توانبخشی

روش گذاشتن سوند نلاتون در زنان

روش گذاشتن سوند نلاتون

خود کاتتریزاسیون راهی برای خالی کردن مثانه در هنگام نیاز است. شما یک لوله نازک به نام کاتتر را در مثانه خود قرار می دهید. این اجازه می دهد تا ادرار جریان یابد.


در صورت آسیب های عصبی، مشکلی در مجاری ادراری یا بیماری هایی که باعث ضعف ماهیچه های مثانه می شود ممکن است از سوند استفاده کنید. خالی نگه داشتن مثانه شما به طور مرتب می تواند از نشت ادرار در طول روز جلوگیری کند. همچنین می تواند از آسیب کلیه در اثر انسداد ادرار یا عفونت ها جلوگیری کند.
برخی از کاتترهای ادراری تا زمانی که لازم باشد در مثانه باقی می مانند. اما یک سوند ادرار متناوب یا مستقیم بلافاصله پس از استفاده خارج می شود. سوند مستقیم در طول و انواع مختلفی قرار می گیرد. بعضی از انواع فقط یک بار استفاده می شوند. بعضی دیگر بارها قابل استفاده است. پزشک یا پرستار شما به شما اطلاع می دهد که به چه نوع نیاز دارید و از کجا منابع لازم را تهیه می کنید.
ممکن است به کاتتر احتیاج داشته باشید زیرا دچار بی اختیاری ادرار (نشت)، احتباس ادرار (عدم امکان ادرار کردن)، جراحی هایی هستید که یک سوند را ضروری کرده یا یک مشکل سلامت دیگر دارید.انتخاب کاتتر مناسب مهم است. کاتترهای مختلف موجود را کاوش کنید و ببینید کدام یک مناسب شماست.

چگونه خودم کاتتر نلاتون را در مجرای ادرار قرار دهم؟

قبل از اینکه خود را کاتتر کنید ادرار کنید.
تمام موارد مورد نیاز خود را جمع آوری کنید: از ارائه دهنده خدمات سلامت خود بخواهید که لوازم مورد نیاز را برای کاتتریزاسیون شما آماده کند.
یک سوند نلاتون تمیز
ژله روان کننده بر پایه آب
ظرف برای جمع آوری ادرار
کاسه آب گرم، صابون، لیف حمام و حوله دستی
آینه و نورپردازی خوب
پد ضد آب یا حوله حمام
دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید.
در موقعیت مناسب قرار گیرید تا سوند را وارد کنید: دراز بکشید یا بنشینید پاهایتان باز و زانو را خم کنید. یک حوله یا پد ضد آب را در زیر خود قرار دهید. همچنین ممکن است روی توالت بنشینید یا با یک پا روی لبه توالت بایستید. اطمینان حاصل کنید که انتهای دیگر سوند به یک ظرف یا پایین به سمت توالت قرار گرفته است.
از آینه ای برای یافتن مجرای ادراری خود استفاده کنید: مئاتوس (دهانه ای که ادرار بیرون می آید) و مهبل (واژن) را پیدا کنید.
خود را تمیز کنید: چین های بیرونی پوست را در اطراف دهانه ادرار جدا کنید. از جلو به عقب با صابون، آب گرم و یک لیف حمام بشویید. از بالا و پایین اسکراب نکنید. این می تواند میکروب هایی را از مقعد شما به داخل واژن و مجرای ادراری وارد کرده و باعث عفونت شود. بشویید و خشک کنید.
ژله های روان کننده بر پایه آب را روی 3 اینچ اول سوند قرار دهید: این به کاهش ناراحتی در طول عمل کمک می کند.
سوند را وارد کنید:
لبهای مهبل را با یک دست جدا کنید. به آرامی کاتتر را با دست دیگر خود وارد مئاتوس کنید.
به آرامی سوند را حدود 3 اینچ به داخل مجرای ادرار فشار دهید تا ادرار شروع شود. پس از شروع جریان ادرار، سوند را به میزان 1 اینچ بیشتر فشار دهید و آن را در محل نگه دارید تا ادرار متوقف شود.
سوند را خارج کنید: هنگامی که ادرار دیگر از سوند خارج نمی شود آن را با دستی که لوبیا ها را گرفته بودید بگیرید. و به آرامی سوند را بیرون بکشید. برای جلوگیری از چکه کردن ادرار، انتهای کاتتر را نگه دارید.
کاتتر خود را تمیز کنید: اگر کاتتر شما قابل استفاده مجدد است دستورالعمل های ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود را برای تمیز کردن آن دنبال کنید. اگر سوند شما سوند یکبار مصرف است آن را دور بیندازید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه موقع باید خودم را کاتتر کنم؟

حداقل 4 بار در روز و در زمان خواب خود را کاتتر کنید.

چگونه می توانم از بروز عفونت کمک بگیرم؟

دستان خود را بشویید: همیشه دست های خود را با آب و صابون بشویید و قبل از اینکه خود را سوند کنید.
سوند را قبل از استفاده مجدد تمیز و خشک کنید: همه سوندهای قابل استفاده مجدد را پس از هر بار استفاده با صابون و آب گرم تمیز کنید. به مدت 20 دقیقه کلیه کاتترهای قابل استفاده مجدد را در یک تابه آب جوش استریل کنید. کاتترها را روی یک حوله کاغذی تمیز بگذارید تا خشک شود.
به طور صحیح کاتتر را ذخیره کنید: کاتترهای خشک را در یک کیسه پلاستیکی تمیز نگهداری کنید. کاتترهای پاره شده، سخت شده یا ترک خورده را دور بیندازید.
لباس زیر پنبه ای بپوشید: این باعث می شود هوا جریان داشته باشد و ناحیه تناسلی شما خشک شود.
مایعات زیادی بنوشید: از ارائه دهنده خدمات سلامت خود بپرسید که چه مقدار مایع برای نوشیدن در روز و کدام مایعات برای شما مناسب است. این به جلوگیری از عفونت ادراری کمک می کند.

چه مشکلات کاتتری ممکن است داشته باشم؟

ادرار از سوند خارج نمی شود: در صورت مسدود شدن سوند به آرامی سوند را بچرخانید. سعی کنید به آرامی سوند را کمی بیشتر به سمت آلت فشار داده یا آن را به عقب بکشید. همچنین بررسی کنید که باز شدن سوند توسط روان کننده یا مخاط مسدود نشده است.
نشت ادرار بین سوند و یا در طول رابطه جنسی: این ممکن است اتفاق بیفتد اگر بیش از حد معمول مایعات مصرف کرده باشید به خصوص آنهایی که حاوی کافئین یا الکل هستند. همچنین می تواند به معنای ابتلا به عفونت مثانه باشد. اگر در نشت ادرار مشکلی دارید بیشتر وقت خود را سوند کنید. اگر فکر می کنید عفونت دارید با ارائه دهنده خدمات سلامت خود تماس بگیرید. قبل از اینکه رابطه جنسی با شریک زندگی خود داشته باشید خود را کاتتر کنید. همچنین میزان مایعات را که معمولاً 1 یا 2 ساعت قبل از رابطه جنسی می نوشید کم کنید.
در وارد کردن یا برداشتن سوند مشکل دارید: اگر هنگام وارد کردن سوند خود درد یا ناراحتی دارید از روان کننده بیشتری استفاده کنید. درد یا ناراحتی ممکن است در اثر اسپاسم عضلات ایجاد شود. ممکن است به نفس کشیدن عمیق کمک کرده و سعی کنید قبل از اینکه خود را سوند کنید آرامش داشته باشید. نفس بکشید سپس سوند را وارد کنید یا آنرا خارج کنید به آرامی اجازه دهید نفس شما بیرون بیاید.
خون روی سوند یا در ادرار دارید: این ممکن است رخ دهد اگر مئاتوس یا مجرای ادرار شما خیلی خشک باشد. سعی کنید از ژله های روان کننده بیشتری استفاده کنید تا از تحریک گوشت و مجرای ادرار خود جلوگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی مایعات بنوشید. خون در ادرار همچنین می تواند به معنای عفونت باشد.

چه موقع باید با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرم؟

وقتی تب دارید.
ادرار شما غلیظ، ابری یا دارای مخاطی است.
لکه های قرمز در ادرار دارید یا ادرار شما صورتی یا قرمز به نظر می رسد.
ادرار شما بوی قوی دارد.
درد یا سوزش در مجرای ادرار، مثانه یا شکم دارید.
در مورد وضعیت یا مراقبت خود سؤال یا نگرانی دارید.

در ادامه بخوانید: روش گذاشتن سوند ادراری

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (3)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. سهرابی

سلام.مادرم ۴۰ روزه عمل دیسک گردن کرده پلاتین گذاشتن.آسیب ب نخاع خورده بودو الان سوند استفاده میکنن. ادرار بدون سوند نمیاد.میشه بگین چیکار کنیم؟ ممنون از لطفتون

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    سهرابی
  1. 5 / 5

با سلام در این زمینه طبق نظر پزشک معالج اقدام کنید

  پیوست ها
 

  1. مونا

سلام من هیستروسکپی رحم انجام دادم سوند گذاشتن که چیبندگی لوله رحم پیدا نکنم . سوند زیر پام گیر کرد ‌کمی کشیده شده . نگرانم باید به بیمارستان برم؟

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search