توپاماکس Topamax

توضیحات

Topamax اغلب در کنار سایر داروها و درمان استفاده می شود تا به کنترل شیوع تشنج ها کمک کند. این دارو می تواند برای کمک به درمان این علائم استفاده شود اما نمی تواند علت اصلی تشنج و درد را درمان کند. این دارو به عنوان ضد تشنج شناخته می شود. شما باید توپاماکس را به طور منظم مصرف کنید و این دارو برای استفاده طولانی مدت در نظر گرفته شده است. دکتر شما به شما کمک می کند تا اندازه ای مناسب را برای خود تعیین کنید.

توپاماکس یکی از نام های تجاری توپیرامات است. این دارو همچنین ممکن است تحت نام تجاری Topiragen فروخته شود. این داروها برای کمک به مقابله با تشنج های جزئی، تشنج های تونیک کلونیک و سایر علائم صرع مورد استفاده قرار می گیرند. توپاماکس همچنین می تواند برای کمک به مدیریت میگرن و علائم میگرن استفاده شود. Topamax  به عنوان یک قرص و  قرص sprinkle  ارائه شده است اگر از قرص استفاده می کنید باید این دارو را بدون جویدن، خرد کردن یا تقسیم کردن مصرف کنید. کسانی که از قرص sprinkle استفاده می کنند، باید محتوای این قرص را با مواد غذایی نرم مانند سیب زمینی، بستنی یا بلغور جو دوسر مخلوط کنند. فقط با یک قاشق غذا مخلوط کنید تا اطمینان حاصل شود که تمام آن مصرف شده است. این دوز را درست قبل از اینکه بخواهید آن را مصرف کنید مخلوط کنید و سپس یک لیوان آب بخورید.

عوارض دارو

شایع ترین عوارض جانبی توپاماکس احساسات غیر معمولی در بدن است که در 51 درصد از کاربران رخ می دهد. این احساسات عبارتند از سوزش یا سوزن شدن است. دیگر عوارض جانبی رایج عبارتند از سرگیجه که در 32 درصد از کاربران، خستگی تا 30 درصد، خواب آلودگی در 29 درصد، افت تحصیلی یا فیزیکی در 21 درصد یا کاهش تأخیر فیزیکی، نگرانی در 19 درصد، عفونت های تنفسی در 18 درصد، مشکلات هماهنگی در 16 درصد، کاهش وزن تا 16 درصد، از دست دادن اشتها در 15 درصد، تغییرات طعم در 15 درصد، سردرگمی در 14 درصد، مشکل با تمرکز 14 درصد و تهوع در 14 درصد از کاربران است. این عوارض جانبی در طول زمان بهتر می شود، اما اگر به اندازه کافی قوی با پزشک خود در میان بگذارید.
عوارض جانبی ناگهانی که در 5-13 درصد از کاربران رخ می دهد عبارتند از: از دست دادن حافظه، اسهال، مشکلات گفتاری، اضطراب، عفونت های سینوسی، تغییرات راه رفتن، بی خوابی، آسیب، عفونت های ویروسی، درد شکمی، ضعف، سوء هاضمه، کاهش احساس لمس، درد مفصل، مشکلات خلقی، درد گلو و درد پشت. این عوارض جانبی معمولاً خطرناک نیستند اما اگر در طول دوره تجویزش ادامه یابد یا بدتر شود ممکن است بخواهید با پزشک خود در میان بگذارید.
عوارض جانبی کمتری از توپاماکس شامل استفراغ، هموروئید، کلسترول بالا، کاهش میل جنسی، آکنه، عفونت گوش، بیماری ریفلاکس گوارشی، حساسیت به نور خورشید، تاری دید و عفونت های دستگاه ادراری است. بروز این عوارض جانبی شناخته شده نیست. اگر از عوارض جانبی رنج می برید با پزشک خود در مورد اینکه آیا نسخه تجویزی لازم است یا نه، با پزشک خود صحبت کنید.
برخی از عوارض جانبی بیشتر در کودکان اتفاق می افتد. اگر متوجه شدید که کودک شما دچار بینی تحریک شده است، یبوست، کبودی، برونشیت، ریزش مو، افزایش بزاق، پرخاشگری یا تب، با پزشک خود تماس بگیرید تا تعیین کند که آیا آنها نیاز به معاینه دارند یا خیر. اگر این عوارض جانبی رخ دهد ممکن است پزشک شما به شما در تنظیم میزان تجویزش کمک کند. برای انجام این کار هیچ تغییری در میزان مصرف آنها انجام ندهید.
اگر شروع به افسردگی، درد قفسه سینه، دشواری تنفس، توهم، خستگی، مشکلات بینایی، تنفس سریع، کاهش عرق، لخته شدن خون، افکار خودکشی، سنگ کلیه یا فشار خون پایین کنید شما ممکن است واکنش شدید به Topamax داشته باشید. برای معاینه به پزشک خود مراجعه کنید. با توجه به اینکه در حال حاضر در حال استفاده از Topamax هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

انواع عوارض جانبی

علائم

عوارض جانبی معمول

احساس ناخوشایندی، سرگیجه، خستگی، خواب آلودگی، کاهش ذهنی یا فیزیکی، عصبانیت، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، مشکلات هماهنگی، کاهش وزن، از دست دادن اشتها، تغییرات طعم، سردرگمی، مشکل در تمرکز و تهوع است.

عوارض جانبی غیر معمول

اسهال، از دست دادن حافظه، اضطراب، مشکلات گفتاری، تغییرات در راه رفتن، عفونت های سینوسی، آسیب، بی خوابی، کاهش حس لمس، عفونت های ویروسی، درد شکمی، درد مفاصل، ضعف، گلودرد، سوء هاضمه، مشکلات روحی و روانی و درد کمر.

عوارض جانبی در بچه ها

تحریک بینی، یبوست، کبودی، برونشیت، ریزش مو، افزایش بزاق، پرخاشگری و تب

عوارض جانبی شدید

افسردگی، درد قفسه سینه، مشکل تنفس، توهم، خستگی، مشکلات بینایی، تنفس سریع، کاهش تعریق، لخته شدن خون، افکار خودکشی، سنگ کلیه و فشار خون پایین

عوارض جانبی نادر

فلاشینگ، هموروئید، کلسترول بالا، کاهش میل جنسی، آکنه، عفونت گوش، بیماری ریفلاکس گوارشی، حساسیت به نور خورشید، تاری دید و عفونت ادراری

تداخل های دارویی

داروهای شناخته شده در واکنش منفی به توپاماکس عبارتند از: لیتیوم، هیدروکلروتیازید، متفورمین، آتروپین، برونکودیلاتور، داروهایی که برای مثانه یا دستگاه ادراری، داروهای گلوکوم و سایر داروهای تشنج استفاده می کنند. شما باید به پزشک خود اطلاع دهید که آیا این داروها یا مکمل های دیگری را که مصزف می کنید با پزشک خود در میان بگذارید.
قبل از استفاده از داروهایی که در کنار توپاماکس سبب خواب الودگی می شوند با پزشک خود مشورت کنید. این ممکن است شامل قرصهای خواب، داروهای مخدر برای درد، آرامبخش، آرامبخش عضلانی و داروهای سرماخوردگی یا آلرژی باشد. این داروها ممکن است خطر ابتلا به عوارض جانبی خود را به توپاماکس افزایش دهد و یا شدت عوارض جانبی را که شما در حال مبارزه هستند افزایش دهد.
توپاماکس ممکن است دچار تاری دید و یا سبب تاثیر در تفکر و زمان واکنش شما شود. کارهایی را انجام ندهید که به توجه کامل نیاز داشته باشند تا زمانی که بدانید چگونه توپاماکس روی شما تاثیر می گذارد. مصرف الکل هنگام استفاده از توپاماکس خطر ابتلا به این عوارض جانبی را افزایش می دهد.
مصرف رژیم غذایی با چربی بالا ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را در هنگام استفاده از Topamax افزایش دهد. قبل از اینکه نسخه خود را شروع کنید، با پزشک خود در مورد این خطر صحبت کنید تا درباره رژیم غذایی خود مشاوره بگیرید.

مراقبت های پرستاری

کسانی که مشکلات کلیوی دارند ممکن است قادر به استفاده از توپاماکس Topamax نباشند. این دارو خطر ابتلا به اختلالات کلیوی از جمله سنگ کلیه را افزایش می دهد. این موضوع را با پزشک خود در معرض خطر قرار دهید تا تعیین کنید که آیا می توانید از توپاماکس استفاده کنید.
توپاماکس در دوران بارداری رده D است که بدان معنی است که در اکثر موارد استفاده از این دارو در دوران بارداری دارای خطر است. استفاده از توپاماکس در دوران بارداری، سبب افزایش موارد شکاف لب و شکاف در جنین می شود.

مقدار مصرف توپیرامات

در بیشتر موارد، دوز توپاماکس بین 25 تا 50 میلی گرم در روز متغیر است. دوزها ممکن است از 25 میلی گرم در هفته شروع شود و بعد از یک هفته در صورت لزوم برای کنترل بیماری بیمار افزایش می یابد. کسانی که از توپاماکس استفاده می کنند برای کمک به درمان میگرن به جای تشنج، ممکن است دوز آنها را تا 100 میلی گرم در روز افزایش دهد.
کودکان با استفاده از توپاماکس برای مبارزه با صرع 25 میلی گرم در روز هر شب برای 5-7 هفته داده می شوند. پس از این مرحله، ممکن است دوزهای بیشتر براساس اندازه و تحمل کودک تعیین شود. کودکان مبتلا به تشنج تونیک-کلونیک ممکن است 5-9 میلی گرم از توپاماکس در روز داده شود.

موارد مصرف

مصرف روزمره

مصرف ویژه

صرع

50 میلی گرم در روز در دوزهای تقسیم شده.

کودکان 2 تا 10 سال به مدت 5 تا 7 هفته 25 میلی گرم در روز دریافت می کنند که در صورت لزوم افزایش می یابد.

تشنج های ناگهانی

25-50 میلی گرم در روز در دوزهای تقسیم شده

 

تشنجهای تونیک-کلونیک جنرالیزه

25-50 میلی گرم به مدت سه هفته این ممکن است در صورت لزوم افزایش یابد

کودکان ممکن است دوزهای 5 تا 9 میلی گرم در دوز دریافت کنند.

میگرن

25 میلی گرم در روز برای یک هفته، که ممکن است تا 100 میلی گرم در روز افزایش یابد

 

اشکال دارویی

قرص: 25، 50، 100، 200 میلی گرم

کپسول Sprinkle: 15 و 25 میلی گرم

کپسول (انتشار گسترده): 25، 50، 100، 150، 200 میلی گرم

Address

  • نام های دیگر: نام ژنریک: توپیرامات اسامی نام تجاری: Qudexy XR Sprinkle، Topamax، Topamax Sprinkle، Trokendi XR

Leave a comment

You are commenting as guest.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2018 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search