قرص ترامادول

توضیحات

ترامادول tramadol برای درمان درد متوسط تا شدید استفاده می شود فرم طولانی رهش برای درمان درد در تمام طول روز است این فرم ترامادول برای استفاده به عنوان مورد نیاز برای درد نیست.
Ultracet دارو ترکیبی است که از ترامادول و استامینوفن ساخته شده است.
اداره غذا و دارو (FDA) در سال 1995 ترامادول را برای شرکت دارو Janssen Pharmaceuticals تحت نام Ultram تایید کرد.
دانستن اینکه ترامادول چه مدت در سیستم شما باقی می ماند می تواند به شما در درک اقدامات احتیاطی مورد نیاز برای جلوگیری از تداخلات دارو و تجویز احتمالی کمک کند
ترامادول بر روی گیرنده های درد در مغز و در طول سیستم عصبی مرکزی شما عمل می کند و مانع جذب مجدد دو نوروترانسمیتر، سروتونین و نوراپی نفرین می شود اثرات تسکین درد حدود یک ساعت پس از دوز شروع می شود و در دو ساعت و برای ساعتها به پیک می رسد نسخه های تسکین اضافی ترامادول وجود دارد که دوز را در مراحل طولانی در اختیار شما قرار می دهد این به این معنی است که یک قرص تسکین دهنده طولانی مدت در سیستم شما اعمال می شود.
در حالیکه فعال است ترامادول تنفس را کاهش می دهد و مردمک را منقبض می کند این عروق خونی را گشاد می کند و شما ممکن است قرمزی، خارش، عرق کردن، چشم های قرمز و شما هنگام بلند شدن از حالت خوابیده ممکن است سرگیجه یا غش داشته باشید.
ترامادول در کبد شکسته شده و اکثرا توسط کلیه ها در ادرار دفع می شود با این حال، حدود 7 درصد از مردم "متابولیزه کننده" ضعیف ترامادول هستند و طول می کشد تا آنها را از بین ببرند در نتیجه، داروی فعال بیشتری در جریان خونشان برای مدت طولانی دارند این افراد به ویژه در معرض خطر مصرف داروهای دیگری هستند که باعث کاهش فعالیت آنزیم هایی شکنده ترامادول می شوند.
نیمه عمر ترامادول در خون بین پنج تا نه ساعت و حتی بیشتر برای افرادی است که چندین بار مصرف کرده اند این زمانی است که نیمی از یک دوز در بدن غیرفعال می شود ترامادول حتی در دوزهای تجویز می تواند اعتیاد آور باشد اگر ناگهان مصرف آن را متوقف کنید ممکن است علائم ترک را تجربه کنید برای جلوگیری از مصرف ترامادول، وقت آن رسیده است که پزشک شما برنامه مناسب خود را ارائه دهد.
ترامادول اغلب برای درمان درد در سگ ها و گربه ها، به ویژه درد پس از جراحی و درد مزمن استفاده می شود.
از آنجا که بسیاری از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی   (NSAIDs) برای استفاده در گربه ها ایمن نیستند ترامادول یک داروی جایگزین در دسترس برای گربه ها است.
در سگ ها و گربه ها، ترامادول ممکن است باعث یبوست، ناراحتی معده یا کاهش ضربان قلب شود مصرف بیش از حد ترامادول ممکن است باعث تشنج و انقباض مردمک چشم می شود.

عوارض دارو

اگر علائم واکنش آلرژیک (کهیر، تنفس دشوار، تورم در صورت یا گلو) یا واکنش شدید پوست (تب، گلودرد، سوزش در چشم، درد پوست، بثورات پوست قرمز یا بنفش که گسترش یابد و موجب تاول و لایه برداری شود).
ترامادول مانند سایر داروهای مخدر، می تواند تنفس شما را کند کند اگر تنفس ضعیف باشد مرگ ممکن است رخ دهد.
این فرد باید به دنبال مراقبت های اورژانسی باشد اگر دچار آسم با مدت طولانی، لب های آبی رنگ، یا اگر بیدار شدن از خواب برایتان دشوار است.
در صورتی که یکی از علائم زیر را دارید پزشک را ببینید:
تنفس پر سر و صدا، تنفس کم عمق و آه کشیدن؛
ضربان قلب آهسته یا پالس ضعیف؛
یک احساس سبکی سر؛
تشنج (convulsions) ؛
دوره های قاعدگی از دست رفته؛
ناتوانی جنسی، مشکلات جنسی،
از دست دادن علاقه به رابطه جنسی؛ یا
سطح کورتیزول پایین - تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، سرگیجه، خستگی یا ضعف.
در صورت بروز علائم سندرم سروتونین، از جمله:  بی قراری، توهم، تب، عرق کردن، لرزیدن، ضربان قلب سریع، سفتی عضلانی، به هم پیچیدن، از دست دادن هماهنگی، تهوع، استفراغ یا اسهال، به پزشک مراجعه کنید.
عوارض جانبی جدی ممکن است در افراد مسن و افراد دارای اضافه وزن، سوء تغذیه و یا ناتوان کننده باشد.
استفاده طولانی مدت از داروهای مخدر ممکن است بر روی باروری (توانایی داشتن فرزند) در مردان یا زنان تاثیر بگذارد معلوم نیست که آیا اثرات مهاری بر باروری دائمی هستند یا نه.
عوارض جانبی رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:
سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، احساس خستگی؛
یبوست، اسهال، تهوع، استفراغ، درد معده؛
احساس عصبی یا اضطراب یا
خارش، عرق کردن، فلاشینگ (گرما، قرمزی، یا احساس مورمور شدن.(
این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است برخی دیگر نیز رخ دهند در مورد عوارض جانبی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخل های دارویی

داروهای مخدر (مواد مخدر) می توانند با بسیاری از داروهای دیگر ارتباط برقرار کنند و باعث عوارض جانبی خطرناک یا مرگ شوند مطمئن شوید که دکتر شما می داند اگر شما نیز از این داروها استفاده می کنید:
سایر داروهای مخدر - داروهای ضد افسردگی یا داروهای سرفه تجویز شده.
یک آرام بخش مانند والیم - دیازپام، آلپرازولام، لورازپام، آتیمان، کلونوپین، رستوریل، ترانگزن، ورسد، زاناکس و غیره؛
داروهایی که موجب خواب آلودگی یا تنفس شما را کاهش می دهد قرص خواب، آرام بخش عضلانی، تسکین بخش، داروهای ضد افسردگی یا داروهای ضد سایکوز
داروهایی که روی سطح سروتونین در بدن تاثیر دارد دارو برای افسردگی، بیماری پارکینسون، سردردهای میگرنی، عفونت های جدی، یا پیشگیری از تهوع و استفراغ.
این لیست کامل نیست سایر داروها ممکن است با ترامادول تداخل برقرار کنند از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی. همه تعاملات احتمالی در این راهنمای دارویی ذکر نشده است

مراقبت های پرستاری

شما نباید ترامادول را در صورت داشتن مشکلات تنفسی شدید، انسداد معده یا روده یا مصرف الکل، آرام بخش، داروی تسکین دهنده، داروهای مخدر یا مهار کننده های مؤثر (ایسوکاربوکساید، لینزولید، تزریق متیلن بلو، فنلزین، رازاگالیل، سلیجیلین، ترنیل سپیرومین و غیره) مصرف کنید.
ترامادول می تواند تنفس شما را کند کند یا متوقف کند و ممکن است عادت ایجاد کند. سوء استفاده از این دارو می تواند سبب اعتیاد، و دوز زیاد  و یا مرگ به ویژه در کودک یا فردی که دارو بدون نسخه استفاده می کند ایجاد شود.
ترامادول نباید به کودک زیر 12 سال داده شود. Ultram ER نباید به کسی که کمتر از 18 سال داشته باشد داده شود.
مصرف ترامادول در دوران بارداری ممکن است موجب بروز علائم ترک زودرس در نوزاد شود.
اگر از ترامادول با الکل یا سایر داروهایی که باعث خواب آلودگی یا آهسته شدن تنفس می شوند استفاده کنید ممکن است عوارض جانبی مرگبار ایجاد شود.
قبل از مصرف ترامادول باید با پزشک مشورت کنید؟
شما نباید ترامادول را در صورت حساسیت به آن مصرف کنید یا اگر شما:
آسم شدید یا مشکلات تنفسی
انسداد در معده یا روده
اگر اخیراً از الکل، آرام بخش یا داروهای مخدر استفاده کرده اید یا
اگر در 14 روز گذشته یک داروی مهارکننده MAO (مانند ایسوکاربوکازید، لینزولید، تزریق متیلن آبی، فنلزین، rasagiline، selegiline یا tranylcypromine) استفاده کردید.
ترامادول نباید به کودک زیر 12 سال داده شود. Ultram ER نباید به کسی که کمتر از 18 سال داشته باشد داده شود.
ترامادول را به کسی که کمتر از 18 سال دارد و به تازگی عمل جراحی برای حذف لوزه ها یا آدنوئید ها انجام داده داده نشود.
تشنج در برخی از افراد که ترامادول مصرف  می کنند مشخص شده است. با پزشک خود در مورد خطر ابتلا به تشنج، که ممکن است با موارد زیر بیشتر شود صحبت کنید:
آسیب سر، صرع یا سایر اختلالات تشنج؛
اعتیاد به مواد مخدر یا الکل؛
اختلال متابولیک؛ یا
اگر شما همچنین از بعضی از آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد قارچی، داروهای قلبی یا فشار خون یا داروهایی برای درمان ایدز یا HIV استفاده می کنید.
در صورت استفاده از ترامادول در حین بارداری، کودک شما می تواند وابسته به دارو باشد. این امر می تواند باعث بروز علائم ترک در نوزاد پس از زایمان شود. نوزادان متولد شده وابسته به داروهای عادتی ممکن است چندین هفته به درمان های پزشکی نیاز داشته باشند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود بگویید.
در هنگام شیردهی ترامادول مصرف نکنید. این دارو می تواند به شیر مادر منتهی شود و موجب خواب آلودگی، مشکلات تنفسی یا مرگ در یک کودک شیرخوار شود.
برای اینکه مطمئن شوید که ترامادول برای شما ایمن است اگر تا به حال بیماریهای زیر را داشته اید به پزشک خود بگویید:
بیماری کبد یا کلیه؛
اختلال معده؛
بیماری روانی یا تلاش برای خودکشی.
قرص یا کپسول (ConZip، (Ultram ER را له، شکستن یا باز نکنید برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض دوز بالقوه مرگبار، آن را کامل ببلعید.
هنگام مصرف ترامادول، تمام داروهای ضد درد مصرفی در طول شب را متوقف کنید.
ترامادول را می توان با غذا یا بدون غذا مصرف کرد اما هر بار آنرا به همان شیوه مصرف کنید. اگر حالت تهوع دارید، ممکن است این دارو را با غذا مصرف کنید
استفاده از ترامادول را بطور ناگهانی متوقف نکنید علائم ترک ناخوشایند را از بین ببرید. از دکتر خود بپرسید چگونه با خیال راحت مصرف ترامادول را متوقف کنید.
در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.

اشکال دارویی

Inj: 50mg/mL (1ml)
قرص دیر رهش S.R. Tab: 100mg
کپسول 50mg
قرص 50, 100mg

مقدار مصرف ترامادول

دوز مصرفی ترامادول بستگی به میزان درد شما و نحوه واکنش شما به دارو دارد.
دکتر شما ممکن است با دوز کم شروع کند و به تدریج آن را برای پیدا کردن دوز موثر برای شما افزایش دهد.
این یک برنامه دوز معمولی برای کسی است که فقط شروع به مصرف قرص های معمولی ترامادول می کند:
احتمالاً پزشک شما هر روز صبح با 25 میلی گرم (میلی گرم) شروع می کند.
این ممکن است با دوزهای جداگانه 25 میلیگرم هر سه روز افزایش یابد تا حداکثر دوز 100 میلی گرم در روز (25 میلی گرم چهار بار در روز)، بسته به اینکه چقدر دارو درد شما را کاهش می دهد افزایش می یابد.
در صورت لزوم، پزشک شما ممکن است با دوزهای جداگانه 50 میلی گرم هر سه روز افزایش دهد تا حداکثر 200 میلی گرم در روز (50 میلی گرم چهار بار در روز) افزایش یابد.
دوز بالغ عادی نباید بیش از 400 میلی گرم در روز باشد.
برای فرد مبتلا به سیروز (آسیب کبدی)، دوز روزانه نباید بیش از 100 میلی گرم در یک دوره 24 ساعته باشد.
برای فرد مبتلا به بیماری کلیوی، دوز روزانه نباید بیش از 200 میلی گرم باشد.
برای افراد بالای 75 سال، دوز روزانه نباید بیش از 200 میلی گرم باشد.
شما می توانید قرص های طبیعی و حل شده در هر وعده غذایی یا بدون آن هر 4 تا 6 ساعت مصرف کنید.
قبل از مصرف قرص ترامادول، حتما دست ها خشک شوند و داروها را از روی بسته بندی بسیار با دقت بخوانید.
قرص های قابل حل را فشار ندهید قرص را فوراً روی زبان خود بگذارید.
معمولاً باید هر روز یک بار قرص یا کپسول های طولانی رهش، با عمل طولانی را مصرف کنید.
دارو را نجوید، باز نکنید تقسیم یا له نکنید ترامادول را با یک لیوان آب بنوشید.

Address

  • نام های دیگر: نام تجاری آن شامل ConZip، FusePaq Synapryn، Rybix، Ryzolt و Ultram است.

Leave a comment

You are commenting as guest.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search