لانزوپرازول

توضیحات

لانزوپرازول Lansoprazole برای درمان برخی مشکلات معده و مری (مانند ریفلاکس اسید، زخم) مورد استفاده قرار می گیرد این کار را با کاهش مقدار اسید معده شما انجام می دهد علائمی مانند سوزش سر دل، بلعیدن دشوار و سرفه مداوم را از بین می برد این دارو باعث بهبودی صدمه اسیدی به معده و مری می شود و به جلوگیری از زخم ها کمک می کند و ممکن است به جلوگیری از سرطان مری کمک کند لانزوپرازول متعلق به یک دسته از داروهای شناخته شده به عنوان مهار کننده پمپ پروتئین (PPIs) است.
لانزوپرازول برای کاهش مقدار اسید در معده استفاده می شود. این می تواند برای درمان زخم معده (زخم معده)، زخم های دهانی، اسهال و سوزش سر دل به علت بیماری ریفلاکس معده (GERD) برای پیشگیری و درمان زخم معده به علت داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) استفاده شود. این دارو همچنین برای درمان شرایطی که معده شما بیش از حد اسید ایجاد می کند مانند سندرم زولینگر - الیسون استفاده می شود. همچنین می تواند با یک آنتی بیوتیک برای درمان عفونت معده ناشی از هلیکوباکتر پیلوری مورد استفاده قرار گیرد.
اگر درمان را با این دارو انجام دهید محصولات ضد التهابی لانزوپرازول برای درمان سوزش مکرر (که دو یا چند روز در هفته رخ می دهد) مورد استفاده قرار می گیرند از آنجایی که ممکن است 1 تا 4 روز طول بکشد تا اثر کامل داشته باشد این محصولات باعث خلاص شدن از سوزش سر دل نیستند.
برای محصولات بدون نسخه، دستورالعمل بسته را به دقت بخوانید
این محصول برای شما مناسب است حتی اگر قبل از استفاده از محصول، مواد تشکیل دهنده را بر روی برچسب بررسی کنید سازنده ممکن است مواد تشکیل دهنده را تغییر داده باشد همچنین محصولات با اسامی مشابه نام تجاری، ممکن است حاوی مواد مختلف برای اهداف مختلف باشد مصرف محصول غلط ممکن است به شما آسیب برساند.

عوارض دارو

اسهال، درد شکمی یا سردرد ممکن است رخ دهد اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشته باشد یا بدتر شود به سرعت به پزشک یا داروساز خود بگویید.
اگر دکتر شما به شما دستور داده است که از این محصول استفاده کنید به یاد داشته باشید که او قضاوت کرده است که منافع شما از دارو بیشتر از خطر عوارض جانبی است بسیاری از افراد مبتلا به این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
در صورت وجود عوارض جانبی جدی، از جمله علائم یک سطح منیزیم خون پایین (مانند ضربان قلب غیرمعمول سریع، آهسته یا بی نظم، اسپاسم عضلانی مداوم، تشنج، علائم لوپوس (مانند بثورات بر روی بینی و گونه ها، درد جدید یا بدتر شدن درد مفصل.(
این دارو به ندرت باعث ایجاد یک بیماری شدید روده ( اسهال مرتبط با Clostridium difficile ) به علت نوع باکتری است اگر علائم زیر را دارید از داروهای ضد اسهال یا داروهای ضد درد استفاده نکنید زیرا ممکن است این محصولات بدتر شوند در صورت ایجاد اسهال، اسهال مداوم، درد شکم یا معده و گرفتگی، تب، خون / مخاط در مدفوع، به پزشک خود اطلاع دهید.
به ندرت، مهار کننده های پمپ پروتئین (مانند لانزوپرازول) کمبود ویتامین B-12 را ایجاد می کنند اگر هر روز برای مدت طولانی (3 سال یا بیشتر) استفاده شود خطر افزایش می یابد اگر علائم کمبود ویتامین B-12 مانند (ضعف غیرعادی، زبان درد یا بیحسی یا سوزش دست یا پا) داشتید علائم کمبود ویتامین B-12 را به پزشک اطلاع دهید.
واکنش بسیار حساس به آلرژیک با این دارو نادر است با این حال، اگر متوجه شدید علائم یک واکنش حساسیتی شدید، از جمله: خارش، تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، علائم مشکلات کلیه (مانند تغییر در مقدار ادرار)

تداخل های دارویی

تعاملات دارویی
تعاملات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این سند شامل تمام تعاملات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید را شامل می شود (از جمله داروهای نسخه ای یا بدون نسخه ای و محصولات گیاهی) و آن را با پزشک و داروساز خود در میان بگذارید. شروع، متوقف کردن و یا تغییر دوز داروها بدون تایید پزشک نباشد.
جذب برخی داروها ممكن است تحت تأثیر اسیدیته معده قرار گیرد و در نتیجه لانسوپازول و سایر پروتئین هایی كه باعث كاهش اسید معده نیز می شوند جذب و غلظت خون كتوكونازول Nizoral)) را كاهش می دهند و جذب و غلظت خونی دیگوكسین Lanoxin)) را افزایش می دهد این ممکن است به کاهش اثر بخشی کتوکونازول یا افزایش سمیت دیگوکسین منجر شود.
لانزوپرازول ممکن است سطح متوتروکسات (Trexall) و تاکرولیموس (Prograf) را افزایش دهد.
مهار کننده های پمپ پروتون همچنین ممکن است اثر وارفارین (کومادین) را افزایش دهد، و خطر خونریزی را افزایش می دهد.
برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: متوترکسات (به ویژه درمان با دوز بالا).
بعضی از محصولات نیاز به اسید معده دارند تا بدن بتواند آنها را به درستی جذب کند. لانزوپرازول اسید معده را کاهش می دهد بنابراین ممکن است این محصولات را تغییر دهد. برخی از محصولات که آسیب می بینند عبارتند از: آمپی سیلین، آتازانویور، ارلوتینیب، نلفینوویر، پازوپانیب، ریلپیفیرین، ضد قارچ های خاصی اززول (آنترواکونازول، کتوکونازول، posaconazole ) و غیره.
ampicillin, atazanavir, erlotinib, nelfinavir, pazopanib, rilpivirine, و ضد قارچ های آزول(itraconazole, ketoconazole, posaconazole)
لانسپروزول بسیار شبیه دگزلانسپروازول است. هنگام استفاده از لانزوپرازول از داروهای حاوی دکسلانوسپارازول استفاده نکنید.
این دارو ممکن است با تست های آزمایشگاهی خاص تداخل نماید مصرف آن را به پرسنل آزمایشگاهی و تمام پزشکان خود اطلاع دهید

مراقبت های پرستاری

قبل از مصرف لانزوپرازول، اگر به آن حساسیت دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید یا به داروهای مشابه (مانند دکسلانوسپارازول، اومپرازول، پانتوپرازول) آلرژی دارید. این محصول نیز ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به خصوص: بیماری کبدی، لوپوس به پزشک یا داروساز بگویید.
بعضی از علائم ممکن است نشانه ای از وضعیت جدی تر باشند. در صورت داشتن: سوزش سر دل سبکی سر، عرق کردن / سرگیجه، درد قفسه سینه / فک / بازو / شانه (به ویژه با تنگی نفس، عرق کردن غیرعادی)، کاهش وزن غیر قابل توضیح نیاز به دریافت کمک پزشکی می باشد.
علاوه بر این، قبل از اینکه خودتان را با این دارو درمان کنید اگر شما هر کدام از علائم یک بیماری جدی مانند رنج یا درد هنگام خوردن غذا، استفراغ خونی، استفراغ قهوه ای خاکی، مدفوع خونی / سیاه، سوزش سر دل برای بیش از 3 ماه، درد مکرر قفسه سینه، خستگی مکرر (به خصوص سوزش سر دل)، تهوع یا استفراغ، درد معده را داشته باشید یابد بلافاصله کمک پزشکی دریافت کنید.
مهار کننده های پمپ پروتون (مانند لانزوپرازول) ممکن است خطر ابتلا به شکستگی های استخوانی را به خصوص در مصرف طولانی مدت، دوزهای بالاتر و در افراد مسن افزایش دهد. با پزشک یا داروساز خود در مورد راه های جلوگیری از از دست دادن استخوان یا شکستگی، مانند مصرف کلسیم (مانند کلسیم سیترات) و مکمل های ویتامین D صحبت کنید.
قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود مصرف تمام محصولات مورد استفاده شما (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را بگویید.
در دوران بارداری، این دارو باید تنها زمانی مصرف شود که مورد نیاز باشد در مورد خطرات و مزایای با دکتر خود صحبت کنید.
اگر این دارو به شیر مادر منتهی شود معلوم نیست. با این حال، داروهای مشابه به شیر مادر منتقل می شوند. اثرات بر روی یک نوزاد مادر شیرده ناشناخته است. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اگر کسی بیش از حد مصرف کرده و نشانه هایی جدی از مشکل تنفس داشته باشد با شماره 115 تماس بگیرید. در غیر این صورت، با یک مرکز کنترل سم بلافاصله تماس بگیرید.
اگر پزشک شما به طور منظم برای مدت طولانی این دارو را نسخه می کند آزمایش هایی ( مانند آزمایش منیزیم خون، سطح ویتامین B12 ) را به صورت دوره ای انجام دهید تا مانع پیشرفت شما شود یا عوارض جانبی را بررسی کنید. تمام قرار ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی را به طور منظم داشته باشید.
اگر دوز خود را فراموش کرده اید آن را به زودی مصرف کنید در صورتی که نزدیک دوز بعدی باشد دوز معمول خود را مصرف کنید و دوز خود را دو برابر نکنید.
دارو را در دمای اتاق و از نور و رطوبت دور نگه دارید. در حمام ذخیره نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

این دارو را به صورت دهانی به صورت هدایت شده توسط پزشک خود، معمولاً یک بار در روز قبل از غذا مصرف کنید دوز و طول درمان بر اساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان است دوز خود را افزایش ندهید و یا این دارو را بیشتر از دستورالعمل مصرف نکنید اگر سوالی دارید، از دکتر یا داروساز خود بپرسید.
کپسول را له نکنید و یا نجوید کپسول را به طور کامل ببلعید اگر مشکل در بلع کپسول دارید ممکن است کپسول را باز کنید و محتوای آن را بر روی یک قاشق غذاخوری مواد غذایی نرم (مانند سیب زمینی، پنیر، ماست) بپاشید و آن را بلافاصله بدون جویدن فرو برد یا ممکن است محتویات کپسول را به یک مقدار کوچک (2 اونس یا 60 میلی لیتر) آب اضافه کنید مخلوط کنید و مخلوط را بلافاصله بنوشید.
اگر این دارو را از طریق یک لوله به داخل معده (لوله نازو گاستریک) داده اید از متخصص مراقبت های سلامت خود بخواهید که دستورالعمل های دقیقی در مورد چگونگی ترکیب و دادن آن به شما بدهد.
در صورت نیاز، آنتی اسیدها ممکن است همراه با این دارو مصرف شود اگر شما همچنین سوکرالفات را مصرف می کنید لانزوپراازول را حداقل 30 دقیقه قبل از سوکرالفات مصرف کنید.
به طور مرتب از این دارو استفاده کنید تا بیشتر از آن سود ببرید هر روز آن را در همان زمان بخورید حتی اگر احساس خوبی داشته باشید این دارو را برای طول دوره تجویز شده ادامه دهید اگر خودتان را با داروهای بدون نسخه درمان می کنید بیش از 14 روز مصرف نکنید مگر آنکه توسط دکتر دستور به مصرف داشته باشید.
اگر وضعیت شما همچنان ادامه پیدا کند یا بدتر شدید به پزشک خود بگویید اگر خودتان درمان می کنید و بعد از 14 روز سوزش سر دل ادامه می یابد به پزشک خود بگویید یا اگر بیش از یک بار در هر 4 ماه از این دارو استفاده می کنید خطر عوارض جانبی در طول زمان افزایش می یابد از پزشک خود بپرسید چه مدت باید این دارو را مصرف کنید اگر فکر می کنید ممکن است دچار یک مشکل جدی پزشکی شوید بلافاصله کمک پزشکی دریافت کنید.

اشکال دارویی

کپسول 15 و 30 میلی گرمی دارد

دوز مصرفی لانزوپرازول چیست؟

برای درمان اولیه زخم های دوازدهه برای بزرگسالان 15 میلی گرم در روز به مدت 4 هفته دوز توصیه شده است.
برای درمان GERD، درمان اولیه توصیه شده 15 میلی گرم به مدت 8 هفته است.
برای حفظ بهبودی (طولانی مدت) در زخم دوازدهه و GERD، درمان توصیه شده 15 میلی گرم در روز است.
برای اولین بار درمان زخم معده دوز توصیه شده برای بزرگسالان 30 میلی گرم در روز به مدت 4 تا 8 هفته است.
برای مدیریت سندرم Zollinger-Ellison دوز اولیه برای بزرگسالان 60 میلی گرم در روز است و دوز با توجه به پاسخ تنظیم می شود. دوزهای تا 180 میلی گرم در برخی از بیماران با سندرم Zollinger-Ellison مورد استفاده قرار گرفته است.
لانزوپرازول داخل وریدی برای بیمارانی که قادر به تزریق لانزوپازول خوراکی نیستند تایید شده است. دوز روزانه تجویز شده 30 میلی گرم در روز به مدت 7 روز است.
توصیه می شود کپسول را قبل از وعده های غذایی برای حداکثر اثر بخورید. کپسول باید کامل بلع شود و نباید خرد، تقسیم یا جویده شود.
برای افرادی که در بلعیدن مشکل دارند کپسول باید باز شود و محتوای گرانول آن را روی یک قاشق غذاخوری سس سیب، پودینگ، پنیرکوتاژ یا ماست بپاشید و بلافاصله فرو برد. گرانول ها نیز ممکن است با دو اونس (60 میلی لیتر) آب سیب، نارنجی یا گوجه فرنگی مخلوط شوند و بلافاصله فرو برید. برای بیماران مبتلا به لوله معده، گرانول ها را می توان در دو اونس آب سیب مخلوط کرد و از طریق لوله نازو گاستریک تزریق کرد.

Address

  • نام های دیگر: نام تجاری معمولPrevacid :(S) و Prevacid SoluTab نام ژنرزیک:(L) Lansoprazole

Leave a comment

You are commenting as guest.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2018 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search