تغذیه

آیا جو و بلغور جو دوسر فاقد گلوتن هستند؟

جو دوسر

جو دو سر ازغلات بسیار مغذی با خواص درمانی بسیاری است با این حال، بسیاری از سر درگمی ها در مورد اینکه آیا جودوسر و بلغور جو دوسر حاوی گلوتن است وجود دارد جو دو سر به طور طبیعی فاقد گلوتن است اما اغلب با گلوتن از دانه های دیگر آلوده شده است

این مقاله بررسی می کند که آیا شما می توانید جو دوسر را در یک رژیم غذایی فاقد گلوتن استفاده کنید.
از مشکلات با گلوتن چه می دانید؟

رژیم غذایی فاقد گلوتن بسیار محبوب هستند.

در واقع، بررسی ها نشان داده است که بسیاری در حدود 15 تا 30 درصد از مردم در ایالات متحده به یک دلیل و یا دلایل دیگر برای جلوگیری از گلوتن سعی می کنند.
با این حال، بسیاری از کسانی که از گلوتن اجتناب دارند حتی آنها واقعاً نمی دانند که چه مشکلی دارند.
گلوتن یک خانواده از پروتئین های موجود در غلات مانند گندم، چاودار و جو است این پروتئین ها به نان، پاستا بافت جویدنی می دهد.
متاسفانه، این پروتئین ها می تواند سبب مشکلات بهداشتی جدی برای افراد خاصی شود.
برای برخی، گلوتن می تواند یک پروتئین حیله گر برای هضم باشد این ممکن است به دلیل ساختار منحصر به فرد اسید آمینه آن باشد که سخت تر در برابر آنزیم های گوارشی در روده می شکنند.
اگر شما بیماری سلیاک دارید بدن شما یک پاسخ ایمنی به گلوتن راه اندازی می کند این سبب آسیب رساندن به جدار روده می شود در آلرژی به گندم، سیستم ایمنی بدن به حضور پروتئین گندم فعالتر می شود.
لازم به ذکر است که اکثر مردم می توانند گلوتن را بدون هیچ مشکلی بخورند.
با این حال، برای کسانی که حساسیت به گلوتن دارند حتی مقدار بسیار کمی می تواند آنها را بیمار کند یک رژیم غذایی فاقد گلوتن تنها راه در این افراد برای جلوگیری از مشکلات جدی در سلامتی است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آیا جو فاقد گلوتن است؟

حقیقت این است که جو دوسر خالص فاقد گلوتن است و برای بسیاری از افراد با عدم تحمل گلوتن ایمن است.
با این حال، جو دوسر اغلب با گلوتن آلوده است زیرا آنها ممکن است در ترکیب با دانه های حاوی گلوتن مانند گندم، چاودار و جو پردازش شده باشد.
مطالعات نشان می دهد که اکثر مردم مبتلا به بیماری سلیاک یا آلرژی به گندم می توانید 50 - 100 گرم جو دوسر خالص در هر روز، بدون عوارض جانبی بخورند.
یک مطالعه روی 106 بیمار مبتلا به بیماری سلیاک برای مدت 8 سال انجام شد بیش از نیمی از شرکت کنندگان که روزانه جودوسر خوردند و اثر منفی را تجربه نکردند.
علاوه بر این، تعداد کمی از مطالعات نشان داده است که بیماران مبتلا به بیماری سلیاک در کشورهایی که جو دوسر را در رژیم غذایی فاقد گلوتن مصرف کردند نسبت به آنها که مصرف نکردند سبب بهبود بهتر روده شد.
از آنجا که جو خالص فاقد گلوتن است تا زمانی که آنها با گندم آلوده نشوند معمولاً برای افراد مبتلا به آلرژی گندم ایمن هستند.

جو دو سر اغلب با گلوتن آلوده است

اگر چه جو خود شامل گلوتن نیست ولی آنها اغلب در کنار دیگر محصولات رشد می نمایند.
از تجهیزات مشابه که معمولاً برای برداشت محصولات کشاورزی استقاده می شود اگر یکی از این محصولات حاوی گلوتن باشد منجر به آلودگی می شود.
محصولات ساخته شده با جو نیز معمولاً با همان امکانات به عنوان محصولات حاوی گلوتن پردازش شده است و در حال آماده و بسته بندی شدن با تجهیزات مشابه است.
بنابراین، تعجب آور نیست که در مطالعات تحلیلی محصولات جو دو سر، به طور منظم سطح گلوتن موجود برای غذاهای فاقد گلوتن به مراتب بیش از حد استاندارد است.
یک مطالعه 109 محصول حاوی جو دو سر را در بازار ایالات متحده، کانادا و اروپا مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.  آنها محصولات موجود بیش از 200 قسمت در میلیون (ppm) گلوتن را به طور متوسط پیدا کردند.
که ممکن است بی سرو صدا باشد اما فقط 20 پی پی ام از گلوتن ممکن است برای ایجاد یک واکنش در افراد با بیماری سلیاک کافی باشد.
به همین دلیل، تعدادی از شرکت ها شروع به رشد جودوسر با فرآیند کشت و تجهیزات فاقد گلوتن نموده اند سپس این جو می تواند به عنوان فاقد گلوتن به بازار عرضه شود و اغلب کمتر از 20 پی پی ام از گلوتن دارد.
متاسفانه، برچسب فاقد گلوتن ممکن است 100٪ قابل اعتماد نباشد یک مطالعه نشان داد که تنها 95٪ از محصولات با برچسب سطوح ایمن در واقع فاقد گلوتن است.
با این حال، 100٪ از محصولات جو در این آزمون قبول شده اند و این به این معنی است که گواهی برچسب فاقد گلوتن بر روی جو و جو دوسر می تواند در بسیاری از موارد مورد اعتماد باشد.

جو دو سر حاوی پروتئینی به نام  آونین است که ممکن است سبب مشکلاتی برای برخی افراد شود

حتی با رد آلودگی، تعداد کمی از افراد مبتلا به بیماری سلیاک هنوز هم قادر به تحمل جو خالص نیستند.
جو خالص حاوی پروتئینی به نام آونین است که ممکن است باعث مشکلات شود زیرا یک ساختار مشابه اسید آمینه گلوتن دارد.
اکثر افراد حساس به گلوتن به آونین واکنش نشان نمی دهند آنها می توانند جو خالص آلوده نشده را بدون هیچ مشکلی بخورند.
با این حال، درصد کمی از افراد مبتلا به بیماری سلیاک ممکن است به آونین واکنش نشان دهند برای این تعداد حتی جو با برچسب  فاقد گلوتن نیز ممکن است سبب واکنش شود.
یک مطالعه در بررسی بیماری سلیاک و آرد جو دو سر پیدا کرد که بسیاری از افراد پتانسیل واکنش به آونین را دارند با این حال، تنها 8٪ از شرکت کنندگان پاسخ واقعی به مصرف مقدار زیادی از جو دادند.
در آن موارد، پاسخ کوچک بود و علائم بالینی و یا عود ایجاد نمی کرد بنابراین، محققان نتیجه گرفتند که برای آن دسته از بیماران با مصرف تا 100 گرم جو خالص در هر روز هنوز هم ایمن است.
علاوه بر این، در دو مطالعه کوچک دیگر دریافتند که برخی از مردم مبتلا به بیماری سلیاک در مقایسه با کسانی رژیم غذایی فاقد گلوتن سنتی داشتند یک پاسخ ایمنی کوچک و علائم روده ای با مصرف جو را تجربه کردند.
با وجود این اثرات، هیچ یک ازافراد در این مطالعات تجربه آسیب روده از جو را عنوان نکردند.

جو دو سر دارای خواص درمانی بسیاری است

رژیم غذایی فاقد گلوتن وقتی با غلات و غذاهای نشاسته دار انتخاب می شوند اغلب محدود می شوند.
از جمله جو و محصولات مثل بلغور جو دوسر یا میله گرانولا سالم می تواند به انواع مورد نیاز بدن اضافه شوند.
مطالعات متعدد نشان داده اند که یک رژیم غذایی فاقد گلوتن اغلب در مصرف ناکافی فیبر، ویتامین B، فولات و مواد معدنی مانند آهن، منیزیم، سلنیوم، منگنز و روی است.
جو دو سر یک منبع خوب از همه این ویتامین ها و مواد معدنی است آنها همچنین یک منبع فوق العاده از فیبر هستند.
علاوه بر این، جو چند خواص درمانی قابل توجه ارائه می دهد که عبارتند از:
بیماری های قلبی: می تواند به بهبود عوامل خطر برای بیماری های قلبی مانند کاهش کلسترول بد " LDL " و بالا بردن "HDL " کلسترول خوب کمک کند.
کاهش وزن: جو و بلغور جو دوسر می تواند در رژیم لاغری با کنترل اشتها و افزایش احساس سیری به کاهش وزن کمک کند.
دیابت: جو می تواند به بهبود کنترل قند خون، چربی خون و حساسیت به انسولین برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (7)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. بتول برک

سلام خسته نباشید بین ارد جو و جوی دوسر اختلاف وجود داره یا مثل هم‌هستن

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    بتول برک
  1. 5 / 5

جو دوسر و جو، دو نوع مختلف از غلات هستند که در سراسر جهان کشت می‌شوند

  پیوست ها
 

  1. مینا

باسلام و سپاس از اطلاعات متقن و کامل شما. من سلیاک دارم و جالب اینه که اصصلا نمیدونستم. به خاطر بیماری لوپوس و روماتیسم و فشار خون غیر قابل کنترل و افسردگی دست از طبابت نوین برداشتم و الان شش سال هست خامگیاهخوارم و همه ی بیماری‌ها یا شفای کامل یا...

باسلام و سپاس از اطلاعات متقن و کامل شما. من سلیاک دارم و جالب اینه که اصصلا نمیدونستم. به خاطر بیماری لوپوس و روماتیسم و فشار خون غیر قابل کنترل و افسردگی دست از طبابت نوین برداشتم و الان شش سال هست خامگیاهخوارم و همه ی بیماری‌ها یا شفای کامل یا بهبودی بالا داشتم.
جالب قضیه این بود که بنده بعد از دوسال افت و خیز، تاز کشف کردم من سلیاک هم داشتم و سالها رنج می‌بردم. آیا واقعا راه تشخیص وجود نداره،؟؟ پزشکان ما فقط دارو میدن به خورد ملت چرا؟ جای تحقیق کجاست تو این علم طبابت؟
سوال دوم اینکه، آیا واقعا میتونیم آرد جو دوسر یا فرآورده‌های اون رو با خیال راحت برای خانواده تهیه کنیم در ایران؟ ممنون از پاسخگویی شما

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. فاطمه

سلام خسته نباشید.از کجا میتونیم جو دوسری تهیه کنیم که مطمئن باشیم بدون گلوتن هست؟

  پیوست ها
 

  1. مهسا
  1. 5 / 5

خیلی ممنون بابت مطالب مفیدی که گذاشتید من یک بیمار سلیاکی هستم و خوشحال شدم که میتونم حداقل از جودوسر در برنامه غذاییم استفاده کنم.

  پیوست ها
 

  1. ایمان    مهسا

سلام شما حتی حبوبات و لبنیات هم نباید زیاد مصرف کنید و گوشت گاو و گوساله بیشتر سعی کنید میگو و گوشت کبک یا کفتر مصرف کنید که برای التهاب روده مناسب هستند و روزی 100 گرم جو دوسر دم کنید و در برنامه غذایی خودتان مصرف کنید و یادتتان باشد حتما ورزش...

سلام شما حتی حبوبات و لبنیات هم نباید زیاد مصرف کنید و گوشت گاو و گوساله بیشتر سعی کنید میگو و گوشت کبک یا کفتر مصرف کنید که برای التهاب روده مناسب هستند و روزی 100 گرم جو دوسر دم کنید و در برنامه غذایی خودتان مصرف کنید و یادتتان باشد حتما ورزش کنید و روغن هم سعسی کنید کارخانه ای استفاده نکنید و برنج هم حتما ایرانی باشه برنج های خارجی مشکوک به داشتن گلوتن هستند

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. تیزبین

درود
مقاله ی خوبیست .
سپاس

+من یک سال است که بجای جو و گندم از جو دوسر با سبوس استفاده میکنم .
مشکل یبوستم حل شده .
وزن کم کردم .
و کلا وضعیت خوبی دارم . البته با رعایت سایر نکات مثل ورزش و پیاده روی ، پرهیز از گلوکز ، پرهیز از روغن های مضر و...

درود
مقاله ی خوبیست .
سپاس

+من یک سال است که بجای جو و گندم از جو دوسر با سبوس استفاده میکنم .
مشکل یبوستم حل شده .
وزن کم کردم .
و کلا وضعیت خوبی دارم . البته با رعایت سایر نکات مثل ورزش و پیاده روی ، پرهیز از گلوکز ، پرهیز از روغن های مضر و استفاده ی کافی از میوه و سبزیحات .

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search