رژیم غذایی

10 غذای غنی از کرومیوم

غذاهای غنی از کرومیومغذاهای غنی از کرومیوم عبارت از بروکلی، جودوسر، سیب زمینی شیرین، ذرت، گوشت گاو، تخم مرغ و غیره می باشند این مواد مغذی برای مصرف روزانه توصیه می شود. حدود 90 درصد از آمریکایی ها مقدار لازم کرومیوم را با رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند.

کرومیوم یک ماده مغذی مهم برای بدن انسان است زیرا نقش مهمی در متابولیسم و عملکرد انسولین دارد و این امر باعث تنظیم میزان قند در بدن انسان می شود. برخی از انواع غذاها تنها مقدار کمی از کرومیوم را فراهم می کنند در حالی برخی دیگر مقدار قابل توجهی از کرومیوم را فراهم می کنند. مصرف این غذاهای غنی از کروم می تواند به شما در دستیابی به مقدار لازم کرومیوم مورد نیاز بدن برای عملکرد مناسب کمک کند.

چرا شما نیاز به کروم دارید؟

کروم یک عنصر نادر است که بدن ما نیاز به مقادیر بسیار کم برای عملکرد مناسب برخی از فرایندهای متابولیک مهم دارد. مهمترین مزایای سلامت کروم در اینجا ذکر شده است:
کروم حساسیت انسولین را افزایش می دهد که سطح گلوکز خون را نرمال می کند. به طور معمول، انسولین مسئول فرایند حمل و نقل گلوکز از جریان خون به سلول های بدن است. با این حال، اگر گلوکز بیش از حد در خون وجود داشته باشد این گلوکز به چربی تبدیل می شود و ذخیره می شود.
کروم خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد. همانطور که گفته شد، کروم با افزایش حساسیت به انسولین در بدن انسان کار می کند و مصرف غذای خوب دارای کروم ممکن است خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. اگر قبلاً در معرض ابتلا به دیابت قرار داشته اید و قبل از مصرف مکمل های کروم، ابتدا باید از پزشک مراقبت خود سوال کنید زیرا این مکمل ها ممکن است با سایر داروهایی که قبلاً مصرف کرده اید تداخل داشته باشند.
کروم باعث افزایش خلق و خو می شود زیرا کمبود کروم می تواند منجر به مشکلات تولید سروتونین، هورمون ایده آل و آرامش مثبت شود. مکمل های کرومی می توانند باعث افزایش تولید سروتونین در بدن شوند.
کروم انرژی بیشتری به شما می دهد بعضی از بیماران بعد از مصرف مکمل های کروم انرژی اضافی را گزارش کرده اند. این احتمالاً درست است زیرا کروم نقش مهمی در متابولیسم کربوهیدرات ها، چربی ها و برخی از پروتئین ها دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم و نشانه های کمبود کروم عبارتند از:

خستگی
انرژی کم
کنترل ضعیف قند خون
استخوانهای ضعیف و حتی از دست دادن استخوان
سلامت پوست بد
تمرکز کم
حافظه ضعیف
تغییر اشتها
تغییرات وزن
مشکلات دید
خطر بیشتر برای مشکلات قلبی
خطر بالای کلسترول بالا
تغییر خلق و خوی
کوتاهی رشد و توسعه
تاخیر در مدت زمان بهبودی زخم
تاخیر در بهبودی پس از جراحی، پس از بازسازی
مقدار مصرف روزانه توصیه شده کرومیوم

سن

مصرف کرومیوم مناسب

0 - 6 ماه

0.2 میکروگرم

6 ماه - 1 سال

5.5 میکروگرم

13 سال

11 میکروگرم

4 - 8 سال

15 میکروگرم

9 - 13 سال

21 میکروگرم برای زن، 24 میکروگرم برای مرد

14 - 18 سال

24 میکروگرم برای زن، 35 میکروگرم برای مرد

19 - 50 سال

25 میکروگرم برای زن، 35 میکروگرم برای مرد

+ 51 سال

20 میکروگرم برای زن، 30 میکروگرم برای مرد

زنان باردار، 14-18 سال

29 میکروگرم

زنان باردار، + 19 سال

30 میکروگرم

زنان شیرده، 14 - 18 سال

44 میکروگرم

زنان شیرده، + 19 سال

45 میکروگرم

 

غذاهای غنی از کرومیوم

1. بروکلی

بسیاری از مزایای سلامتی بروکلی شناخته شده است از جمله داشتن کرومیوم غنی شده است. بروکلی بخارپز بهتر از بروکلی جوشیده است زیرا تمام ارزش غذایی خود را حفظ می کند.

2. سیب زمینی شیرین

شناخته شده است که سیب زمینی شیرین از سیب زمینی معمولی سالم تر است. آنها منبع خوبی از کرومیوم نیز هستند.

3. ذرت

ذرت یک منبع عالی و طبیعی کرومیوم است. با این حال، امروزه از ذرت به صورت ژنتیکی طراحی شده بیشتر به منظور کشتار حشرات استفاده می کنند. ذرت بنفش هنوز بدون GMO است.

4. جودوسر

جودوسر یکی از دانه های سالم است و باید بخشی از رژیم روزانه شما باشد. اگر کرومیوموم کافی نداشته باشید، باید جو را به عنوان یکی از غذاهای غنی از کرومیوم مشاهده کنید.

5. گوشت گاو تغذیه شده با علف

اگر شما یک عاشق گوشت هستید گوشت گاو تغذیه شده با علف بهترین نوع است. گاوهایی که بر روی علف رشد می کنند به جای رژیم غذایی از زباله های پردازش ذرت، گوشت گاوی تولید می کند که سالم تر و با طعم بیشتری است و همچنین از کرومیوم و سایر مواد معدنی نیز بالا است.

6. تخم مرغ

تخم مرغ های مجزا بسیار مغذی هستند از جمله از کرومیوم غنی شده اند.

7. مخمر آبجو

یکی از غذاهای کرومیوم، مخمر آبجو است. فقط یک قاشق غذاخوری از مخمر آبجو حدود 15 میکروگرم کرومیوم را فراهم می کند.

8. لوبیا سبز

لوبیا سبز یک منبع عالی از کرومیوم هستند و به همین دلیل آنها باید بخشی از رژیم غذایی روزانه شما باشند. فقط یک فنجان لوبیا سبز حاوی حدود 2.04 میکروگرم کرومیوم است. لوبیا سبز سالم هستند نه فقط به دلیل اینکه حاوی کرومیوم هستند اما لوبیا سبز غنی از ویتامین K، ویتامین C، ویتامین B2، فیبر، منگنز و فولات هستند.

9. انگور

انگور منبع خوبی از کرومیوم نیز هست. با این حال، اگر شما نتایج بهتر می خواهید شما باید آب انگور بنوشید. برآورد شده است که فقط یک فنجان آب انگور حاوی حدود 8 میکروگرم کرومیوم است.

10. گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از غذاهای غنی از کرومیوم است. یک فنجان گوجه فرنگی حاوی 1.26 میکروگرم کرومیوم است. گوجه فرنگی غنی از پتاسیم، فیبر، بیوتین و ویتامین C نیز هست.

آیا مکمل کرومیوم لازم است؟

همانطور که مطالعات مختلف نتیجه های مختلفی را نشان داده اند معلوم نیست که آیا مکمل های کرومیوم ضروری هستند یا خیر. انواع مختلف مکمل های کرومیوم از جمله نیکوپینات چند کرومیومی، پیکولینات کرومیوم و چندین نوع دیگر موجود است. همانطور که بزرگسالان روزانه مقدار کمی کرومیوم نیاز دارند کرومیوم مورد نیاز از غذا فراهم می شود. با این حال، مکمل های کرومیوم به عنوان کپسول یا قرص و همچنین به عنوان بخشی از مولتی ویتامین ها در دسترس هستند.
محققان تاکنون قادر به شناسایی یک نقش بیولوژیکی خاص کرومیوم در بدن نشده اند که در صورتی که مکمل های کرومیوم ضروری باشند مشکل وجود دارد. اکثر متخصصان تغذیه معتقدند که سالم تر است که کرومیوم را از مواد غذایی دریافت کنید و نه از طریق یک مکمل.
اداره ایمنی مواد غذایی اروپا در سال 2014 کرومیوم را از فهرست مواد مغذی ضروری حذف کرد. همچنین در اغلب موارد، مکمل های کرومیوم می توانند بسیار گران باشند که نقش تصمیم گیری در مصرف این مکمل ها را ایفا می کند.
هنگامی که در مقادیر متوسط مصرف می شوند سالم در نظر گرفته می شود. با این حال، هنگام مصرف بیش از حد کرومیوم می تواند منجر به عوارض جانبی مختلف و حتی سمیت شود. یک چیز خوب این است که مصرف بیش از حد کرومیوم بسیار کمیاب است زیرا این ماده معدنی در مقادیر بسیار کمی به سلولهای بدن انسان وارد می شود. بقیه کرومیوم از بدن خارج می شوند.
در مواردی که مکمل های کرومیوم بیش از حد مصرف می شوند و آوردوز کرومیوم رخ می دهد این ماده معدنی وارد سلول می شود و منجر به آسیب DNA می شود. برای این دلیل، توصیه نمی شود مکمل های کرومیوم بیشتر از نسخه تجویز شود. بهترین چیز این است که کرومیوم مورد نیاز را از غذاهای غنی از کرومیوم دریافت کنید. و از هرگونه عوارض احتمالی یا مصرف بیش از حد اجتناب شود.

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. حائری

سلام واحترام آیا واقعا کربوهیدرات باعث دیابت وIR میشود منطق آنها بنظرخوب ومنطقی میرسه ولی ایکاش یه دکترومتخصص محترم ایرانی این رژیم را با عادات غذایی ما ایرانیها ادغام میکرد وما سر در گم حیران نمیشدیم و اگرهست لطفا معرفی کنید تا مطالعه کنیم ممنون...

سلام واحترام آیا واقعا کربوهیدرات باعث دیابت وIR میشود منطق آنها بنظرخوب ومنطقی میرسه ولی ایکاش یه دکترومتخصص محترم ایرانی این رژیم را با عادات غذایی ما ایرانیها ادغام میکرد وما سر در گم حیران نمیشدیم و اگرهست لطفا معرفی کنید تا مطالعه کنیم ممنون ازحسن نیت وبابت زحماتتون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search