توانبخشی

روش گذاشتن سوند نلاتون در مردان

روش گذاشتن سوند نلاتون

سوند یک وسیله پزشکی است که از یک لوله نازک و باریک تشکیل شده است که می تواند با انواع نکات مختلف برای ارائه خدمات مختلفی ارائه شود. کاتترها به عنوان بخشی از بسیاری از روشهای مختلف پزشکی داخل بدن قرار می گیرند.

به عنوان مثال، آنها برای تشخیص خونریزی دستگاه تناسلی (GU)، برای نظارت بر فشار داخل جمجمه و حتی داروهای خاص استفاده می شوند. در کاربردهای معمول، "قرار دادن سوند" معمولاً به عمل متداول قرار دادن سوند ادراری در مثانه از طریق مجرای ادرار بیمار به منظور تخلیه ادرار است. مانند همه روشهای پزشکی، حتی این روش معمول، آموزش صحیح پزشکی و پیروی دقیق از روشهای ایمنی و بهداشتی ضروری است.

چگونه خودم کاتتر نلاتون را در مجرای ادرار قرار دهم؟

قبل از اینکه خود را کاتتر کنید ادرار کنید.
تمام موارد مورد نیاز خود را جمع آوری کنید: از ارائه دهنده خدمات سلامت خود بخواهید که لوازم مورد نیاز را برای کاتتریزاسیون شما آماده کند.
یک سوند نلاتون تمیز
ژله روان کننده بر پایه آب
ظرف برای جمع آوری ادرار
کاسه آب گرم، صابون، لیف حمام و حوله دستی
پد ضد آب یا حوله حمام
دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید.
برای قرار دادن سوند خود در وضعیت مناسب قرار گیرید: دراز بکشید یا با خم شدن زانوها بنشینید. یک حوله یا پد ضد آب را در زیر آلت تناسلی خود قرار دهید. همچنین ممکن است جلوی توالت بایستید. اطمینان حاصل کنید که انتهای دیگر سوند به یک ظرف یا پایین به سمت توالت قرار گرفته است.
خود را تمیز کنید: آلت تناسلی خود را با صابون، آب گرم و یک لیف حمام بشویید. اگر ختنه نشده اید پوست ختنه گاه را پس بگیرید. سر و مجرای خروجی ادرار (دهانه ای که ادرار از آن بیرون می آید) را بشویید. آلت تناسلی خود را بشویید و خشک کنید. ظرف را در نزدیکی خود قرار دهید تا ادرار جمع شود.
ژله روان کننده مبتنی بر آب را روی 7 تا 10 اینچ (17.5 - 25 سانتی متر) اول سوند قرار دهید: این به کاهش ناراحتی در طول کار کمک می کند.
سوند را وارد کنید:
با یک دست آلت تناسلی خود را مستقیم از بدن خود نگه دارید. با دست دیگر خود، به آرامی سوند را داخل مجرای ادرار قرار دهید.
به آرامی کاتتر را حدود 7 تا 10 اینچ به آلت تناسلی خود فشار دهید تا ادرار شروع شود. پس از شروع جریان ادرار، سوند را به میزان 1 اینچ (2.5 سانتی متر) بیشتر فشار دهید و آن را در محل نگه دارید تا ادرار متوقف شود.
پس از اتمام سوند را خارج کنید: هنگامی که ادرار دیگر از سوند خارج نمی شود آن را با دستی که آلت تناسلی را نگه داشته بودید ببندید و به آرامی سوند را بیرون بکشید. برای جلوگیری از چکه کردن ادرار، انتهای سوند را نگه دارید. اگر ختنه نشده اید پوست ختنه گاه را بالای سر آلت تناسلی بکشید.
تمیز کردن سوند: اگر کاتتر شما قابل استفاده مجدد است برای تمیز کردن آن، دستورالعمل های ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود را دنبال کنید. اگر سوند شما سوند یکبار مصرف است آن را دور بیندازید.
چه موقع باید خودم را کاتتر کنم؟
حداقل 4 بار در روز و در زمان خواب خود را کاتتر کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه می توانم به جلوگیری از بروز عفونت کمک بگیرم؟

دستان خود را بشویید: همیشه دستان خود را با آب و صابون بشویید قبل از اینکه خود را سوند کنید.
سوند را قبل از استفاده مجدد تمیز و خشک کنید: همه سوندهای قابل استفاده مجدد را پس از هر بار استفاده با صابون و آب گرم تمیز کنید. به مدت 20 دقیقه کلیه کاتترهای قابل استفاده مجدد را در یک تابه آب جوش استریل کنید. کاتترها را روی یک حوله کاغذی تمیز بگذارید تا خشک شود.
به طور صحیح کاتتر را ذخیره کنید: کاتترهای خشک را در یک کیسه پلاستیکی تمیز نگهداری کنید. کاتترهای پاره شده، سخت شده یا ترک خورده را دور بیندازید.
از شورت کتانی یا لباس زیر استفاده کنید: این باعث می شود هوا جریان داشته باشد و ناحیه تناسلی شما خشک شود.
مایعات زیادی بنوشید: از ارائه دهنده خدمات سلامت خود بپرسید که چه مقدار مایع برای نوشیدن در روز و کدام مایعات برای شما مناسب است. این به شما در جلوگیری از ابتلا به عفونت ادراری کمک می کند.

کاتتر چه مشکلاتی ممکن است داشته باشد؟

ادرار از سوند خارج نمی شود: در صورت مسدود شدن سوند به آرامی سوند را بچرخانید. سعی کنید به آرامی سوند را کمی بیشتر به سمت آلت فشار داده یا آن را به عقب بکشید. همچنین بررسی کنید که باز شدن سوند توسط روان کننده یا مخاط مسدود نشده است.
نشت ادرار در بین سوندگذاری: ممکن است در صورت نوشیدن مایعات بیشتر از حد معمول، به خصوص آنهایی که حاوی کافئین یا الکل هستند نشت ادرار داشته باشید. همچنین می تواند به معنای ابتلا به عفونت مثانه باشد. اگر در نشت ادرار مشکلی ندارید بیشتر اوقات خود را سوند کنید. اگر فکر می کنید عفونت دارید با ارائه دهنده خدمات سلامت خود تماس بگیرید.
مشکل در وارد کردن یا حذف سوند: اگر هنگام وارد کردن کاتتر خود درد یا ناراحتی دارید از روان کننده بیشتری استفاده کنید. وقتی در حال فشار دادن سوند به سمت پروستات هستید مقابله با برخی مقاومتها معمول است. پروستات غده ای است که منی ایجاد می کند. قبل از فشار آوردن به سوند، نفس عمیق بکشید و سعی کنید استراحت کنید. نفس بکشید سپس به آرامی به وارد کردن سوند ادامه دهید تا آرام آرام نفس خود را بیرون بیاورید.
خون روی سوند یا در مجرای ادرار: اگر مئاتوس یا مجرای ادرار شما خیلی خشک باشد ممکن است این اتفاق بیفتد. سعی کنید از ژله های روان کننده بیشتری استفاده کنید تا از تحریک مئاتوس و مجرای ادرار خود جلوگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی مایعات بنوشید. خون در ادرار همچنین می تواند به معنای عفونت باشد.

چه موقع باید با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرم؟

وقتی تب دارید.
ادرار شما غلیظ، ابری یا دارای مخاطی است.
لکه های قرمز در ادرار دارید یا ادرار شما صورتی یا قرمز به نظر می رسد.
ادرار شما بوی قوی دارد.
درد یا سوزش در مجرای ادرار، مثانه یا شکم دارید.
اگر وارد کردن سوند دردناک، دشوار یا ناراحت کننده است سوند خیلی داخل نشده تا ادرار جریان پیدا کند.

در ادامه بخوانید: روش گذاشتن سوند ادراری

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (3)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. بهمن

با سلام أيا راهى ، روشى ، يا امكان درمانى براى خلاصى از استفاده از سوند وجود دارد ؟ ، أيا با خواب مصنوعى ( هيپنو تيزم ) و تلقين مى توان كار ايى مثانه را بهتر كرد با تشكر از راهنمايى شما . بهمن .

  پیوست ها
 

  1. توکلی

با عرض سلام و احترام از مطالب خوب و مفید شما بسیار سپاسگزارم. آیا ژل لیدوکائین را میتوان به جای زل لوبریکانت روی سوند نلاتون مالید یا فقط باید روی مجرای ادرار مالیده شود

  پیوست ها
 

  1. H.sh

سلام.من دو بار عمل تنگی مجرا انجام دادم بعد از عمل دوم بعد از چند سال ماهی یک مرتبه مشگل دفع ادرار پیدا میکنم وقتی ازسوند نلاتون اونم به صورت صحیح نمیتوانم استفاده کنم مسیر باز میشه به مدت یک ماه حالا برای استفاده صحیح هرکاری میکنم نصف سوند را...

سلام.من دو بار عمل تنگی مجرا انجام دادم بعد از عمل دوم بعد از چند سال ماهی یک مرتبه مشگل دفع ادرار پیدا میکنم وقتی ازسوند نلاتون اونم به صورت صحیح نمیتوانم استفاده کنم مسیر باز میشه به مدت یک ماه حالا برای استفاده صحیح هرکاری میکنم نصف سوند را داخل رفته فشار میدهم وارد مثتانه نمیشه که ادرار از سوند خارج بشود به یک جایی که میرسه هر کاری میکنم دیگه بیشتر رد نمیشه که وارد مثتانه شود وادرار خارج شود

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search