توانبخشی

روشهای توانبخشی در بیماری ام اس (مولتیپل اسکلروز)

توانبخشی در بیماری ام اس

درمان یک عنصر اساسی در برنامه مراقبت از بیماری ام اس است

در این مقاله
فیزیوتراپی
کار درمانی
گفتار درمانی - زبان درمانی
توانبخشی شناختی
توانبخشی حرفه ای
برنامه های چند رشته ای
مولتیپل اسکلروزیس یا MS، یک بیماری طولانی مدت است که می تواند بر مغز، نخاع و اعصاب بینایی در چشم شما تأثیر بگذارد. این می تواند باعث ایجاد مشکل در بینایی، تعادل، کنترل عضلات و سایر عملکردهای اساسی بدن شود. این عوارض اغلب برای هرکسی که به این بیماری مبتلا باشد متفاوت است. MS زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به ماده ای چرب بنام میلین که برای محافظت اطراف الیاف عصبی شما می پیچد حمله کند. بدون این پوسته بیرونی، اعصاب شما آسیب می بینند. و ممکن است بافت اسکار ایجاد شود.
در کنار داروهای ضد اسكلروز (MS)، توانبخشی بخش مهمی از مدیریت مؤثر وضعیت شما به ویژه پس از عود است. بسته به علائم، شما فقط ممکن است بعضی اوقات به توانبخشی احتیاج داشته باشید یا ممکن است به طور مرتب به این روش های درمانی احتیاج داشته باشید تا بتوانید در حد ممکن سالم باشید.
از فیزیوتراپی گرفته تا گفتار درمانی و سایر موارد درمانی، بسیاری از گزینه های موثر و توانبخشی وجود دارد که می تواند تأثیر ناتوانی های مربوط به ام اس را به حداقل برساند و به شما کمک کند در هر جنبه ای از زندگی به بهترین وجهی عملکرد خود را داشته باشید.
آیا می دانید مبتلایان به مولتیپل اسکلروزیس می توانند با استفاده از تمرینات مقاومتی خستگی، خلق و خوی و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند؟ درمان همچنین می تواند در کاهش علائم ثانویه MS مانند درد و خستگی مفید باشد.
درمانگران فیزیکی و شغلی تمرینات موثری را انجام می دهند که تمرکز آنها بر روی کشش و تقویت ماهیچه ها به بیماران مبتلا به MS است
ام اس ممکن است انواع عوارض جسمی ، روانی یا اجتماعی را برای شما فراهم کند ، اما با کمک متخصصان توانبخشی باید بتوانید زندگی خود را تا حد امکان زندگی کنید.
اگر علائم بیماری ام اس شما فعالیت های روزمره مانند لباس پوشیدن، کار، اوقات فراغت یا ارتباط را دشوار می کند می توانید در مورد توانبخشی با پزشک معالج یا متخصص مغز و اعصاب خود صحبت کنید. آنها می توانند شما را به خدمات توانبخشی مانند توانبخشی شناختی، گفتاردرمانی، فیزیوتراپی کاردرمانی ارجاع دهند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی می تواند به معالجه تعدادی از علائم و نیازهای مربوط به MS کمک کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مشکلات تحرک و عضلات

مشکلات پیاده روی در ام.اس بسیار شایع است و ممکن است یکی از اولین علائمی باشد که شما تجربه می کنید. فیزیوتراپی می تواند به شما در بهبود تحرک و استقلال کمک کند.
یک فیزیوتراپی می تواند به شما تمریناتی را برای کاهش درد عضلانی، اسپاسم و ضعف و همچنین در بهبود تعادل، هماهنگی، قدرت و انعطاف پذیری کمک کند. این ممکن است نیاز شما به یک وسیله حرکتی را به تأخیر بیندازد و به جلوگیری از افتادن شما کمک می کند چیزی که می تواند پنج قدم را در مراقبت از بیماری ام اس شما قرار دهد.
اگر به یک دستگاه تحرک نیاز دارید (یا مطمئن نیستید که از یک وسیله صحیح استفاده می کنید) یک فیزیوتراپی می تواند به شما در یافتن آنچه برای شما مناسب است کمک کند. نمونه هایی از دستگاه های تحرک شامل عصا های تک نقطه یا چهار گوش، اسکوترهای موتوری، واکرهای چرخ دار و صندلی های چرخدار قدرتی یا دستی است.

خستگی

همچنین ممکن است از این موضوع تعجب کنید که علاوه بر مشکلات عضلانی و تحرک، تمرینات فیزیوتراپی می تواند خستگی ناشی از ام اس را بهبود بخشد. درمان خستگی بسیار مهم است زیرا بین 75 تا 95 درصد بیماران تأثیر می گذارد و 50 تا 60 درصد گزارش می دهند که این یکی از دشوارترین علائم بیماری ام اس است.
یکی از دلایلی که ورزش به شما کمک می کند این است که عدم تحرک در واقع باعث خستگی می شود و باعث می شود بدن شما برای انجام هر کاری سخت تر عمل کند زیرا این کار از فرم خارج است. ورزش همچنین می تواند با استرس مبارزه کند به شما در بهتر خوابیدن و بهبود روحیه شما کمک می کند.
یک بررسی اجمالی از کوکران در مورد بررسیهای کوکران در مورد روشهای توانبخشی برای مبتلایان به ام اس، بر این باور است که روشهای درمانی جسمی مانند ورزش و فعالیت بدنی نه تنها عملکردهایی مانند قدرت، تحرک و ظرفیت ریه را بهبود می بخشد بلکه می توانند خستگی را کاهش داده و کیفیت کلی زندگی شما را بهبود بخشند.
ورزش با MS نیاز به تعادل حساس دارد. شما نمی خواهید بیش از حد ورزش یا بیش از حد خودتان را گرم کنید بنابراین طراحی یک رژیم ورزشی با یک فیزیوتراپی که با افرادی که ام اس دارند کار می کند بهترین شرط بندی شماست.

وضعیت و موقعیت

یک فیزیوتراپی می تواند به شما یاد دهد که چگونه می توانید وضعیت خوب و وضعیت بدن را حفظ کنید که ممکن است برخی از درد ناشی از بیماری ام اس شما را کاهش دهد. اگر روی ویلچر هستید یا تحرک محدودی دارید موقعیت یابی مناسب همچنین می تواند از زخم های بستر جلوگیری کند.

کار درمانی

کاردرمانی به شما کمک می کند تا عملکرد روزانه خود را در خانه و یا در محل کار به حداکثر برسانید.

مدیریت انرژی

یک متخصص کاردرمانی می تواند با شما در زمینه راه های صرفه جویی در انرژی شما همکاری کند. به عنوان مثال، اگر خستگی شما توانایی شما در خرید مواد غذایی را محدود می کند متخصص کاردرمانی ممکن است هنگام انجام کارها از اسکوتر استفاده کند.

مهارت ها و دستگاه های فعالیت های روزانه

متخصصین حرفه ای ممکن است برای جلوگیری از ریزش و راحتی شما در انجام فعالیتهای روزمره زندگی، تغییراتی در خانه شما ایجاد کنند مانند:
عدم استفاده از فرش های شل برای جلوگیری از افتادن
نصب دستگیره در حمام برای به حداکثر رساندن امنیت و دسترسی
تنظیم نور برای رفع مشکلات بینایی
آموزش به شما و یا عزیزان در نحوه ارزیابی و حفظ ایمنی دستگاه های متحرک
ارائه نکاتی درباره استخدام و کار با یک مراقب
در مورد نحوه لباس، حمام کردن و تهیه وعده های غذایی مبتنی بر ناتوانی های مربوط به ام اس به شما آموزش می دهد
به شما تمریناتی می دهند که دست و بازو را تقویت کرده و هماهنگی شما را بهبود می بخشد.
تعیین اینکه چه نوع سازگاری هایی برای ادامه تحرک لازم دارید.
ارزیابی اینکه چه نوع دستگاه یا سازگاری برای استفاده از رایانه و سایر تجهیزات الکترونیکی نیاز دارید.
برخی از متخصصین کاردرمانی نیز بر توانبخشی شناختی و توانبخشی شغلی تمرکز می کنند.

زبان درمانی - گفتار درمانی

با پیشرفت ام اس، شما در معرض خطر ابتلا به مشکلات بلع، صحبت کردن و نفس های عمیق قرار دارید. اغلب، این مشکلات همزمان هستند زیرا از عضلات مشابه برای کنترل همه این عملکردها استفاده می شود.
یک آسیب شناس با زبان گفتاری می تواند در استراتژی های خاص برای مقابله با این مشکلات به شما کمک کند.
تنفس را بهبود بخشید
برای بهبود قابلیت های تنفس، آسیب شناسان با زبان گفتار ممکن است با متخصصان ریه همکاری کنند. استراتژی هایی که یک آسیب شناس در زبان گفتار ممکن است استفاده کند شامل موارد زیر است:
روش هایی برای پاک کردن مخاط از گلوی خود
ورزش هایی که به شما کمک می کنند راحت تر نفس بکشید
روشهای درمانی مانند نبولایزرها یا اکسیژن
آسپیراسیون را به حداقل برسانید
هنگامی که فرد مبتلا به ام اس مشکل بلع مواد غذایی و مایعات را دارد این باعث نگرانی های عمده ای از جمله کم آبی، تغذیه نامناسب، خفگی و آسپیراسیون (هنگام تنفس غذا یا نوشیدن در ریه های شما) می شود.
یک آسیب شناس با زبان گفتار ممکن است روشهای خوردن را توصیه کند که در ضمن به حداقل رساندن خطر ابتلا به آسپیراسیون، مصرف غذایی شما را به حداکثر برساند. این رویکردها اغلب شامل موارد زیر است:
قبل از غذا استراحت کنید
در یک حالت درست بنشینید.
چانه خود را به طور موازی روی میز نگه دارید.
بلع مضاعف انجام دهید.
کاهش مشکلات گفتاری
مشکلات گفتاری در ام اس وجود دارد که تا حدودی 40 درصد بیماران را در برخی موارد تحت تأثیر قرار می دهد. این مشکلات ممکن است شامل مشکلات در طرز گفتار (گفتار باعجله)، کند شدن گفتار، گفتار نرم یا اختلال در کیفیت صدای مانند خشونت صدا، نفس نفس زدن یا صدای تودماغی باشد.
یک آسیب شناس با زبان گفتار می تواند با آموزش تمرینات تقویت دهان به شما در کاهش این مشکلات گفتاری کمک کند. او همچنین ممکن است دستگاههای ارتباطی مانند آمپلی فایرهای صوتی را به شما توصیه کند تا بهتر شنیده شود.
برخی از آسیب شناسان به زبان گفتار نیز ارزیابی های شناختی و توان بخشی شناختی را انجام می دهند.
مقابله با مشکلات گفتاری در ام اس

توانبخشی شناختی

مشکلات شناختی حدود 34 تا 65 درصد بیماران MS را تحت تأثیر قرار می دهد. آنها معمولاً به تدریج روی می دهند و در هر زمان ممکن است در طول دوره بیماری بروز کنند. برای برخی افراد، آنها حتی اولین علامت بیماری ام اس هستند.
امکانات شامل موارد زیر است:
فكر كردن
حافظه
توجه
سرعت پردازش اطلاعات
سازماندهی
استدلال و حل مسئله
توانایی های بصری و مکانی
تسلط کلامی
در حالی که هیچ دارویی برای چنین مشکلاتی در بیماری ام اس وجود ندارد توانبخشی شناختی ممکن است کمک کند. این کار توسط یک متخصص مغز و اعصاب، کاردرمانگر یا آسیب شناس گفتار زبان انجام می شود و به شما کمک می کند تا نگرانی های شناختی خود را جبران کنید و عملکرد کلی خود را بهبود ببخشید.

مروری بر اختلال شناختی در بیماری ام اس

خبر خوب در مورد عملکرد شناختی در بیماری ام اس این است که همیشه به ندرت به شدت دچار اختلال می شود. صرفنظر از، نقص های خفیف شناختی، ممکن است شما از درگیری با دیگران در خانه یا محل کار احساس اضطراب یا جدایی کنید.

ارزیابی شناختی

روشهای درمانی شناختی شما به ارزیابی شناختی شما وابسته هستند. برخی از مبتلایان به ام اس که اختلال عملکرد شناختی دارند تصمیم می گیرند ارزیابی شوند اگر مسائل شناختی آنها بر عملکرد آنها در زندگی روزمره تأثیر بگذارد.
اگرچه آزمایش شناختی می تواند وقت گیر باشد (به تعدادی تست استاندارد نیاز دارد) می تواند به شما کمک کند تصویری شفاف از چگونگی MS بر روی شناخت شما تأثیر بگذارد یا اینکه نگرانی سلامت دیگری در جریان است مانند افسردگی یا درد ناشی از ام اس، که می تواند شناخت را بدتر کند.
جستجوی ارزیابی های شناختی در اوایل بیماری و پیگیری های انجام شده به ارائه دهنده شما این امکان را می دهد تا نتایج اخیر را با نتایج سال های قبل مقایسه کند و به این نتیجه برسد که آیا شناخت شما رو به وخامت گذاشته است به همان صورت مانده یا حتی بهبود یافته است.
آزمایش شناختی می تواند گران باشد. اگرچه برخی از برنامه های بیمه ای آن را پوشش می دهند بنابراین بهتر است برای اطلاعات بیشتر با شرکت بیمه خود تماس بگیرید.

استراتژی ها

براساس ارزیابی شما، درمانگر شناختی شما ممکن است یکی از موارد زیر را از جمله سایر موارد توصیه کند. استراتژی هایی که ممکن است در طول زمان از آنها استفاده کنید ممکن است تغییر کند.
برنامه ریزی فعالیت های شدید مغز خود را برای بخشی از روز که هوشیار هستید انجام دهید
با استفاده از وسایل الکترونیکی یا به سادگی یک قلم و کاغذ برای به خاطر سپردن چیزها
با تمرکز روی یک کار واحد و همزمان یادگیری چگونگی جلوگیری از حواس پرتی های احتمالی
شرکت در فعالیت های تحریک کننده مغز مانند خواندن یا بازی با کارت
درگیر شدن در فعالیتهای لذت بخش، که می تواند مقاومت مغز شما را در برابر آسیب های مرتبط با MS بهبود بخشد.
درگیر شدن در تمرینات بدنی، که در مطالعات نشان داده شده است تا به بهبود عملکرد شناختی کمک کند.
مدیریت استرس و روان درمانی نیز ممکن است بخشی از توانبخشی شناختی باشد به خصوص با توجه به اینکه افسردگی در بیماری ام اس بسیار رایج است.
بررسی سال 2017 در مورد مطالعات مربوط به روشهای توانبخشی در MS، شواهد كیفیت متوسطی را نشان داد كه درمان شناختی رفتاری (CBT)، نوعی روان درمانی، برای درمان افسردگی و کمک به بیماران در پذیرش و مقابله با بیماری ام اس مفید است. اگر علائم افسردگی دارید حتما در مورد درمان با پزشک خود صحبت کنید.

توانبخشی حرفه ای

متخصصان توانبخشی حرفه ای می توانند شما را به استفاده از وسایل کمکی آموزش دهند و یا اقامتی فراهم کنند که محل کار فعلی شما را برآورده سازد تا نیازهای شما را برآورده سازد یا به شما در یافتن شغل جدیدی که انجام می دهید کمک کند. آنها همچنین آمادگی شغلی را ارزیابی کرده و مربیگری شغلی و آموزش تحرک را انجام می دهند.
برخی از متخصصین کاردرمانی نیز توانبخشی حرفه ای را انجام می دهند زیرا بین این دو بخش کاملاً همپوشانی وجود دارد.

برنامه های چند رشته ای

برنامه های توانبخشی چند رشته ای شامل یک تیم از متخصصان مراقبت های بهداشتی از دو یا چند تخصص، مانند پزشکی، فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، توانبخشی شناختی، عصب شناسی، پرستاری و غیره می باشد که این برنامه ها می تواند در بیمار یا خارج از بیمار باشد.
بررسی فوق الذکر کوکران در سال 2019 نشان داد که یک برنامه جامع توانبخشی چند رشته ای باعث بهبود عملکرد و ناتوانی می شود و منجر به بهبود طولانی مدت در کیفیت زندگی و فعالیت می شود. این یافته ها نشان می دهد که استفاده از تمام روشهای درمانی توانبخشی مورد نیاز، روشی مناسب برای به حداکثر رساندن مزایای احتمالی است.
کلام آخر
روشهای توانبخشی نقش مهمی در سلامت شما دارند اما سریعاً رفع نمی شوند دیدن نتایج به زمان و صبر نیاز دارد. ممکن است در طول مسیر موانع و برخی از ناامیدی ها را تجربه کنید اما مزایای کلی برای سلامتی طولانی مدت شما ارزش آن را دارد. با پزشک خود صحبت کنید که کدام روشهای توانبخشی برای نیازهای فردی شما مناسب است و چه زمانی ممکن است به آنها احتیاج داشته باشید.
این نکته را هم به خاطر داشته باشید که اگر شما از روش فعلی خود راضی نیستید متخصصین و مراکز درمانی را تغییر دهید. گرفتن نظر دوم هرگز ایده بدی نیست و گاهی اوقات برای یافتن رابطه صحیح و اطمینان، اعتماد به نفس لازم است.

بیشتر بخوانید: بیماری ام اس و درمان آن | ام اس (MS): علائم، تشخیص و درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search