ریسپریدون risperidone

توضیحات

ریسپریدون یک داروی ضد سایکوز غیر معمول است که برای درمان اسکیزوفرنی، مانیا دو قطبی و اوتیسم استفاده می شود. سایر داروهای ضد سایکوز غیر تیپیک عبارت از: اولانزاپین (Zyprexa)، کویتیاپین (Seroquel)، زیپراسیدون (Geodon)، آریپیپرازین (Abilify) و پالپیریدون (Invega) می باشد. آنتی سایکوتیک های غیرپیدیوتیک از داروهای ضد سایکوز معمولی متفاوتند زیرا باعث کاهش میزان عوارض جانبی و اضطراب و یبوست می شوند.  مکانیسم دقیق ریسپریدون عمل ریسپریدون شناخته شده نیست اما، مانند دیگر آنتی سایکوتیک های، اعتقاد بر این است که ریسپریدون بر نحوه عملکرد مغز اثر گذار است و باعث اختلال در ارتباط بین اعصاب مغز می شود. عصب ها با ایجاد و انتشار مواد شیمیایی به نام انتقال دهنده های عصبی ارتباط برقرار می کنند. انتقال دهنده های عصبی به دیگر اعصاب نزدیک می روند، جایی که آنها به گیرنده های اعصاب پیوستند. پیوستن انتقال دهنده های عصبی باعث تحریک یا مهار عملکرد ناحیه های مجاور می شود. ریسپریدون چندین گیرنده در اعصاب از جمله دوپامین نوع 2، سروتونین نوع 2 و گیرنده های آلفا 2 آدرنرژیک را متوقف می کند. اعتقاد بر این است که بسیاری از بیماری های روان پریشی ناشی از ارتباط غیر طبیعی بین اعصاب مغز است و با تغییر ارتباط از طریق انتقال دهنده های عصبی، ریسپریدون می تواند حالت روان پریشی را تغییر دهد. در ماه دسامبر 1993 Risperidone توسط FDA تایید شد.

عوارض دارو

رایج ترین عوارض مرتبط با ریسپریدون عبارتند از:
بیخوابی
سردرد
سرگیجه
بیش فعالی
خواب آلودگی
درد شکم،
خستگی،
تب،
حالت تهوع.
یکی دیگر از عوارض جانبی مهم که ممکن است رخ دهد شامل اثرات اکستراپیرامیدال که (ناگهانی، اغلب نامنظم، حرکات ناخواسته سر، گردن، بازو، بدن و یا چشم) است. ریسپریدون ممکن است باعث ایجاد وضعیتی به نام هیپوتانسیون ارتواسپاتیک در فاز اولیه درمان شود (هفته اول یا دوم). بیماران مبتلا به هیپوتانسیون ارتواسپاتیک فشار خون آنها کاهش می یابد و در حال بالا رفتن از یک موضع ممکن است سرگیجه پیدا کنند یا حتی هوشیاری خود را از دست بدهند.
مطالعات مربوط به ریسپریدون نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی ناشی از هیپرگلیسمی در افراد مبتلا به دیابت است. اگرچه هیچ ارتباطی بین ریسپریدون و دیابت وجود ندارد بیماران باید در طول درمان برای افزایش قند خون آزمایش شوند. علاوه بر این، افرادی که دارای عوامل خطر ابتلا به دیابت هستند از جمله چاقی یا سابقه خانوادگی دیابت، باید سطح قند خون خود را قبل از شروع درمان و دوره ای در طول درمان برای تشخیص شروع بیماری دیابت سطح قند خون خود را بررسی کنند. هر بیمار که علائم دیابت را در طول درمان نشان ریسپریدون می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است در نوزاد شیرخوار باعث ایجاد عوارض جانبی شود. هنگام استفاده از این دارو نباید نوزاد را به سینه بگذارید.

تداخل های دارویی

ریسپریدون ممکن است در حذف کلیوی کلوزاپین (کلروزیل) دخالت کند نوع دیگری از داروهای ضد سایکوز، باعث افزایش سطح کلوزاپین در خون شود. این می تواند خطر عوارض جانبی کلوزاپین را افزایش دهد.
مهار کننده های بازجذب سروتونین مانند پاروکستین (Paxil)، سرترالین (Zoloft) و فلوکستین (Prozac) هنگام مصرف با ریسپریدون باعث می شود که متابولیسم (شکستن) ریسپریدون توسط کبد مهار شود که به نوبه خود سبب افزایش سطح خون ریسپریدون می شود و ممکن است خطر ابتلا به عوارض جانبی ریسپریدون را افزایش دهد.
داروهای ضد قارچی مثل فلوکونازول (Diflucan)، آنتیروکونازول (Sporanox) و کتوکونازول (Nizoral) هنگام مصرف با ریسپریدون همچنین باعث سوختن ریسپریدون توسط کبد می شوند که به نوبه خود سبب افزایش سطح خونی می شود خطر واکنش های جانبی ریسپریدون پیدا می شود.

مراقبت های پرستاری

آیا ریسپریدون در صورت حاملگی یا شیردهی خطرناک است؟
مطالعات کافی در مورد ریسپریدون در زنان باردار وجود ندارد. برخی از اثرات ناخواسته در مطالعات حیوانی گزارش شده است. ریسپریدون را می توان در حاملگی استفاده کرد اگر پزشک احساس می کند که مزایای خطر بالقوه اما ناشناخته است.
ریسپریدون در شیر مادر انسان دفع می شود. زنان مصرف کننده ریسپریدون نباید شیردهی کنند. ریسپریدون می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است در نوزاد شیرخوار باعث ایجاد عوارض جانبی شود. هنگام استفاده از این دارو نباید نوزاد را سینه بگذارید.
اگر به آن حساسیت دارید نباید از ریسپریدون استفاده کنید.
ریسپریدون برای استفاده در شرایط روانپریشی مرتبط با دمانس تایید نشده است. ممکن است خطر مرگ در افراد مسن با شرایط مرتبط با زوال عقل افزایش یابد.
برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما ایمن است اگر تا به حال هر یک از مشکلات زیر را داشته باشید به پزشک خود بگویید:
بیماری قلبی، فشار خون بالا، مشکلات ریتم قلب، سکته مغزی یا حمله قلبی،
دیابت (یا عوامل خطر مانند چاقی یا سابقه خانوادگی دیابت)،
تعداد گلبولهای سفید خون (WBC) پایین،
بیماری کبد یا کلیه،
تشنج،
سرطان پستان،
تراکم معدني کم استخوان؛
مشکل بلعیدن
بیماری پارکینسون؛
اگر شما دهیدره هستید.
ریسپریدون قرصی که ممکن است حاوی فنیل آلانین باشد. اگر شما فنیل کتونوری (PKU) دارید قبل از استفاده از قرصهای خوراکی، با پزشک خود مشورت کنید.

اشکال دارویی

قرص: 0.25، 0.5، 1، 2، 3 و 4 میلی گرم.
محلول خوراکی: 1 میلی گرم در میلی لیتر.
پودر برای تزریق: 12.5، 25، 37.5 و 50 میلی گرم.
چگونه باید ریسپریدون را ذخیره کرد؟
قرص ها را باید در دمای اتاق نگه داشت، 15 تا 25 درجه سانتیگراد (59 تا 77 F).

مقدار مصرف ریسپریدون

ریسپریدون را می توان یک یا دو بار در روز تجویز کرد. دوز اولیه برای درمان اسکیزوفرنی به طور کلی 2 میلی گرم در روز است. افزایش دوز در دوزهای1 - 2 mg / day، در صورت قابل تحمل، تا دوز توصیه شده 4 - 8 میلی گرم در روز می تواند نسخه شود. در کودکان بالای 13 سال، ریسپریدون باید به میزان 0.5 میلی گرم یک بار در روز شروع شود و می تواند با افزایش 0.5 یا 1 میلی گرم در روز به عنوان تحمل به دوز توصیه شده 2.5 میلی گرم در روز افزایش یابد. ریسپریدون را می توان با یا بدون وعده غذایی مصرف کرد.
دوز توصیه شده از ریسپریدون کانستا به میزان 12.5 تا 25 میلی گرم در هر دو هفته به عضله دلتود یا گلوتال تزریق می شود. دوزاژ نباید بیشتر از هر 4 هفته تنظیم شود. بیمارانی که هرگز risperidone دریافت نکرده اند بر روی ریزپریودون خوراکی به منظور ارزیابی تحمل پذیری شروع می شوند. اگر ریسپریدون خوراکی تحمل شود بیماران ممکن است به ریسپریدون کانستا منتقل شوند.
مانیا دوقطبی با دوزهای خوراکی 2-3 میلی گرم در روز در ابتدا درمان می شود. دوز 1 میلی گرم در روز در هر 24 ساعت تا دوز 6 میلی گرم در روز افزایش می یابد. دوز Risperdal Consta برای مانیا دو قطبی از 12.5 تا 25 میلی گرم در هر دو هفته تزریق شده به عضله دلتویید یا گلوتال است. دوزاژ نباید بیشتر از هر 4 هفته تنظیم شود.

Address

  • نام های دیگر: Risperdal، Risperdal Consta، Risperdal M-TAB

Leave a comment

You are commenting as guest.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search