توانبخشی

زندگی با ویروس هپاتیت C

چگونه با داشتن هپاتیت سی زندگی کنیم

هپاتیت C یک عفونت ویروسی کبد است. هنگامی که فرد چندین سال به ویروس هپاتیت سی HCV مبتلا باشد کبد آنها ملتهب می شود. با این حال، یک شخص می تواند سالها زندگی کند بدون آنکه حتی بداند HCV دارد. با شروع علائم، فرد معمولاً از قبل دچار آسیب كبدی می شود كه این امر می تواند بر درمان و پیش آگهی تأثیر بگذارد.

دو نوع اصلی از HCV وجود دارد: حاد و مزمن. حدود 75 - 85٪ از موارد حاد مزمن می شوند. سیستم ایمنی بدن بیشتر موارد دیگر را پاک می کند.
همچنین ژنوتیپ ها یا تغییرات مختلف ویروس وجود دارد. این گونه ویروس ها طی سال های متمادی تکامل یافته اند.
فرد معمولاً بعد از آزمایش خون متوجه می شود كه HCV دارد یا به این دلیل كه علائم آسیب كبدی ظاهر شده است. علائم آسیب کبدی هنگامی که شخصی سالها مبتلا به HCV مزمن بوده ظاهر می شود.
HCV مزمن برای جلوگیری از آسیب کبدی و سایر عوارض به درمان نیاز دارد. آسیب و زخم کبدی می تواند در پیش آگهی کلی و امید به زندگی فرد تأثیر داشته باشد.
زندگی با عفونت ویروس هپاتیت سی (HCV) نیاز به برخی تنظیمات سبک زندگی دارد. درمان های جدید باعث شده است که از بسیاری از عوارض HCV اجتناب شود اما شما هنوز هم نیاز به جلوگیری از برخی از مواد غذایی و داروهای خاص دارید و شاید لازم باشد که با اثرات عاطفی، اجتماعی و مالی بیماری مقابله کنید.

عاطفی

HCV منجر به فشار عاطفی و روانی می شود و با افسردگی همراه است. اضطراب خود شما در مورد آلوده کردن افراد دیگر نیز می تواند به فشار عاطفی شما برای زندگی با این عفونت بیفزاید. روش های مختلفی برای کنار آمدن با جنبه های عاطفی HCV وجود دارد.
ننگ اجتماعی: در مورد HCV یک ننگ اجتماعی وجود دارد و همچنین تبعیض نسبت به افرادی که HCV دارند. کاملاً به شما بستگی دارد که آیا می خواهید اطلاعات مربوط به تشخیص خود را با افرادی که می شناسید به اشتراک بگذارید. برخی از افراد مبتلا به HCV ممکن است احساس راحتی کنند که بتوانند این اطلاعات را به اشتراک بگذارند در حالی که دیگران ممکن نیست.
محافظت از دیگران: در حالی که شما حق داشتن حریم شخصی خود را دارید شما باید با آگاهی از شرکای جنسی و هر کسی که می تواند با خون شما در تماس باشد از دیگران در برابر عفونت خود محافظت کنید. حفظ صداقت در این زمینه یک راه مهم برای مراقبت از پاسخ عاطفی شما به شرایط است.
درک خویشتن: یک مطالعه جدید نشان داد که چگونه افراد مبتلا به HCV که عفونت را درک می کنند روی رویکرد به درمانها تأثیر می گذارد. درک بهتر این بیماری، توانایی فرد را در درک گزینه های درمانی و تصمیم گیری آگاهانه تر، بهبود می بخشد. این بدان معناست که هرچه درباره HCV بیشتر بدانید احتمال تصمیم گیری در مورد تصمیم گیری در مورد تمام گزینه های درمانی شما بیشتر است.
افسردگی: افسردگی با HCV همراه است. بهترین روش برای نزدیک شدن به افسردگی، همانطور که برای هر نشانه دیگری وجود دارد کمک های حرفه ای است. مشاوره و درمان پزشکی می تواند به کاهش علائم افسردگی در طولانی مدت کمک کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

جسمی

اگر مبتلا به HCV هستید بسیاری از اقدامات احتیاطی که باید در رابطه با مواد غذایی، نوشیدنی ها و داروهای مورد استفاده انجام دهید وجود دارد. بیماری کبد در متابولیسم شما تداخل دارد و برخی از مواردی را که می توانست قبل از تشخیص HCV برای شما بی خطر باشد دیگر ایمن نیست.
اگر HCV دارید تعدادی دارو وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید زیرا آنها یا توسط کبد فرآوری می شوند یا ممکن است برای کبد سمی باشند. برخی از دستورالعمل ها هنگام مصرف دارو شامل موارد زیر است:
برای اطمینان از عدم تعامل با کبد، برچسب های مربوط به تمام داروها، از جمله داروهای بدون نسخه را بخوانید. اگر در صورت ابتلا به بیماری کبد، دارو را نمی توانید مصرف کنید از پزشک یا داروساز خود برای توصیه پیشنهادی استفاده کنید.
دوزهای بالاتر یا بیشتر از دوز مصرف نکنید.
داروهایی را که توسط تیم پزشکان توصیه نمی شود مصرف نکنید.
اگر مبتلا به HCV هستید تأثیر آن بر کبد ممکن است در توانایی شما در متابولیسم مناسب بعضی از انواع مواد غذایی و نوشیدنی ها اختلال ایجاد کند. آگاهی از این موارد بسیار مهم است و از غذاهایی که می تواند شما را به دلیل بیماری کبدی بیمار کند خودداری کنید.
الکل: اگر HCV دارید الکل می تواند برای بدن شما خطرناک باشد. حتی یک مصرف متوسط الکل می تواند منجر به سمومی شود که بدن شما از عهده آن برنمی آید و می تواند باعث پیشرفت بیماری کبد شود و می تواند در درمان های مورد استفاده برای HCV اختلال ایجاد کند.
غذاهایی که دارای چربی بالا هستند: رژیم غذایی چرب مانند گوشت، پوست مرغ، بیکن، سوسیس و پنیر برای پردازش طبیعی به کبد سالم نیاز دارند. اگر HCV دارید این نوع غذاها می توانند شما را بسیار بیمار کنند.
غذاهای شور: سدیم (نمک) در صورت ابتلا به HCV همچنین می تواند مضر باشد. این امر عمدتاً به این دلیل است که می تواند به فشار خون بالا کمک کند. رایج ترین منابع سدیم زیاد، ادویه های غذایی، سس های پودر شده، مخلوط سوپ، آبگوشت، گوشت ها، کره بادام زمینی و کلوچه است.
مواد غذایی با محتوای قند زیاد: اگر مبتلا به HCV هستید باید از غذاهای قندی و نوشیدنی هایی مانند نوشابه، نوشیدنی ورزشی، نوشیدنی های شیرین شده، کوکی ها، نان شیرینی میوه دار، آبنبات و کیک خودداری کنید. این امر به این دلیل است که کبد شما درگیر متابولیسم قند است و در صورت ابتلا به بیماری کبد، قند اضافی می تواند مشکل ساز باشد.

اجتماعی

تعامل سالم با افراد دیگر می تواند در مقابله با بیماری کمک کند. حفظ روابط اجتماعی بدون ارتباط با تشخیص HCV بسیار مهم است. و برای برخی از افراد، جستجوی ارتباط از طریق دیگران که با این بیماری زندگی کرده اند می تواند راهنمایی و پشتیبانی دیگری را ارائه دهد.
خانواده و دوستان: حفظ روابط با خانواده و دوستان همچنان بخش اصلی زندگی سالم است. انتخاب در مورد روابط سالم یک چالش است. شما ممکن است تصمیم بگیرید که می خواهید برای بازسازی روابط با افرادی که برای آنها ارزش قائل هستید سرمایه گذاری کنید یا ممکن است فشار عاطفی برخی از روابط که برای شما ناسالم است را حل کنید.
کار: اگر مبتلا به HCV هستید به دلیل بیماری و درمان ممکن است نیاز به مدتی استراحت از کار یا مدرسه خود داشته باشید اما بیشتر مبتلایان به HCV می توانند پس از مصرف داروهای ضد ویروسی سالم بمانند. اگر کار را انتخاب کردید ممکن است همانطور که بسیاری از افراد این کار را انجام می دهند توجه داشته باشید که جنبه های اجتماعی تنظیم کار شما تعامل سالم با دیگران را به شما ارائه می دهد که به شما امکان می دهد در مواردی غیر از تشخیص HCV خود تمرکز کنید.
گروه های پشتیبانی: با وجود بسیاری از شرایط پزشکی، از جمله HCV، گروه های حمایتی محلی را فراهم می کنند که بتوانید در مورد تشخیص خود با دیگران که همان تجربه را پشت سر گذاشته اند صحبت کنید افرادی که GCV دارند می توانند راهنمایی و توصیه ای به شما ارائه دهند. همانطور که در مورد چگونگی کنار آمدن با بیماری خود را می آموزید ممکن است بتوانید برای دیگران مشاوره کنید. اگر می خواهید به یک گروه پشتیبانی بپیوندید می توانید جهت پیدا کردن گروه محلی از پزشک خود راهنمایی بگیرید یا می توانید از طریق سازمان های ملی گروه های حمایتی را پیدا کنید.
نکته:
هپاتیت C قابل درمان است. این اتفاق می افتد که پزشک 3-6 ماه پس از اتمام دارو هیچ اثری از ویروس در بدن شما پیدا نکند.
شما باید پزشک مناسب را پیدا کنید.
هنگامی که مبتلا به هپاتیت C هستید پیدا کردن پزشک مناسب بسیار مهم است. بسیاری از پزشکان افراد مبتلا به بیماری های کبدی را درمان می کنند. به دنبال کسی باشید که در مراقبت از مبتلایان به هپاتیت C تجربه زیادی داشته باشد. اطلاعات مربوط به این بیماری به سرعت تغییر می کند. بنابراین مطمئن شوید که فردی که در حال درمان شما است خود از پیشرفت های جدید پیروی می کند.
پزشکان آموزش دیده برای اندام های دستگاه گوارش (گاستروانترولوژیست)، پزشکان کبدی (هپاتولوژیست) و متخصصان بیماری های عفونی همگی در مورد نحوه درمان و درمان هپاتیت C به روز هستند.
هزینه داروهای لازم برای درمان عفونت HCV شما می تواند بسیار بالا باشد. برنامه های گرفتن کمک می توانند به این هزینه کمک کنند به خصوص اگر بیمه هزینه درمانی شما را شامل نشود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search