لورازپام lorazepam

توضیحات

گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) یک انتقال دهنده عصبی، یک ماده شیمیایی است که اعصاب در مغز برای ارسال پیام به دیگری استفاده می کنند و فعالیت اعصاب در مغز را کاهش می دهد. تصور می شود که لورازپام و دیگر بنزودیازپین ها با افزایش اثرات گابا در مغز سبب کاهش فعالیت عمل می شوند. از آنجا که لورازپام از خون با سرعت بیشتری نسبت به بسیاری از دیگر بنزودیازپین ها حذف می شود شانس کمتری وجود دارد که غلظت لورازپام در خون به سطح بالا برسد و به سمی تبدیل شود. لورازپام همچنین دارای تعاملات کمتر با داروهای دیگر از بسیاری از دیگر بنزودیازپین ها است.
سازمان غذا و دارو لورازپام را در مارس 1999 تایید کرده است.
آتیوان (لورازپام) دارویی که برای درمان اضطراب استفاده می شود لورازپام متعلق به خانواده داروهای بنزودیازپین است این خانواده شامل:
دیازپام (والیوم)،
آلپرازولام (زاناکس)،
کلونازپام (Klonopin)،
فلورازپام (Dalmane)، و غیره
آتیوان (لورازپام) برای درمان اختلالات اضطرابی، تسکین کوتاه مدت علائم اضطراب و اضطراب همراه با افسردگی استفاده می شود. آتیوان برای بی خوابی و حملات هراس موثر است و در ترکیب با داروهای دیگر برای جلوگیری از تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی استفاده می شود. آتیوان نیز قبل از بیهوشی برای ایجاد آرامبخشی تجویز و برای پیشگیری و درمان ترک الکل مورد استفاده است. همچنین برای درمان تشنج (صرع) استفاده می شود.

عوارض دارو

شایع ترین عوارض جانبی مرتبط با آتیوان (لورازپام) عبارتند از:
تسکین.
سرگیجه.
ضعف.
بی ثباتی.
سایر عوارض جانبی عبارتند از:
احساس افسردگی.
فراموشی.
کاهش هوشیاری.
سردرد.
اختلال خواب.
عوارض جانبی جدی احتمالی عبارتند از:
علائم اکستراپیرامیدال.
دپرسیون تنفسی.
تلاش برای افکار خودکشی.
تشنج.
افسردگی.

تداخل های دارویی

آتیوان و بنزودیازپین ها اثرات داروهای کند کننده فرآیندهای مغز مانند الکل، باربیتوراتها، مواد مخدر و آرام بخش برجسته می کنند و ترکیبی از آتیوان و این داروها ممکن است به آرام بخش بیش از حد منجر شود.

مراقبت های پرستاری

مانند تمام بنزودیازپین ها، آتیوان می تواند سبب وابستگی جسمی شود. قطع یکباره پس از چند ماه درمان روزانه ممکن است سبب یک حس از دست دادن اعتماد به نفس خود، اضطراب و بی خوابی شود. اگر آتیوان به طور مداوم برای بیش از چند ماه استفاده شود قطع دارو به طور ناگهانی ممکن است سبب تشنج، لرزش، گرفتگی عضلانی، استفراغ و تعریق شود.
آتیوان و دیگر بنزودیازپین ها زمانی که توسط زنان باردار در سه ماهه اول گرفته شود با آسیب جنین از جمله ناهنجاری های مادرزادی در ارتباط بوده است آتیوان بهتر است در سه ماهه اول و احتمالاً در طول بارداری اجتناب شود.
آتیوان در شیر انسان دفع می شود و باید در دوران بارداری اجتناب شود.
قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی شما به خصوص بیماری های کلیوی، بیماری کبد، گلوکوم، مشکلات ریه یا تنفسی (مانند آپنه خواب)، اختلالات روانی یا خلق و خوی (مانند افسردگی، روان پریشی)، مواد مخدر یا سوء استفاده از الکل را با دکتر خود را و یا داروساز در میان بگذارید.
این دارو ممکن است سبب سرگیجه یا خواب آلودگی و یا باعث تاری دید شود. لذا تا زمانی که هوشیاری کامل ندارید رانندگی نکنید و از ماشین آلات، و یا انجام هر گونه فعالیت که نیاز به هوشیاری دارد اجتناب کنید.
افراد مسن ممکن است به عوارض جانبی این دارو، به ویژه از دست دادن هماهنگی و خواب آلودگی حساس تر باشند. همچنین، افراد مسن ممکن است تسکین اضطراب را با لورازپام تجربه نکنند. این ممکن است بر روی افراد مسن اثر معکوس داشته باشد و باعث بروز علائمی از جمله تغییرات خلق و خوی روانی، مشکلات خواب، افزایش میل جنسی یا توهم شود. از دست دادن هماهنگی، خواب آلودگی و مشکلات خواب ممکن است خطر سقوط را افزایش دهد.
کودکان ممکن است تسکین اضطراب را با لورازپام تجربه نکنند. این ممکن است اثر معکوس بر کودکان داشته باشد و باعث بروز علائمی از جمله اضطراب، تکان خوردن یا توهم شود.

اشکال دارویی

قرص: 0.5، 1 و 2 میلی گرم.
محلول خوراکی: 0.5 میلی گرم / 5 میلی لیتر، 2 میلی گرم / میلی لیتر.
تزریق: 1 میلی گرم / 0.5 میلی لیتر، 2 میلی گرم / میلی لیتر و 4 میلی گرم / میلی لیتر
قرص ها باید در دمای اتاق 15 درجه سانتی گراد تا 30 درجه سانتی گراد نگهداری می شود.
محلول های خوراکی باید در 2 تا 8 درجه سانتی گراد (یخچال) نگهداری شود.
محلول های تزریقی باید در یخچال نگهداری شود.

دوز مصرفی لورازپام

دوز آتیوان برای نیازهای بیمار طراحی شده است.
دوز معمول برای درمان اضطراب 2-6 میلی گرم خوراکی هر 8 تا 12 ساعت است مورد نیاز است.
بی خوابی با 2-4 میلی گرم در هنگام خواب درمان می شود.

Address

  • نام های دیگر: نام تجاری: آتیوان Ativan

Leave a comment

You are commenting as guest.

© 2018 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search