توانبخشی

راههای ایمن برای افزایش میل جنسی زن

افزایش میل جنسی

کاهش فشار جنسی در زنان دلایل بالقوه زیادی دارد از جمله موارد اساسی پزشکی، مشکلات عاطفی یا روانی، یا استرس ناشی از کار و خانواده است. خبر خوب این است که شناسایی علت اصلی میل جنسی کم می تواند به گزینه های درمانی مؤثر منجر شود.

عجیب نیست که زوجین از نابرابری در جنسیات خود برخوردار باشند. براساس تحقیقات منتشرشده توسط مجله انجمن پزشکی آمریکا (JAMA)، بیشتر اوقات در یک رابطه دگرجنسگرا، این زن است که میل جنسی کمتری دارد. این می تواند برای هر دو شریک مزاحم باشد و حتی اگر این مشکل برطرف نشود رابطه را در معرض خطر قرار می دهد.
هر زن می تواند در برخی از مواقع میل جنسی کم را تجربه کند. بیاموزید که چگونه آن را با چند توصیه زیر که ممکن است برای شما مفید باشد بازیابی کنید.

میل جنسی طبیعی برای خانمها چیست؟

میل جنسی علاقه ما به افکار جنسی یا فعالیت را درگیر می کند. هیچ جنسیتی برای هر شخصی هیچگونه هراس جنسی "عادی" ندارد. همه ما سطح طبیعی میل جنسی داریم که تحت تأثیر بیولوژی و شخصیت ما است که به دلایل خوب، بد یا خنثی در طول زندگی نوسان دارد.
لیبیدو همچنین با تعیین اینکه چند وقت یک بار رابطه جنسی برقرار نمی شود تعیین می شود. در واقع ممکن است کسی رابطه جنسی زیادی داشته باشد حتی اگر آن را دوست نداشته باشد. این ممکن است به دلایل "مثبت" باشد به عنوان مثال اگر می خواهند باردار شوند یا به دلایل "منفی" در صورتی که با کمال میل سعی در خوشحال کردن یک شریک زندگی دارند. برعكس، كسی می تواند بسیار مورد علاقه جنسی باشد اما هیچ شریک و اراده ای برای داشتن این رابطه نداشته باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم

اصطلاح پزشکی کمبود میل جنسی و عدم علاقه به رابطه جنسی، اختلال تمایل جنسی کم فشار (HSDD) است اگرچه بحثی وجود دارد که آیا عدم تحرک جنسی زن باید به عنوان یک اختلال تلقی شود. تحقیقات نشان داده است که میل جنسی زنانه با مردان تفاوت دارد و زنان به طور طبیعی میل جنسی کمتری دارند و درمورد رابطه جنسی کمتر از مردان فکر می کنند.
مطابق دفترچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) که توسط متخصصان بهداشت روان استفاده می شود عدم تمایل باید به حدی برسد که باعث پریشانی قابل توجه زن شود در آنجا که بر روابط یا عزت نفس او به مدت شش ماه یا بیشتر تأثیر می گذارد برخی از علائم HSDD عبارتند از:
به فعالیتهای جنسی علاقه ندارد.
افکار جنسی یا خیال پردازی وجودی ندارند.
در شروع رابطه جنسی عدم علاقه وجود دارد.
به دست آوردن لذت از رابطه جنسی یا تحریک دستگاه تناسلی کاری دشوار است.

علل کمبود میل جنسی

کاهش میل جنسی در زنان می تواند در هر زمان بعد از فعال شدن جنسی اتفاق بیفتد. بیشتر خانمها بعد از بارداری هنگام شیردهی، آن را بسیار تجربه می کنند.
همچنین، میل جنسی شما به دلیل اضطراب، استرس یا عدم تعادل هورمونی ناشی از تغییر در بدن می تواند از صد به صفر برسد. حتی سطح معینی از اختلالات جنسی می تواند باعث از بین رفتن میل جنسی در زنان شود.
ذکر این نکته حائز اهمیت است که برخی نوسانات در میل جنسی طبیعی و سالم است. عوامل دیگری وجود دارد که می تواند میل جنسی را کاهش دهد و به همین دلیل آنها به خودی خود به عنوان HSDD واجد شرایط نیستند.
برای رد HSDD، با پزشک خود کار کنید تا دلایل احتمالی و همچنین گزینه های درمانی را مشخص کنید. از آنجا که هیچ آزمایش پزشکی خاصی وجود ندارد که بتواند HSDD را تشخیص دهد پزشک شما می خواهد در مورد علائم شما اطلاعاتی کسب کند تا بیشتر در مورد چگونگی تأثیر کاهش میل جنسی در رابطه و زندگی بدانید.

مشکلات پزشکی

در بعضی موارد، یک وضعیت پزشکی اساسی ممکن است پشت میل جنسی پایین باشد. شرایط و داروهای زیر می توانند باعث کاهش میل جنسی شوند:
آسیب به رگ های خونی یا اعصاب بعد از هیسترکتومی یا سایر جراحی های مربوط به ارگان های تولید مثل
شرایط بهداشتی مزمن مانند دیابت، کم کاری تیروئید، آرتروز، کم خونی، بیماری های قلبی عروقی یا بیماری های غدد درون ریز یا عصبی
درد مزمن یا جسمی، که ممکن است با یک وضعیت پزشکی همراه باشد.
اختلالات افسردگی و اضطراب
داروهای ضد افسردگی
داروهای فشار خون
بی اختیاری ادرار
اضافه وزن یا چاق بودن
کمبود هورمون، نوسانات هورمونی یا سطح پایین تستوسترون
کاهش جریان خون به واژن و رحم
شرایطی مانند ولووودنیا باعث می شود که رابطه جنسی دردناک شود.
یائسگی، بارداری یا شیردهی
در مواردی که داروها مانند داروهای ضد افسردگی باعث کاهش میل جنسی می شوند پزشک ممکن است نسخه ای را با عوارض جانبی کمتری پیشنهاد کند. مصرف داروهای خود را بدون تأیید پزشک متوقف نکنید.
دلیل کاهش میل جنسی شما به هر وجه باشد نباید باعث اضطراب بیشتر شما شود یا دلیلی باشد که از تلاش برای گرفتن مجدد چراغ سبز برای شریک زندگی خود جلوگیری کند. چرا؟ کاهش میل جنسی یک جمله نیست و روش های مختلفی برای افزایش آن وجود دارد.

مسائل شخصی

استرسهای زندگی روزمره می تواند بر میل جنسی شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، بسیاری از خانمها بعد از بچه دار شدن به دلیل سرگرمی و خستگی زیاد، یا به دلیل اینکه بیشتر به فرزندان خود متمرکز می شوند نسبت به ازدواج، تمایل کمتری به رابطه جنسی دارند. اگر بدن شما به مرور زمان یا بعد از زایمان تغییر کرده باشد می تواند خسارت زیادی را نیز به همراه داشته باشد.
استرس شغلی به خصوص هنگام مراقبت از خانواده می تواند بر میل جنسی شما نیز تأثیر منفی بگذارد. در پایان روز، خواب اولویت است و نه رابطه جنسی. با کشیدن سیگار و یا نوشیدن الکل بیشتر از حد، احتمالاً میل جنسی شما کاهش می یابد.
دلایل مبتنی بر روابط
یکی از قویترین عواملی که در میل جنسی زن تأثیر می گذارد کیفیت روابط و ارتباط عاطفی او با همسر خود است. مشکلاتی که ممکن است در زندگی جنسی شما دخالت کند عبارتند از:
روابط طولانی مدت حل نشده و نارضایتی،
تمایل به مجازات یا كنترل همسرتان با خودداری از رابطه جنسی،
خیانت،
عدم تعادل قدرت در رابطه،
درمان کاهش میل جنسی
پس از مشخص کردن مواردی که در کمبود میل جنسی شما نقش دارد می توانید شروع به درمان کنید. دو ستون، زیر انواع مداخلات که ممکن است پزشک برای افزایش میل جنسی شما توصیه کند یا تجویز کند:

درمان غیر دارویی

کاهش استرس
رفتار درمانی
تغییر عادات بد
ورزش
کاهش وزن
مشاوره ازدواج
درمان فردی
ارتباط بهتر با همسر

درمان دارویی

دستگاه Eros-CTD
O-Shot
Addyi (flibanserin)
کرم تستوسترون
قرص یا پچ استروژن
روان کننده های واژن
درمان و تغییر سبک زندگی
اگر مشکلات به عنوان استرس یا روابط محور شناخته شوند رویکردهای مختلفی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند.
پزشك شما ممكن است برای غلبه بر هر مشكلی كه ممكن است بر روابط شما تأثیر بگذارد مشاوره ای برای تدوین برنامه ارائه كند. اینجاست که شما و شریک زندگی خود به عنوان تیمی با یک درمانگر برای حل مشکلات احتمالی بسیار مهم است. یک درمانگر می تواند به شما یاد بدهد که چگونه بهتر با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید و تکنیک های جنسی را برای روابط خود درست پیشنهاد دهید تا یک تجربه لذت بخش تر ایجاد کنید.
تغییرات سبک زندگی مانند ورزش منظم، رژیم غذایی، استفاده از مداخلات مبتنی بر آگاهی ذهن، دوری از دخانیات و الکل و کنار گذاشتن زمان برای صمیمیت یا آزمایش های جنسی (استفاده از اسباب بازی های جنسی، موقعیت های جدید یا نقش آفرینی) همه می تواند به کاهش استرس و بهبود میل جنسی کمک کند.

مداخلات پزشکی

یک میل جنسی کم نیز می تواند با داروها درمان شود اما متأسفانه مداخلات پزشکی برای زنان به همان اندازه برای مردان موفقیت آمیز نبوده است.
به دلیل کاهش جریان خون به واژن، بسیاری از زنان قبل از یائسگی دچار تغییراتی در سطح استروژن می شوند. اگر سطح استروژن پایین دلیل علائم HSDD شما باشد پزشک شما ممکن است استروژن درمانی را با استفاده از کرم، شیاف یا حلقه ای که استروژن را در مهبل آزاد می کند بدون عوارض جانبی ناخواسته که با قرص های استروژن همراه است توصیه کند.
تزریق موسوم به O-Shot، یک محلول پلاسمائی است که توسط یک متخصص پزشکی به صورت داخل واژن تزریق می شود همچنین برای بهبود جریان خون و گردش خون کار می کند. این روش هنوز جدید است و مورد تأیید سازمان غذا و داروی (FDA) نیست.
دستگاه کلیتراپی Eros یا Eros-CTD یک وسیله کوچک و دستی است که دارای یک لیوان پلاستیکی قابل جابجایی و قابل تعویض است که برای بهبود جریان خون به کلیتوریس و دستگاه تناسلی با استفاده از سیستم خلاء استفاده می شود. اروس درمانی توسط FDA در آوریل 2000 برای درمان برانگیختگی جنسی و ارگاسم جنسی آشکار شد. این دستگاه با قیمتی در حدود 400 دلار ارائه می شود و در ایالات متحده نسخه نیز لازم است.
یکی دیگر از گزینه های درمانی قرص به نام Addyi) flibanserin) است که یک داروی تجویز خوراکی است که روی مواد شیمیایی مغز برای افزایش میل جنسی کار می کند . با این وجود، این دارو عوارض جانبی بالقوه ای دارد از جمله کاهش فشار خون، ضعف و سرگیجه.

4 داروی طبیعی برای زنان برای درمان اختلال عملکرد جنسی

اختلال عملکرد جنسی به مشکلات مداوم یا عود کننده در هر مرحله از پاسخ جنسی (تمایل، برانگیختگی، plateau، ارگاسم، نیت) اشاره دارد که مانع از آن می شود فرد یا زوجی رضایت از فعالیت جنسی را تجربه کنند و باعث پریشانی می شوند.

بیشتر بخوانید: 17 ماده ی غذایی برای بهبود میل جنسی

DHEA

DHEA) dehydroepiandrosterone) هورمونی است که بطور طبیعی توسط غدد آدرنال تولید می شود. در بدن به هورمونهای استروژن و تستوسترون تبدیل می شود. سطح DHEA به طور طبیعی با افزایش سن و همچنین با شرایطی به نام نارسایی آدرنال کاهش می یابد. هر دو با میل جنسی کم همراه بوده اند به همین دلیل محققان بررسی کرده اند که آیا مکمل های DHEA می تواند باعث افزایش میل جنسی در این گروه ها شود.
شواهدی وجود دارد که نشان می دهد DHEA ممکن است به زنان مسن قبل از یائسگی که نابارور هستند در بهبود عملکرد جنسی خود کمک کند. در یک مطالعه سال 2018، 50 زن بین 37 تا 45 سال مکمل DHEA مصرف کردند و از عملکرد جنسی خود گزارش دادند. نتایج حاکی از آن است که مکمل DHEA باعث بهبود عملکرد جنسی (تمایل، برانگیختگی و روانکاری) در این زنان می شود.
یک مطالعه دیگر نشان داد که مکمل DHEA با دوز کم (10 میلی گرم) به مدت یک سال در زنان یائسه باعث بهبود عملکرد جنسی می شود.
تقریباً هیچ مدرکی مبنی بر بهبود عملکرد جنسی در زنان بارور قبل از یائسگی وجود ندارد. علاوه بر این، بسیاری از مطالعات نشان داده اند که اثرات مکمل DHEA بر عملکرد جنسی نتایج نامتناهی و نابرابر است - درحالیکه برخی از آنها به هیچ وجه بر میل جنسی و عملکرد جنسی تأثیر ندارند.

جینکو

جینکوبیلوبا نوعی گیاهی است که قرن ها در طب سنتی چین به عنوان داروی مردمی برای شرایط تنفسی، اختلال شناختی و اختلالات گردش خون مورد استفاده قرار می گرفت. در آمریکای شمالی بیشتر از آن به عنوان نوعی داروی جایگزین برای عملکرد شناختی و حافظه مورد استفاده قرار می گیرد.
مطالعاتی در مورد اثربخشی جینکو برای اختلال عملکرد جنسی ناشی از ضدافسردگی وجود دارد در یکی از چنین مطالعاتی که در بایگانی رفتارهای جنسی منتشر شده است عصاره جینکوبیلوبا به دلیل اثرات کوتاه مدت و طولانی مدت آن بر عملکرد جنسی در زنان دارای اختلال برانگیختگی جنسی مورد بررسی قرار گرفت. نتیجه گیری این است كه "هیچ اثر كوتاه یا طولانی مدت از GBE به تنهایی بر عملکرد جنسی در زنان تأثیر نمی گذارد."

ال-آرژنین

ال-آرژنین یک اسید آمینه است که عملکردهای بی شماری در بدن دارد. لازم است یدن اکسید نیتریک را بسازد ترکیبی که به ریلاکس کردن عروق خونی کمک می کند و اجازه می دهد خون از طریق شریان ها جریان یابد. در مطالعات جامعی که L-arginine برای اختلال عملکرد جنسی زنان مؤثر است محصول تجویز شده همیشه حاوی مواد دیگری در فرمول است.

دامیانا

Damiana) Turnera diffusa) گیاهی است که بطور سنتی توسط مردم مایان آمریکای مرکزی به منظور تقویت عملکرد جنسی در مردان و زنان مورد استفاده قرار می گیرد. گزارش شده است که می تواند یک ماده معطر، تحریک کننده، تقویت کننده خلقی و تونیک باشد. استفاده از دامیانا به عنوان آفرودیازیاک تا حدی بحث برانگیز است زیرا هیچ شواهد علمی مبنی بر کارکرد آن وجود ندارد و در عین حال به عنوان یک محرک جنسی به طور گسترده ای تبلیغ شده است.

توصیه نمی شود: یوهیمب

از پوست گیاه یوهیمب (Pausinystalia Yohimbe ) به عنوان داروی مردمی برای اختلال عملکرد جنسی استفاده می شده است. ماده تشکیل دهنده فعال موجود در پوست، یوهیمبین نامیده می شود. مطالعات نشان داده است که یوهیمب برای اختلال عملکرد جنسی در زنان مؤثر نیست. یوهیمب به دلیل خطرات جدی برای سلامتی توصیه نمی شود.

آیا باید از داروهای طبیعی برای اختلال عملکرد جنسی استفاده کنید؟

در حالی که بسیاری از داروهای طبیعی برای درمان اختلال عملکرد جنسی زنان در دسترس است اما باید در استفاده از آنها بسیار محتاط باشید. هیچ راهی برای تعیین ایمنی آنها وجود ندارد. مکمل ها از نظر ایمنی و کارآیی توسط FDA دقیقاً به عنوان روش تجویز و داروهای بدون نسخه تنظیم نمی شوند.
همچنین به خاطر داشته باشید که ایمنی مکمل ها در زنان باردار، مادران شیرده، کودکان و کسانی که شرایط پزشکی دارند و یا داروهایی مصرف می کنند مشخص نشده است. اگر در حال استفاده از مکمل یا شکل دیگری از داروی جایگزین برای عملکرد جنسی هستید ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.

در ادامه بخوانید: نداشتن میل جنسی: علل و درمان آن

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search