رژیم غذایی

درمان تهوع و استفراغ در دوران بارداری

قرص های ضد تهوع بارداریبیماری صبحگاهی یک بیماری شایع مرتبط با بارداری است و می تواند به طور موثر با ضد تهوع و استفراغ در دوران بارداری مانند متوکلوپرامید، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی مناسب تهوع بارداری اداره شود معمولاً به عنوان "بیماری صبحگاهی" است و اولین علائم که در دوران بارداری تجربه می شود تهوع و استفراغ است که به علت تغییرات هورمونی در درون بدن می باشد تا 90 درصد از زنان از این وضعیت شکایت دارند.


در زنان باردار، تهوع و استفراغ در اوایل در طول سه ماهه اول بارداری ایجاد می شود علائم اوج بین شش و هشت هفته است در نهایت در حدود  هفته 12 بارداری برطرف می شود.
بیماری صبحگاهی به ندرت بعد از هفته 20 بارداری همچنان ادامه دارد اگر ادامه داشت تحت عنوان "استفراغ شدید حاملگی" است یک اختلال که حدود 35 درصد از زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد اثبات شده بسیار ناتوان کننده و با عواقب جسمی و روانی عمیقی همراه است.
تهوع و استفراغ را می توان به اندازه کافی در بسیاری از زنان با نوشیدن مقدار زیادی آب و اجتناب از مواد غذایی تحریک کننده حملات تهوع و استفراغ اداره کرد اگر این علائم حتی پس از این اقدامات ادامه داشت داروی ضد تهوع و استفراغ برای زنان باردار تجویز می شوند.

آیا استفاده از ضد تهوع و استفراغ در دوران بارداری ایمن است؟

این یک مفهوم کاملاً عمومی است که مصرف داروهای ضد تهوع می توانید دوران بارداری خطراتی تولید کند با این حال، این یک افسانه در مورد بسیاری از داروهای ضد تهوع و استفراغ می باشد که ثابت شده برای استفاده در زنان باردار بی خطر است برخلاف تصور گسترده، ضد تهوع با افزایش خطر نقص تولد، وزن کم هنگام تولد در نوزادان و زایمان زودرس همراه نیست اگر در طول 13 هفته اول بارداری مصرف شوند.
از آنجا که علائم اوج در سه ماهه اول بارداری است و این زمان ایده آل برای شروع درمان بیماری صبحگاهی است و از نظر بالینی به اثبات رسیده که با شروع درمان دارویی با داروهای ضد تهوع سریع، بازده نتایج بهتر است.
معمولا، استفراغ شدید حاملگی می تواند به اندازه کافی در بخش سرپایی اداره شود با این حال، اغلب نادیده گرفتن چنین مواردی سبب از دست دادن شدید آب و کاهش وزن می شود که این بیماران نیاز به درمان با مایعات داخل وریدی فوری دارند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ضد تهوع و استفراغ در دوران بارداری ایمن است

با وجود تغییر در شیوه زندگی و درمان محافظه کارانه، در نزدیک به 10 درصد از زنان باردار همچنان به تجربه تهوع و استفراغ شدید ادامه دارد به اثبات رسیده است که داروهای ضد تهوع و استفراغ متعدد برای استفاده در دوران بارداری ایمن و موثر است با این حال، این داروها تنها پس از بررسی مزایای آنها در برابر خطرات بالقوه خود تجویز می شوند زیرا داروهای ضد تهوع و استفراغ معمولاً برای درمان تهوع و استفراغ در زنان باردار تجویز می شوند.

1. متوکلوپرامید

اولین عامل ضد تهوع و استفراغ تجویز شده برای تهوع و استفراغ متوکلوپرامید است تجویز با دوز 10 میلی گرم سه بار در روز می باشد  اثربخشی متوکلوپرامید از طریق آزمایش های بالینی دقیق ثابت شده است دوز از این دارو باید، با این حال، با تنظیم با دقت این دارو عوارض جانبی از جمله علائم اکستراپیرامیدال مانند اسپاسم های عضلانی غیر ارادی، اختلالات حرکتی و غیره ممکن رخ دهد.

2. پروکلرپرازین

داروی دوم انتخابی تهوع و استفراغ است اگر به متوکلوپرامید نتوان به نتایج مطلوب رسید پروکلرپرازین متعلق به خانواده فنوتیازینها استفاده می شود این معمولاً با دوز5  میلی گرم سه بار در روز داده می شود عوارض جانبی پروکلرپرازین علارقم مراقب بودن شامل تسکین بیش از حد و اختلالات سیستم عصبی است.

3. سیکلیزین

این دارو برای مدیریت تهوع و استفراغ بیش از حد ترجیح دارد که یک داروی آنتی هیستامین است که با دوز 50 میلی گرم سه بار در روز استفاده می شود همچنین می توانید سبب تسکین بیش از حد شود.

4. پرومتازین

یکی دیگر از داروهای ضد تهوع و استفراغ موثر و بی خطر در دوران بارداری است که باید مورد استفاده قرار گیرد اگر داروهای ذکر شده در بالا موفق به کنترل علائم تهوع و استفراغ نباشد این دارو با دوز 25 میلی گرم آغاز می شود و قبل از رفتن به رختخواب در نظر گرفته شود و دوز به تدریج افزایش یافته تا تا به حداکثر دوز مجاز 100 میلی گرم برسد پرومتازین با عوارض جانبی خواب آلودگی و اختلالات عصبی (علائم اکستراپیرامیدال) همراه است.

5. اندانسترون

در زنان مبتلا به تهوع و استفراغ شدید، اندانسترون داروی انتخابی است که دو یا سه بار در روز با دوز چهار تا هشت میلی گرم مصرف می شود عوارض جانبی رایج اندانسترون، خستگی، سردرد، خواب آلودگی، یبوست، نفخ و درد شکم است.

6. کورتیکواستروئیدها

اگر تمام اقدامات درمانی شکست بخورد کورتیکواستروئیدها به عنوان آخرین اقدام برای درمان تهوع و استفراغ شدید استفاده می شود در حقیقت علائم به طور چشمگیری با استفاده از کورتیکواستروئیدها بهبود پیدا می کند درمان با کورتیکواستروئیدها نباید بصورت ابتکاری قبل از هفته 10 بارداری آغاز شود استفاده از آن با ناهنجاری های مادرزادی مثل شکاف کام در نوزادان همراه است.

چه هنگامی باید به یک پزشک مراجعه شود

تهوع و استفراغ شدید که نمی تواند با تغییر در شیوه زندگی و داروها مدیریت شود می تواند به عوارض مانند سوء تغذیه و کم شدن آب بدن تبدیل به شود که اگر بلافاصله درمان نشود می تواند خطرناک باشد اگر شما متوجه علائم و نشانه های زیر شدید با پزشک تماس بگیرید.
ادرار تیره رنگ
عدم ادرار برای بیش از هشت ساعت
عدم توانایی در نگه داشتن مواد غذایی و مایعات برای بیشتر از 1 روز
ضعف بیش از حد، سرگیجه و حتی غش در حالت ایستاده
دل درد
تب بالا
خون در استفراغ
یک علت شایع تهوع و استفراغ مقاوم، عفونت های دستگاه ادراری است که همراه با علائم دفع دردناک ادرار و خون در ادرار همراه است اگر شما تجربه این علائم را دارید شروع به مصرف مقدار زیادی مایعات به صورت خوراکی به منظور رقیق کردن ادرار و تسکین درد نمایید درمان باید سریع شروع شود تاخیر در آغاز می تواند باعث گسترش یافتن عفونت به کلیه ها شود.

عوامل افزایش دهنده خطر چیست؟

عواملی که خطر ابتلا به تهوع و استفراغ در دوران بارداری را افزایش می دهد شامل:
سابقه تهوع و استفراغ در حاملگی سابق
سابقه خانوادگی بیماری صبحگاهی
دریازدگی
استفاده از استروژن بر پایه قرص های پیشگیری از بارداری
چاقی (شاخص توده بدن 30 یا بیشتر)
استرس
بارداری چندقلویی
اولین بارداری
از آنجا که بیماری صبحگاهی در طول سه ماهه اول بارداری، زمان وقوع رشد کودک می باشد استفاده از یک قرص ضد تهوع و استفراغ در دوران بارداری باید همیشه به دنبال مشاوره کامل با متخصص زنان برای جلوگیری از هر گونه عوارض جانبی باشد با مراقبت و احتیاط مناسب، علائم تهوع و استفراغ را می توان به طور موثر اداره کرد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search