توانبخشی

معنی نمای گراند گلاس یا " شیشه مات" در سی تی اسکن ریه بیماران COVID-19 چیست؟

نمای شیشه مات در سی تی اسکن ریه

سی تی اسکن قفسه سینه نوع خاصی از مطالعه تصویربرداری است که از اشعه X برای ایجاد تصاویر سه بعدی از قفسه سینه استفاده می کند.

همچنین از آن به عنوان اسکن CAT یاد می شود CT قفسه سینه در تشخیص بیماری COVID-19 اولیه نسبت به اشعه X قفسه سینه مؤثرتر است . با این وجود، تا 50٪ از بیماران ممکن است در دو روز اول پس از شروع علائم، دارای یک CT سینه نرمال باشند. انواع دیگر پنومونی ممکن است COVID-19 را در CT ریه تقلید کنند. با این وجود، یافته های مشکوک در CTریه سرنخ با ارزش (همراه با ارائه علائم بالینی و سابقه قرار گرفتن در معرض) است که ممکن است یک بیمار مبتلا به COVID-19 باشد. شدت COVID-19 در افراد مختلف متفاوت است. CT قفسه سینه همچنین ممکن است به عنوان ابزاری اولیه برای ارزیابی شدت بیماری و همچنین برای نظارت بر پیشرفت یا رفع بیماری مورد استفاده قرار گیرد.

یافته های CT قفسه سینه در بیماری کروناویروس:

نمای کدورتهای شیشه مات مولتی فوکال: اصطلاح "کدورت شیشه مات" به ظاهر مبهم ریه ها در مطالعات تصویربرداری اشاره دارد تقریباً گویی بخش ها توسط شیشه مات مبهم هستند. این ممکن است به دلیل پر شدن فضاهای هوایی ریوی با مایعات، فروپاشی فضای هوایی یا هر دو باشد.
ناهنجاری ها در نواحی پیرامونی و در پایه های خلفی ریه اتفاق می افتد.
اگرچه ذکر این نکته حائز اهمیت است که کدورت های شیشه مات مختص COVID-19 نیستند به این معنی که می توانند در سایر شرایط و عفونتها بروز نمایند اما در بین کسانی که دارای کروناویروس هستند شایع است. در اینجا آنچه شما باید بدانید وجود دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

نمای شیشه مات چیست؟

طبق گفته دکتر ایزابل اولیوا کورتوپاسی، رئیس تصویربرداری از قفسه سینه در پزشکی ییل و استادیار رادیولوژی و تصویربرداری بیولوژیکی، نمای شیشه مات (GGO) نشان دهنده غیر طبیعی بودن ریه ها است. دکتر کورتوپاسی می گوید: "کدورت های شیشه مات الگویی است که می تواند هنگام بیماری ریه ها دیده شوند". وی می افزاید در حالی که اسکن CT ریه نرمال سیاه به نظر می رسد یک سی تی اسکن غیر طبیعی سینه با GGO تکه هایی با رنگ روشن تر یا خاکستری نشان می دهد.
جنیفر پوسیك، پزشك متخصص بیماریهای ریه، می گوید: این پچ های شفافتر تر سایر ساختارهای ریه را مبهم نمی كنند و این باعث می شود آنها از ضایعات مرتبط با سرطان ریه متفاوت باشند كه غالباً به صورت جامد ظاهر می شوند. با GGO، "تیرگی در بالای ناحیه ای از ریه وجود دارد اما ساختارهای اساسی ریه (مجاری هوایی، رگ های خونی، بافت ریه) هنوز هم می توانند شناسایی شوند." به شیشه مات یا شیشه ای که هنوز شفاف است اما از جنس مات است بسیار شبیه است.

fdajv fo,hkdn: آنچه باید درباره کرونا ویروس (کووید - 19) بدانید

کدورت شیشه مات چیست؟

دکتر پوسیک می گوید به خاطر داشته باشید که GGO مختص COVID-19 نیست و در بسیاری از تنظیمات مختلف دیده می شود. GGO در اسکن CT قفسه سینه همچنین از جمله موارد دیگر می تواند نشانگر نارسایی احتقانی قلب، بیماریهای التهابی بینابینی ریه و پخش خونریزی آلوئولار (خونریزی در فضاهای هوایی ریه ها) باشد. اما یكی از شایع ترین تشخیص های GGO، پنومونی ویروسی است كه بیشتر در اثر ویروس سینسیشیال تنفسی (RSV)، سیتومگالوویروس، ویروس تبخال سیمپلكس و كروناویروس ایجاد می شود.
از نظر COVID-19، دکتر کورتوپاسی توضیح می دهد که GGO ها در سی تی اسکن نشانگر ذات الریه مربوط به COVID-19 یا التهاب ریه ناشی از عفونت ویروسی هستند. (البته توجه داشته باشید كه كه همه بیماران مبتلا به COVID-19 مبتلا به ذات الریه نخواهند شد)
محققان دانشگاه میشیگان از شیوع GGO در تصویربرداری از قفسه سینه در بیماران مبتلا به COVID-19 در یک سری موارد جدید منتشر شده در مجله Radiology: Cardiothoracic Imaging گزارش دادند. محققان با نگاهی به سه مورد مختلف از بیماران مبتلا به COVID-19 تأیید شده در چین، GGO را در اسکن CT هر بیمار کشف کردند. این یافته ها، به گفته محققان، نشان می دهد که "در زمینه سابقه سفر یا قرار گرفتن در معرض، وجود کدورت های شیشه ای و غیر عمودی شیشه ای محیطی باید رادیولوژیست ها را نسبت به [احتمال]" یک تشخیص COVID-19 هشدار دهد.
مطالعه دیگری که در مجله رادیولوژی منتشر شد نشان داد که در بین 51 بیمار چینی مبتلا به ذات الریه COVID-19، GGO ها در اسکن CT در قفسه سینه 77٪ از بیماران نشان داده شد. و تحقیقات اصلی دانشمندان چین، همچنین در رادیولوژی منتشر شد نشان داد كه اسكن CT می تواند به طور كلی 97٪ آلودگی COVID-19 را پیدا كند در حالی كه آزمایش خون فقط قادر به شناسایی صحیح 59٪ از موارد بود.
در حالی که GGO برخی از شایعترین یافته هایی است که در بیماران مبتلا به ذات الریه مربوط به COVID-19 مشاهده می شود دکتر Cortopassi خاطرنشان می کند که موارد تصویربرداری اضافی وجود دارد که می تواند راهنما باشد - از جمله (بخشی سفید در CT ریه که نشان دهنده آن وجود مایع است) و ضخیم شدن سپتال (ضخیم شدن بافتهای همبند درون ریه، همچنین نشانگر مایع، بافت فیبر یا ارتشاح سلول است). وی می افزاید: "این اصطلاحاتی است كه رادیولوژیستها برای توصیف آنچه می بینند در هنگام خواندن CT سینه می بینند و مختص یك بیماری نیستند."
این اصطلاحات مهم است که بدانید به ویژه اگر کلمات "کدورت های شیشه مات" از دهان پزشک شما بیرون بیاید. اما دکتر Corotpassi مجدداً تأیید می کند که تشخیص COVID-19 به طور خودکار منجر به وخیم تر شدن وضعیت این GGO ها در سی تی اسکن نمی شود و همچنین اسکن غیرطبیعی به طور قطعی به معنای عفونت کروناویروس نیست. او می گوید: "برخی از یافته های رادیولوژیک کاملاً متفاوت خواهند بود و برخی از افراد به هیچ وجه ناهنجاری تصویربرداری نخواهند داشت."
اما مانند همیشه، اگر علائم COVID-19 سرفه خشک، تب، تنگی نفس، خستگی را تجربه کرده اید - بهتر است برای ارزیابی از راه دور از طریق پزشک یا سایر متخصصین مراقبت های سلامت تماس بگیرید (مستقیماً به ER یا مطب پزشک خود مراجعه نکنید. در غیر این صورت خطر آلوده کردن دیگران یا خودتان را دارید). سپس پزشک شما می تواند تشخیص دهد که آیا شما باید برای COVID-19 تست انجام دهید و می تواند به شما در تشخیص مراحل بعدی در راه تشخیص احتمالی کمک کند.
اطلاعات موجود در این داستان از زمان گزارش دقیق است. با این حال، همچنان که وضعیت پیرامون COVID-19 به تکامل خود ادامه می دهد ممکن است برخی از داده ها از زمان انتشار تغییر کرده باشند. در حالی که ما سعی داریم تا مطالب را تا حد ممکن به روز نگه داریم ما همچنین خوانندگان را تشویق می کنیم تا از CDC ،WHO و بخش سلامت عمومی محلی خود به عنوان منابع، درمورد اخبار و توصیه های مربوط به جوامع خود با خبر شوند.

بیشتر بخوانید: تفاوت ویروس کرونا با سرماخوردگی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. متین

سلام خسته نباشین
آیا وجود گراند گلاس در ریه ها درمان دارد ؟

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search