رژیم غذایی

فواید آلبالو: 10 فواید آب آلبالو

خواص اب آلبالوآلبالوی ترش، همان گیلاس ترش Montmorency شناخته شده است که در بیش از چند سال گذشته به طور فزاینده محبوب شده است در مقایسه با گیلاس شیرین، که تازه آن لذتبخش است گیلاس ترش اغلب خشک، یخ زده و یا آب ان مصرف می شود آب آلبالو از میوه درخت آلبالو، بومی جنوب غربی آسیا و اروپا ساخته شده و با تعدادی از فواید سلامتی جالب مرتبط است.


برخی از گونه های آب آلبالو می تواند حاوی مقادیر قابل توجهی از قند اضافه شده باشد بنابراین، بیشترین سود، حاصل از انواع شیرین نشده آن است.
در اینجا 10 فواید سلامتی آب آلبالو مبتنی بر علم آورده می شود.

1. آب آلبالو غنی از مواد مغذی

آب آلبالو سرشار از مواد مغذی مختلف است. 8 اونس (240 میلی لیتر) وعده شامل 119 کالری و سایر مواد زیر که عبارتند از:
کربوهیدرات: 28 گرم
فیبر: 5 گرم
پروتئین: 2 گرم
چربی: 1 گرم
ویتامین ث: 62 درصد از RDI
ویتامین C: 40 درصد از RDI
منگنز: 14 درصد از RDI
پتاسیم: 12٪ از RDI
مس: 12٪ از RDI
ویتامین کا: 7٪ از RDI
آب آلبالو هم حاوی مقدار کمتری از ویتامین های گروه B، کلسیم، آهن، منیزیم، چربی امگا 3 و امگا 6 است علاوه بر آن آنتی اکسیدان ها و ترکیبات گیاهی مفید دیگر نیز دارد.
در مقایسه با انواع گیلاس، گیلاس ترش حاوی 20 برابر بیشتر از ویتامین A و سطح آنتی اکسیدان آن تا پنج برابر بیشتر است.
یکی از راه های آسان برای گفتن اینکه گیلاس ترش از گونه های شیرین است رنگ آنها می باشد. گیلاس شیرین تمایل به رنگ تیره تر، در حالی که گیلاس ترش رنگ قرمز روشن خود را پس از برداشت حفظ می کند.
به خاطر داشته باشید که برخی از انواع آب آلبالو حاوی مقادیر قابل توجهی از قند اضافه شده است بنابراین نوع شیرین نشده آن را انتخاب کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. آب آلبالو ممکن است سبب افزایش قدرت و کاهش درد عضلانی شود

از لحاظ فیزیکی به خصوص افراد فعال ممکن است بخاطر اثر آب آلبالو ترش در قدرت و درد عضلانی به آن علاقه مند باشند.
در اکثر مطالعات اثرات مفیدی را گزارش شده است.
در یک مطالعه، دوندگان ماراتن طولانی 24 اونس (710 میلی لیتر) آب آلبالو یا دارونما را در هفت روز منتهی به روز مسابقه نوشیدند.
به دوندگانی که آب آلبالو داده شد سه برابر کمتر در طول و پس از مسابقه در مقایسه با مصرف کنندگان دارونما درد را تجربه کردند.
در مطالعه دیگری، دونده 16 اونس (480 میلی لیتر) آب آلبالو در روزهای منتهی به مسابقه داده شد و بلافاصله یک ماراتن را شروع کردند انها آسیب های عضلانی، درد و التهاب کمتری را تجربه کردند. و همچنین سریعتر بهبود یافتند.
نتایج مشابهی از مکمل روزانه با 480 میلی گرم از پودر آلبالو ترش مشاهده شده است.
علاوه بر این، آب آلبالو ترش و مکمل ممکن است قدرت عضلات را افزایش دهد.
به یک گروه از مردان مکمل های آلبالو یا دارونما در روزهای منتهی مسابقه و بلافاصله پس از یک جلسه تمرین مقاومتی شدید داده شد.
گروهی که اب آلبالو مصرف کردند قدرت عضلانی را 4٪ کمتر نسبت به گروه دارونما از دست دادند
مکمل های آلبالو نیز ممکن است تجزیه عضلات، درد عضلانی و سرعت بهبود در تمرین های مقاومت فردی را کاهش دهد.
اگر چه اکثر مطالعات اثرات گزارش مفید داده اند این مهم است که توجه داشته باشید که چند مطالعه هیچ فایده ای پیدا نکردند. بنابراین، تحقیق بیشتر در این مورد نیاز است.

3. می تواند به خواب بهتر شما کمک کند

آب آلبالو ممکن است یک راه بی خطر و موثر برای درمان بی خوابی و افزایش میزان خواب هر شب باشد.
دلیلش این است که گیلاس ترش به طور طبیعی سرشار از ملاتونین، هورمون مسئول خواب آلودگی می باشد.
علاوه بر این، گیلاس ترش حاوی مقدار خوبی از تریپتوفان و آنتوسیانین ها، دو ترکیب که ممکن است به بدن در ایجاد ملاتونین و طول اثر آن کمک کند.
تحقیقات نشان می دهد که استفاده از مکمل آب آلبالو سطح ملاتونین را افزایش می دهد و به بهبود کیفیت و مدت زمان خواب کمک می کند.
در یک مطالعه، شرکت کنندگان مبتلا به بی خوابی 16 اونس ( 480 میلی لیتر ) آب آلبالو یا به همان مقدار از آب دارونما هر روز به مدت دو هفته نوشیدند آب آلبالو به طور متوسط 85 دقیقه زمان خواب را افزایش داد.
جالب توجه است، آب آلبالو به نظر می رسد درست به همان اندازه نه بیشتر در کاهش بی خوابی همانند سنبل الطیب و ملاتونین ( دو تا از طبیعی ترین محصول مورد مطالعه برای بی خوابی) موثر است.

4. ممکن است علائم آرتروز و نقرس را کاهش دهد

اغلب ادعا می شود که آب آلبالو برای کاهش علائم آرتروز، مانند درد مفاصل و التهاب موثر است.
در یک مطالعه، آب آلبالو نشانگرهای خونی خاص از التهاب را در زنان مبتلا به استئوآرتریت، شایع ترین نوع آرتریت کاهش داد.
در مطالعه دیگر، بیمارانی که مصرف دو بطری 8 اونس (240 میلی لیتر) آب آلبالو روزانه مصرف کردند درد و سفتی را پس از شش هفته کمی کمتر تجربه کردند.
با این حال، تفاوت مشاهده شده بین بیماران آب آلبالو داده در مقایسه با دارونما بسیار کوچک بود.
مطالعاتی نیز در اثر آب آلبالو در نقرس یک نوع از ورم مفاصل همراه با حملات مکرر تورم و درد شدید انجام شد.
به نظر می رسد نوشیدن آب آلبالو سطح خونی اسید اوریک کاهش داد اسید اوریک یک ماده شیمیایی است که می تواند نقرس با غلظت بیش از حد بالا را آغاز کند.
علاوه بر این، چندین مطالعه گزارش می دهند که افراد مبتلا به نقرس که روزانه گیلاس تازه و یا کنسانتره آب آلبالو مصرف کردند تا 50٪ کمتر احتمال دارد از یک حمله رنج ببرند.
با این حال، تعداد کل مطالعات در مورد این موضوع محدود است و بسیاری مشاهده می شود.
بنابراین، برای تعیین اینکه آیا آب آلبالو علت کاهش علائم است و یا اینکه مردم با حداقل علائم نقرس به احتمال زیاد از درمان های جایگزین مانند آب آلبالو استفاده می کنند.

5. ممکن است سلامت مغز ارتقاء دهید

تصور می شود اختلالات دژنراتیو مغز مانند پارکینسون و آلزایمر توسط استرس اکسیداتیو ایجاد می شود.
آلبالو ترش و آب آن حاوی مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان ها و دیگر ترکیبات گیاهی مفیدی است که ممکن است اثرات حفاظتی بر روی سلول های مغزی داشته باشد.
در یک مطالعه، با خوردن 16 اونس (480 میلی لیتر) آب آلبالو روزانه، دفاع آنتی اکسیدانی در مردان و زنان مسن سالم بهبود یافته است.
در مطالعه دیگری، افراد مسن مبتلا به زوال عقل خفیف تا متوسط 6.5 اونس ( 200 میلی لیتر ) آب آلبالو یا دارونما به مدت 12 هفته مصرف می شود.
بزرگسالان در گروه مصرف کننده آب آلبالو تجربه بهبودی در حافظه روانی کلامی و کوتاه مدت و بلند مدت داشتند در حالی که در گروه دارونما هیچ پیشرفتی را تجربه نکردند.

6. ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کند

آب آلبالو سرشار از بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی مفید برای ارائه یک تقویت سیستم ایمنی به بدن شما است.
به طور خاص، محققان معتقدند که محتوای آنتی اکسیدانی بالای آلبالو ترش ممکن است به پیشگیری از عفونت کمک کند.
به عنوان مثال، یک مطالعه اثر این آب بر علائم تنفسی (URTS) معمولاً توسط دوندگان ماراتن را بعد از یک مسابقه تجربه کردند
یک گروه از دوندگان آب آلبالو را در روزهای منتهی و بلافاصله پس از یک مسابقه ماراتن مصرف کردند در حالی که گروه دیگر دارونما مصرف کردند.
50 درصد از دوندگان مصرف کننده پلاسبو در این مسابقه (URTS) توسعه یافت در حالی که در هیچ یک از گروه آب آلبالو دیده نشد.


7-10. دیگر مزایای بالقوه آب آلبالو

ممکن است انواع دیگر خواص درمانی ارائه دهد.
7. ممکن است در برابر سرطان محافظت کند. آنتی اکسیدان خاصی در آب آلبالو ترش پیدا شده است که ممکن است به خاموش کردن ژن های دخیل در رشد سرطان کمک کند. با این حال، این به طور مستقیم بر روی انسان آزمایش نشده است.
8. ممکن است درد را کاهش دهد: آب آلبالو می تواند به کاهش نوروپاتی محیطی، یک نوع از درد ناشی از آسیب های عصبی کمک کند.
9. ممکن است سبب کاهش فشار خون شود: مطالعات نشان می دهد که مصرف آب آلبالو ممکن است به کاهش متوسطی در سطح فشار خون منجر شود.
10. می تواند به کاهش وزن کمک کند: مشاهده شده است که آب آلبالو سبب کاهش وزن، چربی شکم و سطح کلسترول خون در موش شد. با این حال، مطالعات انسانی مورد نیاز است.

ایمنی، دوز و دستورالعمل زمان بندی مصرف آب آلبالو

اگر شما علاقه مند به منافع آب آلبالو هستید شما ممکن است بخواهید دستورالعمل دوز مصرفی آن را بدانید.
به طور خاص، در بسیاری از مطالعات فواید در شرکت کنندگان با مصرف دو بار در روز 8 اونس (240 میلی لیتر) از آب آلبالو مشاهده شده است.
اعتقاد بر این است که این مقدار معادل مصرف حدود 200 گیلاس ترش هر روز است.
با توجه به پودر آب آلبالو ترش در مطالعات از مکمل پودر به طور معمول حدود 480 میلی گرم در روز استفاده شده است.
مزایای بیشتر در 7 - 10 روز از مصرف مکمل مشاهده شد.
علاوه بر این، این آب برای اکثر افراد بی خطر است هر چند که حاوی مقادیر بالایی از سوربیتول (یک نوع از قند الکل) است که می تواند درد معده و اسهال برای برخی ایجاد کند.
آب آلبالو همچنین شامل کوئرستین است یک ترکیب گیاهی که ممکن است با داروهای خاص، به ویژه رقیق کننده خون تداخل کند. افرادی که داروهای رقیق کننده خون می خورند باید قبل از اضافه کردن مقدار زیادی از آب آلبالو به رژیم غذایی خود با یک دکتر مشورت کنند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search