فورسمید

توضیحات

فورسمید Furosemide یک دیورتیک حلقوی (قرص آب) است که بدن شما را از جذب بیش از حد نمک جلوگیری می کند. این اجازه می دهد تا در عوض، نمک به ادرار شما منتقل شود.
Furosemide برای درمان احتباس مایع (ادم) در افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب، بیماری کبد یا بیماری کلیوی مثل سندرم نفروتیک مورد استفاده قرار می گیرد.
Furosemide همچنین برای درمان فشار خون بالا (فشار خون بالا) استفاده می شود.

عوارض دارو

اگر علائم واکنش آلرژیک به فوروزماید مانند (کهیر، تنفس سخت، تورم در صورت یا گلو) یا واکنش شدید پوست (تب، گلودرد، سوزش در چشم، درد پوست، بثورات قرمز یا بنفش پوستی که گسترش می یابد و موجب پوسته پوسته شدن و لایه برداری می شود) را داشته باشید به کمک اورژانسی نیاز دارید.
در صورتی که:
زنگ در گوش شما، افت شنوایی؛
کبودی آسان، خونریزی غیرمعمول؛
ضعف ناگهانی یا احساس بدحالی، تب، لرز؛
ادرار دردناک و دشوار؛
بی حسی، سوزن سوزن شدن یا درد سوزشی؛
یک احساس سبکی سر؛
قند خون بالا - افزایش تشنگی، افزایش ادرار، دهان خشک، بوی نفس میوه ای؛
نشانه هایی از مشکلات کبدی یا پانکراس - از دست دادن اشتها، درد بالای معده (که ممکن است به پشت شما گسترش یابد)، حالت تهوع یا استفراغ، ادرار تیره، زردی (زرد شدن پوست یا چشم ها)؛
مشکلات کلیوی - ادرار کردن کم یا عدم ادرار، تورم در پاها یا مچ پا، احساس خستگی یا کمبود نفس
نشانه های عدم تعادل الکترولیتی - دهان خشک، تشنگی، تغییرات خلقی، ضعف، خواب آلودگی، کمبود انرژی، درد عضلانی، ضربان قلب سریع، احساس بی قرار بودن، حالت تهوع، استفراغ.
عوارض جانبی معمول فوروزماید ممکن است شامل موارد زیر باشد:
اسهال، یبوست؛
بی حسی یا سوزش
سردرد، سرگیجه؛ یا
تاری دید.
این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است برخی دبگر رخ دهند. در مورد عوارض جانبی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخل های دارویی

به پزشک خود در مورد تمام داروهای فعلی خود بگویید و هرچه شروع یا متوقف می کنید به ویژه:
هیدرات کلرال؛
لیتیم؛
فنی توئین؛
داروهای سرطان مانند سیس پلاتین؛
داروهای قلب یا فشار خون؛ یا
دیورتیک دیگر، به خصوص اسید ethacrynic.
فوروزماید با آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید (مثلاً جنتامایسین) یا اسید اتاکرینیک ممکن است باعث آسیب شنوایی شود. Furosemide با حذف آسپیرین در ادرار با کلیه ها رقابت می کند. بنابراین استفاده همزمان از فوروزماید و آسپرین سبب افزایش سطح خون در آسپیرین و سمیت آسپیرین می شود. Furosemide همچنین ممکن است دفع لیتیوم (Eskalith, Lithobid) را با کلیه ها کاهش دهد باعث افزایش سطح خونی لیتیوم و عوارض جانبی احتمالی لیتیوم می شود. سوکرالفات (Carafate) اثر فوروزماید را با اتصال فوروزماید در روده و جلوگیری از جذب آن به بدن کاهش می دهد. خوردن فوروزماید و سوکرالفات باید با دو ساعت فاصله باشد.
هنگامی که با سایر داروهای ضد فشار خون ترکیب می شود خطر افزایش فشار خون پایین یا کاهش عملکرد کلیه وجود دارد.
داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (به عنوان مثال، ایبوپروفن، اندومتاسین [Indocin، Indocin-SR]) ممکن است با کاهش اثر فشار خون فوروزماید مواجه شوند.
این لیست کامل نیست. سایر داروها ممکن است با فوروزماید ارتباط برقرار کنند از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی همه تعاملات احتمالی در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

مراقبت های پرستاری

فوروزماید را دقیقاً مطابق با نسخه پزشک مصرف کنید. پزشک ممکن است گاهی اوقات دوز خود را تغییر دهد تا مطمئن شود بهترین نتایج را دریافت می کنید. این دارو را در مقادیر بزرگتر یا کوچکتر و یا طولانی تر از دستور پزشک توصیه نکنید.
بیش از دوز توصیه شده مصرف نکنید. دوزهای بالای فوروزماید ممکن است باعث کاهش شنوایی غیرقابل برگشت شود.
در صورت استفاده از این دارو، ممکن است نیاز به آزمایشهای خون مکرر داشته باشید.
حتی اگر احساس خوبی داشته باشید از این دارو استفاده کنید. فشار خون بالا اغلب بدون علامت است. ممکن است لازم باشد از داروهای فشار خون برای بقیه زندگی خود استفاده کنید.
اگر به جراحی احتیاج دارید قبل از عمل به جراح بگوئید که از این دارو استفاده می کنید.
دمای اتاق را از رطوبت، گرما و نور حفظ کنید. 90 روز پس از باز کردن بطری، حتی اگر هنوز حاوی دارو استفاده نشده است محلول خوراکی فوروزماید (مایع) را از بین ببرید.
هنگام مصرف فوروزماید از بلند شدن سریع از حالت نشسته و یا خوابیده
برای جلوگیری از افتادن اجتناب کنید.
نوشیدن الکل با این دارو می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

اگر شما قادر به ادرار کردن نیستید نباید از فوروزماید استفاده کنید. بیش از دوز توصیه شده خود مصرف نکنید. دوزهای بالای فوروزماید ممکن است باعث کاهش شنوایی غیرقابل برگشت شود.
قبل از استفاده از فوروزماید، اگر بیماری کلیوی، پروستات، مشکلات ادراری، سیروز یا سایر بیماری های کبدی، عدم تعادل الکترولیتی، کلسترول بالا، نقرس، لوپوس، دیابت یا آلرژی به داروهای سولفا داشته باشید به پزشک اطلاع دهید.
اگر اخیرا MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) یا هر نوع اسکن را با استفاده از یک تزریق رنگ رادیواکتیو انجام داده اید به پزشک خود اطلاع دهید. از این دارو بیشتر استفاده نکنید.
اگر فشار خون بالا دارید از این دارو استفاده کنید حتی اگر احساس خوبی داشته باشید. فشار خون بالا اغلب بدون علامت است.
قبل از مصرف این دارو
شما نباید از فوروزماید استفاده کنید اگر به آن آلرژی دارید یا:
اگر شما قادر به ادرار نیستید
برای اطمینان از اینکه فوروزماید برای شما ایمن است به پزشک خود بگویید اگر شما:
بیماری کلیوی؛
بزرگ شدن پروستات، انسداد مثانه، مشکلات ادراری؛
سیروز یا سایر بیماری های کبدی؛
عدم تعادل الکترولیتی (مانند سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون شما)؛
کلسترول یا تری گلیسیرید بالا (نوعی از چربی خون)؛
نقرس؛
لوپوس؛
دیابت؛ یا
آلرژی دارویی sulfa.
اگر یک MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) یا هر نوع اسکن با استفاده از یک رنگ رادیواکتیو که در رگهای خود تزریق می شود به پزشک خود بگویید. هر دو رنگ کنتراست و furosemide می تواند به کلیه شما آسیب برساند.
معلوم نیست که آیا این دارو به یک کودک متولد نشده آسیب خواهد رساند. اگر باردار یا در حین استفاده از فوروزماید باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید.
Furosemide می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است به یک کودک شیرخوار آسیب برساند. این دارو ممکن است تولید شیر را نیز کاهش دهد. در صورتی که شیردهی می کنید به پزشک خود بگویید.
بارداری و شیردهی
بارداری رده C است؛ درمان در دوران بارداری، مانع رشد جنین می شود زیرا خطر ابتلا به وزن جنینی بالاتر است
شیردهی: مواد دارویی به شیر مادر منتقل می شود با احتیاط استفاده کنید ممکن است شیردهی را مهار کند.

اشکال دارویی

محلول تزریقی
20 میلی گرم / 2میلی لیتر
40 میلی گرم / 4میلی لیتر
محلول خوراکی
10 میلی گرم / میلی لیتر
8 میلی گرم / میلی لیتر
قرص
20 میلی گرم
40 میلی گرم
80 میلی گرم

دوز مصرفی فوروزماید چقدر است؟

دوز خوراکی معمولی برای درمان ادم در بزرگسالان 20-80 میلی گرم به عنوان یک دوز واحد است. همان دوز یا دوز افزایش یافته ممکن است 6-8 ساعت بعد تجویز شود. دوزها ممکن است 20 تا 40 میلی گرم هر 6-8 ساعت تا زمانی که اثر مورد نظر رخ می دهد افزایش یابد. دوز موثر می تواند یک یا دو بار در روز تجویز شود. برخی از بیماران ممکن است 600 میلی گرم در روز نیاز داشته باشند.
دوز ابتدایی خوراکی برای کودکان mg / kg 2 است. دوز اولیه ممکن است به میزان 1-2 mg / kg هر 6 ساعت افزایش یابد تا اثر مطلوب به دست آید. دوزهای بیشتر از 6 میلی گرم بر کیلوگرم توصیه نمی شود.
دوز توصیه شده برای درمان فشار خون بالا 40 میلی گرم دو بار در روز است. اگر فوروزماید اضافه شود دوز داروهای دیگر فشار خون باید نصف شود.

Address

  • نام های دیگر: نام برند: Lasix, Diaqua-2, Lo-Aqua

Leave a comment

You are commenting as guest.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search