رژیم غذایی

بهترین درمان ها برای بیماری تهوع صبحگاهی

نقش تغذیه در بیماری تهوع صبجگاهیدر برخی از زنان، علائم و نشانه های بارداری در چند هفته اول پس از لقاح آغاز می شود اولین علائم و نشانه های بارداری ممکن است شامل تورم سینه ( در اثر تغییرات هورمونی )، افزایش ادرار کردن، خستگی ( خواب آلودگی در اثر افزایش سطح هورمون پروژسترون ) بیزاری از غذا یا هوس به غذای خاص و بیماری صبحگاهی، که می تواند در هر زمان از روز یا شب رخ دهد که گاهی اوقات سه هفته پس از لقاح آغاز می شود در حالی که علت تهوع در دوران بارداری مشخص نیست، هورمون های بارداری به احتمال زیاد در ایجاد آن نقش دارند.


بیماری صبحگاهی چیست؟
درمان طبیعی در بیماری تهوع صبحگاهی
اثر زنجبیل در بیماری تهوع صبحگاهی
اثر لیمو در بیماری تهوع صبحگاهی
اثر ویتامین B6 در بیماری تهوع صبحگاهی
سایر درمان های برای بیماری تهوع صبحگاهی
کارهایی که بیماری تهوع صبحگاهی باید اجتناب کنید
چه هنگام در بیماری صبحگاهی باید به پزشک مراجعه کنید

بیماری صبحگاهی چیست؟

بیماری صبحگاهی، همچنین به عنوان تهوع حاملگی، تهوع یا استفراغ حاملگی ( NVP )، تهوع و استفراغ و یا بیماری بارداری شناخته شده است که در آن بیش از 50٪ از همه زنان باردار را تحت تاثیر قرار است . زن احساس حالت تهوع، استفراغ و گاهی اوقات اغلب خسته است زنانی که از قرص های ضد بارداری هورمونی HRT ( درمان جایگزینی هورمون ( استفاده می کنند نیز ممکن است علائم بیماری صبحگاهی را داشته باشند. به طور معمول، بیماری صبحگاهی در ساعات اولیه صبح رخ می دهد، و به تدریج بهبود می یابد به همین علت به این نام است با این حال، برخی از کارشناسان می گویند که این بیماری در هر زمان از روز می تواند رخ دهد.
گاهی اوقات علائم ممکن است آنقدر شدید باشد که سبب از دست دادن آب بدن، کاهش وزن، آلکالوز ( افت خطرناک در اسیدیته طبیعی خون ( و هیپوکالمی شود هنگامی که علائم بسیار شدید است، بیماری به نام تهوع و استفراغ شدید، و در حدود 1٪ بارداری ها رخ می دهد.
تهوع و استفراغ معمولا در طول هفته 6 بارداری رخ می دهد اما در برخی موارد ممکن است در هفته دوم شروع شود برای بسیاری از زنان علائم و نشانه های بیماری صبحگاهی اولین نشانه های بارداری می باشد بسیاری از زنان باردار که بیماری صبحگاهی دارند بعد از هفته 12 بارداری بهبودی پیدا می کنند متاسفانه، برای برخی از زنان علائم در طول بارداری باقی می ماند.
بسیاری از زنان در طول سه ماهه اول بارداری حالت تهوع را تجربه می کنند. باید بدانید علاوه بر قرص ضد تهوع راه حل های ساده برای درمان بیماری تهوع صبحگاهی، و بعضی چیزها برای جلوگیری ازآن وجود دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درمان طبیعی در بیماری تهوع صبحگاهی

بسیاری از زنان در طول سه ماهه اول بارداری حالت تهوع را تجربه می کنند. به این دلیل که حمله و ناراحتی به طور معمول هنگام بیدار شدن از خواب رخ می دهد به عنوان بیماری صبحگاهی شناخته می شود ولی می تواند در هر زمان از روز رخ دهد. بیماری صبحگاهی توسط بسیاری از تغییرات که در بدن زن در اثر بارداری ایجاد می شود رخ می دهد. در حالی که استفراغ و تهوع بخشی از فرایند طبیعی در برخی از زنان است که در آنها نیز می تواند ناراحتی قابل توجهی ایجاد کند. در این مقاله راه های طبیعی را بخوانید که گذر از اوایل حاملگی را کمی ساده تر می سازد.

اثر زنجبیل در بیماری تهوع صبحگاهی

زنجبیل به راحتی برای شکم ناراحت، برای قرن ها استفاده شده است شما می توانید آن را به عنوان یک مکمل به صورت خام یا آن را به عنوان یک چای دم کرده بخورید. موسسه ملی بهداشت NIH پیشنهاد می کند که زنان باردار 250 میلی گرم از زنجبیل را چهار بار در روز برای کمک به پیشگیری و درمان بیماری صبحگاهی مصرف کنند.
با این حال، برخی از چالش ها برای استفاده از زنجبیل در بارداری وجود دارد. با توجه به نظر NIH، نگرانی وجود دارد که زنجبیل روی هورمونهای جنسی جنین تاثیر بگذارد با این حال، اکثر مطالعات نشان می دهد استفاده از زنجبیل برای جلوگیری از بیماری صبحگاهی بدون خطرات سلامتی برای کودک را پیشنهاد می کند بهتر است برای مصرف با دکتر خود مشورت کنید.

اثر لیمو در بیماری تهوع صبحگاهی

لیمو انتخاب محبوب برای آرام کردن تهوع زنان باردار است برخی با بوی شیرین لیمو، احساس راحتی شکم دارند در حالی که دیگران از ترشی و عطر و طعم ترش احساس راحتی دارند.
فشردن مقداری آب لیمو و یا اضافه کردن چند قطره از کنسانتره آب لیمو به یک لیوان آب می تواند کمک کند.
اثر ویتامین B6 در بیماری تهوع صبحگاهی
ویتامین B6، همچنین به عنوان پیریدوکسین در فرم مکمل نشان داده شده برای کمک به تهوع در ماه اول بارداری موثر است تحقیقات نشان می دهد که مصرف بالای ویتامین B6 اثرات سوء بر بارداری ندارد.
کلینیک مایو توصیه می کند که زنان باردار با بیماری صبحگاهی 25 میلی گرم ویتامین B6 هر هشت ساعت مصرف کنند اما برای اولین بار برای استفاده و دوز مصرفی با دکتر خود مشورت کنید ویتامین B6 به طور طبیعی در سبزیجات برگ دار، لوبیا و غلات غنی شده یافت می شود.

سایر درمان های برای بیماری تهوع صبحگاهی

جرعه جرعه خوردن اثر تسکین دهنده دارد - آب کافی در بدن برای مادران بسیار مهم می باشد .زیرا استفراغ در بیماری صبحگاهی می تواند سبب کم شدن آب بدن شود نوشیدنی های تسکین دهنده معده، شامل چای زنجبیل، مرکبات و آب معدنی و چای بابونه یکی دیگر از گزینه ها است اما زنان مبتلا به آلرژی ممکن است واکنش های جانبی را تجربه کنند.
از هر گونه نوشیدنی دارای اسیدیته و کافئین مثل قهوه، که می تواند سبب ناراحتی معده شود اجتناب کنید.
استراحت - خستگی می تواند تهوع را بدتر کند.
مایعات - مصرف مایعات باید به طور منظم و در مقادیر کم باشد این ممکن است به کاهش استفراغ کمک می کند مکیدن تکه های یخ ساخته شده از آب و یا آب میوه و یا آبنبات چوبی ممکن است کمک کند.
مواد غذایی - مصرف وعده های غذایی بیشتر و در مقادیر کوچکتر در طول روز به خصوص وعده های غذایی با کربوهیدرات بالا ممکن است کمک کند غذاهای خشک مانند کراکر یا نان ترد معمولا بهتر از غذاهای شیرین و یا تند تحمل می شود وعده های غذایی سرد با بوی کمتر نسبت به گرم بهتر تحمل می شود
معده - زنان باردار مبتلا به بیماری صبحگاهی باید سعی کنند از داشتن معده خالی جلوگیری کنند.
صبح زود - در خیلی از زنان خوردن بیسکویت ساده حدود 20 دقیقه قبل از بلند شدن از رختخواب، کمک می کند.
شناسایی علت محرک تهوع - شناسایی محرک تهوع و اجتناب از آن به کاهش فراوانی و شدت تهوع و استفراغ کمک می کند.
کاهش استرس - بیرون رفتن برای پیاده روی برای گرفتن مقداری هوای تازه نیز می تواند اعصاب را آرام کند همانطور که استرس می تواند به مشکلات معده کمک کند کاهش بار استرس می تواند معده شما را تسکین بخشد.
خوردن چیزی، 15 دقیقه پس از بیدار شدن از خواب یک اقدام پیشگیرانه خوب برای دفع کردن بیماری صبحگاهی است. چیزی شیرین و مطلوب مانند کراکر سودا و یا نان تست ساده بهترین است.
تهوع و استفراغ شدید - برخی از زنان ممکن است نیاز به با مایعات داخل وریدی و داروهای ضد تهوع برای درمان نیازداشته باشند لذا باید در بیمارستان بستری شوند.

کارهایی که در بیماری تهوع صبحگاهی باید اجتناب کنید

بوی خاص و بوی قوی - از هر گونه بویی که شما احساس می کنید ممکن است باعث تهوع شود اجتناب کنید.
زنان باردار دچار بیماری صبحگاهی باید از غذاهای سرخ شده، تند و چرب اجتناب کنند.

چه هنگام در بیماری صبحگاهی باید به پزشک مراجعه کنید

در حالی که بیماری صبحگاهی طبیعی است درصد کمی از زنان ممکن است تهوع و استفراغ شدید، یا استفراغ مداوم و حالت تهوع که می تواند به کم آبی بدن منجر شود را تجربه کنند. نشانه های این مشکل می تواند سردرد، گیجی، کاهش ادرار و غیره باشد عدم توانایی در نگه داشتن غذا می تواند برای هر دو مادر و کودک مضر باشد. لذا در صورت داشتن نشانه های زیر به پزشک مراجعه نمایید
نشانه های تهوع و استفراغ شدید
کاهش مقدار ادرار
ادرار رنگ تیره باشد
اگرنمی توانند مایعات را نگه دارند
احساس سرگیجه با ایستادن
احساس ضعف با ایستادن
استفراغ خونی
توجه: اگر شما تجربه این علائم را دارید مخصوصاً اگر شما قبل از بارداری کم وزن بودید، شما باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. Bname

ممنون مفید بود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search