قرص نیکوراندیل

توضیحات

آنژین دردی است که از قلب است و معمولاً توسط محدود شدن یک یا چند شریان که خون را به قلب شما عرضه می کنند بوجود می آید. این تنگی، جریان خون را به قسمت های عضله قلب شما کاهش می دهد. هنگامی که قلب شما به خون و اکسیژن بیشتری نیاز دارد یه علت رگهای تنگ شده (به عنوان مثال، هنگام راه رفتن سریع یا صعود به پله ها)، احساس درد آنژین پیدا می کنید.
نیکوراندیل Nicorandil با ریلاکس کردن (گشاد کردن) رگ های خونی شما عمل می کند. این باعث افزایش میزان خون و اکسیژن در قلب شما می شود و به کاهش تعداد حملات آنژین کمک می کند. همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد. اگر داروهای دیگر (اغلب مصرفی) برای شما مناسب نباشند یا اگر آنها برای کنترل درد قفسه سینه کافی نباشد برای شما تجویز می شود.

عوارض دارو

اکثر داروها همراه با اثرات مفید آنها می توانند عوارض جانبی ناخواسته را ایجاد کنند اگرچه همه آنها را تجربه نمی کنند. جدول زیر شامل برخی از رایج ترین موارد مرتبط با nicorandil می باشد. شما لیست کامل را در دفترچه اطلاعات تولید کننده همراه دارو خواهید یافت.
سردرد با این دارو بسیار رایج است هنگامیکه در ابتدا nicorandil را شروع می کنید از پزشک یا داروساز خود بخواهید که یک مسکن مناسب را توصیه کند.
احساس تهوع یا بیماری (استفراغ). وعده های غذایی ساده بخورید تا زمانی که این حل و فصل شود - از مواد غذایی غنی و یا تند اجتناب کنید. اگر قبلاً مصرف نکرده اید سعی کنید از قرص بعد از غذا استفاده کنید.
احساس سرگیجه یا ضعیف. در هنگام مصرف قرص رانندگی نکنید و از ابزار یا ماشین الات دقیق استفاده نکنید.
احساس گرگرفتگی، افزایش ضربان قلب. اگر هر کدام از این ها سبب ناراحتی شما باشد با پزشک خود صحبت کنید.
مهم: برخی از افراد که قرص نیکوراندیل می خورند دارای زخم به خصوص زخم های دهان، چشم و پوست می شوند. اگر چه این یک عارضه جانبی نادر است اگر در معرض هر زخمی هستید باید از پزشک خود بپرسید یا اگر در مدفوع خود در هنگام رفتن به توالت خون مشاهده می کنید با پزشک در میان بگذارید.

تداخل های دارویی

 

کنتراندیکاسیون

بیماران مبتلا به شوک (از جمله شوک قلبی)، کاهش فشار خون شدید یا اختلال عملکرد بطن چپ یا ناتوانی قلب.
استفاده از مهار کننده های فسفودی استراز 5، این می تواند منجر به کاهش شدید فشار خون.
استفاده از محرک های محلول سیکلاز گانیلات (مانند ریوسیگوات)، زیرا می تواند به کاهش شدید فشار خون منجر شود.
هیپوولمی.
ادم حاد ریوی.
بسیار مهم است که در هنگام مصرف نیکوراندیل هیچ دارویی برای اختلال نعوظ مصرف نکنید

مراقبت های پرستاری

قرصهای نیکوراندیل به روش خوراکی مصرف می شود.
قرص ها باید صبح و عصر با یک لیوان آب فرو برده شوند. قرص نباید خرد شود و یا جویده شود.
قرص را می توان به نصف تقسیم کرد.
چگونه نیکوراندیل را ذخیره کنید.
تمام داروها را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
در جای خنک و خشک، دور از گرما و نور مستقیم ذخیره کنید. قرصهای نیکوراندیل را از نوارهای بلیستر به ظروف دیگر (از جمله جعبه های دوتایی) انتقال ندهید. این به این دلیل است که بسته بندی اصلی حاوی کپسول خشک کننده است تا قرص ها را تازه نگهداری کند و بدون آنها به سرعت از بین می روند. مواظب باشید به اشتباه کپسول خشک کننده را نخورید.
قبل از مصرف نیکوراندیل
بعضی از داروها برای افرادی که دارای شرایط خاص هستند مناسب نیستند و گاهی اوقات از داروها می توان برای مراقبت بیشتر استفاده کرد. به همین علت، قبل از شروع مصرف نیکوراندیل، مهم است که پزشک شما بداند:
اگر باردار هستید یا شیر می دهید.
اگر فشار خون پایین دارید.
اگر اخیرا دچار حمله قلبی شده اید یا گفته شده است که نارسایی قلبی دارید.
اگر مشکلی با ساختن مایع بالا در ریه دارید که ادم ریوی نامیده می شود.
اگر تا به حال یک واکنش آلرژیک به یک دارو داشته اید.
اگر مصرف داروهای دیگر را دارید این شامل هر گونه داروئی است که مصرف می کنید که بدون نسخه خریداری می شود و همچنین داروهای گیاهی و مکمل.
هرگز بیش از دوز نسخه شده مصرف نکنید. اگر فکر می کنید که شما یا فرد دیگری ممکن است بیش از حد از این دارو مصرف کرده باشید به بخش حوادث و اورژانس بیمارستان بروید.
این دارو برای شما مناسب است. هرگز آن را به دیگران ندهید حتی اگر وضعیت آنها همانند شماست.
داروهای خارج از تاریخ یا داروهای ناخواسته را نگهداری نکنید.
بارداری - این دارو برای زنان باردار توصیه نمی شود مگر اینکه مطلقا لازم باشد. قبل از مصرف این دارو، تمام خطرات و مزایا را با پزشک خود در میان بگذارید.
این دارو برای زنان شیرده توصیه نمی شود مگر اینکه مطلقاً لازم باشد. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که شیردهی را متوقف کنید یا دارو را طبق شرایط بالینی خود متوقف کنید.
اگر سوالی در مورد این دارو دارید از داروساز خود بپرسید.

اشکال دارویی

قرص Nicorandil نیکوراندیل 10 و 20 میلی گرم است.

مقدار مصرف نیکوراندیل Nicorandil

محدوده درمان معمول 10 تا 20 میلی گرم دو بار در روز است. دوز ابتدایی معمول 10 میلی گرم دو بار در روز (پیشنهاد)، صبح و عصر است. توصیه می شود که در صورت لزوم، دوز با توجه به نیازهای بیمار، پاسخ و تحمل به مقدار بالا تا 40 میلی گرم دو بار در روز، به ترتیب بالا برود. دوز روزانه کمتر از 5 میلی گرم دو بار در روز ممکن است در بیمارانی که به ویژه در معرض سردرد قرار دارند استفاده شود. سعی کنید قرص های خود را در همان زمان هر روز مصرف کنید زیرا این امر به شما کمک می کند که به طور منظم دوزهای خود را مصرف کنید. شما می توانید قرص نیکوراندیل را قبل یا بعد از غذا مصرف کنید. قرص را با آب بخورید.
اگر فراموش کردید که یک دوز را مصرف کنید آن را به محض یادآوری مصرف کنید (مگر اینکه تقریباً زمان برای دوز بعدی شما باشد در این صورت دوز از دست رفته را ترک کنید). دو دوز را با هم مصرف نکنید.
سالمندان: هیچ دوز ویژه ای برای بیماران سالخورده وجود ندارد اما همانند تمام داروها، استفاده از کمترین دوز موثر توصیه می شود.
هیچ دوز خاص برای بیماران مبتلا به بیماری کبد و یا نارسایی کلیوی وجود ندارد.
جمعیت کودکان: قرصهای نیکوراندیل در بیماران و کودکان توصیه نمی شود زیرا ایمنی و کارآیی در این گروه بیمار ایجاد نشده است.

Address

  • نام های دیگر: نام برند: Ikorel , Angedil , Dancor , Nikoran , PCA , Aprior , Nitorubin , Sigmart

Leave a comment

You are commenting as guest.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search