کاناگلیفلوزین Canagliflozin

توضیحات

Canagliflozin یک داروی خوراکی است که سطح قند خون (گلوکز) را در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش می دهد. این یک نوع جدید از داروهای دیابتی در یک کلاس از داروهایی است که به نام مهارکننده های سدیم گلوکز CO-transporter 2 (SGLT2) نامیده می شود. در شرایط زیر نرمال، گلوکز خارج از خون فیلتر می شود و همانطور که خون از طریق کلیه ها عبور می کند داخل کلیه می شود. سپس گلوکز پس از جذب از لوله ها مجددا به خون برمی گردد همچنانکه گلوکز در ادرار از دست نمی رود. SGLT2 یک آنزیم در لوله های کلیه است که باعث می شود که گلوکز از ادرار دوباره جذب شود. Canagliflozin عمل SGLT2 را بلوک می کند. بنابراین، کاناگلیفلوزین جذب گلوکز را از لوله های کلیوی را کاهش می دهد که منجر به دفع بیشتر گلوکز در ادرار می شود. کاناگلیفلوزین توسط FDA در ماه مارس 2013 تایید شد. 

عوارض دارو

عفونت ادراری،
عفونتهای قارچی دستگاه تناسلی زنان
افزایش ادرار
سایر عوارض جانبی کاناگلیفلوزین عبارتند از:
فشار خون پایین،
افزایش سطح پتاسیم خون (هیپرکالمی)،
قند خون پایین (هیپوگلیسمی)،
افزایش کلسترول.

تداخل های دارویی


کاناگلیفلوزین ممکن است غلظت دیگوکسین (لانوکسین) را در بدن کمی افزایش دهد. غلظت دیگوکسین باید به طور مناسب کنترل شود.
ریفامپین، فنیتوین (دیلانتین)، دیالانتین 125، فنوباربیتال و رتیناویر (Norvir) ممکن است اثر کاناگلیفلوزین را با افزایش حذف آن و کاهش غلظت آن در بدن کاهش دهد. دوز کاناگلیفلوزین وقتی همراه با ریفامپین، فنی تویین، فنوباربیتال یا ریتوناویر مصرف می شود باید تا 300 میلی گرم روزانه افزایش یابد.
کنترل قند خون با تست های گلوکز ادرار در بیماران مصرف کننده کاناگلیفلوزین و داروهای مشابه توصیه نمی شود. این داروها دفع گلوکز ادرار را افزایش می دهد و منجر به آزمایش مثبت گلوکز ادرار می شود. از روش های جایگزین برای نظارت بر کنترل قند خون استفاده کنید.

مراقبت های پرستاری

قبل از مصرف کانگلیفلوزین، اگر شما آلرژی (بثورات، کهیر، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو و یا مشکل تنفس) به داروهای کانگلیفلوزین یا هر نوع دارو یا هر یک از مواد موجود در قرص های کاناگلیفلوزین دارید به پزشک و داروساز خود بگویید. از داروساز خود بخواهید و یا لیست راهنمای داروها را برای داروها زیر چک کنید.
به پزشک و داروساز خود بگویید اگر داروهای نسخه ای و غیر نسخه ای، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی که مصرف می کنید و یا برنامه ریزی می کنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ یک از داروهای زیر را مصرف نمی کنید:
مهار کننده های (ACE) مانند بنازپریل (Lotensin، Lotrel)، کاپتوپریل، انالاپریل (Vasotec، Vaseretic)، فوزینوپریل، لیزینوپریل (در Zestoretic)، moexipril (Univasc, in Uniretic) پری اندوپریل (Aceon، در Prestalia)، کویناپریل (Accupril, in Accuretic, in Quinaretic)، رامیپریل (Altace) و تراندالاپریل (Mavik, in Tarka)؛ مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین مانند آسیلسارتان (Edarbi, in Edarbyclor)، کاندسارتان (Atacand، در Atacand HCT)، اپروسارتان (Teveten)، ایربساتان (Avapro در Avalide)، لوزارتان (کوزار، Hyzaar)، اولمسارکتان (Benicar, in Azor, in Benicar HCT, in Tribenzor)، تلمیسارتان (Micardis, in Micardis HCT, in Twynsta)، والسارتان (Diovan، در Diovan HCT، در Exforge)؛ آسپیرین و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند NSAIDs مانند ایبوپروفن (Advil, Motrin) و ناپروکسن (Aleve، Naprosyn)؛ دیگوکسین (لانوکین)؛ دیورتیک ها (قرص های آب)؛ فنوباربیتال؛ فنیتویین (دیلانتین، فنیتک)؛ ریفامپین (Rifadin، Rimactane، در Rifamate، در Rifater)؛ و ریتوناویر (Norvir، در Kaletra) ممکن است پزشک شما دوزهای داروهایتان را عوض کند یا برای عوارض جانبی دقت کند.
اگر دیالیز دارید و یا اگر بیماری کلیوی دارید به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است به شما بگوید که کاناگلیفلوزین را مصرف نکنید.
به پزشک خود بگویید اگر به طور مرتب الکل مصرف می کنید. همچنین اگر فشار خون پایین، عفونت های دستگاه ادراری یا مشکلات ادراری، بیماری پانکراس از جمله پانکراتیت (تورم پانکراس)، عفونت های مخمر در ناحیه تناسلی، پوکی استخوان ( یک بیماری که در آن استخوان ها نازک و ضعیف می شوند و به راحتی تجزیه می شوند) یا بیماری کبد دارید. اگر شما مرد هستید اگر هرگز ختنه نشده اید به پزشک خود بگویید. اگر به علت بیماری، جراحی یا تغییر رژیم غذایی خود به غذا خوردن یا کاهش مصرف غذا به طور معمول از طریق تهوع، استفراغ، اسهال، یا اگر شما بیش از حد دچار کمبود آب هستید به پزشک خود بگویید .
اگر باردار یا شیرده هستید به پزشک خود بگویید. اگر در هنگام مصرف کاناگلیفلوزین باردار شوید با پزشک خود تماس بگیرید.
اگر جراحی دارید از جمله جراحی دندانپزشکی، به پزشک یا دندانپزشک بگویید که شما در حال مصرف کاناگلیفلوزین هستید.
الکل ممکن است در قند خون تغییر ایجاد کند. در صورت مصرف کاناگلیفلوزین ، از مصرف نوشیدنی های الکلی خود داری کنید
شما باید بدانید که canagliflozin ممکن است سرگیجه، سرگیجه و خستگی ناگهانی ایجاد کند. اگر این مشکل را دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. این مسئله هنگامی که ابتدا مصرف کانگلیفلوزین را آغاز می کنید شایع تر است. برای جلوگیری از این مشکل، تا چند دقیقه قبل از ایستادن به آرامی از خواب بیدار شوید پای خود را روی زمین بگذارید.
اگر بیمار شدید، عفونت یا تب دارید استرس غیر معمولی دارید یا مجروح شده اید. این شرایط می تواند بر میزان قند خون و میزان کاناگلیفلوزین شما تاثیر بگذارد از پزشک خود بپرسید چه کاری باید انجام دهید.

اشکال دارویی

قرص: 100 و 300 میلی گرم
قرص ها باید در دمای اتاق، 15 تا 30 درجه سانتیگراد (59 F تا 86 F) نگهداری شوند.

مقدار مصرف

قبل از اولین وعده غذایی روزانه باید کاناگلیفلوزین مصرف شود. دوز اولیه توصیه شده 100 میلی گرم یک بار در روز است و حداکثر دوز 300 میلی گرم یک بار در روز است. عملکرد کلیه قبل از شروع کاناگلیفلوزین و دوره ای در طول درمان باید ارزیابی شود و دوز کاناگلیفلوزین باید براساس عملکرد کلیوی تغییر کند.

Address

  • نام های دیگر: نام تجاری: Invokana

Leave a comment

You are commenting as guest.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search