رژیم غذایی

بیماری و تغذیه

بیماری و تغذیه

رژیم غذایی در فشار خون بالا

رژیم غذایی در بیماریهای ریوی

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

تغذیه در یبوست

رژیم غذای در نقرس

رژیم غذایی در سنگهای صفراوی

رژیم غذایی در سندرم روده تحریک پذیر

تغذیه در بیماری ام اس MS 

تغذیه در افسردگی

تغذیه در زخم معده

تغذیه در یائسگی

تغذیه در بیماری کرون

رژیم غذایی در فشار خون بالا

1 - برای کاهش فشار خون نمک مواد غذایی را کاهش دهید

2 - مصرف کلسیم و پتاسیم را در رژیم غذایی افزایش دهید منابع پتاسیم ( پرتغال، گلابی، اسفناج، سیب زمینی فراوردهای لبنی، گوشت مرغ، ماکیان و حبوبات ) و منابع کلسیم ( فراورده های لبنی کم چرب، کلم بروکلی، کلم برگ وحشی )

3 - الکل ( باعث انقباض و تنگ شدن عروق و در نتجه فشار به قلب و باعث میشود تا قلب خون را با قدرت بیشتری پمپ کند و باعث بالا رفتن فشار خون می شود ) لذا الکل مصرف نکنید.

رژیم غذایی در بیماریهای ریوی

این بیماران بایستی کالری کافی دریافت کنند وغذای سرشار از آنتی اکسیدان ها ( میوه ها، سبزیجات، ماهی های روغنی، غذای غنی از فیبر غذایی ) و مصرف یک مکمل مولتی ویتامین هم می تواند به دریافت مواد مغذی در این افراد کمک کند. این افراد بایستی با خوردن وعدهای غذایی مکرر و کم حجم و متراکم کالری مورد نیاز بدن خود را دریافت کنند. مثلا خوردن 3 وعده کم حجم در هر روز و چند میان وعده ( غذای کم حجم به تنفس راحت بیمار کمک می کند ) از مصرف غذای نفاخ و باد آورخوداری کنند و روزانه 8 لیوان مصرف کنند.

تغذیه در نارسایی قلب

1 - حفظ وزن مناسب از طریق دریافت کالری مناسب

2 - کاهش دریافت سدیم ( نمک ) بیماران قلبی سدیم و مایعات را در بدن نگه می دارند لذا بایستی نمک غذا محدود شود. محدودیت نمک بسته به شدت بیماری متفاوت است افراد با نارسایی قلبی و تنگی نفس باید دریافت سدیم را در رژیم غذایی به کمتر از 2000 میلی گرمدر روز برسانند.

3 - محدودیت مایعات 6-8 لیوان ( 1.5-2لیتر) در روز در بیماران بستری مایعات کمی هم بیشتر محدود شود.

4 - دریافت مکمل ها غذایی ( غنی از پروتئین و پر کالری ) در افرادی که اشتهای خوبی ندارند.

تغذیه در یبوست

در افراد مسن کند کار کردن روده ها به علت کاهش انقباض عضلات صاف باعث یبوست می شود. که با مصرف فیبر و مایعات اصلاح می شود حبوبات، میوه ها و سبزیجات حلیم و فرنی مفید هستند. نوشیدن آب زیاد حد اقل 6-8 لیوان ( آب زیاد به نرم ماندن حجیم شدن و دفع آسان کمک می کند )

رژیم غذای در نقرس

بیماری دردناکی است که قاعده انگشت شصت پا را گرفتار میکند. این امر به علت سطح بالای اسید اوریک خون است که منجر به رسوب کریستالهای اسید اوریک در خون می شود. لذا هدف درمان کنترل اسید اوریک خون است بیماران نقرسی باید از خوردن غذاهای غنی از پروتئین و پورین ( ماءالشعیر ) اجتناب کنند.

1 - قطع مصرف ماءالشعیر

2 - اجتناب از مصرف گوشتهای دارای پورین ( جگر، قلوه، مغز، گوشت شکار و خوش گوشت )

3 - نخوردن بیشتر از 100 گرم گوشت در روز

4 - نخوردن غذای پر چرب

5 - عجله نکردن هنگام غذا خوردن

6 - عدم مصرف مکمل ویتامین سی

7 - نوشیدن مایعات زیاد

8 - اجتناب از خوردن ماهی های روغنی، ماهی کولی، شاه ماهی، اشپل ماهی، ماهی قباد، ساردین،

9 - اجتناب از سبزیجات غنی از پورین ( ماچوبه، گل کلم، اسفناج و قارچ )

رژیم غذایی در سنگهای صفراوی

صفرا مایعی غنی از کلسترول می باشد که توسط کبد تولید می شود و برای کمک به گوارش به کار می رود. سنگهای صفراوی از صفرا تولید می شوند این نوع سنگهادر زنان چاق بالای 40 سال و کسانی که رژیم غذایی پر چرب دارند شایع تر است البته سابقه فامیلی هم نقش دارد. موثر ترین روش درمان سنگ صفراوی انجام عمل جراحی است که بعد از عمل فرد باید رژیم غذایی کم چرب داشته باشد.

برای پیشگیری از ابتلا به این نوع سنگها

1 - افزایش مصرف فیبر ( سبوس، سویا، پکتین ( میوه ها و سبزیجات ) 2- عدم مصرف غذای پر چرب 3- ورزش منظم

4 - کاهش وزن تدریجی باشد اگر سریع باشد باعث تشکیل سنگ می شود

سالاد، ماهی تن و لوبیا با مقداری نان یک وعده غذایی کم چربی و پر از فیبر است که توصیه می شود.

رژیم غذایی در سندرم روده تحریک پذیرIBS 

اعتقاد بر این است که استرس، غذای پر چرب یا غنی از فیبر، الکل، کافئین، گاز اضافی روده ها باعث تحریک روده کولون شده و درد، کرامپ و اسهال میدهد. برای کاهش مشکلات، توصیه های ما را به دقت انجام دهید.

1 - یک دفترچه یاداشت بر دارید و غذاهایی که برایتان مشکل ایجاد میکنند و یا غذاهایی که باد، نفخ و ناراحتی دارند از لیست غذایی خود حذف کنید. ولی توصیه می شود ماست را حذف نکنید.

2 - از نوشیدن چای، قهوه، کولا و غذاهایی که روده را تحریک می کند پرهیز شود.

3 - آب میوه ها ( حاوی فروکتوز ) باعث تشدید اسهال می شود بهتر است از آب معدنی استفاده کنید.

4 - سیگار را ترک کنید.

5 -غذاهای تهیه شده از غلات، حبوبات، میوه، سبزی و غذای غنی از فیبر از قبیل نان کامل به جلوگیری از یبوست، کرامپ و اسپاسم روده ها کمک می کند که البته فیبر ها برای موارد اسهال مناسب نیستند

تغذیه در بیماری ام اسMS 

این بیماری یک بیماری خود ایمنی است یعنی سیستم ایمنی بدن به خودش حمله می کند گلبولهای سفید سیستم ایمنی به بافت پوشش دهنده اطراف سلولهای عصبی مرکزی میلین حمله کرده و موجب تخریب آن می شود. و باعث معلولیتهایی می شود. عوامل تغذیه نقش مهمی در بیماری ام اس دارد. شایعترین علامت ام اس تاری دید یکطرفه، ضعف در یک دست یا در یک پا، اختلالات حسی به صورت گز گز شدن و دوبینی می باشد. عوامل تغذیه نقش مهمی در بیماری ام اس دارد. توصیه میشود اینگونه بیماران واکسن هپاتیت، انفولانزا را نزنند و از تماس با بیماران عفونی و عفونت ها، محیط پر استرس و هوای گرم خوداری کنید.

برای جلو گیری از پیشرفت بیماری نکات تغذیه ای زیر را رعایت نمایید.

1- مصرف روزانه 400 هزار واحد ویتامین D

2 - مصرف هفته ای 3 بار گوشت ماهی و روغن برزک

3 - عدم استفاده از لبنیات، باقالیها، ترشیجات، ترشی و ادویه جات

4 - کاهش چربیهای اشباع و خوداری از مصرف گوشت

5 - مصرف روغن زیتون برای تامین چربی بدن

6 - مصرف سبزیجات و میوهای تازه

7 - کله پاچه نخورید.

8 - کندر مصرف کنید.

9 - از خوردن غذای چرب و کره اجتناب کنید.

تغذیه در افسردگی

در بیماران افسرده سطح انرژی پایین است لذا اشتیاق زیادی به غدا خوردن ندارند و فرد در تغذیه دچار اختلال می شود. از طرفی کمبود برخی مواد غذایی باعث افسردگی می شود.

1 - آهن: کمبود آهن می تواند سبب بی حوصلگی شود آهن در جگر، گوشت بدون چربی، گوشت پرندگان، غذاهای دریایی، زرده تخم مرغ، میوه های خشک، غلات کامل، برخی سبزی های سبز رنگ مانند ( نعناع )، نان غنی شده و حبوبات وجود دارد.

2 - چاقی: افراد چاق بیشتر دچار افسردگی می شوند و از طرفی افراد افسرده هم ممکن است چاق شوند که توصیه می شود رژیم ذایی مناسب داشته باشیم

3- شیوع افسردگی در کسانیکه روغن زیتون، ماهی، چای سبز، اسید چرب امگا 3 ( در گردو، سویا، سبزیجات برگ سبز، ماهیهای چرب و روغن کانولا وجود دارد ) مصرف می کنند پایین است

4 - ویتامین E : به علت اثر آنتی اکسیدان زیادش میتواند در درمان و پیشگیری از افسردگی موثر باشد این ویتامین در روغن کلزا، ذرت، زیتون، آفتاب گردان و مغز بادام وجود دارد. و سرخ کردن غذا در حرارت زیاد باعث از بین رفتن این ویتامن می شود.

5 - سلنیم: کمبود این ماده می تواند با افسردگی مرتبط باشد. سلنیم در غذاهای دریایی، جگر، گوشت قرمز و ماکیان وجود دارد.

6 - قهوه در بیماران افسرده خوب نیست باعث تشدید بی خوابی می شود.

7 - روی نقش مهمی در عملکرد سیستم عصبی دارد و تعادل آن در بدن مهم است روی در گوشت، مرغ، ماهی، شیر، جگر، غلات کامل، لوبیا و مغزها وجود دارد.

تغذیه در زخم معده

در زخم معده اسید معده زیاد است هدف از درمان تغذیه ای در این بیماری کاهش و خنثی کردن اسید معده و حفظ مقاومت جدار معده است افراد باید خودشان کشف کنند که چه غذاهایی باعث بدتر شدنشان می شود .

چند توصیه غذایی:

1 - کاهش مصرف چای، قهوه، کولا و شکلات حاوی کافئین

2 - اجتناب از مصرف الکل

3 - سیگار نکشید زیرا سیگار اسید معده را زیاد می کند.

4 - اجتناب از خوردن میان وعده ( پیش از رفتن به خواب )

5 - محدود کردن ادویه جات و چربی و خوردن سه وعده غذا در روزبطوری که هیچکدام از وعده ها به ویژه صبحانه حذف نشود.

تغذیه در یائسگی

زنان در یائسگی دچار علائمی چون افسردگی، نوسان خلق، درد و توده های پستان، گرگرفتگی، استئوپورز یا خونریزی زیاد قاعدگی می شوند. لذا باید رژیم غذایی متنوعی داشته باشند و به توصیه های زیر دقت کنند.

1- افسردگی: ماهی روغنی، دانه کتان، غلات کامل، آب پرتغال، محصولات لبنی غنی شده ،سبزیجات با برگ سبزمصرف کنید زیرا دارای فولات ، ویتامین D ، اسید چرب امگا 3هستند.

2 - استئو پورز: ماهی های روغنی، محصولات لبنی غنی شده و کم چرب، ماهی های روغنی کنسروی با استخوان ( ماهی آزاد و ساردین ) مفید هستند زیرا دارای ویتامین D و کلسیم هستند.

3- گرگرفتگی: ورزش ( 20 دقیقه در روز شنا و پیاده روی ) و مصرف غذاهای حاوی کلسیم ( ماهی آزاد و ساردین، محصولات لبنی کم چرب، سبزیجات با برگ سبز )

4 - خونریزی زیاد قاعدگی: غذا های حاوی آهن ( گوشت قرمز، حبوبات، اسفناج، کشمش، غذاهای دارای سبوس غلات )

5 - امینو اسید تریپتوفان که در تولید سرتونین ( از عوامل خواب و آرامش ) موثر است در کاهش بعضی از علائم افسردگی اثر دارد. این ماده غذایی در گوشت ها ( به ویژه گوشت بوقلمون ) وجود دارد

تغذیه در بیماری کرون

یک بیماری التهابی روده است که ایلئوم، روده بزرگ و گره های لنفاوی گرفتار می کند از علائم آن درد در قسمت پایین و راست شکم، درد همراه با دلپیچه بخصوص بعد از غذا خوردن، کاهش اشتها و وزن، اجابت مزاج خون آلود و عقب ماندن رشد کودکان می باشد. حملات بیماری معمولا از 20 سالگی شروع می شود.

1 -از غذاهای دارای ادویه پرهیز کنید.

2 - از غذاهای دارای فیبر زیاد ( تخمه ها، حبوبات، مغزهای خوراکی و سبوس ) دوری کنید. به ویژه در اسهال

3 -مصرف کافئیین را محدود کنید.

4 - از خوردن غذاهای چرب و سرخ کرده سس هایی که حاوی کره، مارگارین و خامه است پرهیز کنید

5 - چندین بار غذا ولی به مقدار کم بخورید و آب زیاد بنوشید.

6 -سیگار نکشید.

7 - در صورت داشتن آلرژی به شیر، گندم، تخم مرغ و آجیل آنها را از رژیم غذایی حذف کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. پروین موسوی

با سپاس و درود بر شما : از خواندن این سایت با توجه به اینکه خودم نرس بودم به خیلی از سوالاتم که جوابی براش نداشتم میرسم ولی با وجود درصد سلنیوم بالا و مصرف بیر ویه سموم شیمیایی و الاینده ها در بعضی از مواد غذایی که متاسفانه به خاطر عدم اگاهی...

با سپاس و درود بر شما : از خواندن این سایت با توجه به اینکه خودم نرس بودم به خیلی از سوالاتم که جوابی براش نداشتم میرسم ولی با وجود درصد سلنیوم بالا و مصرف بیر ویه سموم شیمیایی و الاینده ها در بعضی از مواد غذایی که متاسفانه به خاطر عدم اگاهی استفاده میشوند چطور به انواع cancer دچار نشویم؟چطور فرهنگسازی نماییم که باطری کوچک ساعت مچی و ... در خاک و آب باعث اقسام بیماری های وخیم میشوندجیوه موجود در همین باطری و سایر زباله هایی هستند که با وجود خطرناک بودنشان با استفاده از باز یافت درست میتوانیم مصرف بهینه و حتی اشتغال زایی در کشور عزیزمان داشته باشیم و خلاصه پیشگیری بهتر از درمان است...

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search