خانه داری

خشک کردن انجیر در خانه

خشک کردن انجیر در خانه

برخلاف تصور عامه، انجیر در واقع میوه نیست بلکه مجموعه ای از گلهای خشک است! انجیر سرشار از آهن، کلسیم و پتاسیم است و نسبت به بیشتر میوه ها و سبزیجات فیبر بیشتری دارد.

خشک کردن انجیر طعم شیرین آنها را حفظ می کند و به شما امکان می دهد ماه ها آنها را ذخیره کنید. می توانید انجیر را در آفتاب، در فر یا در یک دهیدراتور خشک کنید انجیر را می توان تازه یا خشک میل کرد. خشک کردن انجیر می تواند راهی برای حفظ شیرینی آن باشد و از طریق خشک کردن، انجیر را می توانید برای ماه ها و سال ها ذخیره کنید.
سه روش حفظ انجیر از طریق خشک کردن وجود دارد که می توان به راحتی در خانه این کار را انجام داد.

3 راه آسان خشک کردن انجیر

خشک کردن انجیر در آفتاب

آنچه شما نیاز دارید:
آب
کهنه ظرفشویی یا حوله کاغذی
چاقو
تخته برش
پارچه پنیر
قفسه چوبی
ظروف محفوظ از هوا
گزینه الف
انجیرهای کاملا رسیده را با آب شیر بشویید. شما باید اطمینان حاصل کنید که میوه قبل از خشک کردن آن از خاک و سایر بقایای آن جلوگیری می شود.
انجیر را با دستمال یا حوله های کاغذی خشک کنید. اطمینان حاصل کنید که مرطوب نیست.
انجیرها را به نصف برش دهید. برای این کار می توانید از چاقوی آشپزخانه استفاده کنید. شما باید انجیر را از این طریق قطع کنید تا به سرعت و کارآمد خشک شود. برش دادن انجیر به نصف اطمینان حاصل می کند که هیچ آب دیگری بعد از خشک شدن در مرکز باقی نمی ماند.
یک قفسه چوبی یا یک سیمی آماده کنید پارچه پنیر را در بالای آن قرار دهید. قفسه چوبی یا سیمی بهتر از قابلمه هایی با سطوح جامد است زیرا باعث می شود هوا از طریق آن جریان یابد و در صورت خشک شدن هدف شما نتیجه بهتری می یابد. انجیرهای نیمه شده را در روی قفسه چوبی یا قفسه سیمی قرار دهید.
یکبار دیگر انجیر را با پارچه پنیر بپوشانید. برای محافظت کامل از حشرات هنگام خشک شدن، باید پارچه را بر قفسه بچسبانید.
قفسه را با انجیر در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. ممکن است لازم باشد این کار را به مدت دو تا سه روز (2 تا 3 روز) انجام دهید هر بار آن ها را بچرخانید تا اطمینان حاصل کنید که می توانید آن را به طور مساوی خشک کنید.
همچنین اطمینان حاصل کنید که مقدار کافی از نور خورشید وجود دارد و شما نمی توانید انجیر خود را در سایه قرار دهید زیرا ممکن است قبل از خشک شدن انجیرها خراب شود. قبل از ساعت شب، انجیر را داخل آن بیاورید تا مطمئن شوید که آنها با شبنم مرطوب نخواهند شد.
بررسی کنید که آیا انجیر قبلاً خشک شده است یا خیر. اگر انجیر قبلاً چرمی است و آب آن وجود ندارد آن را کاملاً خشک می کنید. برای ذخیره، انجیرهای خشک شده را درون یک ظرف محفوظ از هوا قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که ظرف تمیز است و برای مدت طولانی تر انجیر خشک شده در ان نگهداری می شود.
گزینه ب
روش دیگر خشک کردن انجیر در نور مستقیم آفتاب، آویزان کردن آن با استفاده از سیخ کباب یا اتصال دادن آنها با بند لباس است.
انجیر رسیده را بشویید.
آنرا با حوله های کاغذی خشک کنید.
انجیرها را به نصف برش دهید.
تکه هایی از پارچه پنیر را به اندازه کافی برش دهید تا یک میوه انجیر تک را با ان بپیچید. یک کیسه توری به اندازه کافی بزرگ را آماده کنید تا میوه انجیر در آن قرار بگیرد. پارچه پنیر و کیسه توری در حین فرآیند خشک شدن، میوه را از حشرات و سایر آلاینده ها محافظت می کند.
یک تکه انجیر را در یک تکه پارچه پنیر بپوشانید. سپس دوباره آن را در یک کیسه توری بپیچید. بهتر است که انجیرهای نیمه شده را پشت به پشت هم در پارچه قرار دهید بنابراین گوشت میوه در معرض آفتاب قرار می گیرد و سریع خشک می شود.
هر میوه را با سیخ کباب یا رابط آویزان کنید یا آن را با پارچه در معرض نور خورشید قرار دهید شما باید دو تا سه روز این کارها را انجام دهید. از سایه دوری کنید زیرا این ممکن است میوه را قبل از خشک شدن از بین ببرد.
بررسی کنید که آیا میوه قبلاً در لمس چرمی است یا خیر و در آن نباید هیچ آبمیوه ای یافت نشود. اگر میوه به طور موثر خشک شود این روش اندازه گیری شماست. برای ذخیره، آن را درون یک ظرف محفوظ از هوا قرار دهید. سپس در یخچال یا فریزر نگهداری کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

خشک کردن انجیر در فر

فر خود را در محیط میوه یا در حدود 140 درجه فارنهایت یا 60 درجه سانتیگراد گرم کنید دمای پایین فر باعث خشک شدن یکسان میوه می شود.
انجیر را با شیر آب بشویید تا از خاک پاک شود.
آن را با حوله های کاغذی یا پارچه مخصوص خشک کردن بشقاب، خشک شود.
میوه را به نصف برش دهید.
آنها را از محل برش رو به بالا در قفسه سیمی فر قرار دهید.
انجیرها را تقریباً یک روز و نیم یا 36 ساعت در فر قرار دهید. در این دوره از زمان، شما باید میوه را از طرف دیگر برای خشک کردن به طور مساوی از زمان به زمان تغییر کنید.
بگذارید ابتدا انجیرها خنک شوند و سپس در یک ظرف محفوظ از هوا قرار دهید. در یخچال یا فریزر قرار دهید. در صورت قرار دادن در فریزر، انجیر خشک می تواند تا دو سال بماند و هنوز شیرینی آن را حفظ شود.

خشک کردن انجیر در دهیدراتور مواد غذایی

دهیدراتور را به 135 درجه سانتیگراد یا میوه تنظیم کنید.
برای تمیز کردن آن، انجیر را با آب شیر بشویید.
هر انجیر را با حوله های کاغذی یا پارچه خشک کنید سپس آن را به چهار قسمت برش دهید
آنها را با قسمت برش داده شده در قفسه کم آبی قرار دهید و بگذارید 8 ساعت بماند. هر چند وقت یکبار بررسی کنید و طرف دیگر را حتی خشک کنید. در مناطق سردسیر یا دارای انجیرهایی با ابعاد بزرگتر ممکن است به مدت زمان طولانی تر برای دهیدراتاسیون نیاز باشد.
بعد از گذشت 8 ساعت، بررسی کنید که آیا انجیر نرم شده و یا جویدنی است. اگر آنها باشند این بدان معنی است که آنها خشک می شوند.
بگذارید که انجیر برای مدتی روی سینی بایستد تا خنک شود.

چگونه می توان انجیر خشک را ذخیره کرد

برای ذخیره، انجیرهای خشک را درون یک ظرف محفوظ از هوا قرار دهید. در یخچال یا فریزر نگهداری کنید می توانید آنها را حتی برای چند ماه در آنجا نگه دارید.
اطمینان حاصل کنید که واقعا انجیر را به خوبی خشک کرده اید تا حتی پس از گذشت چند ماه از نگهداری آنها نیز نگهداری شود. اطمینان از پاکیزگی و بهترین شرایط ظروف مهر و موم شده نیز از جنبه های مهم خشک کردن است. بررسی کنید که در کیسه های پلاستیکی محکم محفوظ از هوا، سوراخ وجود نداشته باشد یا اینکه هنگام بسته بندی، رطوبت داخل آن نرود. و به یاد داشته باشید اگرچه می توان انجیر را برای ماه ها حفظ کرد اما هنوز هم بهتر است که در اسرع وقت آنها را مصرف کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search