پزشکی

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید ( هیپرتیروئیدیسم ) یعنی تیروئید بیش از حد هورمون می سازد. تیروئید شما یک غده در جلوی گردن شما است  این غده سوخت و ساز بدن را کنترل می کند و سبب تبدیل مواد غذایی به انرژی می شود همچنین بر روی ( قلب، عضلات، استخوانها و کلسترول تاثیر می گذارد. داشتن هورمون تیروئید بیش از حد سبب  می شود بسیاری از مسائل مانند ( از دست دادن وزن، ضربان قلب سریع، عرق زیاد و احساس عصبانیت ) در بدن شما به سرعت انجام  شود. یا ممکن است شما هیچ عوارضی نداشته باشید  و پزشک شما در یک آزمایش که به دلیل دیگری انجام می دهد پرکاری تیروئید شما را کشف کند.

پرکاری تیروئید به راحتی درمان می شود. با درمان، شما می توانید یک زندگی سالم داشته باشید بدون درمان پرکاری تیروئید سبب ( مشکلات جدی قلبی، مشکلات استخوانی و یک بیماری خطرناک به نام طوفان تیروئیدی ) می شود.

علت پرکاری تیروئید

بیماری گریوز سبب پرکاری تیروئید می شود و شایعترین علت است در این بیماری سیستم دفاع طبیعی بدن ( ایمنی ) به غده تیروئید حمله می کند. در این جنگ تیروئید هورمون بیش از حد تولید می کند. مانند بسیاری از مشکلات تیروئید اغلب در فامیل ایجاد می شود. گاهی اوقات پرکاری تیروئید سبب غده تیروئید متورم و غده های کوچک در تیروئید به نام ندول های تیروئید می شود. که علت آن همان بیماری گریوز است. علل دیگر پرکاری، تیروئیدیت است و بدن آنتی بادی می سازد که به غده تیروئید آسیب می رساند همچنین ممکن است در اثر یک عفونت ویروسی یا باکتریایی ایجاد شود در ابتدا ممکن است سطح تیروئید بالا رود و هورمون تیروئید از غده آسیب دیده نشت پیدا کند و سبب هیپوتیروئیدی شود. علل غیر معمول دیگر پرکاری تیروئید مانند تومورها، خوردن مواد غذایی یا مصرف داروهایی که حاوی مقادیر زیادی از ید هستند. پرکاری تیروئید می تواند در هر سنی رخ دهد اما به ندرت بر کودکان تاثیر می گذارد. و بیشتر مردان و زنان را تحت تاثیر قرار می دهد بیماری گریوز شایع ترین علت پرکاری تیروئید است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم پرکاری تیروئید

ممکن است هیچ علائمی وجود نداشته باشد. ممکن است ( احساس عصبی، لرزش دست، تندی ضربان قلب، فیبریلاسیون دهلیزی، نارسایی قلبی، مشکلات تنفسی، حرکات روده بیش از حد معمول ، ترشرویی، اجابت مزاج مکرر، عادت ماهیانه نامنظم  در زنان، سینه های بزرگ در مردان، قرمزی و خارش پوست، تعریق، احساس گرما داشتن، موهای نرم و خوب ولی در حال ریزش، از دست دادن وزن بدون کاهش مقدار غذا خوردن، انگشت چماقی، بزرگی غده تیروئید بدون درد، ناخن های ضخیم شده با بستر در حال بلند شدن، افتالموپاتی گریوز ( چشم دوربین قرمز ، حساس به نور، مات و دوبینی )، میگزودم جلوی تیبیا، پوکی استخوان، ضعف یا خستگی ) داشته باشید.

تشخیص پرکاری تیروئید

پزشک شما در مورد نشانه های بیماری سوال می پرسد و یک معاینه بالینی انجام می دهد. سپس اگر شک به پر کاری تیروئید نماید آزمایش خون در خواست می کند.
به علت سوخت و ساز بالا سطح تری گلیسرید و کلسترول پایین است
هورمون تحریک کننده تیروئید ( TSH ) که یک تست خونی است که سطح خون را از نظر TSH اندازه گیری می کند. اگر سطح TSH شما پایین است تست ها بیشتری نیاز است آزمایش هورمون های تیروئید، که آزمایش خون برای اندازه گیری سطح دو نوع از هورمونهای تیروئید به نام T3 و T4 می باشد. اگر سطح هورمونهای تیروئید شما بالا است پرکاری تیروئید مطرح است.
آزمون T3RU اندازه گیری سطح پروتئین است که حمل هورمون تیروئید در خون را به عهده دارد این تست در تفسیر نتایج آزمایش خون T3 و T4  می تواند به پزشک کمک کند ولی به دلیل در دسترس بودن تست T4 از آزمون T3RU به ندرت استفاده می شود.
پس از تشخیص پرکاری تیروئید دکتر شما ممکن است برای تشخیص اینکه آیا آنتی بادی به بافت تیروئید حمله کرده است تست آنتی بادی ضد تیروئید درخواست کند. این آزمون می تواند به تشخیص بیماری گریوز و تیروئیدیت خودایمن کمک کند.
اسکن تیروئید رادیواکتیو و آزمون جذب ید رادیواکتیو که با استفاده از اشعه و یک دوربین ویژه ای برای پیدا کردن علت پرکاری تیروئید شما انجام می شود.
اگر شما افتالموپاتی گریوز دارید ، پزشک ممکن است سونوگرافی، MRI یا CT اسکن درخواست نماید.
با تشخیص پرکاری تیروئید شما تحت درمان پرکاری تیروئید قرار می گیرید و پزشک شما TSH و هورمون های تیروئید را چند بار در سال درخواست می کند تا ببینید که آیا تیروئید به خوبی به درمان جواب می دهد.

درمان پرکاری تیروئید

اگر علائم شما را ناراحت می کند پزشک شما ممکن است به شما قرص به نام بتابلوکر بدهد این می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید پرکاری تیروئید می تواند مشکلات جدی تر ایجاد کند بنابراین حتی اگر علائمی ندارید ولی پرکاری دارید باید درمان را شروع کنید.
برای درمان اغلب از ید رادیواکتیو و داروهای ضد تیروئید استفاده می شود برخی از افراد به بیش از یک نوع درمان نیاز دارند. ید رادیواکتیو درمان شایع است. اکثر مردم پس از مصرف یک دوز درمان می شود  ید رادیواکتیو بخشی از غده تیروئید را از بین می برد اما به هیچ قسمت دیگر از بدن شما صدمه نمی زند.
اگر علائم خفیف باشند داروهای ضد تیروئید بهتر هستند این قرص ها به غده تیروئید شما آسیب نمی زند و شما باید هر روز آنها را در یک زمان مصرف کنید. اما آنها همیشه موثر نیستند وشما ممکن است نیاز به ید رادیواکتیو داشته باشید.
سه درمان برای پرکاری تیروئید وجود دارد. داروهای ضد تیروئید، ید رادیواکتیو و در موارد نادر جراحی ممکن است انجام شود. پرکاری تیروئید می تواند به مشکلات جدی تر تبدیل شود. بنابراین حتی اگر علائم شما را آزار نمی دهد، شما هنوز هم نیاز به درمان دارید. نوع درمان شما ممکن است بستگی به سن شما، علت پرکاری تیروئید شما، مقدار ساخت هورمون تیروئید و دیگر شرایط پزشکی بدن شما داشته باشد. که هر نوع از درمان ها، دارای منافع و خطراتی می باشد.
درمان اولیه برای پرکاری تیروئید معمولا داروهای ضد تیروئید و درمان با ید رادیواکتیو است. اگر شما علائم زیادی دارید ممکن است مصرف داروی ضد تیروئید برای اولین بار به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید سپس شما می توانید برای درمان با ید رادیواکتیو تصمیم بگیرید.
در صورتی که دارای پرکاری خفیف تیروئید  و یا اگر این اولین بار است که شما برای بیماری گریوز درمان می کنید و سن شما کمتر از 50 باشد و غده تیروئید شما فقط کمی متورم ( گواتر کوچک ) است. درمان با داروهای ضد تیروئید بهترین کاراست. و باید به مدت یک سال مصرف کنید و سپس دارو را قطع کرده و اگر دوباره پرکاری تیروئید شروع شد مصرف دارو را ادامه دهید.
داروهای ضد تیروئید ممکن است پرکاری تیروئید را به طور دائم درمان کنند و این دارو در افراد مبتلا به بیماری خفیف بسیار موثر است
در بارداری، شیردهی و یا تلاش برای باردار شدن، از داروهای ضد تیروئید به جای ید رادیواکتیو استفاده کنید.
کودکان با داروی ضد تیروئید درمان می شوند زیرا مشخص نیست که درمان با ید رادیواکتیو برای کودکان بی خطر باشد درمان کودکان با داروهای ضد تیروئید نیز چالش برانگیز است. زیرا زمانی که آنها در حال رشد هستند تنظیم مقدار دارو سخت است.
اگر شما دارای بیماری گریوز و سن بالای 50 دارید یا اگر شما مبتلا به ندول تیروئید ( گواتر مولتی ندولار سمی ) و در حال افزایش بیش از حد هورمون های تیروئید هستید ید رادیواکتیو توصیه می شود  از ید رادیواکتیو در مواردی مانند ( بارداری، قصد بارداری در 6 ماه آینده، شیردهی، تیروئیدیت ) استفاده نکنید.
اگر شما با مصرف دارو، نشانه هایی چون طپش قلب، لرزش ، عرق کردن ، عصبانیت یا خشکی چشم پیدا کردید ممکن است داروی زیادی مصرف کرده اید.
جراحی معمولا درمان اولیه نیست ولی سریعترین راه درمان پرکاری تیروئید است. اگر غده تیروئید شما آنقدر بزرگ است که بلع یا تنفس را به سختی انجام می دهید  و یا اگر ندول منفرد و نسبتا بزرگ تیروئید دارید که سبب آزاد شدن بیش از حد هورمون تیروئید می شود یا اگر سرطان تیروئید یا عوارض جانبی جدی از مصرف داروهای ضد تیروئید و ید رادیواکتیو باشد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. که در آن تمام یا قسمتی از تیروئید برداشته می شود.

رژیم غذایی در پرکاری تیروئید

برخی از مواد مغذی مانند ( ویتامین A، C، E و ویتامین ب کمپلکس ) برای سلامت تیروئید لازم است. و ممکن است علائم پرکاری تیروئید را کاهش دهد مواد معدنی کلسیم و منیزیم به عملکردهای متابولیسمی کمک می کند. پزشکان همچنین مصرف آهن، روی و سلنیوم را برای پرکاری تیروئید توصیه می کنند. اسیدهای چرب ضروری به بدن شما در ساخت هورمون ها کمک می کند. علاوه بر این غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان ها، مانند ( انواع توت ها، فلفل و کدو ) ممکن است علائم پرکاری تیروئید را بهبود بخشد.
سبزیجات از خانواده کلم مانند ( گل کلم، کلم، کلم بروکلی، کلم بروکسل، اسفناج، کلم پیچ، خردل و شلغم و همچنین حبوبات مثل سویا و لوبیا خشک ) ممکن است علائم پرکاری تیروئید را بهبود بخشد. ولی اگر شما دارای تیروئیدیت و یا کمی هورمون های تیروئید بالا و پایین می شوند نباید از این غذاها استفاده کنید و با پزشک خود مشورت کنید به هر حال تغذیه نمی تواند بطور کامل تیروئید شما را درمان کند لذا نیاز به دارو هم می باشد.
از مصرف ( غذاهای فرآوری شده تا حد امکان، گوشت قرمز و چربی های ترانس در بسیاری از محصولات پخته شده مانند ( استیک، مارگارین و مواد غذایی سریع )، غذاهای دارای واکنش های آلرژیک، کافئین و الکل اجتناب کنید.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (30)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

 1. حکمی

اقای دکتر من با این ازمایش به دکتر مراجعه کردم ولی به من گفتن فعلا نیازی به دارو نیست.
من همچنان علائم پر کاری رو دارم.
خودم شک کردم و به یه ازمایشگاه دیگه واسه ازمایش رفتم.
این جواب ازمایشم:

Tsh 1.76
رنج ازمایشگاه 0.4 تا 4.0

T4: 9.4
رنج...

اقای دکتر من با این ازمایش به دکتر مراجعه کردم ولی به من گفتن فعلا نیازی به دارو نیست.
من همچنان علائم پر کاری رو دارم.
خودم شک کردم و به یه ازمایشگاه دیگه واسه ازمایش رفتم.
این جواب ازمایشم:

Tsh 1.76
رنج ازمایشگاه 0.4 تا 4.0

T4: 9.4
رنج ازمایشگاه 4.5 تا 12.5

T3 : 130.0
رنج آزمایشگاه 84 تا 172

T-uptake 25.5
رنج ازمایشگاه 24 تا 35

FTI : 2.42
رنج ازمایشگاه
calculated
4.4تا 1.1

ممنونم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. حکمی

با سلام من چند وقته علائم پر کاری تیروئید رو دارم. ۸ کیلو وزن کم کردم. مشکل گوارشی پیدا کردم. دچار بیرون زدگی چشم شدم وفشار چشمم بالا رفته.
ازمایش دادم
Tsh 0,6
T3 0,9
T4 1,4
Anti t.p.o 26
خواستم بپرسم تیروئید من در چه وضعیتی ست؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حکمی

سلام شما پرکاری تیروئید دارید نزد پزشک غدد برای درمان بروید

  پیوست ها
 

 1. محسن

با سلام جناب آقای دکتر مادر من به دلیل تشخیص دیر هنگام دکتر غدد حدود 10 ماه قبل ، پرکاری تیروئید بر چشم ها تأثیر گذاشته و باعث بیماری اگزوفتالمی شده است که دکتر غدد برای کنترل تیروئید مصرف روزانه 6عدد متی مازول را تجویز نمود و بعد از گذشت چند ماه...

با سلام جناب آقای دکتر مادر من به دلیل تشخیص دیر هنگام دکتر غدد حدود 10 ماه قبل ، پرکاری تیروئید بر چشم ها تأثیر گذاشته و باعث بیماری اگزوفتالمی شده است که دکتر غدد برای کنترل تیروئید مصرف روزانه 6عدد متی مازول را تجویز نمود و بعد از گذشت چند ماه پرکاری تیروئید درمان و جواب آزمایش نرمال بود و دکتر تعداد قرص های مصرفی را به 2 عدد کم نمود.اما مدتی بعد دوباره پرکاری تیروئید برگشته و با مراجعه به یک دکتر دیگر تعداد متی مازول روزانه 4 عدد و کپسول سلنیوم 1 عدد را تجویز نمود. جناب آقای دکتر آیا این تجویز برای پرکاری تیروئید(سلنیوم و متی مازول) برای مادرم حدود 55 سال سن و بیماری دیابت نیز دارند مناسب است ؟ و آیا برای درمان اگزوفتالمی و دوبینی شدید و پرکاری تیروئید و دیابت راه درمانی وجود دارد؟ با آرزوی سلامتی برای شما ، لطفاً اینجانب را راهنمایی بفرمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محسن
 1. 5 / 5

سلام درمان پرکاری تیروئید باید تحت نظر پزشک متخصص غدد انجام شود

  پیوست ها
 

 1. منیر

با سلام من دکتر برام تیرویید رو تشخیص دادن و تیرویید من۵/۲میباشد و هشت هفته باردارم.و به من دارو تجویز کرد من الان خیلی نگرانم چون میگن باعث سقط یا کند ذهنی بچه میشه لطفا کمک کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    منیر
 1. 5 / 5

با سلام تحت نظر متخصص غدد درمان را شروع کنید و با ازمایش مقدار هورمون ها را چک نمایید

  پیوست ها
 

 1. مینا

با سلام وتشکر از مطالب مفیدتان. ممنون میشم اگر به سوالم پاسخ دهید شدیدا احساس بدی دارم و طپش قلب که بخصوص زمان خواب و استراحت آزارم میدهد. من امریکا زندگی میکنم. پس از زایمان اولم که به ایران امدم همین احساسها را داشتم و دکتر تشخیص پرکاری تیرویید...

با سلام وتشکر از مطالب مفیدتان. ممنون میشم اگر به سوالم پاسخ دهید شدیدا احساس بدی دارم و طپش قلب که بخصوص زمان خواب و استراحت آزارم میدهد. من امریکا زندگی میکنم. پس از زایمان اولم که به ایران امدم همین احساسها را داشتم و دکتر تشخیص پرکاری تیرویید دادند فکر کنم دارویی که به من دادند برای یکماه تیرویید را کم کار میکرد که برگشتم همینجا هفت ساله تحت نظر هستم و از دوزهای مختلف لووتیروکسین شروع شد از ۱۲۵، به ۱۰۰، بعد ۸۸، ۷۵ و اینبار جدید با تغییر دوز دارو بازهم طپش قلب داشتم گفتند سه روز نخور بعد ۵۰ میلی گرم شروع کن. من راستش ترسیدم ازبس طپش قلب دارم قرص را قطع کردم. تصور من این استکه شاید تیروییدم دوباره تبدیل به پرکار شده یا حدس خوشبینانه بعداز سالها گذشتن از دوران زایمان و شیردهی اصلا تصمیم به خوب شدن دارد و شاید نیاز به هورمون ندارم؟ متاسفانه دکترهای اینجا بخوبی ایران نیستند و من درمورد دکترم به شک افتادم. مثلا کلسترول و تری گلیسیرید من از زمان مبتلا به تیرویید، وحشتناک نوسان دارد گاهی به ۸۰۰ و گاهی ۵۰۰ و گاهی ۲۰۰ درحالیکه نه ارثی هست و من ورزشکارم و رژیم غذایی سالم. تنها دلیل همین کاری تیرویید هست و پزشکم باور نمیکرد! ببخشید طولانی شد ممکن است محبت فرمایید نظر خودتان را بفرمایید جواب ازمایش اینبار tsh:1.930 و یکماه قبل tsh:0.34 بوده است. سپاسگزارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مینا

با سلام
تشخیص تست های تیروئید
سطح TSH بالا و FT4 پایین = کم کاری تیروئید
سطح TSH پایین و FT4 بالا = پرکاری تیروئید
سطح TSH کمی بالا اما سطح FT4 در محدوده مرجع نرمال = کم کاری تیروئید تحت بالینی یا نارسایی خفیف تیروئید
این ممکن است به کم‌ کاری...

با سلام
تشخیص تست های تیروئید
سطح TSH بالا و FT4 پایین = کم کاری تیروئید
سطح TSH پایین و FT4 بالا = پرکاری تیروئید
سطح TSH کمی بالا اما سطح FT4 در محدوده مرجع نرمال = کم کاری تیروئید تحت بالینی یا نارسایی خفیف تیروئید
این ممکن است به کم‌ کاری تیروئید بالینی تبدیل شود که می توان با تعیین تست های آنتی‌بادی‌های تیروئید میزان احتمال این تبدیل را تعیین کرد. برخی مبتلایان به کم کاری تیروئید، مخصوصاً کسانیکه سطح TSH آن‌ها بالاتر از 10mU/l باشد از درمان با لووتیروکسین می ‌توانند استفاده کنند.
سطح TSH پایین و FT4 پایین می‌توان ناشی از نارسایی هیپوفیز (کمکاری تیروئید ثانویه ناشی از کمکاری هیپوفیز) یا واکنش به یک بیماری مهم غیرتیروئیدی باشد.
FT3 از این مورد فقط برای تشخیص پرکاری تیروئید یا تعیین شدت آن استفاده می‌شود.
آنتی‌بادی‌های تیروئید
اگر نتایج تست های تیروئید مشکل در عملکرد تیروئید را نشان دهد و اگر پزشک احتمال بدهد که بیمار به خود ایمنی تیروئید گرفتار است یک یا چند آزمایش آنتی‌بادی تیروئید درخواست می کند. آنتی‌ بادی های اصلی تیروئید عبارتند از آنتی ‌بادی ‌های پراکسیداز تیروئید (TPOAb)، آنتی ‌بادی ‌های تیروگلوبولین (tgab) و آنتی‌بادی‌های گیرنده هورمون محرک تیروئید (TSHR Ab) که قبلاً تحت نام TRAb شناخته می ‌شدند
آزمایش ‌های تخصصی ‌تر شامل آزمایش تیروگلوبولین (Tg) برای تشخیص افرادی تحت درمان سرطان دیفرانسیه تیروئید و کلسیتونین (برای پایش بیماران سرطان مدولاری تیروئید استفاده می‌شود).
با توجه به نتیجه تست شما در ماه قبل احتمال پرکارشدن تیروئید شما وجود داشته دارد تحت نظر متخصص غدد داروی خود را تنظیم کنید برای تپش قلب می توانید از قرص ایندرال با دستور پزشک استفاده نمایید مجدد تست تیروئید انجام شود و اگر تیروئید شما کم کار بود با دوز کم تحت نظر پزشک دارو را شروع نمایید. چربی بالا هم می تواند در اثر کم کاری تیروئید باشد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 6 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. محمد جم

با سلام و تشکر پسر هستم ۲۱سالمه علائمی مث نامنظم بودن ضربان قلب و اشتهای زیاد وکاهش وزن داشتم ازمایش هم T4:9.3 t3:1.8 tsh:0.9هست میخواستم ببینم پر کاری دارم یا ن .نیاز به دارو هست اگه هست چه دارویی؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمد جم

با سلام
به پزشک متخصص غدد مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. سمیرا

با سلام مبتلا به پرکاری تیرویید هستم اخرین ازمایش تیروییدم ft4(ECL) :1.67 و TSH(ECL) :0.098 بوده سال 93 چند دوره دو ماهه به پزشک مراجعه کردم و بعدش درمان رو رها کردم دوباره سال 95 رفتم دکتر از 8 متی مازول 5 میلی گرم در روز شرو کردم تا الان ک 6...

با سلام مبتلا به پرکاری تیرویید هستم اخرین ازمایش تیروییدم ft4(ECL) :1.67 و TSH(ECL) :0.098 بوده سال 93 چند دوره دو ماهه به پزشک مراجعه کردم و بعدش درمان رو رها کردم دوباره سال 95 رفتم دکتر از 8 متی مازول 5 میلی گرم در روز شرو کردم تا الان ک 6 ماهه یک عدد در روز میخورم ک جوابای ازماشمو ک اخرین بار دکتر دید گفت مصرف داروت طولانی شده به نظر من ید 10 میلی گور بگیری یه جلسه خوبه و لی من تحقیق کردم دیدم اشعه داره و احتمال اینکه تیروییدم کم کار بشه هست دوباره با پزشکم تماس گرفتم گف مشکلی نداره همون ی قرص رو ادامه بده الان هم متاسفانه متوجه شدم حدود یک ماه اخرو قرص تاریخ گدشته مصرف کردم . میخواستم نظرتون رو درباره ید گرفتن یا مصرف متی مازول بدونم ممکنه این یه ماه داروی بدون تاریخ خوردنم هم تاثیرش زیاد بوده باشه رو جواب؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. باران

باسلا 28 سالمه بیست روزی هست احساس ضعف و خستگی و بی اشتهایی دارم چند روزی هم شبها از تب شدید و تپش خوابم نمیبرد دکتر رفتم ازمایش دادم کم خونی کمبود ویتامین و... داشتم و تیروئید پرکار 8 کیلو وزنم کم شده شروع به خوردن دارو 2 عدد در روز کزدم ...

باسلا 28 سالمه بیست روزی هست احساس ضعف و خستگی و بی اشتهایی دارم چند روزی هم شبها از تب شدید و تپش خوابم نمیبرد دکتر رفتم ازمایش دادم کم خونی کمبود ویتامین و... داشتم و تیروئید پرکار 8 کیلو وزنم کم شده شروع به خوردن دارو 2 عدد در روز کزدم میخواستم ببینم خیلی شدتش زیاده وایا وزنم برمیگرده خیلی حس ضعف میکنم tsh < 0.05*****t4 =166.1 ******t3 =2.4

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. حجت

من حدود دوسال پیش عرق میکردم رفتم دکتر قرص کلسیم وامپول ویتامین دادن بدبختی شدم باز دوباره عرق میکنم اعصابم بیش از حد ضعيف شده. دستم لرزش دارد عرق بیش از حد میکنم تنگی نفس بعض ی وقت ها دارم آیا قده تيرويد پر کار دارم لطفا بگويد چکار کنم واسه...

من حدود دوسال پیش عرق میکردم رفتم دکتر قرص کلسیم وامپول ویتامین دادن بدبختی شدم باز دوباره عرق میکنم اعصابم بیش از حد ضعيف شده. دستم لرزش دارد عرق بیش از حد میکنم تنگی نفس بعض ی وقت ها دارم آیا قده تيرويد پر کار دارم لطفا بگويد چکار کنم واسه خترناک هست یا نه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حجت

با سلام
احتمال پرکاری تیروئید وجود دارد تست های تیروئید را انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. نادیا

با سلام. آقای دکتر مادر من 65 سال سن دارد. حدود یک ماه است که ناگهان درون گلویشان مانند ضربان قلب میزند و بعد از آن باید چندین بار به دستشویی بروند که گاهی هم ادرارشان نمی آید. ولی تا ادرار نکنند بهتر نمیشوند و البته آروغ هم که میزنند خیلی بهتر...

با سلام. آقای دکتر مادر من 65 سال سن دارد. حدود یک ماه است که ناگهان درون گلویشان مانند ضربان قلب میزند و بعد از آن باید چندین بار به دستشویی بروند که گاهی هم ادرارشان نمی آید. ولی تا ادرار نکنند بهتر نمیشوند و البته آروغ هم که میزنند خیلی بهتر میشوند. گاهی هم دچار لرزش درونی بدن میشوند. آزمایش تیرویید ایشان به این شرح است :
T4=8.8
T3= 1
Tsh =2.5
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. با سپاس

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نادیا

با سلام
مادر شما احتمالا آریتمی قلبی دارد نزد پزشک قلب بروید تا با استفاده از تست هولتر قلب نوع آریتمی را مشخص نماید و درمان لازم را نسخه نماید اگر آریتمی قلبی از نوع psvt باشد با جراحی قابل درمان است.

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 7 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. hamed

با سلام مردی 30ساله هستم ماه پیش برای چگاو رفتم آزمایش خون و ادرار دادم همه موارد کاملا نرمال بوده بجز tsh که آزمایش تیروئید هم دادم tsh=01 t4=24 t37.6 بوده هیچگونه تپش قلب و یا پرخاشگری و اشتهای زیادی هم ندارم وزنم هم 79کیلو هست قدم 181 سانت...

با سلام مردی 30ساله هستم ماه پیش برای چگاو رفتم آزمایش خون و ادرار دادم همه موارد کاملا نرمال بوده بجز tsh که آزمایش تیروئید هم دادم tsh=01 t4=24 t37.6 بوده هیچگونه تپش قلب و یا پرخاشگری و اشتهای زیادی هم ندارم وزنم هم 79کیلو هست قدم 181 سانت نمک هم اصلا نمیخورم لطفا منو. راهنمایی کنید که چکار کنم مرسی

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    hamed

با سلام
اگر علائم پرکاری ندارید یک بار دیگر ازمایشات را در یک آزمایشگاه معتبر چک نمایید

  پیوست ها
 

 1. الهام

دختر 9 ساله ای دارم که لاغر وبسیار پرتحرک وزود رنج است گاهی اوقات ناگهان چشمانش داغ میشود وتیر میکشد ومعمولا از درد سینه وپا مینالد یک هفته ای است که دستانش از عرق زیاد خیس میشود که سابقه نداشته است و این روزها اشتهایش هم بر خلاف قبل زیاد شده...

دختر 9 ساله ای دارم که لاغر وبسیار پرتحرک وزود رنج است گاهی اوقات ناگهان چشمانش داغ میشود وتیر میکشد ومعمولا از درد سینه وپا مینالد یک هفته ای است که دستانش از عرق زیاد خیس میشود که سابقه نداشته است و این روزها اشتهایش هم بر خلاف قبل زیاد شده بسیار نگران شده ام

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    الهام

با سلام
دختر خود را نزد پزشک برای چکاب و درخواست آزمایش ببرید

  پیوست ها
 

 1. حسام

ایا برامدگی زیر گردن از نشانهای پرکاری تیرویید هستش یا نه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حسام

با سلام
اکر بر امدگی در ناحیح تیروئید باشد احتمال بیماری گواتر مطرح است ولی هر چیز دیکری مانند ابسه، کیست چربی ... نیز می تواند باشد

  پیوست ها
 

 1. سلطانی

با سلام 27 سال دارم وزنم یکبارگی پایین آمد دستانم لرزش زیاد بدنم گرمی زیاد دارد به پزشک مراجعه نمودم بعدازظهر آزمایش گفت تیورییدپرکاردارم برآیم 2 سال قرصی به نام متی مازول 5 ملی گرام داد گفت خوب میشی

  پیوست ها
 

 1. عالیه

سلام دختری 23 ساله هستم که به دلیل کسالت و خواب زیاد همچنین اضافه وزن که با توجه به رژیم های پی در پی و ورزش های بی تاثیر اقدام به آزمایش خون کامل کردم، اما بعد از سه بار آزمایش هورمونی برای رفع شک در کمال ناباوری دکتر متخصص به من گفتند که...

سلام دختری 23 ساله هستم که به دلیل کسالت و خواب زیاد همچنین اضافه وزن که با توجه به رژیم های پی در پی و ورزش های بی تاثیر اقدام به آزمایش خون کامل کردم، اما بعد از سه بار آزمایش هورمونی برای رفع شک در کمال ناباوری دکتر متخصص به من گفتند که تیرویید پرکار دارم،علاوه براینکه هیچ نوع از علایم تیرویید پرکار و نداشتم بالعکس علایم ها بیشتر شبیه به کم کاری تیروئید در من بود، میتونم علت و رو بدونم به من کمک کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    عالیه

با سلام
علاپم شما مربوط به کم کاری تیروپید است بهتر است یک بار دیگر ازمایشات را در مرکز دیگری تکرار نماید

  پیوست ها
 

 1. فانی

با سلام در ازمایش خون مقدارfreet3 پایین بوده اما t4طبیعی است مشکلی نیست؟

  پیوست ها
 

 1. سهند

باسلام
پسری هستم ۲۶ساله، ازمایش تبیرویید دادم که نتیجه ان
T4=5.9micg/dl
Ng/dl T3=1.0.
وTSH=0.9miclU/mlاست

میخاستم بدانم ایا من پرکاری تیرویید دارم ونیاز به مصرف دارو دارم؟
درضمن من قد۱۷۸ وزن۵۷ کیلو!!! به گرما شدیدا حساس هستم پرخاشگر و کمی...

باسلام
پسری هستم ۲۶ساله، ازمایش تبیرویید دادم که نتیجه ان
T4=5.9micg/dl
Ng/dl T3=1.0.
وTSH=0.9miclU/mlاست

میخاستم بدانم ایا من پرکاری تیرویید دارم ونیاز به مصرف دارو دارم؟
درضمن من قد۱۷۸ وزن۵۷ کیلو!!! به گرما شدیدا حساس هستم پرخاشگر و کمی لرزش دست
و برخی دیگر از علایم دیگر پرکاری را نیز دارم،
باتشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سهیلی

سلام باتشکر از شما آزمایشات تیر ویید در دو مرحله سطح t4 به عدد 180.72 رسیده و سطح t3 2.48 می باشد و حدود 6 کیلو گرم وزن کم کرده و لرزشهای متعدد دست و احساس خستگی و تحمل گرما را ندارم لطفا من را راهنمایی کنید معمولا هنگام خوردن غذا در گلویم گیر می...

سلام باتشکر از شما آزمایشات تیر ویید در دو مرحله سطح t4 به عدد 180.72 رسیده و سطح t3 2.48 می باشد و حدود 6 کیلو گرم وزن کم کرده و لرزشهای متعدد دست و احساس خستگی و تحمل گرما را ندارم لطفا من را راهنمایی کنید معمولا هنگام خوردن غذا در گلویم گیر می کند این تیز مرتبط به تیر ویید است مدتی پزشک طبق این نرم آزمایش دارو نوشته ولی احساس می کنم که تاثیر نداشته سطح tsh 0.41 با تشکر من را راهنمایی کنید فرهنگی جنس مرد و 42 ساله هستم لطفا بهترین داروهای تاثیر گذار که زیرنظر پزشک موثر است معر فی نمایید

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 9 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. دکتر فتحی    سهیلی

با سلام
با توجه با آزمایشات و علائم گفته شده شما پر کاری تیروئید دارید و باید نسخه دارو را از متخصص غدد دریافت کنید و پیگیری های لازم را داشته باشید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search