رژیم غذایی

دلایلی که نشان می دهد کاهش وزن بدون علت، با یک مشکل جدی همراه است

کاهش وزن بدون علتوقتی شما در حال گرفتن رژیم غذایی نیستید و فعالیت بدنی نیز ندارید ولی کاهش وزن پیدا کرده اید در ابتدا، شما نگران نیستید شاید حتی شما کمی هم خوشحال شوید با این حال، کاهش وزن بدون علت و خستگی دو تا از شایع ترین علائم هستند که شما با یک بیماری پیشرونده تجربه خواهید کرد.

بسیاری از علل احتمالی از دست دادن وزن ناگهانی وجود دارد و برخی از آنها ممکن است به علت یک بیماری جدی ایجاد شوند در اینجا 15 شرایط معمول است که باعث کاهش وزن بدون علت می شوند.

1. سوء تغذیه
2. از دست دادن عضلات (سارکوپنیا)
3. سرطان
4. پرکاری تیروئید
5. اچ آی وی و ایدز( HIV و AIDS )
6. بیماری زخم پپتیک
7. افسردگی
8. نارسایی احتقانی قلب
9. دیابت
10. اعتیاد به نوشیدن الکل
11. سل
12. بیماریهای انسدادی مزمن ریه (COPD)
13. بیماری کرون
14. بیماری آدیسون
15. بیماری پارکینسون

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. سوء تغذیه

وقتی اکثر مردم کلمه malnutrition "سوء تغذیه" را می شنوند آنها تمایل دارند که به کودکان گرسنه در کشورهای در حال توسعه فکر کنند. با این حال، سوء تغذیه و یا عدم گرفتن مواد مغذی مناسب در مقدار مناسب، در هر بخشی از جهان وجود دارد و می تواند مردم را در تمام سنین تحت تاثیر قرار دهد. در واقع، بخش عظیمی حدود 50 درصد از بیماران در بیمارستان ها در سراسر جهان به اندازه کافی تغذیه نمی شوند و یا در معرض خطر سوء تغذیه هستند. بستری شدن می تواند به سوء تغذیه منجر شود زیرا، در بیمارستان، بیماران ممکن است مواد مغذی مناسب به اندازه یک زندگی سالم دریافت نکنند ابی سائر، یک متخصص تغذیه و متخصص در تغذیه بزرگسالان می گوید: اگر سوء تغذیه به اندازه کافی طولانی اتفاق افتد می تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش وزن بدون علت سلامت در یک فرد داشته باشد. در حالی که افراد مسن به دلیل داروها و یا از دست دادن طبیعی اشتها در معرض خطر هستند یک رژیم غذایی نامتعادل از مواد مغذی می تواند به سوء تغذیه در جوانترها و مردم احتمالاً سالم منجر شود. (در اینجا نشانه ها می تواند کمبود ماده مغذی) بهترین راه برای درمان سوء تغذیه جلوگیری از آن قبل از اینکه جدی شود می باشد. اطمینان حاصل کنید که شما در حال خوردن وعده های غذایی متعادل شامل ترکیب مناسبی از پروتئین، چربی و کربوهیدرات هستید سائر می گوید: اگر در بیمارستان بستری می شوید تغذیه را در ذهن خود مقدم بدارید و با پرستار حرفه ای بیمارستان برای اطمینان از تغذیه خوب در طول و بعد از اقامت در بیمارستان صحبت کنید.

2. از دست دادن عضلات (سارکوپنیا)

تحقیقات نشان می دهد که نادیده گرفتن سلامت عضله یکی از دلایلی است که حدود 45 درصد از بزرگسالان مسن تر در ایالات متحده تجربه از دست دادن عضلات را با افزایش سن دارند اصطلاح فنی برای این آتروفی عضلانی سارکوپنیا است که می تواند در اوایل 40  سالگی خود آغاز و باعث از دست دادن وزن غیر قابل توضیح و کاهش قدرت انرژی و تحرک شود بسیاری از موارد سارکوپنیا به تغذیه نامناسب و همچنین عدم فعالیت مرتبط است یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری و درمان از دست دادن عضلات و کاهش وزن همراه آن اضافه کردن پروتئین بیشتر و ویتامین D به رژیم غذایی خود است از آنجا که با افزایش سن بدن در پردازش پروتئین کمتر کارآمد می شود بزرگسالان قدیمی تر اغلب نیاز به پروتئین بیشتری برای ساخت همان مقدار از عضله دارند.

3. سرطان

سرطان به طور کلی سبب کاهش وزن می شود اما انواع مختلفی از سرطان، مانند سرطان ریه، پانکراس، مجاری صفراوی و روده بزرگ است که منجر به کاهش وزن غیر قابل توضیح می شود سلولهای سرطان غیر طبیعی خارج از کنترل رشد کرده و سرعت سوخت و ساز شما را بالا می برد و با استفاده از منابع، تمام بدن شما را از پای در می آورند که باعث از دست دادن وزن می شود. درمان سرطان نیز می تواند به کاهش وزن منجر شود پرتودرمانی و شیمی درمانی اغلب باعث کاهش اشتها می شوند و می تواند منجر به عوارض جانبی، از جمله تهوع، استفراغ شده که مانع از غذا خوردن دهانی می شود این علائم سرطان را هر زن باید بدانید همچنین در مورد علائم سرطان، مردان نیز باید به آن توجه نمایند.

4. پرکاری تیروئید

کاهش وزن بدون دلیل می تواند نشانه ای از یک مشکل تیروئید باشد همچنین به عنوان بیماری گریوز شناخته می شود پرکاری تیروئید یک نوع بیماری خود ایمنی است و سبب تولید مقادیر بیش از حد هورمون تیروئید شده و سرعت سوخت و ساز بدن را بالا می برد و بدن کالری بیشتر از مقدار مصرف می سوزاند علل پرکاری تیروئید عبارتند از تیروئیدیت هاشیموتو، مصرف دارو مثل لیتیوم، پرتو درمانی برای گردن، جراحی تیروئید، بارداری و کمبود ید است مطمئن باشید که تیروئید شما با آزمایش خون مورد بررسی قرار می گیرد و تیروئید بیش از حد فعال تشخیص داده می دهد.

5. اچ آی وی و ایدز( HIV و AIDS )

سندرم نقص ایمنی اکتسابی، همچنین به عنوان ایدز شناخته شده است یک بیماری مزمن بالقوه کشنده است که توسط ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) ایجاد می شود اچ آی وی می تواند جذب مواد مغذی را برای بدن شما سخت تر کند که باعث سوء تغذیه و می تواند سبب کاهش اشتها شود در حالی که هیچ درمانی برای HIV یا ایدز وجود ندارد داروهایی وجود دارند که به طور چشمگیری می تواند پیشرفت بیماری را کند و به شما اجازه یک زندگی سالم بدهند.

6. بیماری زخم پپتیک

زخم های گوارشی، زخم های بازی هستند که در پوشش داخل معده و همچنین در قسمت بالایی روده کوچک توسعه می یابند آنها باعث درد و افزایش تولید اسید و منجر به ریفلاکس می شوند از آنجا که علامت اصلی زخم های گوارشی درد معده است آنها اغلب باعث کاهش اشتها نیز می شوند تغییرات در شیوه زندگی در ترکیب با داروهای مختلف بهترین راه برای درمان این بیماری و از دست دادن وزن مرتبط با آن هستند نشانه های درد معده را بررسی کنید شما ممکن است یک زخم معده داشته باشید.

7. افسردگی

شما احتمالاً می دانید که افسردگی یک اختلال خلقی است که باعث یک احساس مداوم از غم و اندوه و از دست دادن علاقه در بسیاری از چیزها می شود حتی چیزهایی که فرد قبلاً از آنها لذت می برد شما همچنین ممکن است بدانید که افزایش وزن یک علامت شایع مرتبط با افسردگی است اما همچنین می تواند منجر به کاهش وزن شود متاسفانه، یکی از بسیاری از عوارض جانبی این بیماری ناتوان کننده از دست دادن اشتها است که به طور طبیعی باعث می شود که فرد وزن از دست بدهد در حالی که هیچ علت واحدی برای افسردگی وجود ندارد بسیاری از آنها را می توان به طور موثر با دارو درمان کرد هر چند، برخی داروهای ضد افسردگی نیز می تواند منجر به از دست دادن وزن بیشتر شود در مورد ترکیب برخی از این استراتژی ها برای درمان افسردگی به طور طبیعی با دکتر خود گفتگو کنید.

8. نارسایی احتقانی قلب

این بیماری کشنده، زمانی که قلب قادر به پمپ کردن خون و اکسیژن کافی به قلب و بقیه بدن نیست رخ می دهد و بیش از پنج میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار داده است یک شاخص مهم از این وضعیت، یا بدتر شدن بیماری قلبی به طور کلی، (از دست دادن سریع وزن غیر قابل توضیح  (از دست دادن حداقل 7.5 درصد وزن طبیعی طی 6 ماه که (به عنوان کاشکسی قلبی) شناخته شده است از آنجا که روده نیاز به جریان خون مناسب درست مثل بقیه اندام های بدن دارد پژوهشگران بر این باورند که کاهش جریان خون ممکن است سبب مشکل برای دستگاه گوارش شود و نشانه های کاهش وزن مرتبط با نارسایی قلبی رخ دهد اگر شما یا کسی را می شناسید که تجربه کاهش وزن سریع همراه با تنگی نفس، سرفه مزمن، خستگی و تهوع دارد باید بلافاصله به دنبال مراقبت های پزشکی باشید زیرا دارای همه نشانه هایی نارسایی احتقانی قلب هستید.

9. دیابت

ما اغلب دیابت را همراه با افزایش وزن و یا چاقی داریم اما از دست دادن وزن در واقع می تواند یک علامت تعجب آور دیابت باشد وقتی بدن دیگر قادر به تولید انسولین به اندازه کافی نیست گلوکز دیگر در جریان خون به عنوان انرژی استفاده نمی شود هنگامی که یک نارسایی انسولین وجود دارد بدن شروع به سوزاندن چربی و عضله برای تولید انرژی می کند و باعث کاهش وزن کلی در بدن می شود اگر شما فکر می کنید دیابت ممکن است عامل کاهش وزن غیر قابل توضیح است به دکتر خود مراجعه کنید.

10. اعتیاد به نوشیدن الکل

الکل ممکن است با کالری همراه باشد و باعث نفخ شود اما یک الکلی می تواند مقدار قابل توجهی از وزن را از دست بدهد زیرا نوشیدن بیش از حد، سبب افزایش احساس پری و سیری زودرس می شود علاوه بر این، اعتیاد به الکل می تواند به بیماری زخم پپتیک منجر شود که سبب از دست دادن وزن می شود.

11. سل

سل (TB) یک بیماری عفونی جدی ناشی از باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است این است که عمدتاً روی ریه ها تاثیر می گذارد سل نیز می تواند روی کلیه ها، ستون فقرات و یا مغز تاثیر بگذارد این بیماری را می توان با یک دوره شش ماهه آنتی بیوتیک درمان کرد
علائم بیماری سل : سرفه، گاهی اوقات همراه با خلط یا خون، درد قفسه سینه، خستگی، کاهش وزن بدون علت، تب و عرق شبانه.

12. بیماریهای انسدادی مزمن ریه (COPD)

بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) یک گروه از بیماری های ریوی است که سبب مسدود کردن جریان هوا و تنفس را دشوار می کند جریان هوا می تواند با یک التهاب در پوشش لوله های برونش که هوا را به و از ریه ها حمل می کند مسدود شود که برونشیت مزمن نامیده می شود هنگامی که کیسه های هوا در ریه ها به تدریج تخریب می شوند تنفس را مشکل می سازند که به نام آمفیزم است.
علائم بیماری انسدادی مزمن ریه :علائم اغلب به نظر نمی رسد تا زمانی که صدمات ریوی قابل توجهی رخ دهد علائم عمدتاً خس خس سینه، تنگی نفس، تنگی قفسه سینه، عفونت های مکرر تنفسی، آبی رنگ شده لب ها یا ناخن انگشتان، خستگی و کاهش وزن بدون علت در مراحل بعدی است.

13. بیماری کرون

بیماری کرون یک بیماری التهابی روده (IBD) است این باعث تورم مخاط دستگاه گوارش می شود که می تواند سبب درد شکم، اسهال شدید و حتی سوء تغذیه شود.
علائم: اسهال، درد شکم، گرفتگی عضلات، کاهش اشتها و کاهش وزن، خستگی، وجود خون در مدفوع و زخم.

14. بیماری آدیسون

بیماری آدیسون یک اختلال هورمونی است که در آن غدد آدرنال مقدار کافی از هورمون های کورتیزول و در برخی موارد، آلدوسترون تولید می کند این می تواند روی تمام گروه های سنی و در هر دو جنس تاثیر بگذارد.
علائم: کاهش وزن، خستگی، فشار خون پایین و ضعف عضلانی.

15. بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون یک اختلال پیشرونده سیستم عصبی است که باعث سفتی در بدن و صورت و یا کاهش حرکت می شود این بیماری قابل درمان نیست اما دارو می تواند علائم را بهبود بخشد اطلاعات بیشتر در مورد یوگا به شما کمک می کند تا با بیماری پارکینسون زندگی کنید.
علائم بیماری پارکینسون: اختلال وضعیت و تعادل، از دست دادن حرکات اتوماتیک مانند پلک زدن، لبخند زدن یا حرکت شانه ها هنگام راه رفتن، عضلات سفت، تغییرات گفتار و نوشتار و کاهش وزن ناگهانی است با این حال، از دست دادن وزن یکی از علائم اصلی این بیماری نیست افراد مبتلا به PD اغلب قبل از تشخیص PD وزن از دست می دهند دلایل کاهش وزن به علت از دست دادن حس بویایی و چشایی است کاهش وزن غیر قابل توضیح در PD (بیماری پارکینسون) هرگز نباید به PD نسبت داده شود تا زمانیکه مسائل پزشکی جدی تر مانند سرطان و افسردگی حذف شوند.

چه هنگامی باید در کاهش وزن بدون علت به یک دکتر مراجعه کنید

اگر شما 4.5 - 5 کیلوگرم یا 5 درصد از وزن طبیعی بدن خود را در مدت بیش از 6 - 12 ماه یا کمتر از دست دادید و شما دلیل آن را نمی دانید شما ممکن است یک مشکل به نام کاهش وزن ناگهانی و یا کاهش وزن ناخواسته داشته باشیدکه باید به دکتر مراجعه کنید این مهم است که علائم هشدار دهنده به رسمیت شناخته شود و هر چه زودتر این بیماری کشف شود به احتمال زیاد درمان موفق تر است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (11)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 6 رای

 1. فرهاد
 1. 4 / 5

سلام
من۵۹ سالمه طی ۷ ماه گذشته ۸کیلو وزن کم کردم کبد چرب داشتم الان گرید۲ لیورگل میخورم ،انژیوگرافی کردم یکی از رگها ۶۰درصد گرفته نسبت به قبل از کرونا اشتهام کمتر شده ، سیگاری قدیمی هستم تحت فشارهای روحی وخانوادگی هستم وخیلی از کرونا میترسم روزی...

سلام
من۵۹ سالمه طی ۷ ماه گذشته ۸کیلو وزن کم کردم کبد چرب داشتم الان گرید۲ لیورگل میخورم ،انژیوگرافی کردم یکی از رگها ۶۰درصد گرفته نسبت به قبل از کرونا اشتهام کمتر شده ، سیگاری قدیمی هستم تحت فشارهای روحی وخانوادگی هستم وخیلی از کرونا میترسم روزی یکعدد اسپرین۸۰ وشبی یکعدد قرص چربی خون ویکعدد کلونازپام میخورم ولی بازم تا صبح خوابم نمیبره

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سعید

سلام همسرمن درعرض یک هفته دوکیلو کاهش وزن بی دلیل داشتن این درحالیست که تغذیه شون مناسب بوده واستعدادچاقی نیز دارن درضمن درطی این هفته کمی بیحال وخسته بودن وکمی گلودرد دارن که دکتر هفته پیش گفتن که شاید رفلاکس معده داری(دراون موقع کاهش وزن...

سلام همسرمن درعرض یک هفته دوکیلو کاهش وزن بی دلیل داشتن این درحالیست که تغذیه شون مناسب بوده واستعدادچاقی نیز دارن درضمن درطی این هفته کمی بیحال وخسته بودن وکمی گلودرد دارن که دکتر هفته پیش گفتن که شاید رفلاکس معده داری(دراون موقع کاهش وزن نداشتن)ودل درد مختصری هم دارن ولی دچار اسهال نیستن بخاطر کاهش ناگهانی وزنشون نگرانم لطفا راهنمایی کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سعید
 1. 5 / 5

یک چکاب که شامل آزمایش های قند و تست های تیرویید باشد انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. اسماعیل

سلام بنده پنجاه و هشت سالمه تازگی‌ها احساس ضعف شدید دارم پنج کیلو ظرف سه ماه کم کرده ام آندوسکوپی کردم گفتن ورم معده داری و سونو گرافی کردم گفتن کبد ت چربه گرید دو سونو گرافی کردم گفتن گواتر نداری بعضی اوقات تک سرفه دارم در ضمن کرونا هم ندارم...

سلام بنده پنجاه و هشت سالمه تازگی‌ها احساس ضعف شدید دارم پنج کیلو ظرف سه ماه کم کرده ام آندوسکوپی کردم گفتن ورم معده داری و سونو گرافی کردم گفتن کبد ت چربه گرید دو سونو گرافی کردم گفتن گواتر نداری بعضی اوقات تک سرفه دارم در ضمن کرونا هم ندارم بنظر تون چیکار کنم وزنم بیشتر کم نشه آزمایشی هست انجام بدم با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    اسماعیل

سلام
یک رژیم غذایی برای ثابت ماندن وزن از سایت درخواست نمایید تا رژیم منسب برایتان ارسال شود علاوه بر ۳ وعده اصلی میان وعده هم مصرف نمایید با تشکر

  پیوست ها
 

 1. لیلی
 1. 5 / 5

سلام آقای وکتر ، ببخشبد مادر من ۵۰ سالشونه و طی یک ماه اخیر ۴ کیلو وزن کم کردن بی دلیل ، الان تو دوره یاعسگی هستن و ۶ ماه پیش چکاپ کامل و آندوسکوپی معده و سی تی ریه شدن و مشکلی نبود ، الان تو این اوضوع کرونا به پزشک مراجعه کنیم یا نه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیلی
 1. 5 / 5

سلام یک تست خون در مدفوع انجام دهید و اگر جواب منفی بود به پزشک زنان مراجعه نمایند البته اگر تغییر الگوی مصرف داشته است مثلا کاهش چربی و شیرینی و یا کاهش مصرف غذا داشته است نیاز به بررسی بیشتر نیست

  پیوست ها
 

 1. Alireza

وقت بخیر از برج ۳ تا الان ۴ کیلو وزن کم کردم الان هم تقریبا ۱ ماه است ک معدم ضعف میکنه اگه میشه راهنمایی کنید مرصی

  پیوست ها
 

 1. مریم
 1. 5 / 5

سلام وقتتون بخیر من قدم ۱۵۸و وزنم ۴۳ هرکاری میکنم چاق نمیشم ترشح بزاق دهانم زیاد شده بی اشتها و حالت تهوع دارم الانم کلا معده درد دارم دارو هم میخورم فعلا تاثیری نداشته میتونید راهنمایم کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم
 1. 5 / 5

با سلام شما دارای رفلاکس معده هستید نزد پزشک بروید تا داروی لازم نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. milad

سلام خسته نباشين..پسری هستم 24 ساله با قد 183 ...من معمولا خودم در سال پنج شیش بار وزن میکنم این را از پارسال شروع کردم ..معمولا وزن من بین 59 تا 60 تغییر میکرد اما اخیرا از اواسط فروردین امسال تا به الان ک چار ماه میگذره من شدم 57 کیلو و منو...

سلام خسته نباشين..پسری هستم 24 ساله با قد 183 ...من معمولا خودم در سال پنج شیش بار وزن میکنم این را از پارسال شروع کردم ..معمولا وزن من بین 59 تا 60 تغییر میکرد اما اخیرا از اواسط فروردین امسال تا به الان ک چار ماه میگذره من شدم 57 کیلو و منو نگران کرده من اشتهام خوبه ولی خوب غذا درست حسابی نميخورم وعده غذایی بهم ریخته دارم ی بار دو وعده ميخورم ی بار ی وعده قاطی و بهم ریخته ی سالی هست اينجوري هستم اما معمولا وزنم حرکت نمی کرد اما این اواخر من دو الی س کیلو وزن کم کردم آیا مشکلی دارم???با تشکر لطفا پاسخ بدین ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search