زیبایی

نکاتی برای جلوگیری از عفونت ناخن

جلوگیری از عفونت ناخن

قارچ ناخن پا، همچنین به عنوان اونیكومایكوز یا tinea unguium شناخته می شود یك بیماری شایع ناخن است كه میلیون ها نفر در ایالات متحده را مبتلا می كند.

عفونت های قارچی ناخن می توانند از طریق ارگانیسم های مختلفی مانند کپک، مخمرها و قارچ ها روی ناخن ایجاد شوند. این معمولاً پس از تماس این ارگانیسم ها با ترک خوردگی ناخن یا پوست اطراف ناخن رخ می دهد زیرا دهانه ورودی این موجودات را فراهم می کند. ناخن ها عملکرد مهمی دارند: حمایت و محافظت از نوک ظریف انگشتان دست و پا. ساختار ناخن شامل یک پوشش سخت به نام صفحه ناخن بر روی بافت نرم است که بستر ناخن را تشکیل می دهد. بستر ناخن با انتهای عصب بی شماری عرضه می شود و آن را بسیار حساس به محرک های خارجی می کند.
اگر از وضعیت ناخن های خود غافل شده اید وقت آن است که متوقف شوید. یکی از رایج ترین مشکلات مرتبط با ناخن، عفونت ناخن است که افراد در هر سنی را درگیر می کند. عفونت ناخن شما را نمی کشد اما مطمئناً می تواند باعث آسیب روحی، جسمی و اجتماعی شود.
عواملی که باعث ایجاد چنین عفونت هایی می شوند معمولاً در هوا مانند قارچ ها منتقل می شوند اما همچنین می توانند باکتری باشند.
وقتی این میکروب ها محیط مناسب را دریافت می کنند به سرعت تکثیر می شوند و باعث ایجاد عفونت می شوند که به آرامی به تمام قسمت های ساختار ناخن شما، از بستر ناخن گرفته تا صفحه ناخن، گسترش می یابد. در صورت عدم کنترل، عفونت می تواند به پوست اطراف پیشرفت کند.

چگونه می توان از عفونت ناخن جلوگیری کرد

در اینجا نکات مهم پیشگیری برای جلوگیری از عفونت ناخن وجود دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. ناخن های خود را تمیز و خشک نگه دارید

بیشتر عوامل عفونی در یک محیط مرطوب همراه با مقدار زیادی بقایای سلولی برای تغذیه رشد می کنند اما قارچ ها از چنین شرایطی نهایت استفاده را می کنند.
قارچ ها معمولاً از طریق هاگ تولید مثل می کنند. این اجسام بسیار کوچک مانند گرده هستند که با یک پوشش محافظ جامد محصور شده و در هوا پراکنده شده اند.
هنگامی که این هاگ ها بر روی بدن شما فرود می آیند درجه حرارت، رطوبت یا نم بدن و جریان هوا تعیین می کند که آیا آنها به یک عفونت باز جوانه می زنند یا خیر.
این جای تعجب نیست که ناخن ها و گوشه های آنها مکانی بسیار مناسب برای رشد عوامل عفونی تشکیل می دهند. توجه به این نکته مهم است که عفونت های قارچی معمولاً ناخن های پا را تحت تأثیر قرار می دهند.
چطور انجام می دهد
برای پاک کردن عمیق ناخن ها برای از بین بردن سلول های مرده یا آلودگی هایی که می توانند به میکروب های عامل عفونت کمک کنند عاقلانه خواهد بود.
ناخن های خود را به مدت 10 دقیقه در آب گرم و صابون قرار دهید تا مینای دندان و پوست اطراف آن نرم شود.
برای مسواک زدن ناخن و لبه های آن به آرامی اما به روش صحیح از مسواک استفاده کنید
اجازه دهید ناخن های شما در هوا خشک شوند و یا آنها را با یک پارچه نرم پاک کنید. همچنین باید هرگونه رطوبت از بین انگشتان پا و شصت را از بین ببرید.

2. ناخن های خود را به درستی کوتاه کنید

ناخن های شما از همان پروتئین ساخته می شوند که موها ساخته شده اند: کراتین. قارچ های مسئول عفونت ناخن عاشق تغذیه از این پروتئین هستند.
برخی از قارچهای کراتینوفیل متداول که مسئول اکثر عفونتهای پوستی قارچی در انسان هستند شامل تریکوفیتون، کاندیدا، آسپرژیلوس و پنیسیلیوم هستند.
چنین عوامل عفونی شما را به مو، ناخن و لایه های بیرونی پوست محدود می کنند و این نشان می دهد که آنها نمی توانند عمیق تر نفوذ کنند. علیرغم این ناتوانی، آنها می توانند علائمی مانند التهاب گسترده، خارش و تغییر رنگ ناخن با ضایعات پوسته پوسته ای ایجاد کنند.
چطور انجام می دهد
همیشه ناخن های خود را مستقیماً به جای خم شدن لبه ها، با استفاده از ناخن گیر ببرید. بهتر است ناخن گیرهای خود را قبل از استفاده با محلول ضد عفونی کننده بشویید. مطمئن شوید که ناخن های خود را آنقدر عمیق کوتاه نکنید که بستر ناخن شما در معرض دید قرار گیرد. همانطور که قبلا ذکر شد بستر ناخن دارای انتهای عصبی زیادی است که می تواند توسط هر نوع کشیدگی یا آسیب ایجاد شود و باعث درد قابل توجهی شود. به همین دلیل کوتاه شدن ناخن های پا می تواند پوشیدن کفش بسته را به دردسری دردناک تبدیل کند. جعبه انگشت سخت فشار زیادی را به بستر ناخن در معرض فشار وارد می کند در نتیجه باعث آسیب دیدن آن می شود.
پس از اصلاح، لبه های ناخن هایتان را صاف کنید.
اگر از هرگونه مشکل بهداشتی که باعث کاهش جریان خون در پا می شود رنج می برید بهتر است در مورد اقدامات احتیاطی مناسب برای اصلاح و پر کردن ناخن با یک متخصص غدد پا مشورت کنید.

3. برای کف پا مناسب سرمایه گذاری کنید

کفش های مرغوب نقش مهمی در بهتر نگه داشتن پا، انگشتان و ناخن های پا دارند اما چه کفش هایی با کیفیت مناسب شناخته می شوند؟
برای افراد مبتدی، قسمت جلوی کفش شما باید با انحنای انگشتان پا متناسب باشد اما فضای کافی برای پیچ خوردگی را نیز فراهم می کند. به علاوه، باید فضایی برای عبور هوا وجود داشته باشد تا پاهایتان تهویه مناسب داشته باشند. کفش های خیلی تنگ باعث تعریق پا می شوند و باعث رشد میکروب های ایجاد کننده عفونت می شود.
همانطور که قبلا ذکر شد میکروب ها مانند باکتری ها و قارچ ها در محیط های مرطوب و بسته بسیار خوب تنظیم می شوند. جریان مناسب هوا اکسیژن وارد می کند و چندین سویه باکتریایی نمی توانند در آن زنده بمانند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای دیدن نحوه واکنش باکتریها به رطوبت و دما لازم است.
کفش های بسیار تنگ نیز می توانند منجر به آسیب به ناخن پا شوند. بنابراین مهم است که بین تمیز و مناسب تمایز قائل شوید. کفش های گشاد نیز راهی برای انتخاب نیستند زیرا پایه محکمی برای شما ایجاد نمی کند و روی پوست شما می مالد تا آسیب ببیند.
چطور انجام دادن
به دنبال کفش هایی بگردید که انگشتان شما را نیشگون نگیرد فشار ندهد یا آن را گرفتار نکند.
از کفش هایی استفاده کنید که با مواد تنفسی مانند بوم یا مش ساخته شده اند و باعث گردش بیشتر هوا در اطراف پاها می شوند تا خشک شوند و از گرم شدن بیش از حد جلوگیری کنند.
قبل از پوشیدن کفش حتماً پاها را خشک کنید. اگر کفش هایتان با آب یا عرق خیس است قبل از پوشیدن آنها را در معرض آفتاب یا قرار دادن آنها در کنار دستگاه گرم کننده خشک کنید. پا یا کفش مرطوب می تواند رشد میکروب ها را افزایش داده و خطر ابتلا به عفونت ناخن پا را افزایش دهد.
کفش های شما ناخواسته گرد و خاک و عرق را جمع می کند بنابراین بهتر است که چندین روز یک یک جفت نپوشید. در عوض، چند گزینه راحت را انتخاب کنید و از آنها به صورت چرخشی استفاده کنید.
جوراب های خود را عاقلانه انتخاب کنید و بیش از یک یا دو روز دیگر همان جوراب ها را نپوشید. بهترین نوع جوراب برای پاهای عرق کرده، آنهایی هستند که با پارچه های سبک و هوایی ساخته می شوند و رطوبت را از پاهای شما دور می کنند مانند آنهایی که با پنبه ساخته می شوند. اگر جوراب هایتان خیس شدند بلافاصله آنها را خارج کنید.

4- کفش های خود را ضد عفونی کنید

عفونت ناخن پا می تواند قارچی یا باکتریایی باشد. Onychomycosis یکی از شایع ترین عفونت های ناخن پا است که به دلیل رشد بیش از حد انواع خاصی از قارچ ها گزارش می شود اما انواع باکتریایی نیز بسیار شایع هستند.
این عوامل بیماری زا می توانند ناخن های شما را از بسیاری جهات آلوده کنند اما یکی از منابع آلودگی بسیار معمول کفش های شما است. انواع مختلفی از میکروب ها از جمله استافیلوکوک، انتروکوک و قارچ که در محدوده گرم و مرطوب کفش شما رشد می کنند.
لمس کفش های آلوده می تواند میکروب های ایجاد کننده عفونت را به ناخن های شما نیز منتقل کند.
چطور انجام م شود
از پودرها یا اسپری های ضد قارچ و ضد باکتری برای ضد عفونی قسمت داخلی کفش خود استفاده کنید. این محصولات کفش های شما را از قارچ و باکتری پاک می کند و در نتیجه از عفونت ناخن پا جلوگیری می کند. در حالی که این محصولات برای جلوگیری از عفونت ناخن پا مفید هستند اما پس از وقوع عفونت، هیچ تاثیری ندارند. بنابراین، آنها بیشتر یک ابزار پیشگیرانه هستند تا یک روش درمانی.
نکته مفید دیگر برای جلوگیری از رشد میکروبی داخل کفش ها، خشک نگه داشتن همیشه آنها است. کفش های مخصوص دویدن شما هنگامی که به دنبال دویدن روزانه یا ورزش روزانه خود می روید مقدار زیادی عرق جمع می کند. می توانید آنها را بعد از استفاده در آفتاب یا کنار منبع گرما نگه دارید تا همه عرق خشک شود. ممکن است ایده خوبی باشد که بیش از یک جفت بخرید و جابجا کنید.

5. در مکان های عمومی از ناخن های خود محافظت کنید

فضاهای جامعه مانند سالن های بدنسازی، رختکن، استخرهای عمومی یا دوش، سونا و سالن های دارای محیطی گرم و مرطوب که برای رشد انواع میکروب ها، به ویژه قارچ ها بسیار مناسب است.
پیاده روی با پای برهنه در این کفهای آلوده می تواند قارچ را به پای شما یا ناخن های پا منتقل کند و باعث ایجاد عفونت مانند پای ورزشکار و انیکومایکوزیس شود.
ضربه ناخن، مانند کوبیدن روی انگشتان پا و شکستن ناخن، شایع ترین علت آسیب بستر ناخن است. چنین صدماتی به ویژه در سالن های ورزشی که فرد باید با وزنه های سنگین کار کند شایع است.
ضربه های ناخن می تواند منجر به عفونت های قارچی مانند اونیکومایکوزیس و تغییر شکل ناخن شود.
چطور انجام می شود
همیشه هنگام بازدید از مکان های فوق الذکر، دمپایی یا صندل خود را داشته باشید تا از پا و ناخن های پا در برابر عفونت محافظت کنید. بهتر است برای شرایط اضطراری یک جفت را در وسیله نقلیه خود آماده نگه دارید.
قبل از بازدید از سالن مانی پدی، در مورد اینکه چه اقدامات بهداشتی را برای محدود کردن رشد میکروبی در محل زندگی خود انجام می دهند ، سوال کنید. این ممکن است کمی بیش از حد محتاطانه به نظر برسد اما بهتر از تأسف ایمن است.

6. کوتیکول های خود را تنها بگذارید

کوتیکول ها یک بافت اسکار ضروری است که از ناخن های تازه شکل گرفته شما در برابر باکتری ها و سایر میکروب های عفونی محافظت می کند.
بسیاری از افراد عادت دارند که در این رشد چشمگیر چیدن را انتخاب کنند تا زمانی که از پوست جدا شود. این ضربه جسمی می تواند درد زیادی ایجاد کند و حتی خطر ابتلا به عفونت ناخن را افزایش دهد. برداشتن کوتیکول باعث سست شدن ناخن شما و در معرض قرار گرفتن بافت زیرین می شود که به راحتی می تواند آلوده شود.
بعضی از افراد ترجیح می دهند که در طی مانیکور ، کوتیکول های خود را در سالن اصلاح کنند که بسیار دردناک نیست اما هنوز هم توسط اکثر متخصصان توصیه نمی شود. شما برای حفظ یکپارچگی ساختاری ناخن های خود به کوتیکول های دست نخورده خود احتیاج دارید در غیر این صورت به شدت در معرض عفونت ناخن و آویزهای دردناک جدی قرار خواهید گرفت.
چطور انجام می شود
یک کوتیکول که از لبه های ناخن شما خارج می شود می تواند کاملاً تحریک کننده باشد و این توضیح می دهد که چرا بسیاری از مردم نمی توانند در برابر اصرار برای بیرون آوردن آن مقاومت کنند. ممکن است پس از انجام این کار کمی راحت شوید اما طولانی نمی شود و در مقایسه با عوارضی که بعداً ایجاد می شوند بسیار کم است. هل دادن مجدد آن به داخل نیز می تواند باعث ایجاد تروما شود و بنابراین خطرات خاصی را در پی دارد. بنابراین، فقط آن را بگذارید و صبر کنید تا خودش جدا شود زیرا پوست جدیدی به جای آن ایجاد می شود.
اگر به طور ناخواسته به کوتیکول خود آسیب رسانید این همان کاری است که باید انجام دهید. دست آسیب دیده را به مدت 10 دقیقه در آب گرم غوطه ور کنید و سپس آن را خشک کنید. مقداری روغن جوجوبا یا روغن نارگیل را به آرامی به مدت 5 دقیقه روی آن بمالید تا پوست نرم شود و ناراحتی آن برطرف شود. هنگامی که کوتیکول پوست کمی قابل انعطاف شد از یک چوب نارنج استفاده کنید تا آن را به آرامی به عقب برانید.
اگر مستعد شکاف کوتیکول هستید به طور مرتب مقداری روغن کوتیکول را روی لبه های ناخن های خود ماساژ دهید تا به تقویت، سلامت و سالم ماندن آنها کمک کند.

7. ناخن های خود را به طور مناسب مرطوب نگه دارید

اگر ناخن های شما رطوبت کافی نداشته باشند شکننده می شوند و با کمترین فشار خرد می شوند شکاف یا ترک می خورند. به علاوه، پوست اطراف ناخن های شما نیز شروع به از بین رفتن می کند در نتیجه کوتیکول شکاف می یابد.
بنابراین، بسیار مهم است که ناخن های خود را مرطوب نگه دارید تا یکپارچگی ساختاری آنها تقویت شود. پوست شما برای تسهیل گردش مناسب سلول و سایر عملکردهای سلولی به رطوبت نیاز دارد و این برای ناخن های شما نیز صدق می کند. همچنین این اندازه گیری ساده باعث می شود که کوتیکول های شما بهتر به نظر برسند.
چطور انجام می شود
روغن نارگیل، روغن زیتون و روغن جوجوبا از بهترین مرطوب کننده هایی هستند که می توانید برای حفظ سلامت ناخن های خود سعی کنید. همچنین می توانید مرطوب کننده های ضد میکروبی بخرید اگرچه روغن های فوق الذکر خود ضد میکروبی کاملاً موثری هستند. مرطوب کننده را روی تمام دستها و پاهای خود ماساژ دهید با تمرکز ویژه بر روی ناخن ها و کوتیکول های خود. برای بهترین نتیجه، مرطوب کننده را روی پوست شسته شده وقتی که هنوز کمی مرطوب است اما خیلی خیس نیست استفاده کنید. می توانید رطوبت اضافی را به آرامی پاک کرده و سپس با مرطوب کننده ادامه دهید. مرطوب کننده ها روی پوست کمی مرطوب بهترین عملکرد را دارند زیرا تمام رطوبت سطحی پوست را برای آبرسانی طولانی مدت به دام می اندازند و می بندند.
از آنجا که شما مجبور هستید از دست و پایتان در طول روز استفاده کنید مرطوب کننده ناخواسته پاک شده و نیاز به استفاده مجدد دارد. یک راه حل این است که قبل از خواب از آن استفاده کنید تا یک شب بماند و زمان کافی برای نفوذ به پوست شما پیدا کند.

8. از استفاده از ناخن مصنوعی خودداری کنید

استفاده از ناخن مصنوعی این روزها بسیار رایج است. آنها باعث زیبایی و زیبایی ناخن های شما می شوند اما همچنین می توانند شما را در معرض عفونت ناخن قرار دهند.
باکتری های گرم منفی (مانند آنهایی که باعث سندرم ناخن سبز می شوند) و قارچ ها (عمدتا مخمر) در ناخن های مصنوعی بیشتر از ناخن های طبیعی گیر کرده و سبب عفونت می شوند.
نکته مهم دیگری که باید بخاطر بسپارید این است که ضد عفونی کننده ها در پاکسازی چنین ناخن ها بسیار موثر نیستند.
چطور انجام می شود
اگر بدون ناخن مصنوعی نمی توانید کاری از پیش ببرید فقط استفاده از آنها را به موارد خاص محدود کنید و برای حفظ تمیز و بهداشتی نگه داشتن آنها همیشه تلاش کنید. هرچه زمان مصرف آنها کمتر باشد خطر عفونت شما کمتر خواهد بود.
به علاوه، حذف این مواد آرایشی باعث می شود که ناخن های واقعی شما نفس بکشند و خود را ترمیم کنند. این دلیل دیگری است برای استفاده از آنها در کمترین حد ممکن، به خصوص اگر سابقه عفونت ناخن دارید.

9. به دنبال علائم اولیه عفونت باشید

آنها می گویند "پیشگیری بهتر از درمان است" و این حداکثر برای عفونت ناخن نیز مناسب است. اجتناب از ابتلا به عفونت ناخن بسیار آسانتر از درمان آن است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که از ناخن های خود مراقبت کنید همانطور که از پوست و بقیه بدن مراقبت می کنید.
مراقب بهداشت ناخن خود باشید و مراقبت از ناخن را جزء برنامه های روزمره خود قرار دهید. اگر به طور فعالانه اقداماتی برای مرتب و سالم نگه داشتن ناخن های خود انجام دهید می توان خطر عفونت ناخن را تا حد زیادی کاهش داد.
به علاوه، بهداشت و سلامت ناخن برای اطمینان از سلامت کلی شما نیز ضروری است. ناخن های آلوده می توانند در هنگام غذا خوردن، عفونت را از طریق لمس یا به قسمت داخلی بدن منتقل کنند. عفونت ناخن پا راه رفتن را برای شما دردناک کرده و فعالیت روزانه شما را محدود می کند.
اما اگر به عفونت ناخن مبتلا شوید درمان سریع بهترین راه برای کاهش شدت و مدت زمان آن است.
چطور انجام می شود
حداقل یک بار در هفته هنگام استحمام یا دوش گرفتن، ناخن های پا و ناخن های خود را به درستی بررسی کنید. اگر به نظر می رسد ناخن های شما تغییر رنگ داده است ممکن است عفونت قارچی ایجاد شود.
در حالی که پاها را خشک می کنید به خوبی کف پا را مشاهده کنید تا علائم پوسته پوسته شدن یا لایه برداری از پوست در نواحی انگشتان وجود داشته باشد. اینها همچنین علائم اولیه عفونت ناخن است.
اگر به دیابت مبتلا هستید بسیار حساس به زخم پا و عفونت هستید. بنابراین، شما باید مراقبت و احتیاط بیشتری انجام دهید. پزشکان توصیه می کنند هر چند روز یکبار پای خود را از نظر وجود علائم آسیب یا عفونت بررسی کنید.
در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری در ناخن ها یا پوست اطراف ناخن ها مانند درد، قرمزی، تورم یا تغییر رنگ که همچنان ادامه دارد با یک متخصص غدد پا مشورت کنید.
حرف آخر
سالم و تمیز نگه داشتن ناخن ها اساسی ترین راه پیشگیری از عفونت ناخن است. توصیه های ذکر شده در بالا می تواند در دستیابی به آن به شما کمک کند مشروط بر اینکه آنها را به طور مداوم دنبال کنید.
جدا از این اقدامات موضعی، شما همچنین باید یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید که مملو از غذاهای تقویت کننده ایمنی مانند مرکبات باشد که سرشار از ویتامین C است.
هرچه ایمنی شما قوی تر باشد احتمال ابتلا به عفونت نیز کمتر است. علاوه بر این، مصرف مواد مغذی با کیفیت خوب می تواند به تقویت و ترمیم ناخن ها کمک کند. همیشه برای بررسی علائم عفونت، انگشتان پا و ناخن های خود را هفتگی معاینه کنید و در صورت مشاهده موارد عفونت، سریعاً از یک پزشک متخصص اطفال مشاوره پزشکی بگیرید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search