رژیم غذایی

علائم کمبود ویتامین

علائم کمبود ویتامین

کمبود ویتامین ها مشکل غیر معمول در انسان نیست. آن نیز تنها مشکل تغذیه ای مربوط به فقر، روزه یا گرسنگی نیست. هر فردی با کمبود ویتامین مواجه می شود حتی اگر به غذای کافی دسترسی پیدا کرده و به خوبی غذا بخورد. ممکن است نتیجه ای از خوردن یک رژیم متعادل یا داشتن مشکلات روده ای باشد که مانع از هضم و حتی جذب ویتامین های کافی می شود.

اغلب افراد حتی نمی دانند که کمبود ویتامین دارند مگر اینکه شدید باشد و باعث عوارض شود. این حتی می تواند تهدید کننده زندگی باشد.
ویتامین ها تعدادی از نقش های مختلف را در بدن بازی می کنند. ویتامین ها کمک می کنند تا ساختار خاصی در بدن ایجاد شود و با فرآیندهای بیوشیمیایی مختلفی که برای حفظ سلامت و زندگی لازم است مورد استفاده بافت ها برای تعمیر و پشتیبانی از سیستم های مختلف مانند سیستم ایمنی بدن برای دفاع از بدن کمک می کند. بنابراین ویتامین ها مواد مغذی ضروری هستند و به همین علت کمبود آنها در طول زمان به علائم و بیماری ها منجر می شود.

بیشتر بخوانید8 علائم و نشانه های کمبود ویتامین D | غذاهای عالی برای بدست آوردن ویتامین A - K | مکمل های ویتامین و آهن در کودکان | 7 تا از مکمل هایی که شما در یک رژیم غذایی گیاهی نیاز دارید | گلوکومانان - مکمل کاهش وزن چگونه کار میکند | کمبود ویتامین A: علل، منابع، مواد غذایی، علائم، دوز مصرفی | 9 علائم و نشانه های کمبود ویتامین B12 علائم و نشانه هایی کمبود ویتامین (کمبود، سطح پایین)

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه به کمبود ویتامین پی ببریم؟

معمولا کمبود ویتامین در مراحل اولیه بدون آزمایش های تشخیصی آسان نیست. در بسیاری از موارد ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد. اگر کمبود ویتامین شدید نباشد و یا با تحقیقات آزمایشگاهی تشخیص داده نشود فرد ممکن است در مدت زمان طولانی دچار کمبود شود. با این حال، این نیز به نوع کمبود ویتامین بستگی دارد.
به جز ویتامین D، بدن توانایی تولید ویتامین ها را ندارد. بنابراین ویتامین ها باید از پایه به طور منظم تهیه شوند. ویتامین های محلول در چربی می توانند با گذشت زمان در بدن ذخیره شوند در حالی که ویتامین های محلول در آب برای مدت طولانی نمی توانند در مقادیر زیاد ذخیره شوند. بنابراین ویتامین های محلول در آب باید روزانه مصرف شوند تا برای فرآیندهای مختلف در بدن در دسترس باشند.
با وجود اعتیاد به مکمل های ویتامین و مواد معدنی، اکثر افرادی که رژیم غذایی متعادل را مصرف می کنند نیازی به مواد مغذی اضافی نخواهند داشت. علاوه بر این، بسیاری از غذاها با ویتامین هایی که معمولاً در جمعیت عمومی کمبود آنها وجود دارد غنی می شوند. بنابراین افرادی که نمی توانند به یک رژیم متعادل دسترسی پیدا کنند یا تصمیم بگیرند که غذای کافی و انواع مختلف غذا را بخورند در معرض خطر کمبود ویتامین هستند.
همان قدر مهم است که بدن توانایی هضم غذا، مواد مغذی مانند ویتامین ها را جذب می کند. بیماری های روده، کبد و سایر اندام ها می تواند به کمبود ویتامین ها کمک کند حتی اگر فرد مقادیر کافی، متعادل از  ریز مغذی و درشت مغذی ها را مصرف کند.
اگر چه اصطلاح ویتامین به نوع خاصی از ریزمغذی اشاره دارد آن نیز برای توصیف مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، پتاسیم و آهن استفاده می شود. بنابراین، کمبود مواد معدنی به درستی به عنوان کمبود ویتامین شناخته نمی شود. علاوه بر این، اغلب کمبود های تغذیه ای وجود دارد که به طور همزمان رخ می دهد. با این حال، تمام این کمبودها ممکن نیست شناسایی و یا درمان شوند و تمرکز تنها ممکن است بر کمبودهای شدید باشد.

خستگی

خستگی یکی از نشانه های شایع و زودرس تقریباً هر کمبود ویتامین است. با این حال، خستگی غیر خاص است. این می تواند با یک میزان از شرایط پزشکی رخ دهد و خستگی حتی بدون هیچ گونه اختلال در طبیعت رخ می دهد. بنابراین خستگی به طور خاص با کمبود ویتامین ها مرتبط است. فرد ممکن است نه فقط احساس خستگی بیش از حد معمول یا استقامت کمتر داشته باشد بلکه ممکن است پائین آمدن قدرت تمرکز و خواب آلودگی نیز داشته باشد.

احساسات کندی ذهن و احساسات غیر طبیعی

اندام های حسی مختلف برای عملکرد مناسب نیاز به ویتامین های مختلف دارند. بنابراین حواس می تواند در صورت کمبود ویتامین ها از هم گسیخته شود به عنوان مثال بینایی ضعیف در شب، مختل می شود. علاوه بر این، کمبود همچنین می تواند احساسات غیر طبیعی مانند سوزن سوزن شدن را ایجاد کند. معمولاً کمبود مواد معدنی وجود دارد که بر ضربانهای عصبی و حتی فعالیت عضلانی عادی تأثیر می گذارد و منجر به علائم مانند ضعف عضلانی و گرفتگی عضلات می شود.

تنگی نفس

چندین ویتامین نقش مهمی در شکل گیری گلبول های قرمز ایفا می کنند و اطمینان از داشتن ظرفیت حمل اکسیژن طبیعی است. هنگامی که یک کمبود رخ می دهد خون ممکن است قادر به حمل اکسیژن کافی نباشد. این ممکن است در شرایط عادی روزمره قابل توجه نباشد اما زمانی که یک فرد از لحاظ فیزیکی فعال می شود آشکار می شود. معمولاً آن را به عنوان یک تنگی نفس با فعالیت بدنی متوسط ارائه می دهد.

سرگیجه و احساس سبکی سر

احساس سبکی سر و سرگیجه، به دلایل مختلف دیگر نشانه های کمبود ویتامین هستند. تغذیه برای سلامت خون و قلب ضروری است. اگر تحت تاثیر قرار گیرد ظرفیت اکسیژن خون و توزیع اکسیژن تا حدودی تحت تاثیر قرار می گیرد. ممکن است اختلالاتی از ضربان قلب و فشار خون وجود داشته باشد. تمام این اثرات ممکن است همانند سرگیجه و احساس سبکی سر درک شود.

پوست رنگ پریده

رنگ پریدگی پوست یکی دیگر از علائم کمبود ویتامین ها، به ویژه آن دسته از ویتامین هایی است که نقش مهمی در تشکیل سلول های قرمز خون دارند. رنگ پوست تا حدی ناشی از جریان خون از طریق آن است و این می تواند تغییر کند وقتی که گلبول های قرمز کمتر یا هموگلوبین کمتر در این سلول ها وجود دارد. با این حال، اثرات کمبود ویتامین ها بر روی پوست نیز می تواند جلوه آن را تغییر دهد و بنابراین بر ظاهر تاثیر می گذارد که ممکن است به عنوان رنگ پریدگی توصیف شود.

پوست خشک و ضعیف

پوست نیاز به مواد مغذی کافی برای حفظ قدرت و یکپارچگی آن دارد. بعضی از کمبود های ویتامین می تواند در صدمات به علایم پوستی مانند خشکی و بهبود ضعیف زخم منجر شود گاهی اوقات علائم اضافی مانند خارش می تواند وجود داشته باشد که با تغییرات پوستی ناشی از کمبود ویتامین همراه است. علاوه بر تأثیرات محلی کمبود ویتامین روی پوست، خارش نیز می تواند به دلایل مرتبط با کمبود های تغذیه ای رخ دهد.

ناخن ها و موهای نازک

مو و ناخن، مانند پوست، اغلب نشان دهنده وضعیت تغذیه ای بدن است. هنگامی که برخی از این ویتامین ها کمبود داشته باشند. ممکن است تغییرات مو و ناخن ایجاد شود. مانند پوست، مو نیز می تواند خشک شود و همراه با ناخن می تواند شکننده باشد. این به این معنی است که مو و ناخن ممکن است به راحتی بشکنند. بسته به کمبود و شدت خاص، ممکن است مقداری ریزش مو نیز وجود داشته باشد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search