توانبخشی

روش گذاشتن سوند ادراری

گذاشتن سوند فولی

یک کاتتر یک اصطلاح عمومی برای یک لوله است که به بدن وارد می شود. کاتتر ادراری یک لوله ای است که به مثانه وارد می شود تا ادرار را تخلیه کند.

انواع مختلفی از کاتترهای ادراری وجود دارد که برای شرایط مختلف استفاده می شوند و کاتتر مناسب برای یک نفر لزوماً کاتتر مناسب برای فرد دیگری نیست. شرایط لازم برای کاتتر اغلب انتخاب نوع کاتتر را برای بیمار ضروری می سازد.

انواع

کاتتر مستقیم: این نوع کاتتر لوله لاستیک مانند است که به داخل مجرای ادرار وارد می شود و سپس به مثانه منتقل می شود و ادرار تخلیه می شود و سپس خارج می شود. آنها برای مدت زمان طولانی در مثانه نیستند. کاتتر مستقیم فقط یکبار استفاده می شود اما برای برخی از بیماران که باید در طول روز در خانه از یک کاتتر مستقیم استفاده کنند ممکن است آنها را استریل و مجدداً استفاده کنند.
کاتتر سوپراپوبیک: این نوع کاتتر به داخل مجرای ادرار وارد نمی شود آن از طریق یک شکاف شکمی کوچک به طور مستقیم در مثانه قرار می گیرد. این نوع کاتتر به طور معمول پس از جراحی که جریان طبیعی ادرار متوقف می شود مانند جراحی پروستات استفاده می شود و اغلب برای روزها تا هفته ها و یا حتی به طور دائمی ادامه می یابد.
کاتتر Coude: این یک نوع کاتتر ماندگار مانند فولی است. تفاوت این است که نوک کاتتر Coude دارای یک منحنی کوچک است که در هنگام انسداد، مانند پروستات بزرگ شده، کاتتر را از طریق مجرای ادرار به جریان می اندازد.
کاتتر کاندوم: این نوع کاتتر داخل نمی شود بلکه بر روی آلت تناسلی قرار داده می شود بسیار شبیه به یک کاندوم خواهد بود برای جمع آوری ادرار در کیسه متصل شده است. این نوع کاتتر تنها در مردان استفاده می شود و در طول روز برای جمع آوری ادرار در طول بیهوشی استفاده می شود.
کاتتر Foley: یک کاتتر فولی که به عنوان یک کاتتر ماندگار نیز شناخته می شود کاتتر است که برای مدت زمان طولانی در محل قرار دارد. کاتتر به کیسه جمع آوری شده منتقل می شود که ادرار می تواند بطور دوره ای تخلیه شود. نکته کاتتر به داخل مجرای ادرار و به داخل مثانه وارد می شود جایی که یک بادکنک کوچک برای نگهداشتن آن در جای مناسب با آب پر می شود.
هدف یک کاتتر ادراری
هنگامی که بیمار قادر به کنترل مثانه خود نیست یک کاتتر ادراری استفاده می شود. این ممکن است به این دلیل باشد که آنها بسیار بیمار، بی اختیار و ممکن است شرایطی (مانند آسیب نخاعی) ایجاد شود که باعث ادرار شود یا هوشیار نیستند.
به عنوان مثال، کاتتر اغلب در ابتدای جراحی قرار داده می شود زیرا بیمار برای این روش هوشیار نیست. بدون کاتتر، بیمار ممکن است در طول فرآیند عمل ادرار کند و به طور بالقوه روش را آلوده کند یا مثانه در طی یک پروسه طولانی عمل در اثر ادرار متورم شود.
برای جلوگیری از عفونت، کاتترها فقط در صورت نیاز استفاده می شوند. در بیماران بستری، بیمارانی هستند که معمولاً بیش از یک روز کاتتر دارند. برای دیگران کاتتر به زودی وقتی بیدار می شوند و یا به اندازه کافی خود بخود ادرار دارند برداشته می شود.
احتباس ادرار یک موضوع است که مثانه قادر به خالی کردن کامل نیست. بسته به شدت این موضوع، کاتتر موقت، که به عنوان کاتتر مستقیم نامیده می شود ممکن است برای تخلیه مثانه استفاده شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

اندیکاسیون گذاشتن سوند فولی

برای تخلیه مثانه قبل، در طی یا بعد از جراحی.
برای تحقیقات.
برای رفع احتباس ادرار.
برای اندازه گیری دقیق خروجی ادرار.
برای از بین بردن بی اختیاری ادرار، زمانی که هیچ روش دیگر عملی نیست.

خطرات کاتتر ادراری

خطر اولیه یک کاتتریزاسیون کوتاه مدت یک عفونت مجاری ادراری است. علاوه بر این، یورترا، لوله ای که ادرار را از مثانه حمل می کند می تواند تحریک شود. پوست اطراف محل ورود نیز می تواند مجروح شود و باید به طور منظم برای بررسی علائم جراحت بازبینی شود.
در موارد نادر، عفونت مجاری ادراری می تواند به اروسپسیس منجر شود یک عفونت سیستمیک که می تواند بسیار جدی باشد.

تهیه محیط و تجهیزات

اطمینان حاصل کنید که حریم خصوصی بیمار در تمام مراحل حفظ می شود و آنها را گرم نگه می دارد. اطمینان حاصل کنید که نور مناسب برای انجام این روش وجود دارد.
تجهیزات زیر را آماده کنید:
دستکش های استریل
کاتتر در اندازه مناسب
روان کننده استریل و / یا سرنگ ژل گزیلوکائین
آب استریل برای باد کردن بالن (نمک نرمال می تواند بلور را متخلخل کند و باعث تخریب آن و خطر از دست رفتن کاتتر شود)
سرنگ 5ml
شیشه ی نمونه
نمک استریل
نوار برای ایمن کردن کاتتر به پا
کیسه درناژ
سایز سوند ادراری
با توجه به سن کودک، از کاتتر اندازه مناسب استفاده کنید. کاتترهایی که بیش از حد بزرگ یا کوچک هستند در معرض خطر ترومای مثانه یا نشت هستند. در اسیب کلیه از کاتتر بزرگتر برای خروج لخته های خون استفاده می شود.

سن

وزن

فولی

نوزاد

کمتر از گرم  1200

کاتتر بند ناف3.5  Fr

نوزاد

1200-1500گرم

کاتتر بند ناف 5  Fr

نوزاد

1500-2500گرم

کاتتر ناف5 Fr  یا نلاتون سایز 6

0 – 6 ماه

 3.5-7کیلوگرم

6

1 سال

10 کیلوگرم

6 – 8 ترجیحاً 8

2 سال

12 کیلوگرم

8

3 سال

14 کیلوگرم

8 - 10

5 سال

18

10

6 سال

21

10

8 سال

27

10 - 12

12 سال

انواع وزن ها

12 - 14


روش قرار دادن کاتتر ادراری

یک کاتتر برای جلوگیری از عفونت با استفاده از روش استریل و روان کننده استریل وارد می شود. اکثر کاتترها به داخل مجرای ادرار وارد می شوند سپس به آرامی از طریق مجرای ادرار به مثانه رانده می شوند
قرار دادن یک کاتتر مجرای ادرار ثابت (IDC) تنها باید توسط یک پرستار یا دکتر آموزش دیده و صلاحیت در کاتتر ادراری انجام شود.
نیاز به IDC باید قبل از قرار دادن با تیم پزشکی بیماران مورد بحث قرار گیرد. تصویب پزشکی برای قرار دادن IDC باید دستور داده شده و یا مستند شود.
دستورالعمل زیر باید با روش RCE تکنیک آسپتیک تکمیل شود.

گذاشتن کاتتر برای کودک دختر

بهداشت دست را انجام دهید.
اطفال را در موقعیت خوابیدن قرار دهید و زانوها را خم کنید و باسن ها را خم کنید.
در صورتی که آلودگی مشهود باشد ابتدا ناحیه تناسلی را با صابون و آب تمیز کنید.
بهداشت دست را انجام دهید.
بسته پانسمان را باز کنید (زمینه آسپتیک) و تجهیزات مورد نیاز را با استفاده از روش آسپتیک آماده کنید.
نمک استریل را روی سینی قرار دهید.
شستن دست ها را انجام دهید و دستکش های استریل دست کنید
با پارچه استریل محل را بپوشانید.
لبیا را با یک دست جدا کنید و مجرای ادرار باز کنید. در نوزادان مجرای ادراری بلافاصله بالاتر از حاشیه های هایمن است. سواب را از بالای مجرا به طرف رکتوم حرکت دهید. بعد از هر مرحله تمیز کردن سواپ را به کیسه زباله بیندازید.
اگر یک کاتتر 6Fr استفاده شود کابل کاتتر را بردارید.
کاتتر را به روان کننده بمالید.
کاتتر را به داخل سوراخهای مجرا وارد کنید تا زاویه تقریبی 30 درجه تا زمانی که ادرار شروع به جریان کند.
بادکنک را به آرامی با استفاده از آب استریل به میزان توصیه شده در کاتتر پر کنید. بررسی کنید که کودک احساس درد نمی کند اگر درد وجود دارد می تواند نشان دهد کاتتر در مثانه نیست. آب داخل کاتتر را خالی کنید و کاتتر را به داخل مثانه وارد کنید. همیشه قبل از بالارفتن بالن ادرار جریان می یابد.
لطفا توجه داشته باشید: استفاده از کاتتر بالون در نوزادان تنها باید با مشاوره با مسئولین تیم پزشکی باشد
کمی کاتتر را تا زمانی که مقاومت احساس می شود و به سیستم زهکشی متصل می شود بیرون بکشید
دستکش دست خارج کنید
کاتتر را به ران با یک دستگاه یا نوار محافظ کاتتر وصل دهید.
بهداشت دست را انجام دهید.

گذاشتن کاتتر برای کودک مذکر

بهداشت دست را انجام دهید.
کودک را در موقعیت مناسب بگذارید.
در صورتی که آلودگی مشهود باشد ابتدا ناحیه تناسلی را با صابون و آب تمیز کنید.
بهداشت دست را انجام دهید.
بسته کاتتر را باز کنید (زمینه آسپتیک) و تجهیزات مورد نیاز را با استفاده از روش آسپتیک آماده کنید.
نمک استریل را روی سینی قرار دهید.
شستن دست ها را انجام دهید و دستکش های استریل بپوشید.
آلت تناسلی را بلند کنید و پوست الت را عقب بکشید اگر ختنه نشده است با زور پوست را عقب نزنید.
با استفاده از دست دیگر، سوراخهای مجرا را با سواپ تمیز کنید. از یک حرکت دایره ای از شکاف مجرای ادراری به پایه آلت استفاده کنید. سواب را در کیسه های زباله بیندازید.
برای پسران مسن تر از 3 سال، ژل Xylocaine را به داخل مجرای ادرار وارد کنید. و 2 - 3 دقیقه صبر کنید تا زمان لازم برای عملکرد ژل فراهم شود.
اگر از کاتتر 6FR، استفاده می کنید
آلت تناسلی مرد را با کشش اندکی بالا و عمود بر بدن کودک نگه دارید. کاتتر را وارد کنید.
هنگامی که به اولین اسفنکتر (در سطح ماهیچه های کف لگن) رسیدید به آرامی آلت تناسلی را به سمت انگشتان پا منتقل کنید به آرامی و مکرر فشار دهید. در صورت احساس مقاومت، راهبردهای زیر باید مورد توجه قرار گیرند:
کاتتر را خارج کرده و از یک روان کننده لوله دوم استفاده کنید
افزایش کشش روی آلت تناسلی و فشار دادن ملایم بر روی کاتتر
از کودک بخواهید تا نفس عمیق بکشد
از کودک بخواهید که سرفه کند.
کاتتر را به آرامی بچرخانید.
اگر قادر به عبور دادن کاتتر نیستید به دنبال کمک از تیم درمان پزشکی و یا اورولوژی باشید. از نیرو استفاده نکنید زیرا ممکن است به مجاری ادرار آسیب برسانید.
کاتتر را به آرامی به داخل مجرای ادرار وارد کنید تا به مثانه برسد.
همیشه قبل از بالارفتن ادرار جریان دارد.
بادکنک را به آرامی با استفاده از آب استریل به میزان توصیه شده روی کاتتر پر نمایید. بررسی کنید که کودک احساس درد نمی کند اگر درد وجود دارد می تواند نشان دهد کاتتر در مثانه نیست. بطری را خالی کنید و کاتتر را به داخل مثانه وارد کنید.
لطفا توجه داشته باشید: استفاده از کاتتر بالون دار در نوزادان تنها باید با مشاوره با مسئولین تیم پزشکی باشد
کمی کاتتر را تا زمانی که مقاومت احساس می شود بیرون بکشید
دستکش را بردارید.
کاتتر را به ران با هر وسیله یا نوار محافظ کاتتر ببندید.
بهداشت دست را انجام دهید.

خارج کردن کاتتر ادرار

معمولا حذف کاتتر بسیار آسان است. اگر یک بالون در نوک کاتتر وجود داشته باشد آب داخل بالون باید تخلیه شود سپس کاتتر به آرامی برای خارج کردن آن از بدن کشیده می شود. این روند معمولاً بدون درد است مگر اینکه در دستگاه ادراری تحریک وجود داشته باشد. اگر روند دردناک است یک دارو موضعی را می توان برای بی حس کردن منطقه استفاده کرد.

مراقبت از کاتتر ادراری در خانه

اگر یک کاتتر مقیم را در خانه حمل می کنید مراقبت کاتتر را می توانید در حمام یا دوش انجام دهید. پس از تمیز کردن ناحیه تناسلی خود به طور معمول، لوله های کاتتر را می توان با صابون نرم و لیف حمام تمیز کرد. مراقب باشید که کاتتر را با زور نکشید زیرا این می تواند باعث تحریک شود. اطمینان حاصل کنید که صابون را به طور کامل شستشو دهید.
کاتتر و کیسه زهکشی متصل باید فقط پس از شستن دستان خود با صابون و آب لمس شوند این می تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند.
نکته:
کاتترهای ادراری در محیط بیمارستان رایج هستند اما تحقیقات و دستورالعمل های جدید بیمارستان ها را تشویق می کنند تا کاتتر را سریعتر خارج کنند. این کار برای جلوگیری از عفونت های دستگاه ادراری و کاهش خطر عوارض جانبی مانند ادرار کردن با مشکل است.

در ادامه بخوانید: روش لوله گذاری بینی معده ( روش گذاشتن NG )

فیلم اموزش گذاشتن سوند فولی  در مجرای ادرار

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search