داروی ضد اسهال - لوپرامید Loperamide

توضیحات

این دارو از نظر fda در موارد اسهال مزمن، اسهال، نشت روده، اسهال مسافرتی استفاده می شود
لوپرامید داروی بدون نسخه که برای کنترل اسهال حاد (دفع مدفوع ناگهانی و معمولا کمتر از 2 هفته)، از جمله اسهال مسافرتی، مورد استفاده قرار می گیرد لوپرامید همچنین برای کنترل اسهال حاد و همچنین اسهال مداوم همراه با بیماری التهابی روده (IBD) نسخه می شود که در آن تمام آستر یا بخشی از روده متورم، تحریک شده و یا زخم است لوپاماید تجویز شده نیز برای کاهش میزان مایعات در افراد مبتلا به ایلئوستومی استفاده می شود لوپرامید در یک کلاس از داروها به نام داروهای ضد عفونی است این کار با کاهش جریان سیالات و الکترولیتها در روده و کاهش حرکت روده به منظور کاهش تعداد حرکات روده انجام می شود.
این دارو چگونه باید استفاده شود؟
لوپرامید به عنوان یک قرص، کپسول و یا محلول به صورت خوراکی به کار می رود. لوپراماید بدون نسخه معمولاً بلافاصله پس از هر حرکت روده شل مصرف می شود اما نه بیش از حداکثر مقدار 24 ساعته که در برچسب دستورالعمل نشان داده شده است نسخه تجویزی loperamide گاهی اوقات بر اساس یک برنامه (یک یا چند بار در روز) گرفته می شود دستورالعملهای مربوط به بسته یا برچسب تجویزی را با دقت بخوانید و از پزشک یا داروساز بخواهید که هر بخشی را که نمی دانید توضیح دهید.
اگر به کودک خود لوپرامید بدهید با دقت اطمینان حاصل کنید که محصول، مناسب برای سن کودک باشد لوپراماید نباید به کودک زیر سن 2 سالگی داده شود اگر می دانید چقدر فرزند شما وزن دارد، دوز را که با وزن آن در نمودار است مطابقت دهید.
اگر از مایع لوپرامید استفاده می کنید از یک قاشق خانگی برای اندازه گیری دوز خود استفاده نکنید از فنجان اندازه گیری همراه با دارو یا از قاشق ساخته شده به خصوص برای اندازه گیری داروهای مایع استفاده کنید.
اگر لوپرامید را برای اسهال حاد مصرف می کنید و علائم شما بدتر می شود و یا اسهال شما بیش از 48 ساعت طول بکشد از مصرف این دارو جلوگیری کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.
چه اقدامات احتیاطی خاصی باید انجام دهم؟
قبل از مصرف لورئامید،
اگر به لوپرامید، داروهای دیگر یا هر کدام از این مواد در محصولات لوپرامید آلرژی دارید به پزشک و داروساز اطلاع دهید برچسب بسته را برای یک لیست از مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید.
مصرف داروهای تجویزی و غیر تجویزی، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی که مصرف می کنید به پزشک و داروساز خود بگویید اطمینان حاصل کنید که هر یک از موارد زیر را ذکر کنید: آنتی بیوتیک ها مانند کلاریترومایسین(Biaxin, in PrevPac) و اریترومایسین (E.E.S., Ery-Tab, Eryc, others) ضد قارچ های خاصی مانند ایتراکونازول (Onmel, Sporanox) و کتوکونازول؛ سایمتیدین (Tagamet) ، جمفیبروزیل (Lopid)؛ کوینین (Qualaquin)، رانیتیدین (زانتاک)، ریتونویر (Norvir, in Kaletra) یا ساکوایناویر (Invirase) زیرا ممکن است پزشک شما دوزهای داروهایتان را تغییر دهد یا برای عوارض جانبی دقت کند.
اگر دچار کولیت زخمی شده اید (وضعیتی که در آن زخم ها در روده ایجاد درد و اسهال ایجاد می کنند) به پزشک خود اطلاع دهید یا کولیت (تورم روده ناشی از باکتری های خاص) همچنین اگر به تب، خون یا مخاط در مدفوع، مدفوع سیاه و یا درد معده بدون اسهال مبتلا هستید به پزشک خود بگویید اگر یک یا چند مورد از این شرایط دارید، پزشک شما احتمالا به شما می گوید که لوپرامید را مصرف نکنید
اگر سندرم نقص ایمنی (ایدز) را دریافت کرده اید یا اگر تا به حال بیماری کبد داشته اید به پزشک خود اطلاع دهید.
اگر باردار هستید، یا قصد باردار شدن دارید و یا شیر میدهید به پزشک و داروساز خود بگویید اگر هنگام مصرف لوپرامید باردار شوید، با پزشک خود تماس بگیرید.
شما باید بدانید که این دارو ممکن است باعث سوزش و سرگیجه شود لذا هنگام مصرف با ماشین را رانندگی نکنید.

عوارض دارو

لوپرامید ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند اگر هر کدام از این نشانه ها شدید یا ناپدید نمی شوند به پزشک خود بگویید
یبوست
خستگی
اگر شما یا فردی که لوپرامید مصرف می کند هر یک از علائم زیر را تجربه می کند بلافاصله به پزشک مراجعه نماید
راش
پوست قرمز، تاول دار و یا لایه برداری شده
کهیر
خارش
خستگی
دشواری تنفس
تب
درد شکم یا تورم
مدفوع خونین
پانکراتیت

تداخل های دارویی

تعامل لوپرامید و کینیدین
لوپرامید نمی تواند به CNS منتقل شود و اثرات جانبی مانند مواد مخدر بیشتر به خاطر مکانیزم خروج توسط P-glycoprotein دارد با این حال، هماهنگ سازی مهارکننده های P-glycoprotein از قبیل کینیدین ممکن است به طور بالقوه اجازه دهد که لوپرامید از طریق سد خونی مغزی عبور کند و عوارض جانبی مرکزی مواد مخدر را تولید کند ترکیبی از این دو دارو می تواند باعث دپرشن تنفسی شود مهار کننده های معمول P - گلیکوپروتئین نیز عبارت از( ریتوناویر و کتوکونازول، و غیره ( می باشند.

مراقبت های پرستاری

لوپرامید ممکن است موجب تغییرات شدید در ریتم قلب شما شود، به خصوص در افرادی که بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف کرده اند. در صورت داشتن یک فاصله طولانی QT (یک مشکل قلبی نادر که ممکن است موجب ضربان قلب نامنظم، غش یا مرگ ناگهانی شود) یک ضربان قلب آرام یا غیر طبیعی یا سطح پایین پتاسیم در خون را به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر هر یک از داروهای زیر را مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید: آمیودارون (نکسسترون، پاکرن)، کلرپرومازین، هالوپریدول (هالدول)، متادون (دولوفین، متادوز)، مکسیفلوکساسین (Avelox)، پنتامیدین (Nebupent، Pentam) پروکائین آمید، کینیدین (در Nuedexta)، سوتولول (Betapace، Betapace AF)، تریوریدازین و زیپرازیدون (Geodon). پزشک شما احتمالا به شما می گوید که اگر هر یک از این داروها را مصرف می کنید یا اگر هر کدام از این شرایط را دارید لوپرامید را مصرف نکنید. در صورت بروز هر یک از علائم زیر هنگام مصرف لوپرامید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید: ضربان قلب سریع، نامنظم یا تپش قلب، سرگیجه، سبکی سر، عدم پاسخگویی یا غش
مصرف بیش از مقدار توصیه شده از لوپرامید می تواند باعث مشکلات قلبی شود که ممکن است جدی باشد یا باعث مرگ شود. دوز بالاتری را مصرف نکنید.
لوپراماید نباید به کودک زیر سن 2 سالگی به علت خطر جدی تنفس و مشکلات قلبی داده شود.
این دارو را در ظرفی که در آن قرار داده شده است محکم بسته و از دسترس کودکان دور کنید آن را در دمای اتاق نگهداری کنید و از گرما و رطوبت اضافی (در حمام) دور کنید.
در مورد مصرف بیش از حد، با مرکز کنترل سموم محل خود تماس بگیرید یا اورژانس 115 تماس بگیرید.
علائم مصرف دوز بالا ممکن است شامل موارد زیر باشد:
حالت تهوع
ناتوانی در ادرار کردن
غش
ضربان قلب نامنظم، سریع یا تپش قلب
عدم پاسخگویی
گیجی
تنگ شدن مردمک چشم
تنفس آهسته و کم عمق
تنگی نفس
دستورهای غذایی
نوشیدن مقدار زیادی آب یا سایر مایعات شفاف برای جایگزینی مایعاتی که در اثر اسهال از بین رفته اند.
اگر دوز را فراموش کنم، چه باید بکنم؟
اگر دوز برنامه ریزی شده لوپرامید مصرف نشود به محض این که آن را به یاد داشته باشید دوز از دست رفته را مصرف کنید با این حال، اگر تقریباً زمان برای دوز بعدی است، دوز از دست رفته را از فراموش کنید و برنامه منظم دوز خود را ادامه دهید

اشکال دارویی

قرص لوپرامید 2 میلی گرمی
کپسول لوپرامید 2 میلی گرمی
شربت 1 mg / 5ml

مقدار مصرف لوپرامید

مصرف معمول بزرگسالان برای اسهال - حاد
قرص ها، کپسول ها و محلول
ابتدا: 4 میلی گرم به صورت خوراکی بعد از اولین مدفوع شل، سپس برای نگهداری: 2 میلی گرم پس از هر مدفوع شل، نباید بیش از 16 میلی گرم ( 8 قرص) در هر دوره 24 ساعته مصرف شود بهبود بالینی معمولا در عرض 48 ساعت مشاهده می شود.
قرص های جویدنی:
ابتدا: 4 میلی گرم پس از اولین مدفوع شل، سپس برای نگهداری: 2 میلی گرم پس از هر مدفوع شل اما بیش از 8 میلی گرم در 24 ساعت مصرف نشود.
مصرف روزانه بزرگسالان برای اسهال - مزمن
قرص ها، کپسول ها و محلول
ابتدا 4 میلی گرم ( دو قرص) خوراکی یک بار و به دنبال آن 2 میلی گرم خوراکی بعد از هر مدفوع شل، نباید بیش از 16 میلی گرم در هر دوره 24 ساعته باشد.
دوز نگهداری: متوسط نگهداری روزانه 4 تا 8 میلی گرم است بهبود بالینی معمولاً در عرض 10 روز مشاهده می شود اگر پیشرفت بالینی در حداکثر دوز 16 میلی گرم در طول 10 روز مشاهده نگردد بعید است که علائم به وسیله مصرف بیشتر، کنترل شود.
دوز معمول کودکان برای اسهال - حاد
 2تا 6 سال (13 تا 20 کیلوگرم (
فرمول محلول فقط برای این گروه سنی استفاده می شود.
ابتدا: 1 میلی گرم خوراکی 3 بار در روز برای روز اول، سپس دوز نگهداری: 0.1 میلی گرم / کیلوگرم / دوز پس از هر مدفوع شل، اما بیش از دوز اولیه مصرف نشود.
6 تا 8 سال (20 تا 30 کیلوگرم)
قرص ها، کپسول ها و محلول
ابتدا: 2 میلی گرم خوراکی دو بار در روز برای روز اول، سپس
تعمیر و نگهداری: 0.1 میلی گرم / کیلوگرم / دوز پس از هر مدفوع شل، اما بیش از دوز اولیه مصرف نشود.
قرص های جویدنی:
ابتدا: 2 میلی گرم به صورت خوراکی بعد از اولین مدفوع شل، سپس دوز نگهداری: 1 میلی گرم خوراکی پس از هر مدفوع شل، اما بیش از 4 میلی گرم در 24 ساعت نشود.
 8تا 12 سال (بیشتر از 30 کیلوگرم)
قرص ها، کپسول ها و محلول
ابتدا: 2 میلی گرم خوراکی 3 بار در روز برای روز اول، سپس
تعمیر و نگهداری: 0.1 میلی گرم / کیلوگرم / دوز پس از هر مدفوع شل، اما بیش از دوز اولیه است.
قرص های جویدنی:
ابتدا: 2 میلی گرم به صورت خوراکی بعد از اولین مدفوع شل، سپس دوز نگهداری: 1 میلی گرم خوراکی پس از هر مدفوع شل اما بیش از 6 میلی گرم در 24 ساعت مصرف نشود.
12تا 18 سال:
قرص، قرص های جویدنی، کپسول و محلول:
ابتدا: 4 میلی گرم پس از اولین مدفوع شل، سپس دوز نگهداری: 2 میلی گرم پس از هر مدفوع شل اما بیش از 8 میلی گرم در 24 ساعت مصرف نشود.
کمتر از 2 سال:
دوز درماني براي درمان اسهال مزمن براي اين سن تعيين نشده است.
تنظیم دوز کبدی
بیماران مبتلا به اختلال عملکرد کبدی باید لوپرامید را با احتیاط مصرف کنند و باید از علائم سمیت سیستم عصبی را در نظر داشته باشند.
تنظیمات دوز
هنگامی که اسهال تحت کنترل قرار می گیرد دوز روزانه باید به کمترین دوز نگه دارنده موثر کاهش یابد.

Address

  • نام های دیگر: نام عمومی: کپسول و قرص لوپرامید نام تجاری: Imodium

Leave a comment

You are commenting as guest.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2018 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search