولید سبوم کمک می کنند اما هنگامی که بدن شما فاقد ویتامین های A ،D و C باشد غده سباسه بیشتر در معرض ابتلا به تولید بیش از حد سبوم می شود ترشح طبیعی غدد سباسه با کمبود ویتامین آشفته است.

3. سلامت روده

روده ناسالم به اضافه بار سمی، عدم تعادل هورمونی و استرس کمک می کند این به طور مستقیم می توانید یک اثر در غدد سباسه داشته و منجر به تولید بیش از حد سبوم شود سلامت روده به طور عمده به فلور روده (باکتری خوب و بد) بستگی دارد هنگامی که باکتری های بد بیشتر از باکتری های خوب باشد سبب مشکل می شود بنابراین، به منظور حفظ فلور روده و سلامت، توصیه می کنیم که پروبیوتیک را به طور منظم مصرف کنید.
در تمام علل بالا، چربی مقصر اصلی در پشت جوش و شدت آکنه است.

تعجب است که چه چیزی می تواند راه حل برای مقابله با این مقصر باشد؟

روی + ویتامین A + ویتامین C +  ویتامین D3 + پروبیوتیک + بهداشت + مواد غذایی
در اینجا یک برنامه مراقبت آکنه ساده تایید شده توسط متخصص پوست آورده می شود که نتایج موفقیت آمیزی در 95٪ از موارد نشان داده است مگر اینکه هر گونه مشکلات شدید دیگر سلامتی، باعث آکنه شده باشد.
بیایید با هم یک نگاهی سریع به این روال ساده داشته باشیم.
تغذیه کافی داشته باشید.
سلامت روده ا بهبود بخشید.
بهداشت مناسب داشته باشید.
از برخی مواد غذایی برای درمان آکنه اجتناب و برخی را مصرف کنید.
بیایید یک نگاه سریع در جزئیات این عوامل داشته باشیم

مکمل های غذایی طبیعی

بدن ما به چند ویتامین و مواد معدنی برای تنظیم تولید سبوم نیاز دارد کمبود آنها می تواند ترشح را افزایش دهد حتی اگر چه تغذیه می تواند از طریق منابع غذایی طبیعی بدست آید استفاده از کود، بذر GMO ها و تکنیک های دیگر کشاورزی، تغذیه در مواد غذایی به شدت کاهش یافته است به این دلیل توصیه می کنیم برای سرپوش گذاشتن بر کمبودهای تغذیه ای در بدن مکمل مصرف کنید برای آکنه، ما به طور عمده باید روی + ویتامین A + ویتامین C +  ویتامین D3 مصرف کنیم.

فلز روی:

در یک پژوهش، مردم با مشکلات آکنه با کمبود روی تشخیص داده می شوند به طور متوسط، در یک فرد مبتلا به آکنه است سطح روی 24 درصد کمتر از افراد با پوست روشن است مکمل های روی می تواند آکنه را تقریباً تا 50٪ کاهش دهد.

چگونه روی به درمان آکنه کمک می کند؟

التهاب را کاهش می دهد به این معنی که بدن به شدت نمی تواند به باکتری ها واکنش نشان دهد و منافذ مسدود شود.
هر چند که به عنوان آنتی بیوتیک موثر نیست اما هنوز هم روی در کشتن باکتری ها موثر است.
این به بهبود ویتامین A و جذب E کمک می کند که در حفظ سلامت پوست موثر است.
این کراتین یکی از دلایل اصلی مسدود کردن منافذ را کاهش می دهد.
این DTH شکل تستوسترون قوی عامل آکنه و پوست چرب را بلوک می کند.
از تخمک گذاری سالم پشتیبانی کرده که منجر به تعادل هورمونی بهتر می شود.
همانند آنتی اکسیدان عمل می کند که یک مانع در برابر آکنه و پیری است.

چگونه انتخاب مکمل روی را چک نماییم

حتی به شکل مکمل، روی در اشکال مختلف در دسترس است و برخی از آنها حاوی زیست فراهمی بالاتر از دیگران است در مطالعات مختلف، پیکولینات روی و متیونین روی حاوی زیست فراهمی بهتر از دیگران است بنابراین، شما هر یک آنها را که انتخاب می کنید چک کنید.

دوز مناسب روی برای آکنه چیست؟

دوز بهینه روی هنوز هم هنوز به رسمیت شناخته نشده است همانطور بسیاری مطالعات با 30 میلی گرم عنصر روی در روز نتایج مثبت را نشان داده اند با توجه به ان روی بیش از حد توصیه نمی شود زیرا بدن ما نمی تواند آن را دفع کند و مصرف بیش از حد برای بدن سمی است بنابراین 30 میلی گرم دوز ایمن در روز است.
بسیاری از ما در چگونگی مکمل و میلی گرم روی موجود در آن دچار اشتباه می شویم برای مثال، مکمل پیکولینات روی 50 میلی گرم از پیکولینات روی دارد اما در واقع تنها حاوی مقدار 10 میلی گرم عنصر روی واقعی در آن است این فرم کلات نامیده می شود از مقدار کلات و مقدار عنصر روی درون آن قبل از مصرف مکمل اطمینان حاصل کنید در اینجا چند چیز را توصیه می کنیم.
توجه: هرگز روی را با معده خالی نخورید آن را تنها بعد از غذا بخورید.

ویتامین D 3

همانطور که در یک مطالعه در درماتولوژی تجربی منتشر شده، ویتامین D3 می تواند به جلوگیری و کاهش علائم آکنه کمک کند. ویتامین D در آکنه برش دار تا 35٪ مفید است. افراد مبتلا به آکنه می توانند با کمبود ویتامین D از دیگر افراد با پوست روشن تشخیص داده شوند.

چگونه ویتامین D3 برای درمان آکنه کمک می کند؟

آن تکثیر سلولی در غده سباسه را سرکوب می کند. این به این معنی است که آن مانع بزرگ شدن غدد چربی ناشی از تغییرات هورمونی است. بزرگ شدن غده یکی از دلایل اصلی برای سبوم بیش از حد است.
آن انتشار و عمل سلول های ایمنی مربوط به پاسخ التهابی را تنظیم می کند با این بیان آن دارای خواص ضد التهابی است.
این شامل خواص ضد میکروبی است.

دوز صحیح ویتامین D برای آکنه چیست؟

در علم تغذیه، مصرف روزانه ویتامین D3 پنج هزار واحد در روز است. چند منابع طبیعی از ویتامین D3 شامل ( نور خورشید، زرده تخم مرغ، گوشت گاو، جگر و غذاهای غنی شده با این ویتامین) می باشد. با این حال، اگر شما بخواهید مکمل های ویتامین D انتخاب کنید مطمئن باشید که D3 را به جای D2 انتخاب می کنید D2 یک ویتامین D طبیعی مشتق شده از خورشید نیست اگر شما نمی توانید کپسول ویتامین D3 پنج هزار واحدی را پیدا کنید سپس دوز پایین را دریافت کنید برای مثال، اگر شما کپسول 1000 واحد را پیدا کنید 5 عدد در روز مناسب است. اما در ایران کپسول 50000 واحدی وجود دارد که یک عدد آن 10 برابر دوز توصیه شده روزانه است یعنی یک عدد برای 10 روز کافی است ولی دوز مصرفی را از پزشک خود بخواهید زیرا دوز در افراد مختلف با توجه به شرایط سنی متفاوت است.

ویتامین C

ویتامین C مکمل محبوب در درمان آکنه است. در یک مطالعه انتقالی بر روی 60 نفر، افرادی که مکمل های ویتامین C مصرف کردند بهبود مثبت در جلوگیری از آکنه نسبت به افرادی که مصرف نکردند داشتند معلوم می شود هر دو آنتی اکسیدان و سنتز کلاژن برای درمان آکنه مفید است.

چگونه ویتامین C به درمان آکنه کمک می کند؟

آنتی اکسیدان بودن، ویتامین C رادیکال های آزاد مضر را حذف می کند و آنها را در ترکیبات بی ضرر کاهش می دهد. رادیکال های آزاد می تواند به غدد سباسه آسیب برساند و تولید سبوم افزایش یابد.
ویتامین C از پوست در برابر آسیب های ناشی از اشعه ماوراء بنفش از نور خورشید محافظت می کند.
التهاب زخم های آکنه را کاهش داده و به تولید کلاژن کمک می کند. وقتی کلاژن در مقادیر صحیح تولید نشود روی یکپارچگی پوست تاثیر می گذارد و باعث می شود آن بیشتر مستعد ابتلا آکنه شود.

دوز صحیح ویتامین C برای آکنه چیست؟

دوز مناسب از ویتامین C در روز 1000 میلی گرم است حتی اگر شما دوز بیشتر مصرف نمایید آن آسیب ایجاد نمی کند زیرا ویتامین C محلول در آب است و مقدار بیش از حد به خارج از بدن بیرون رانده می شود. منابع طبیعی از ویتامین C شامل پرتقال، فلفل، توت فرنگی، میوه انگور، گواوا و غیره است.

ویتامین A

ویتامین A یک عنصر معجزه است و با تعدادی از توابع آکنه مبارزه می کند. همانطور که در مطالعه توسط NCBI منتشر شده، بیماران مبتلا به آکنه شدید سطوح پایینی از ویتامین A دارند بنابراین، وضوح حضور و شدت آکنه بستگی به سطح ویتامین A در بدن دارد.

چگونه ویتامین A به درمان آکنه کمک می کند؟

از مسدود کردن منافذ پوست توسط سلول های مرده پوست جلوگیری می کند.
تولید روغن توسط غدد سباسه را محدود می کند.
تولید آندروژن را کاهش می دهد.
از آسیب سلولی و التهاب محافظت می شود.

مقدار ویتامین A برای درمان آکنه چیست؟

دوز مناسب از ویتامین آ 5000 - 1000 واحد در روز است. می توان آن را از طریق منابع طبیعی یا مکمل به دست آورد. غذاهای مملو از ویتامین A شامل کبد گاو، هویج، هویج شیرین، کلم پیچ، اسفناج، کلم بروکلی، کره و تخم مرغ است. اینجا چیزی است که برای مکمل های ویتامین A توصیه می کنیم.

سلامت روده

روده ناسالم به اضافه بار سمی، عدم تعادل هورمونی و استرس کمک می کند. این به طور مستقیم می تواند با یک اثر در غدد سباسه منجر به تولید بیش از حد سبوم شود سلامت روده به طور عمده به فلور روده (باکتری خوب و بد) بستگی دارد. هنگامی که باکتری های بد نسبت باکتری های خوب پیشی گیرند سبب مشکل می شوند. بنابراین، به منظور حفظ فلور روده و سلامت، مصرف پروبیوتیک را به طور منظم توصیه می کنیم.
منابع طبیعی از پروبیوتیک ها عبارتند از ماست، کفیر، kochumba و غیره است. با این حال، مصرف مکمل همراه با آنها به اضافه کردن اثر کمک می کند.

حفظ بهداشت مناسب

به غیر از در نظر گرفتن مکمل، در اینجا چند چیز را شما باید برای مقابله با هر گونه عوامل خارجی گرفتگی منافذ، در نظر بگیرید.
لایه برداری: لایه برداری سلول های مرده پوست، چربی و سایر ناخالصی ها به طور منظم برای کمک تمیزی منافذ پوست است 3 بار در هفته لایه برداری کنید.
قبل از رفتن به رختخواب پاکسازی پوست انجام شود: این مرحله بسیار مهم است زیرا پوست ما در طول خواب تحت تعمیر و فرآیند تجدید است اگر آرایش برداشته نشده باشد سپس آن منافذ پوست را مسدود کرده و اجازه نمی دهد پوست ما اکسیژن مورد نیاز برای فرآیند تعمیر و تجدید را تنفس کند.
از یک شوینده صورت حاوی مواد ضد آکنه استفاده کنید: شوینده صورت حاوی مواد تشکیل دهنده ضد آکنه مانند اسید سالیسیلیک و بنزوئیل پراکسید است. آنها برای کمک به مقابله با باکتری ها، التهاب و اطمینان از پاک کننده قوی برای درمان و پیشگیری بیشتر آکنه هستند.
پوست را به طور منظم مرطوب کنید: بسیاری از ما فکر می کنم، افراد با پوست مستعد آکنه نباید از مرطوب کننده استفاده کنند اما این درست نیست. کمبود رطوبت و آبرسانی همچنین می تواند تولید بیش از حد سبوم را تحریک و منجر به ضایعات آکنه شود. در حالی که توصیه می کنیم از مرطوب کننده بدون روغن و غیر کمدون زا استفاده کنید.
خواب کافی: اطمینان حاصل کنید که 7 - 8 ساعت خواب در روز دارید. کمبود خواب می تواند سبب استرس در هورمون ها شده و منجر به تحریک بیش از حد سبوم و کراتینیزه می شود. خواب خوب نیز نقش مهمی در حفظ تعادل هورمون ایفا می کند.
ملافه خود را بشویید: در حین تعمیر و تجدید روند پوست در هنگام خواب، بسیاری از سلول های مرده پوست می ریزند باکتری ها و یا موجودات دیگر در سلول های مرده پوست در ملحفه تغذیه و عفونت در ارتباط با پوست شما را گسترش دهند بنابراین، توصیه می کنیم ملحفه، روبالشتی و حوله خود را به طور منظم (حداقل یک بار در هفته) بشویید.

غذاهایی که برای درمان آکنه نباید مصرف شود

پنیر
شکلات
غذاهای ادویه دار بیش از حد
کره بادام زمینی
شیر
غذاهای غنی از شکر
غذاهای با قند خون بالا
غلات سبوس دار
غذاهای عمیق سرخ شده
غذاهای فرآوری شده و تصفیه شده
میوه ترش
گوشت قرمز
نوشیدنی های گازدار
نوشیدنی های کافئین دار
سس گوجه
سس مایونز
الکل
غذاهای شیرینی

مواد غذایی که برای درمان آکنه می توانید مصرف کنید

اسیدهای چرب امگا
ماهی یا روغن بذر کتان
چای سبز
صدف
پروبیوتیک
غذاهای تخمیر شده
انواع توت ها
روغن نارگیل
سبزیجات برگ سبز
میوه های تازه
سیر
برنج قهوه ای
چای گیاهی
ادویه و چاشنی
سرکه سیب
سبزیجات آلی

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. علی

سلام و خسته نباشید آقای دکتر من چند سالی گردن و پشتم شدید آکنه داشت که با حجامت و داروهای انتی بیوتیک درمان نشد و من سیزده ماه راکوتان زیر نظر پزشک مصرف کردم و درمان شد ولی دوباره بعد از دوسال و نیم گردنم شروع کرده اکنه میزنه کبدم قبل از درمان...

سلام و خسته نباشید آقای دکتر من چند سالی گردن و پشتم شدید آکنه داشت که با حجامت و داروهای انتی بیوتیک درمان نشد و من سیزده ماه راکوتان زیر نظر پزشک مصرف کردم و درمان شد ولی دوباره بعد از دوسال و نیم گردنم شروع کرده اکنه میزنه کبدم قبل از درمان چرب نبود ولی بعدش یک گرید چرب شد انزیمهای کبدیم هم کمی بالاتر از نرم شد و چربی خون هم کمی بالا رفت و همینطور هم مونده حتی بعد از دوسال مصرف نکردن دارو به نظر شما من دوباره میتونم زیر نظر پزشک راکوتان رو مصرف کنم یا عوارضش تشدید میشه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    علی
  1. 5 / 5

سلام تست های کبدی انجام می شود اگر نرمال باشد دارو برایتان تجویز می شود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search