داروی تامسولوسین

توضیحات

تامسولوسین Tamsulosin به طور عمده برای درمان پروستات بزرگ شده در مردان و عوارض جانبی بعد از این بیماری تجویز می شود.
تامسولوسین برای افرادی که از پروستات بزرگ شده رنج می برند برای کمک به تسکین علائم این بیماری تجویز می شود. این دارو برای کمک به استراحت عضلات اطراف پروستات در نظر گرفته شده است اما پروستات ممکن است همچنان در طول این درمان بزرگتر شود. در حالی که این دارو خطر شما را کاهش می دهد شرایط شدید پروستات هنوز در آینده نیاز به عمل جراحی دارد.
موارد مصرف
تامسولوسین تحت نام Flomax فروخته می شود. این دارو برای درمان پروستات خوش خیم بزرگسالی استفاده می شود. تامسولوسین به عنوان یک کپسول در دسترس است که به صورت خوراکی یکبار در روز مصرف می شود. شما باید این دارو را 30 دقیقه پس از غذا مصرف کنید. سعی کنید داروهای خود را هر روز در هر زمان یک بار مصرف کنید تا اطمینان حاصل کنید که سطح تامسولوسین در سیستم شما افزایش نیافته است. کپسول خود را در هنگام مصرف نباید تقسیم، خرد، باز و یا بجوید زیرا این باعث می شود که بدن شما به سرعت داروهای شما را جذب کند که باعث ایجاد واکنش منفی می شود.
Tamsulosin برای درمان پروستات بزرگ شده در نظر گرفته نشده است بنابراین اگر علائم شما از بین برود باید داروهای خود را ادامه دهید. تامسولوسین را به طور ناگهانی یا بدون رضایت پزشک متوقف نکنید زیرا این امر می تواند واکنش منفی ایجاد کند.

عوارض دارو

عوارض جانبی تامسولوسین شامل انزال غیر طبیعی است که در 18.1 درصد از کاربران گزارش شده است در 17.9 درصد موارد، آبریزش بینی یا گرفتگی بینی، 17.1 درصد، سرگیجه در 17.1 درصد، عفونت های شامل آنفولانزا یا سرماخوردگی 10.8 درصد، درد بدن در 8.5 درصد، درد پشتی در 8.3 درصد از کاربران، اسهال در 6.2 درصد از کاربران و گلودرد در 5.8 درصد از کاربران گزارش شده است. این عوارض جانبی خطرناک نیستند اما شما باید هر گونه عوارض جانبی را که در طول زمان بهبود نیافته با پزشک خود گزارش کنید به ویژه اگر آنها شروع به بدتر شدن کنند.
عوارض جانبی اضافی تامسولوسین که در 1 تا 5 درصد از کاربران رخ می دهد شامل افزایش سرفه، درد قفسه سینه، خواب آلودگی، ناراحتی معده، کاهش میل جنسی، عفونت سینوسی، تاری دید، خواب کم، مسائل دندان و سرگیجه است. اگر هر یک از این عوارض جانبی برای یک دوره طولانی مدت ادامه داشته باشد یا اگر در هر مرحله از تجویزش به حالت بدتر برسد با دکتر خود در میان بگذارید.
سبکی سر، غش کردن، سرگیجه، کهیر، خارش، خس خس، تورم، راش های پوستی بدون علت و یا مشکل تنفس نشان می دهد که شما در حال واکنش منفی به این دارو، از جمله واکنش های آلرژیک هستید. در صورت تداخل در مصرف تامسولوسین، به زودی این عوارض جانبی ظاهر خواهد شد.
اگر به طور ناگهانی احساس خستگی، سرگیجه، ناراحتی معده، تاری دید یا سردرد را تجربه کنید ممکن است از مصرف بیش از حد تامسولوسین رنج می برید. بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید تا درمان لازم را برای وضعیت خود دریافت کنید.

تداخل های دارویی

شما نباید داروهای سایمتیدین، conivaptan، سیکلوسپورین، ایماتینیب، ایزونیازید، متی مازول، پیوگلیتازون، ropinirole ، تیکلوپیدین، وارفارین، آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد قارچ، داروهای ضد مالاریا، داروهای اختلال در نعوظ، داروی قلب، داروهای ضد فشار خون، داروی ریتم قلب، داروهای HIV یا ایدز و یا داروهای درمان اختلالات روانپزشکی را در هنگام استفاده از تامسولوسین بخورید. این داروها می توانند با توانایی بدن شما در جذب دارو تداخل ایجاد کنند که می تواند یک واکنش به طور بالقوه خطرناک باشد.
تامسولوسین بر توانایی شما در فکر کردن یا واکنش با سرعت طبیعی خود تاثیر می گذارد. لذا از کارهای حساس که نیاز به دقت دارد پرهیز نمایید
از آنجا که این دارو سبب سرگیجه می شود هنگامیکه از موقعیت استراحت بلند می شوید باید مراقب باشید. تا سقوط نکنید و باعث آسیب شود. هنگام ورزش یا گذراندن وقت در دمای گرم، باید مراقب خود باشید تا از گرمای بیش از حد گرم بگذرید بنابراین سقوط نخواهید کرد. نوشیدن الکل می تواند این خطر را افزایش دهد.

مراقبت های پرستاری

دوز برای تامسولوسین بسیار پایه است. بیماران در ابتدا باید .4  میلی گرم در روز دریافت کنند که ممکن است دکتر شما بر اساس نحوه واکنش بدن شما به درمان افزایش دهد. دوزهای پایین معمولاً برای 2-4 هفته داده می شوند و پس از آن شما تعیین می کنید که آیا افزایش اندازه دوز ضرورت دارد یا نه. نظارت منظم لازم است تا اطمینان حاصل شود که وضعیت شما به چه نحوی پیشرفت می کند.
تامسولوسین فقط برای مردان استفاده می شود بنابراین دوز توصیه شده برای زنان و کودکان وجود ندارد. در مورد اینکه یک زن یا کودک به طور تصادفی تامسولوسین را مصرف می کند برای دریافت مشاوره در مورد نحوه ادامه دادن با پزشک خود تماس بگیرید.
کسانی که از بیماری کبد یا کلیه رنج می برند ممکن است قادر به مصرف تامسولوسین نباشند. این شرایط می تواند با قرار گرفتن در معرض این دارو بدتر شود. با پزشک خود صحبت کنید تا تعیین کنید که چه مقدار از دارو برای شما مناسب است.

اشکال دارویی

کپسول: 0.4 میلی گرم

Address

  • نام های دیگر: نام برند: Flomax

Leave a comment

You are commenting as guest.

© 2018 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search