رژیم غذایی

روغن پالم: خوب یا بد؟

روغن پالمدر سراسر جهان، مصرف روغن پالم افزایش یافته است با این حال، آن یک غذای بسیار بحث برانگیز است. از یک طرف، برای آن گزارش چند خواص درمانی ارائه شده است از طرف دیگر، ممکن است خطرات سلامت قلب برای آن مطرح باشد

همچنین نگرانی های زیست محیطی مربوط به افزایش مداوم در تولید آن وجود دارد این مقاله یک نگاه دقیق در روغن پالم و اثرات آن بر سلامت، محیط زیست و پایداری آن دارد.

روغن پالم چیست؟

روغن پالم از میوه گوشت دار پالم بدست می آید این است که گاهی اوقات به روغن پالم قرمز نام برده می شود به دلیل رنگ نارنجی مایل به قرمز آن به این نام گفته می شود.
منبع اصلی روغن پالم درخت Elaeis guineensi است که بومی غرب و جنوب غربی آفریقا است استفاده از آن در این منطقه قدمت بیش از 5000 سال است.
روغن پالم مشابه به نام oleifera Elais در جنوب آمریکا شناخته شده است اما آن به ندرت در حد تجاری افزایش یافته است با این حال، گاهی اوقات ترکیبی از پیوند دو گیاه در تولید روغن پالم استفاده می شود.
در سال های اخیر، رشد روغن پالم به آسیای جنوب شرقی، از جمله مالزی و اندونزی گسترش یافته است این دو کشور در حال حاضر تولید بیش از 80 درصد از عرضه روغن پالم را در جهان دارند.
مانند روغن نارگیل، روغن پالم در دمای اتاق نیمه جامد است با این حال، نقطه ذوب آن 95 درجه فارنهایت (35 درجه سانتی گراد) است که بطور قابل توجهی بالاتر از 76 درجه فارنهایت (24 درجه سانتی گراد) برای روغن نارگیل است این است که سبب ترکیب اسیدهای چرب مختلف در دو روغن است.
روغن پالم یکی از روغن های کم هزینه و اغلب در سراسر جهان محبوب است و در حدود یک سوم تولید روغن های گیاهی جهان از پالم است.
این مهم است که توجه داشته باشید که روغن پالم نباید با روغن هسته پالم اشتباه گرفته شود.
در حالی که هر دو از سرچشمه همین گیاه هستند روغن هسته پالم از دانه این میوه استخراج شده است و آن به جای قرمز، سفید رنگ است و مزایای سلامت متفاوت فراهم می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه روغن پالم استفاده می شود؟

روغن پالم برای پخت و پز استفاده می شود و همچنین به بسیاری از غذاهای آماده در فروشگاه مواد غذایی اضافه شده است.
طعم و مزه آن خوش طعم و خاکی در نظر گرفته شده است.
برخی از افراد طعم آن را شبیه به هویج یا کدو تنبل توصیف می کنند.
این روغن یک جزء اصلی در غذاهای غرب آفریقا و هوای استوایی دارد و آن را به خوبی به خصوص برای ادویه کاری و دیگر غذاهای تند مناسب است.
این است که اغلب برای سرخ کردن به دلیل نقطه دود بالای 450 درجه فارنهایت (232 درجه سانتی گراد) و اینکه تحت حرارت بالا پایدار باقی می ماند استفاده می شود.
روغن پالم است که گاهی اوقات به کره بادام زمینی و دیگر کره مغزها به عنوان تثبیت کننده برای جلوگیری از جداشدن روغن و قرار گرفتن در بالای شیشه اضافه می شود.
علاوه بر کره مغزها، روغن پالم را می توان در غذاهای دیگر پیدا کرد که عبارتند از:
غلات و حبوبات
محصولات پخته شده مانند نان، شیرینی و کلوچه
پروتئین bar و رژیم غذایی  bars
شکلات
خامه قهوه
مارگارین
در سال 1980 روغن پالم در بسیاری از محصولات به دلیل نگرانی که مصرف روغن های گرمسیری ممکن است سلامت قلب را به خطر اندازد جایگزین چربی های ترانس شد با این حال، پس از مطالعات خطرات سلامت چربی های ترانس نشان داده شد که تولید کنندگان مواد غذایی، استفاده از روغن پالم را از سر گرفته اند.
این روغن نیز در بسیاری از محصولات غیر غذایی، مانند خمیردندان، صابون و لوازم آرایشی یافت می شود.
علاوه بر این، می توان آن را برای تولید سوخت بیودیزل، به عنوان یک منبع انرژی جایگزین مورد قرار داد.

ترکیب مواد مغذی روغن پالم

در اینجا محتوای تغذیه ای یک قاشق غذاخوری (14 گرم) روغن پالم است:
کالری: 114
چربی: 14 گرم
چربی اشباع شده: 7 گرم
چربی تک اشباع شده: 5 گرم
چربی چند اشباع نشده: 1.5 گرم
ویتامین :E 11درصد از  RDI
همه کالری روغن پالم از چربی ها است در تجزیه اسید چرب آن شامل 50٪ اسیدهای چرب اشباع، اسیدهای چرب تک اشباع نشده 40٪ و 10٪ اسیدهای چرب چند اشباع نشده است.
نوع اصلی از چربی های اشباع موجود در روغن پالم اسید پالمتیک است که منجر به 44٪ از کالری می شود همچنین حاوی مقدار کمی از اسید استئاریک، اسید میریستیک و اسید لوریک با چربی زنجیره متوسط  است.
روغن پالم رنگدانه نارنجی مایل به قرمز غنی از آنتی اکسیدان های شناخته شده مانند کاروتنوئیدها، از جمله بتا کاروتن است که بدن شما می تواند آن را به ویتامین A تبدیل کند.

روغن پالم ممکن است مزایای سلامت و درمان داشته باشد

روغن پالم با چند خواص درمانی، از جمله حفظ عملکرد مغز، کاهش عوامل خطر بیماری های قلبی و بهبود وضعیت ویتامین A مرتبط داده شده است.

سلامت مغز

روغن پالم یک منبع عالی از توکوتیرینول ها شکلی از ویتامین E با خواص آنتی اکسیدانی قوی است که ممکن است از سلامت مغز حمایت کند.
مطالعات حیوانی و انسانی نشان می دهد که توکوتیرینول ها در روغن پالم ممکن است سبب محفاظت از چربی های چند اشباع نشده حساس در مغز، کمک به کاهش پیشرفت زوال عقل، کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی و از رشد ضایعات مغزی جلوگیری کند.
در یک مطالعه دو ساله روی121  نفر با ضایعات مغزی، گروهی که توکوتیرینول ها جدا شده از روغن پالم را مصرف کردند ضایعه مغزی ثابت باقی ماند در حالی که گروهی که دارونما دریافت کرده بودند رشد ضایعه مغزی را تجربه کردند (1).

سلامت قلب

روغن پالم در برابر بیماری های قلبی محافظت می کند.
اگر چه برخی از نتایج مطالعات مخلوط شده اند به طور کلی به نظر می رسد که این روغن اثرات مفیدی بر عوامل خطر بیماری های قلبی، از جمله کاهش کلسترول "بد" LDL و افزایش کلسترول "خوب" HDL دارد.
تجزیه و تحلیل زیادی از 51 مطالعات نشان داده است که کلسترول کل و LDL در افرادی که از رژیم های غذایی غنی از روغن پالم پیروی کردند نسبت به کسانی که از رژیم های غذایی سرشار از چربی ترانس و یا میریستیک و اسید لوریک مصرف کردند پایین تر بود.
یک مطالعه اخیر سه ماهه نگاهی به اثر کاهنده کلسترول روغن پالم، ساخته شده از ترکیبی از Elaeis guineensis و درختان Elaeis oleifera داشت.
در این مطالعه، مردم یا 25 میلی لیتر (2 قاشق غذا خوری) روغن زیتون یا یک روغن ترکیبی پالم روزانه مصرف کردند بر این اساس 15٪ افت در کلسترول LDL در هر دو گروه پیدا شد محققان پیشنهاد دادند این روغن پالم می تواند " گرمسیری معادل روغن زیتون" باشد.
با این وجود، این مهم است که توجه داشته باشید که افزایش یا کاهش در سطح کلسترول LDL به تنهایی نمی تواند خطر بیماری قلبی را پیش بینی کند بسیاری از عوامل دیگر نیز وجود دارد.
با این حال، یک مطالعه کنترل شده در سال 1995 نشان می دهد که روغن پالم ممکن به کاهش پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به بیماری های قلبی کمک کند.
در این مطالعه 18 ماهه، هفت نفر از 25 نفر تحت درمان با روغن بهبودی نشان دادند و 16 نفر ثابت ماندند در مقابل 10 از 25 نفر در گروه دارونما تجربه پیشرفت بیماری را داشتند و هیچ بهبودی نشان ندادند.(2)

بهبود وضعیت ویتامین A

روغن پالم به بهبود وضعیت ویتامین A در افرادی که دچار کمبود یا در معرض خطر کمبود هستند می تواند کمک کند.
مطالعات انجام شده در زنان باردار در کشورهای در حال توسعه نشان داده است که مصرف روغن پالم قرمز سطح ویتامین A در خون را افزایش می دهد همانطور که در نوزادان تغذیه شده با شیر مادر افزایش می یابد.
یک مطالعه نشان داد که مردم با فیبروز کیستیک، که در جذب ویتامینهای محلول در چربی مشکل دارند پس از مصرف 2 - 3 قاشق غذاخوری روغن پالم قرمز در روز به مدت هشت هفته شاهد افزایش سطح خونی ویتامین A شدند.
همچنین نشان داده شده است که روغن پالم به افزایش سطح ویتامین A در کودکان و بزرگسالان جوان کمک می کند.
در واقع، مطالعه ای از هند گزارش داد که کودکان پیش دبستانی که 5 میلی لیتر ( 1 قاشق) در روز مصرف کردند افزایش بیشتر در سطوح ویتامین A داشتند نسبت به کودکانی که مکمل ویتامین A دریافت نمودند.

خطرات سلامت بالقوه روغن پالم چیست؟

اگر چه بیشتر مطالعات نشان داده اند که روغن پالم دارای اثر حفاظتی بر سلامت قلب هستند برخی مطالعات دیگر نتایج متناقضی گزارش کرده اند.
یک مطالعه که در زنان مبتلا به کلسترول بالا انجام شد.
نشان داد که سطوح کلسترول LDL متراکم کوچک (sdLDL) نوع کلسترول مربوط به بیماری های قلبی با روغن پالم افزایش یافته است اما با روغن های دیگر کاهش یافته است با این حال، ترکیبی از روغن پالم و روغن سبوس برنج سبب کاهش سطح sdLDL می شود.
مطالعه دیگری نشان داده است که sdLDL را در گروهی که روغن پالم مصرف کردند تغییری پیدا نکرد وقتی که ذرات LDL بزرگ افزایش یافته بود ذرات LDL بزرگ در نظر گرفته می شود که کمتر باعث حملات قلبی نسبت به ذرات LDL متراکم کوچک می شود.
مطالعات دیگر افزایش سطوح کلسترول LDL را در پاسخ به مصرف روغن پالم گزارش کرده اند با این حال، در این مطالعات، اندازه ذرات LDL در نظر گرفته نشده است.
این مهم است که توجه داشته باشید که این ها تنها عوامل خطر بالقوه هستند و شواهدی نیست که روغن پالم در واقع می تواند باعث بیماری های قلبی شود.
با این حال، یک مطالعه نشان می دهد که حیواناتی که روغن بارها و بارها دوباره گرم شده را مصرف کردند ممکن است سبب رسوب پلاک در شریان ها به علت کاهش در فعالیت آنتی اکسیدانی روغن شود.
وقتی موش ها مواد غذایی حاوی روغن پالم 10 بار دوباره گرم شده را خوردند پلاک شریانی بزرگ و نشانه های دیگری از بیماری های قلبی در طول دوره شش ماه در آنها افزایش یافت در حالی که موش تغذیه شده با روغن پالم تازه وجود نداشت.
جدال ها در مورد روغن پالم

چند مسائل اخلاقی در مورد اثر روغن پالم بر محیط زیست، حیات وحش و جوامع وجود دارد.

در دهه های گذشته، افزایش تقاضا منجر به گسترش بی سابقه ی تولید روغن پالم در مالزی، اندونزی و تایلند است.
این کشورها مرطوب با آب و هوای گرمسیری هستند که ایده آل برای رشد درختان پالم مناسب روغن است.
با این حال، به منظور تطبیق مزارع روغن پالم، جنگل های استوایی و peatland در حال نابود شدن است.
تجزیه و تحلیل اخیر نشان داد که 45 درصد از زمین ها در آسیای جنوب شرقی در حال حاضر برای تولید روغن پالم استفاده می شوند وجنگل ها به سال 1990 برگشته اند از جمله بیش از نیمی از تمام مزارع روغن پالم در اندونزی و مالزی است.
پیش بینی شده است که جنگل زدایی اثرات مخربی بر گرم شدن کره زمین دارد همچنین جنگل ها نقش بسیار مهمی در کاهش گازهای گلخانه ای با جذب کربن از جو دارند.
علاوه بر این، تخریب مناظر مادری باعث تغییراتی در اکوسیستم شده که سلامت و تنوع حیات وحش را تهدید می کند.
به ویژه بر گونه در معرض خطر مانند اورانگوتان بورنئویی که با انقراض روبرو هستند به دلیل از دست دادن زیستگاه تاثیر داشته است.
همچنین گزارشهایی از نقض حقوق بشر توسط شرکت های روغن پالم، مانند پاکسازی مزارع و جنگل بدون اجازه، پرداخت دستمزد پایین، فراهم کردن شرایط کار نا ایمن و قابل توجه و کاهش کیفیت زندگی شده است.
خوشبختانه، کارشناسان می گویند که روش اخلاقی تر و پایدار وجود دارد.
برای مثال، یک تجزیه و تحلیل در سال 2015 پیدا کرده است که محدود کردن گسترش مزارع جدید روغن پالم به مناطق بدون جنگل و کاشت فقط در مناطق با سهام کم کربن می تواند انتشار گازهای گلخانه ای را تا 60٪ کاهش دهد.
میزگرد پایدار روغن پالم (RSPO) یک سازمان متعهد برای ساخت تولید روغن به عنوان سازگار با محیط زیست، فرهنگی حساس و پایدار است.
آنها تنها جایزه گواهینامه RSPO را برای تولید کنندگان که با پیروی از دستورالعمل های خاص، از جمله استانداردها زیر هستند صادر می کنند.
جنگل و یا مناطق دارای گونه های در معرض خطر، اکوسیستم شکننده و یا مناطق برای رفع نیازهای اساسی و یا سنتی جامعه را پاکسازی نکنند.
به طور قابل ملاحظه استفاده از آفت کش ها و آتش سوزی کاهش یابد.
رفتار با کارگران عادلانه و با توجه به استانداردهای محلی و بین المللی حقوق کار باشد.
اطلاع رسانی و مشاوره با جوامع محلی قبل از توسعه مزارع جدید روغن پالم در زمین های آنها انجام شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search