رژیم غذایی

نوشیدنی های انرژی زا برای شما خوب یا بد هستند؟

نوشیدنی انرژی زانوشیدنی های انرژی زا برای افزایش انرژی، هوشیاری و تمرکز شما در نظر گرفته شده اند. مردم در تمام سنین آنها را مصرف می کنند و محبوبیت آنها همچنان رو به رشد است.

اما برخی از متخصصان سلامت هشدار داده اند که نوشیدنی های انرژی زا ممکن است عواقب مضری داشته باشد که باعث شده است که بسیاری از مردم در مورد ایمنی آنها سوال کنند. این مقاله خوب و بد نوشیدنی های انرژی زا را می سنجد و یک بررسی گسترده ای از اثرات سلامتی آنها ارائه می کنند.
نوشیدنی های انرژی زا چیست؟
نوشیدنی های انرژی زا می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشید
نوشیدنی های انرژی ممکن است به عملکرد مردم در زمان خسته بودن کمک کند
نوشیدنی های انرژی ممکن است علت مشکلات قلبی در برخی افراد باشد
اغلب نوشیدنی های انرژی حاوی مقدار قابل توجهی از شکر هستند
مخلوط کردن نوشیدنی های انرژی زا و الکل خطرات سلامت جدی به همراه دارد
آیا باید کودکان و نوجوانان نوشیدنی های انرژی را بنوشند؟
آیا باید هر کسی نوشیدنی های انرژی بنوشد؟ نوشیدن چه مقدار زیاد است؟

نوشیدنی های انرژی زا چیست؟

نوشیدنی های انرژی زا نوشیدنی های حاوی مواد تشکیل دهنده هستند که برای افزایش انرژی و عملکرد ذهنی به بازار عرضه شده اند.
 5-Hour Energy, Monster, AMP, Rockstar, NOS ,Red Bull و Full Throttle نمونه هایی از محصولات محبوب نوشیدنی انرژی زا هستند.
تقریباً تمام نوشیدنی های انرژی زا حاوی کافئین از مواد تشکیل دهنده برای تحریک عملکرد مغز و افزایش هوشیاری و تمرکز هستند.
با این حال، مقدار کافئین از محصولی به محصول دیگر متفاوت است این جدول محتوای کافئین برخی از نوشابه های انرژی زای محبوب را نشان می دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

 

مقدار محصول

مقدار کافئین

Red Bull

8.4  انس (250 میلی لیتر)

80 میلی گرم

AMP

16 انس (473 میلی لیتر)

142 میلی گرم

Monster

16 انس (473 میلی لیتر)

160 میلی گرم

Rockstar

16 انس (473 میلی لیتر)

160 میلی گرم

NOS

16 انس (473 میلی لیتر)

160 میلی گرم

Full Throttle

16 انس (473 میلی لیتر)

160 میلی گرم

5-Hour Energy

1.93  انس (57 میلی لیتر)

200 میلی گرم

  
اگر تولید کننده محتوای کافئین را لیست نکرده باشد تمام اطلاعات کافئین موجود در این جدول از وب سایت سازنده و یا از خبرهای در مورد کافئین به دست آمده است.
نوشیدنی های انرژی زا نیز به طور معمول شامل چند مواد دیگر هستند تعداد کمی از مواد تشکیل دهنده معمول دیگر به شرح زیر است:
شکر: معمولاً منبع اصلی کالری در نوشابه های انرژی زا است هر چند برخی حاوی قند و کم کربوهیدرات هستند.
ویتامین های گروه B: نقش مهمی در تبدیل مواد غذایی شما به انرژی در بدن بازی می کند.
مشتقات اسید آمینه: به عنوان نمونه: تائورین و ال - کارنیتین هر دو به طور طبیعی توسط بدن تولید شده و در چندین فرآیند بیولوژیکی نقش دارند.
عصاره های گیاهی: گوارانا به احتمال زیاد شامل اضافه کردن بیشتر کافئین است در حالی که جینسنگ ممکن است دارای اثرات مثبت بر عملکرد مغز باشد.
خلاصه: نوشیدنی های انرژی زا برای افزایش انرژی و عملکرد ذهنی طراحی شده اند آنها حاوی ترکیبی از کافئین، شکر، ویتامین ها، مشتقات اسید آمینه و عصاره های گیاهی هستند.

نوشیدنی های انرژی زا می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشید

مردم نوشیدنی های انرژی زا را به دلایل مختلف مصرف می کند.
یکی از محبوب ترین دلایل افزایش هوشیاری ذهنی از طریق بهبود عملکرد مغز است.
اما آیا تحقیقات واقعاً نشان می دهد نوشیدنی های انرژی زا می تواند این سود را فراهم کند؟
مطالعات متعدد تایید می کنند که نوشیدنی های انرژی زا در واقع می تواند به بهبود اقدامات عملکرد مغز مانند حافظه، تمرکز و زمان واکنش در عین حال سبب کاهش خستگی ذهنی می شود.
در واقع، یک مطالعه، به طور خاص، نشان داد که نوشیدن فقط 8.4 اونس (500 میلی لیتر) از ردبول می توانید هر دو تمرکز و حافظه را حدود 24٪ افزایش دهد.
بسیاری از محققان بر این باورند که این افزایش در عملکرد مغز تنها می توانید به کافئین نسبت داده شود در حالی که دیگران تصور کرده اند که ترکیبی از کافئین و شکر در نوشیدنی های انرژی برای دیدن این نفع لازم است.
خلاصه :مطالعات متعدد نشان داده اند نوشیدنی های انرژی زا می تواند خستگی ذهنی را کاهش و میزان عملکرد مغز، مانند حافظه، تمرکز و زمان واکنش را بهبود بخشد.

نوشیدنی های انرژی ممکن است به عملکرد مردم در زمان خسته بودن کمک کند

یکی دیگر از دلایلی که مردم نوشابه های انرژی را مصرف می کنند برای کمک به عملکرد آنها در زمانی که آنها محروم از خواب و یا خسته هستند می باشد.
رانندگان در طولانی مدت، در اواخر شب در سفرهای جاده ای اغلب از نوشابه های انرژی زا برای هشیار باقی ماندن در پشت فرمان کمک می گیرند.
در مطالعات متعدد با استفاده از شبیه سازی رانندگی به این نتیجه رسیده اند که نوشیدن یک نوشیدنی انرژی زا می تواند کیفیت رانندگی را افزایش دهد و سبب کاهش خواب آلودگی شود حتی در رانندگان که از خواب محروم هستند.
به طور مشابه، بسیاری از کارکنان شیفت شب از نوشیدنی های انرژی برای کمک به آنها در انجام کار در ساعات الزامات شغلی شب استفاده می شود.

نوشیدنی های انرژی ممکن است علت مشکلات قلبی در برخی افراد باشد

تحقیقات نشان می دهد که نوشیدنی های انرژی می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد و به شما کمک کند تا هنگامی که خسته هستید هشیار باقی بمانید.
با این حال، همچنین نگرانی هایی وجود دارد که نوشیدنی های انرژی به مشکلات قلبی کمک می کند.
در یک مرور دریافتند که حداقل 17 نفر پس از استفاده از نوشیدنی انرژی به بیماری قلبی قابل توجهی مبتلا شدند که آنها به اورژانس نیاز پیدا کردند و چند تن از مردم در اثر عوارض درگذشتند.
این است که با توجه به مراجعه بیش از 20،000 نفر به بخش اورژانس در ارتباط با استفاده از نوشیدنی انرژی زا هر سال در ایالات متحده به تنهایی، احتمالاً مشکلات قلبی مرتبط با نوشیدنی انرژی کمتر از تعداد واقعی گزارش شده است
علاوه بر این، مطالعات متعدد در انسان نیز نشان داده اند که مصرف نوشابه های انرژی زا ممکن است فشار خون و ضربان قلب را افزایش و سبب کاهش نشانگر مهم عملکرد رگ خونی می شود که می تواند برای سلامت قلب بد باشد.
اکثر کارشناسان معتقدند که مشکلات قلبی در ارتباط با استفاده نوشیدنی انرژی به عنوان یک نتیجه از مصرف بیش از حد کافئین رخ می دهد.
این معقول به نظر می رسد که بسیاری از افراد پس از نوشیدن نوشابه های انرژی زا بیش از سه نوشیدنی های انرژی در یک زمان و یا همچنین مخلوط کردن آنها با الکل از مشکلات جدی قلبی رنج ببرند.
اگر چه در افراد با یک سابقه بیماری قلبی نیاز به دقت و توجه در مورد استفاده از نوشیدنی های انرژی می باشد مصرف مقدار معقول آنها گهگاهی در افراد سالم بدون سابقه بیماری قلبی سبب احتمال بروز مشکلات قلبی شده است.
برخی از انواع در حال بارگذاری شده با شکر

اغلب نوشیدنی های انرژی حاوی مقدار قابل توجهی از شکر هستند

برای مثال، 8.4 اونس (250 میلی لیتر) از ردبول می تواند شامل 27 گرم (حدود 7 قاشق چای خوری) شکر باشد در حالی که 16 اونس (473 میلی لیتر) از هیولا می تواند در حدود 54 گرم (حدود 14 قاشق چای خوری) شکر باشد.
مصرف این قند سبب پیک قند خون می شود اما اگر شما مشکل کنترل قند خون و یا دیابت دارید باید به خصوص در نوشیدنی های انرژی محتاط باشید.
مصرف نوشیدنی های شیرین شده با شکر، مانند بسیاری نوشیدنی های انرژی، منجر به افزایش قند خون می شود که می تواند برای سلامتی، به خصوص اگر شما مبتلا به دیابت باشید خطرناک باشد.
این قند خون بالا رفته با افزایش سطح استرس اکسیداتیو و التهاب همراه بوده است که در توسعه تقریباً هر بیماری مزمن دخیل است.
اما حتی افراد بدون دیابت نیز ممکن است در مورد قند در نوشابه های انرژی زا نگران باشند یک مطالعه گزارش داد که نوشیدن یک یا دو نوشیدنی شیرین شده با شکر روزانه با خطر 26 درصد بالاتر از دیابت نوع 2 در ارتباط بود.
خوشبختانه، بسیاری از تولید کنندگان در حال حاضر نوشیدنی انرژی زا را از محصولات با قند پایین تر ساخته اند این نسخه برای افراد مبتلا به دیابت و یا کسانی که در تلاش برای پیروی از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات هستند مناسب تر هستند.
مخلوط کردن نوشیدنی های انرژی زا و الکل خطرات سلامت جدی به همراه دارد

مخلوط کردن نوشیدنی های انرژی با الکل در میان بزرگسالان جوان و دانشجویان فوق العاده محبوب است.

با این حال، این ارائه یک نگرانی عمده سلامت عمومی است.
اثرات تحریک کافئین در نوشیدنی های انرژی می تواند اثرات افسردگی الکل را زیر پا بگذارند این می تواند به شما کمتر احساس مست در حالی که هنوز تجربه اختلالات مربوط به مصرف الکل را ترک کند.
این ترکیب می تواند بسیار نگران کننده باشد افرادی که نوشابه های انرژی زا را با الکل مصرف می کنند گزارش مصرف سنگین تر الکل را داشته اند آنها همچنین در رانندگی بیشتر مصرف کردند و از احتمال نوشیدن و از آسیب های مربوط به مصرف الکل رنج می برند.
علاوه بر این، یک مطالعه روی 403 جوانان استرالیایی نشان داد که مردم نزدیک به شش برابر با احتمال بیشتری دچار تپش قلب شدند وقتی که آنها نوشیدنی های انرژی را با الکل مخلوط کردند در مقایسه با زمانی که آنها الکل را به تنهایی نوشیدند.

آیا باید کودکان و نوجوانان نوشیدنی های انرژی را بنوشند؟

برآورد می شود که 31 درصد از کودکان سنین 12 - 17 به طور منظم نوشیدنی های انرژی مصرف می کنند.
با این حال، با توجه به توصیه های منتشر شده توسط آکادمی اطفال آمریکا در سال 2011 نوشیدنی های انرژی نباید توسط کودکان و نوجوانان مصرف شود.
استدلال آنها این است که کافئین موجود در نوشابه های انرژی زا کودکان و نوجوانان را در معرض خطر وابستگی و یا اعتیاد به مواد قرار داده و همچنین ممکن است اثرات منفی بر روی توسعه قلب و مغز داشته باشند.
کارشناسان همچنین محدودیت کافئین را برای این سنین تعیین می کنند و توصیه می کنند که نوجوانان بیش از 100 میلی گرم کافئین روزانه مصرف نکنند و کودکان کمتر از 1.14 میلی گرم کافئین در هر پوند (2.5 میلی گرم / کیلوگرم) وزن بدن خود در هر روز مصرف کنند.
این معادل حدود 85 میلی گرم کافئین برای 75 پوند (34 کیلوگرم) فرزند 12 ساله یا جوان تر است.

آیا باید هر کسی نوشیدنی های انرژی بنوشد؟ نوشیدن چه مقدار زیاد است؟

بسیاری از نگرانی های سلامت شامل محتوای کافئین نوشیدنی های انرژی زا است.

نکته مهم، آن است به طور کلی توصیه می شود که بزرگسالان بیش از 400 میلی گرم کافئین در روز مصرف نکنند.
نوشیدنی های انرژی به طور معمول تنها حاوی حدود 80 میلی گرم کافئین در هر 8 اونس (237 میلی لیتر) است که بسیار نزدیک به یک فنجان متوسط قهوه است.
مشکل این است که بسیاری از نوشیدنی های انرژی در ظروف بزرگتر از 8 اونس (237 میلی لیتر) به فروش می رسد علاوه بر این، برخی حاوی کافئین بیشتر، به ویژه "گلوله انرژی" مانند 5-Hour Energy که دارای 200 میلی گرم کافئین در تنها 1.93 اونس (57 میلی لیتر) است.
چند نوشیدنی انرژی نیز حاوی عصاره های گیاهی مانند گوارانا، یک منبع طبیعی از کافئین است که شامل حدود 40 میلی گرم کافئین در هر گرم است.
بسته به نوع و اندازه نوشیدنی انرژی که مصرف می کنید اگر شما نوشیدنی های انرژی متعدد در یک روز مصرف می کنید بیش از مقدار توصیه شده کافئین مصرف نکنید.
اگر چه گاهی اوقات با نوشیدن یک نوشیدنی انرژی زا احتمال بروز هر گونه آسیب وجود دارد این احتمالاً عاقلانه است که از مصرف نوشابه های انرژی زا به عنوان بخشی از زندگی روزمره اجتناب کنید.
اگر شما تصمیم به مصرف نوشابه های انرژی زا دارید آنها را به کمتر از 16 اونس (473 میلی لیتر) از یک نوشیدنی انرژی زای استاندارد در روز محدود کنید و برای محدود کردن تمام نوشابه های کافئین دار دیگر برای جلوگیری از مصرف بیش از حد کافئین تلاش کنید.
زنان باردار و شیرده، کودکان و نوجوانان باید  از مصرف نوشیدنی های انرژی با هم اجتناب کنند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search