داروی زانامیویر zanamivir

توضیحات

زانامیویر برای درمان علائم ناشی از ویروس آنفلوانزا اگر علائم به مدت 2 روز یا کمتر باشد. این به کاهش علائم (مانند گرفتگی بینی، سرفه، گلودرد، تب / لرز، سردرد، بدن درد، خستگی) کمک می کند و باعث کوتاه شدن زمان بهبودی در حدود 1 تا 2 می شود همچنین برای جلوگیری از آنفلوآنزا استفاده می شود.زانامیویر zanamivir یک داروی استنشاقی است که برای درمان و پیشگیری از آنفلوآنزا ("آنفولانزای") استفاده می شود. زانامیویر گسترش ویروس های آنفلوانزا A و B مسئول آنفولانزا را کاهش می دهد و این کار را با مسدود کردن عمل نورآمینیداز انجام می دهند نورآمینیداز آنزیم تولید شده توسط ویروس ها که ویروس ها را قادر می سازد تا از سلول های آلوده به سلول های سالم گسترش یابند. با جلوگیری از گسترش ویروس از سلول به سلول، علائم و مدت زمان ابتلا به عفونت آنفولانزای کاهش می یابد. به طور متوسط، زانامیویر طول مدت علایم را تا یک روز کاهش می دهد اگر درمان ظرف مدت چهل و هشت ساعت بعد از شروع علائم آغاز شود. FDA زانامیویر را در ژوئیه 1999 تایید کرده است. زانامیویر برای درمان عفونت با ویروس های آنفلوانزا، از جمله آنفولانزای خوکی (H1N1)، در افراد هفت سال یا مسن تر با علائم نه بیش از دو روز مورد استفاده است همچنین برای پیشگیری از آنفلوآنزا در کودکان و بزرگسالان پنج سال سن و مسن تر استفاده می شود. این است که برای افراد با بیماری راههای هوایی زمینه توصیه نمی شود و آن یک جایگزین برای واکسن آنفلوآنزا سالانه نیست.

 

 

عوارض دارو

شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از:

سردرد،

اسهال،

حالت تهوع،

سرفه کردن،

استفراغ،

اختلال در تنظیم دما و

سرگیجه.

سایر عوارض جانبی مهم عبارتند از:

افزایش یا کاهش اشتها،

تب،

لرز،

ضعف،

سینوزیت و عفونت های گلو، گوش؛ بینی

واکنش های پوستی،

درد عضلانی و یا مفاصل،

عکس العمل های آلرژیتیک،

اسپاسم برونش،

اختلالات رفتاری.

تداخل های دارویی

زانامیویر به طور بالقوه ممکن است با عمل تزریق واکسن آنفلوآنزای ضعیف زنده تداخل نماید دلیل این تداخل زانامیویر مانع تکثیر ویروس می شود. بنابراین، واکسن آنفولانزا ضعیف زنده نباید از 2 هفته قبل تا 48 ساعت پس از تجویز زانامیویر دریافت شود. واکسن آنفلوانزا سه ظرفیتی غیر فعال شده را در زمان استفاده از زانامیویر می توانید مصرف نمایید

مراقبت های پرستاری

بارداری: مرکز کنترل بیماری ها (CDC) می گوید که بارداری است منعی برای استفاده از زانامیویر در زنان باردار نیست زیرا نه منافع بیشتر از خطرات آن است.
مادران شیرده: مشخص نیست که آیا زانامیویر در شیر ترشح می شود. با این حال، CDC توصیه می کند که زنان شیرده دچار آنفولانزا پس از تولد کودک باید با داروهای ضد ویروسی درمان شوند.

اشکال دارویی

پودر استنشاق: آماده سازی 5 میلی گرم در هر استنشاق
نگهداری: زانامیویر باید در دمای اتاق نگهداری 15تا 30سانتی گراد (59 - 86 F)
دوز: زانامیویر به صورت استنشاقی تجویز شود. دوز توصیه شده دو استنشاق (5 میلی گرم در هر استنشاق) دو بار در روز (با فاصله حدود 12 ساعت) به مدت پنج روز می باشد. دو دوز (با حداقل فاصله دو ساعت) باید در روز اول درمان اداره شود. برای بهترین نتایج، درمان به زودی با پیشرفت علائم آغاز خواهد شد. دوز توصیه شده برای پیشگیری از آنفولانزا در یک محیط خانواده 10 میلی گرم یک بار در روز به مدت 10 روز است. دوز توصیه شده برای پیشگیری از آنفلوآنزا در یک محیط جامعه 10 میلی گرم یک بار در روز به مدت 28 روز است.

Address

  • نام های دیگر: Relenza

Leave a comment

You are commenting as guest.

© 2018 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search