رژیم غذایی

آبلیمو - آیا اسیدی یا قلیایی بودن آبلیمو مهم است؟

آب لیموگفته می شود که آب لیمو یک نوشیدنی سالم است و دارای خواص مبارزه با بیماری می باشد این به خصوص در سلامت جامعه و درمان، جایگزینی محبوب است زیرا اثرات مفروض قلیایی دارد با این حال، آب لیمو pH غیرقابل بحث پایین دارد و بنابراین، اسیدی است و قلیایی نیست

این مقاله بررسی می کند که چرا برخی از افراد آب لیمو را با وجود pH اسیدی آن قلیایی در نظر می گیرند.

pH چیست؟

هنگام بحث در مورد اسیدی یا قلیایی بودن مواد غذایی، این مهم است که مفهوم pH را درک نمایید.
به عبارت ساده، pH یک نرخ ارزش گذاری برای اسیدی یا قلیایی بودن یک محلول است در مقیاس 0 - 14 اندازه گیری می شود  pH برابر با 7  خنثی در نظر گرفته شده است هر مقدار PH زیر 7 اسیدی نظر گرفته می شود و هر مقدار PH بیش از 7 قلیایی در نظر گرفته می شود.
در مقیاس اندازه گیری PH تفاوت بین اعداد مجاور نشان دهنده تفاوت ده برابر در اسیدیته است به عنوان مثال pH برابر با 5 یعنی 10 برابر اسیدی تر از pH برابر با 6 و 100 بار اسیدی تر از  pH برابر با 7 است.
لیمو حاوی میزان بالایی از اسید سیتریک است لیمو یک pH اسیدی دارد با توجه به نظر FDA، آب لیمو دارای pH بین 2 و 3 است.
این باعث می شود آب لیمو 10000 - 100000 بار اسیدی تر از آب باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مزایای مفروض مواد غذایی قلیایی

رژیم غذایی قلیایی در سال های اخیر محبوبیت به دست آورده است.
این اصل یک قاعده کلی است که غذاهایی که می خورید ممکن است pH بدن شما را تغییر دهد.
هیچ مدرکی برای حمایت از رژیم غذایی قلیایی وجود ندارد با توجه به تحقیقات، غذاهایی که می خورید اثر بسیار کمی بر روی PH خون دارد.
با وجود، رژیم غذایی قلیایی مواد غذایی را به یکی از سه گروه زیر طبقه بندی می کنند.
غذاهای اسیدی: گوشت، مرغ، ماهی، لبنیات، تخم مرغ و الکل.
غذاهای خنثی: چربی طبیعی، نشاسته و قند.
غذاهای قلیایی: میوه ها، آجیل، حبوبات و سبزیجات.
مدافعان معتقدند که خوردن مقادیر زیاد غذاهای اسیدی می تواند بیشتر باعث اسیدی شدن pH بدن شما شود و آسیب پذیری شما را به ناخوشی و بیماری افزایش دهد.
به عنوان مثال، بسیاری بر این باورند که بدن کلسیم قلیایی را از استخوان های شما سرقت می کند تا سپری باشد برای اثرات اسیدی غذاهایی که می خورید.
برخی نیز بر این باورند که سرطان تنها در محیط های اسیدی رشد می کند و اگر شما یک رژیم غذایی قلیایی بخورید می توانید از ان جلوگیری کنید.
بنابراین، پیروان این رژیم غذایی برای بهبود سلامت خود و کاهش خطر ابتلا به بیماری با محدود کردن غذاهای اسیدی و طرفداری از رژیم های قلیایی تلاش می کنند.

چرا فکر می کنند آب لیمو قلیایی است در حالی که آن اسیدی است؟

آیا مواد غذایی دارای یک اثر اسیدی یا قلیایی در بدن است بدن مقدار کمی pH مواد غذایی را قبل از هضم کاهش می دهد.
در عوض، آن بستگی به محصولات اسیدی یا قلیایی دارد که توسط بدن هضم و پردازش می شود.
یکی از این روش ها برای تخمین نوع محصول جانبی تولید شده از مواد غذایی روش "تجزیه و تحلیل خاکستر" شناخته شده است.
مواد غذایی در یک آزمایشگاه برای شبیه سازی آنچه در طول هضم اتفاق می افتد سوخته می شود و برای pH از خاکستر آن برای طبقه بندی مواد غذایی به صورت اسید یا قلیایی استفاده می کنند.
با این حال، تجزیه و تحلیل خاکستر برآورد مبهمی است به طوری که دانشمندان در حال حاضر ترجیح می دهند از یک فرمول مختلف استفاده کنند که در آن نمرات غذاها بر اساس قدرت بار اسید کلیه (PRAL) است.
PRAL از مواد غذایی خاص مقدار اسیدی است که انتظار می رود پس از سوخت و ساز مواد غذایی در بدن، به کلیه ها برسد.
به طور معمول، کلیه با گرفتن اسید و یا قلیایی بیش از حد و دفع از طریق ادرار PH خون را ثابت نگه می دارد.
مواد مغذی اسیدی مانند پروتئین، فسفر و گوگرد مقدار اسید کلیه که باید فیلتر شود را افزایش می دهند گوشت و غلات که حاوی این مواد مغذی هستند بنابراین نمره PRAL مثبت دارند.
از سوی دیگر، میوه ها و سبزیجات سرشار از مواد مغذی قلیایی مانند پتاسیم، کلسیم و منیزیم می باشد این در نهایت مقدار اسیدی که کلیه نیاز به فیلتر کردن دارد را کاهش دهد و در نتیجه نمره PRAL منفی دارد.
مانند سایر میوه ها، آب لیمو محصولات جانبی قلیایی ناشی از متابولیزه شدن را تولید می کند بنابراین، آن یک امتیاز PRAL منفی است.
این است که چرا برخی از مردم به رغم این واقعیت که آن قبل از آن هضم PH اسیدی دارد آب لیمو را قلیایی در نظر می گیرند.

آبلیمو ممکن است ادرار شما را قلیایی کند اما خون شما را نه

بسیاری از طرفداران رژیم غذایی قلیایی نوار تست استفاده pH را برای بررسی ادرار قلیایی خود انجام می دهند آنها بر این باورند که این کمک می کند تا آنها تعیین کنند که چگونه بدن شما را واقعاً قلیایی می کند.
چه آنها قادر به درک این نیستند که، آب لیمو میتواند pH ادرار را قلیایی تر کند اما آن همان اثر را در PH خون ندارد.
در واقع، مطالعات متعدد نشان می دهد که غذاهایی که می خورید یک اثر بسیار محدود در PH خون دارد.
محققان تخمین می زنند که شما نیاز به خوردن معادل 18 پوند (8 کیلوگرم) پرتقال دارید تا یک اثر قلیایی بالقوه شبیه به لیمو ایجاد کند و این تنها PH خون شما را 0.2 افزایش می دهد.
غذاها نیز به همین دلیل چنین اثرات محدودی روی PH خون شما دارند چون بدن شما نیاز به حفظ سطح pH بین 7.35 - 7.45 برای برای عملکرد درست سلول های خود دارد.
اگر مقدار pH خون شما خارج از این محدوده طبیعی قرار گیرد شما یک بیماری به نام اسیدوز متابولیک یا آلکالوز متابولیک دارید که می تواند خطرناک باشد و یا حتی در صورت عدم درمان منجر به مرگ می شود.
با این حال، این به ندرت رخ می دهد زیرا بدن شما از افتادن مقدار pH خون در خارج از محدوده طبیعی بسیار خوب جلوگیری می کند یکی از راه ها برای ثابت نگه داشتن سطح pH، فیلتر کردن اسیدهای اضافی توسط کلیه و دفع از طریق ادرار است.
این است که چرا ادرار شما می تواند چند ساعت بعد از خوردن یک استیک بزرگ اسیدی تر شود و یا بعد از یک رژیم غذایی سرشار از مواد غذایی قلیایی کمتر اسیدی شود.
با این حال، در حالی که اسیدیته ادرار شما می تواند در نتیجه غذاهایی که می خورید متفاوت باشد ولی pH خون شما ثابت می ماند بنابراین حتی اگر نتایج نوشیدن آب لیمو ادرار قلیایی باشد این بعید است که هیچ تاثیری بر روی PH خون شما ندارد.

pH ماهیت غذاها چگونه است؟

طرفداران رژیم غذایی قلیایی بر این باورند که غذاهایی که می خورید می تواند روی سلامت شما با نفوذ در PH خون شما تاثیر بگذارد آنها به طور کلی ادعا می کنند که غذاهای قلیایی از پوکی استخوان جلوگیری می کند و توانایی جلوگیری یا درمان سرطان را دارد.
با این حال، همانطور که در بالا مورد بحث قرار گرفته است این نظریه به طور کامل نقش کلیه های در تنظیم PH خون را رد می کند و نقش کلیه ها در حفظ pH را نادیده می گیرد.
علاوه بر این، بر خلاف باور عمومی، بسیاری از بررسی های بزرگ به این نتیجه رسیده اند که رژیم های غذایی اسیدی هیچ تاثیری بر میزان کلسیم در بدن ندارد.
در واقع، مطالعات متعددی رژیم غذایی با پروتئین بالا را با استخوان سالم ارتباط داده اند.
همانطور که برخی از مردم به اثرات غذاهای اسیدی در سرطان فکر می کنند یک بررسی جامع گزارش داده است هیچ ارتباط مستقیمی بین مقدار مواد غذایی اسیدی که می خورید و خطر ابتلا به این بیماری وجود ندارد.
با این وجود، یک رژیم غذایی قلیایی ممکن است برخی از فواید سلامتی برای افراد خاصی را ارائه دهد.
به عنوان مثال، افراد مبتلا به بیماری های کلیوی معمولاً نیاز به محدود کردن مصرف پروتئین خود دارند مصرف رژیم غذایی قلیایی ممکن است کمی این نیاز را کاهش دهد
همچنین ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه در افراد مستعد را کاهش دهد.
با این حال، تحقیقات بیشتری برای مزایای این ادعا مورد نیاز است.

دیگر مزایای آب لیمو

با وجود داشتن اثر قلیایی بسیار کمی در خون، نوشیدن آب لیمو به طور منظم ممکن است چند خواص درمانی دیگر را حمایت کنند.
به عنوان مثال، آب لیمو سرشار از ویتامین C، یک آنتی اکسیدان قوی است که کمک می کند که سیستم ایمنی بدن قوی و مانع از بیماری شده و با بیمار می جنگد.
یک اونس مایع (30 میلی لیتر) آب لیمو در واقع حدود 23 درصد از مصرف ویتامین C روزانه شما را فراهم می کند.
همچنین نوشیدن یک نوشیدنی غنی از ویتامین C مانند آب لیمو، با وعده های غذایی ممکن است به افزایش جذب برخی از مواد معدنی از جمله آهن کمک کند.
آب لیمو همچنین حاوی مقدار کمی آنتی اکسیدان است که ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی، تقویت عروق خونی، کاهش التهاب و جلوگیری از تجمع پلاک کمک کند.
علاوه بر این، برخی از مطالعات گزارش می دهند که مصرف آب لیمو به طور منظم ممکن است به جلوگیری از تشکیل انواع خاصی از سنگ کلیه کمک کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (6)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. سهیلا
  1. 4.5 / 5

سلام.... توضیحات شما عالی و کامل بود...ممنون از شما

  پیوست ها
 

  1. محمد

سلام البته زحمت کشیدید مطالب جامع و کامل ولی بالاخره یه کلام
ابلیمو بدن رو قلیایی میکنه یا نه مثلا معده که اسید اضافی داشته باشه با خوردن ابلیمو اسید کاهش پیدا میکنه یا نه

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    محمد
  1. 5 / 5

لیموترش به دلیل pH پایین جزو میوه های اسیدی محسوب می‌شود ولی برخلاف باور عموم به دلیل نحوه سوخت و ساز بدن لیموترش در بدن به تاثیر قلیایی منجر می ‌شود. بدن همیشه به شدت کار می‌ کند تا محیط بدن pH بین ۷/۳۵ تا ۷/۴۵ داشته باشد.
به همین دلیل وقتی آب...

لیموترش به دلیل pH پایین جزو میوه های اسیدی محسوب می‌شود ولی برخلاف باور عموم به دلیل نحوه سوخت و ساز بدن لیموترش در بدن به تاثیر قلیایی منجر می ‌شود. بدن همیشه به شدت کار می‌ کند تا محیط بدن pH بین ۷/۳۵ تا ۷/۴۵ داشته باشد.
به همین دلیل وقتی آب لیموترش وارد معده می‌شود بدن آن را به صورت قلیایی در می‌آورد تا PH بدن در حد متعادل همیشگی باقی بماند. همین عملکرد بدن است که باعث می ‌شود آب لیمو ترش تازه مشکلات معده را برطرف کند و حتی نوعی پوشش ترمیمی برای آن محسوب شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. جواد

باسلام رفتم دکتر گفت بدنتون بیش ازحداندازه اسیدیست چه غذاهای میوه های رو باید مصرف کنیم.یاداروهای گیاهی قلیای واقعا کدامند. با تشکرممنون.

  پیوست ها
 

  1. الهه    جواد

سلام از توضیحات جامعتون بسیار سپاسگزارم. اجرتون با خدا

  پیوست ها
 

  1. علی کرد

سلام خسته نباشید دکتر بزرگوار دستتون درد نکنه که زکات علمت را می دهی چرا که «زکات العلم نشره»

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search