رژیم غذایی

8 علائم و نشانه های کمبود ویتامین D

راه های تامین ویتامین دویتامین D یک ویتامین بسیار مهم است که بر چندین سیستم در سراسر بدن اثرات مهمی دارد بر خلاف بسیاری از ویتامین ها، ویتامین D در واقع به عنوان یک هورمون و هر سلول در بدن شما دارای یک گیرنده برای آن است وقتی پوست شما در معرض نور آفتاب قرار گیرد بدن شما آن را از کلسترول می سازد.

آن نیز در برخی مواد غذایی خاص مانند ماهی های چرب و فراورده های لبنی غنی شده وجود دارد اگرچه گرفتن به اندازه کافی از رژیم غذایی به تنهایی بسیار دشوار است.
مصرف روزانه توصیه شده معمولاً در حدود 400 - 800 IU است اما بسیاری از کارشناسان می گویند شما باید حتی بیشتر از آن را دریافت کنید.
کمبود ویتامین D بسیار رایج است تخمین زده شده که حدود 1 میلیارد نفر در سراسر جهان سطوح پایین ویتامین در خون خود داشته باشند.
با توجه به مطالعه سال 2011، 41.6 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده دچار کمبود این ویتامین هستند این تعداد تا 69.2 درصد در آمریکای لاتین و 82.1٪ در آمریکایی های آفریقایی تبار می رسد.
عوامل خطرساز رایج برای کمبود ویتامین D عبارتند از:
داشتن پوست تیره.
سن بالا.
اضافه وزن یا چاقی.
نخوردن شیر یا ماهی زیاد.
زندگی به دور از خط استوا است که در آن آفتاب کمی در طول سال وجود دارد.
استفاده همیشه از کرم های ضد آفتاب هنگام بیرون رفتن از منزل.
ماندن در داخل خانه.
افرادی که در نزدیکی خط استوا زندگی می کنند و مکرر در معرض خورشید قرار می گیرند کمتر احتمال دارد که دچار کمبود شوند چرا که پوست محل تولید ویتامین D کافی برای برآوردن نیازهای بدن است.
اکثر مردم درک نمی کنند که آنها دچار کمبود هستند چرا که علائم عموماً ظریف هستند شما ممکن است به راحتی متوجه نباشید حتی اگر آن یک اثر منفی قابل توجهی بر کیفیت زندگی شما بگذارد.
در اینجا 8 علائم و نشانه های کمبود ویتامین D آورده می شود.

1. بیمار شدن و یا اغلب گرفتار عفونت شدن

یکی از نقش های مهم ویتامین D قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن شما است بنابراین شما را قادر به مبارزه با ویروس ها و باکتری عامل بیماری می سازد.
آن به طور مستقیم با سلول مسئول مبارزه با عفونت در تعامل است.
اگر شما اغلب بیمار می شوید به خصوص با سرماخوردگی یا آنفلوآنزا، سطح پایین ویتامین D ممکن است یک عامل باشد.
مطالعات متعدد ارتباط بین کمبود این ویتامین و عفونت دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی، برونشیت و ذات الریه را نشان داده اند.
تعدادی از مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های ویتامین D در دوزهای تا 4000 IU در روز ممکن است خطر عفونت دستگاه تنفسی را کاهش دهد.
در یک مطالعه روی مردم با COPD اختلال مزمن ریه، تنها در کسانی که به شدت دچار کمبود ویتامین D بودند سود قابل توجهی پس از مصرف یک مکمل ویتامین D با دوز بالا به مدت یک سال را تجربه کردند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. خستگی و کوفتگی

احساس خستگی می تواند بسیاری از علل داشته باشد و کمبود ویتامین D ممکن است یکی از آنها باشد.
متاسفانه، آن اغلب به عنوان یک علت بالقوه نادیده گرفته است.
مطالعات موردی نشان داده اند که سطوح خونی بسیار پایین می تواند سبب خستگی شود که دارای اثر منفی و شدید روی کیفیت زندگی می شود.
در یک مورد، یک زن که از خستگی مزمن و سردرد در طول روز شکایت داشت سطح خونی تنها 5.9 ng / ml پیدا شد این بسیار کم است که و سطح زیر 20 نانوگرم / میلی لیتر دچار کمبود در نظر گرفته می شود.
هنگامی که یک زن مکمل ویتامین D مصرف کند وقتی سطح خونی این ویتامین به 39 نانوگرم / میلی لیتر افزایش یافت علائم بهبود می یابد.
با این حال، حتی سطوح خونی بسیار کم ممکن است تاثیر منفی بر سطوح انرژی بگذارد.
یک مطالعه بزرگ مشاهده ای در ارتباط بین ویتامین D و خستگی در زنان جوان انجام شد این مطالعه نشان داد که زنان با سطوح خونی زیر 20 نانوگرم / میلی لیتر یا 21 - 29 ng / ml بیشتر احتمال شکایت از خستگی دارند نسبت به کسانی که سطوح خونی بیش از 30 نانوگرم / میلی لیتر داشتند.
یکی مطالعه دیگر در پرستاران زن یک ارتباط قوی بین سطح پایین ویتامین D و خستگی پیدا کرده است.
همچنین محققان دریافتند که 89 درصد از پرستاران دچار کمبود بودند.

3. استخوان و کمر درد

ویتامین D در حفظ سلامت استخوان با تعدادی از مکانیسم ها درگیر است.
ویتامین D جذب کلسیم بدن شما را بهبود می بخشد.
درد استخوان و درد کمر ممکن است نشانه ای از سطح ناکافی ویتامین D در خون باشد.
مطالعات مشاهده ای بزرگ یک رابطه بین کمبود این ویتامین و کمر درد مزمن را در بر داشت.
یک مطالعه ارتباط سطح ویتامین D و کمر درد را در بیش از 9000 زن مسن تر مورد بررسی قرار داد.
محققان دریافتند که افراد با کمبود بیشتر این ویتامین، احتمال درد، از جمله کمر درد شدید وجود دارد که فعالیت های روزانه را محدود می کند.
در یک مطالعه کنترل شده، افراد مبتلا به کمبود ویتامین D دو برابر بیشتر احتمال تجربه درد استخوانی در پاها، دنده و یا مفاصل را نسبت به افراد با سطح خونی در محدوده نرمال دارند.

4. افسردگی

خلق و خوی افسرده نیز ممکن است نشانه ای از کمبود این ویتامین باشد.
در مطالعات، محققان دریافتند که کمبود ویتامین D باعث افسردگی به ویژه در افراد مسن می شود.
در یک تجزیه و تحلیل، 65 درصد از مطالعات مشاهده ای رابطه بین سطوح خونی پایین و افسردگی را پیدا کرده اند.
از سوی دیگر، بسیاری از آزمایشات کنترل شده، یک ارتباط بین این دو را نشان نمی دهد.
با این حال، محققان با تحلیل مطالعات اشاره کردند که دوز ویتامین D در اغلب مطالعات کنترل شده بسیار کم است.
برخی مطالعات نشان داده اند که کنترل ویتامین D در افراد دچار کمبود این ویتامین به بهبود افسردگی کمک می کند از جمله افسردگی فصلی که در طول ماه های سرد رخ می دهد.

5. اختلال در ترمیم زخم

ترمیم کند زخم بعد از عمل جراحی و یا آسیب ممکن است نشانه ی آن باشد که سطح ویتامین D بسیار پایین است.
نتایج یک مطالعه در تست لوله نشان می دهد که این ویتامین ترکیباتی تولید می کند که برای تشکیل پوست جدید به عنوان بخشی از فرایند زخم بسیار مهم هستند.
یک مطالعه در بیمارانی که عمل جراحی دندان داشتند با کمبود ویتامین D در معرض خطر قرار گرفتند.
پیشنهاد شده است که نقش ویتامین D در کنترل التهاب و مبارزه با عفونت و شفای مناسب مهم است.
یک تحلیل در بیماران مبتلا به عفونت پای دیابتی بود نشان داد افراد با کمبود ویتامین D با احتمال بیشتر، با سطوح بالاتری از نشانگرهای التهابی می تواند بهبود را به خطر اندازد.
متاسفانه، در این زمینه تحقیقات بسیار کمی در مورد اثرات مکمل های ویتامین D در بهبود زخم در افراد مبتلا به کمبود وجود دارد.
با این حال، یک مطالعه نشان داده است که بیمار مبتلا به زخم پا و کمبود ویتامین D که تحت درمان با این ویتامین قرار گرفتند اندازه زخم به طور متوسط
28٪ کاهش داشت.

6. از دست دادن استخوان

ویتامین D نقش بسیار مهمی در جذب کلسیم و متابولیسم استخوان ایفا می کند.
بسیاری از زنان مسن تر که با از دست دادن استخوان تشخیص داده شده اند باور آنها نیاز به کلسیم بیشتر است. با این حال، آنها ممکن است کمبود ویتامین D نیز داشته باشند.
دانسیته پایین مواد معدنی استخوان نشان می دهد که کلسیم و دیگر مواد معدنی از استخوان از دست رفته است. افراد مسن، به ویژه زنان، در معرض خطر شکستگی در این مکان هستند.
در یک مطالعه مشاهده ای بزرگ بر روی بیش از 1100 زن میانسال در دوران یائسگی یا زنان پس از قاعدگی، محققان دریافتند که یک پیوند قوی بین سطح پایین ویتامین D و تراکم کم مواد معدنی استخوان پیدا شده است.
با این حال، یک مطالعه کنترل شده نشان داد که زنانی که دچار کمبود ویتامین D بودند در زمانی که مکمل با دوز بالا گرفتند حتی اگر سطح خونی انها بهبود یابد هیچ بهبودی در تراکم مواد معدنی استخوان ایجاد نشد.
صرف نظر از این یافته ها، مصرف کافی ویتامین D و حفظ سطح خونی در محدوده مطلوب ممکن است یک استراتژی خوب برای حفاظت از توده استخوان و کاهش خطر شکستگی باشد.

7. ریزش مو

ریزش مو اغلب مربوط به استرس است که قطعاً یک علت شایع است.
با این حال، هنگامی که ریزش موی شدید است آن ممکن است در نتیجه یک بیماری یا کمبود مواد مغذی باشد.
ریزش مو با الگوی زنانه با سطوح پایین ویتامین D در ارتباط است اگر چه تحقیقات بسیار کمی وجود دارد.
آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است که با ریزش موی شدید از سر و قسمت های دیگر بدن همراه است. آن با نرمی استخوان ( یک بیماری به علت کمبود ویتامین D که باعث نرمی استخوان در کودکان می شود ) مرتبط است .
سطوح پایین ویتامین D به آلوپسی آره آتا ارتباط دارد و ممکن است یک عامل خطر برای ابتلا به این بیماری باشد.
یک مطالعه نشان داد افراد با آلوپسی آره آتا در پایین ترین سطح خونی این ویتامین تمایل به شدید ترین فرم از دست دادن مو دارند.
در یک مطالعه موردی، مصرف موضعی از یک فرم ترکیبی از این ویتامین به درمان موفق ریزش مو در یک پسر جوان با یک نقص در گیرنده ویتامین D شد.

8. درد عضله

شواهدی وجود دارد که کمبود ویتامین D ممکن است یک علت بالقوه درد عضلانی در کودکان و بزرگسالان باشد.
در یک مطالعه، در 71 درصد از افراد مبتلا به درد مزمن، کمبود این ویتامین پیدا شد.
گیرنده ویتامین D در سلول های عصبی به نام گیرنده درد است که سبب درد احساس می شود.
یک مطالعه در موش نشان داد که کمبود این ویتامین منجر به درد و حساسیت به علت تحریک گیرنده درد در عضلات می شود.
چند مطالعه نشان داده اند که مصرف دوز بالا مکمل های ویتامین D ممکن است انواع مختلفی از درد در افراد مبتلا به نقص را کاهش دهد.
در یک مطالعه در 120 کودک با کمبود ویتامین D که درد رو به رشد پیدا شده بود با یک دوز واحد از ویتامین، نمره درد به طور متوسط 57 درصد کاهش یافت.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search