رژیم غذایی

همه چیز درباره عسل خام: اختلاف آن با عسل معمولی چیست؟

عسل خام

عسل یک شربت ضخیم و شیرین است که توسط زنبور عسل ساخته شده است. با ترکیبات گیاهی سالم بارگذاری شده است و با چندین مزیت سلامت مرتبط است. با این حال، بحث برانگیز است که کدام نوع عسل - خام یا طبیعی - سالم است. برخی معتقدند که انواع مختلفی از عسل برای سلامت مطلوب بهتر است در حالی که دیگران ادعا می کنند تفاوت بین این دو وجود ندارد.

 

عسل خام چیست؟

عسل خام همان عسلی است که در کندو وجود دارد.
این را با استخراج عسل از سلول های کندو و ریختن آن بر روی پارچه مش یا نایلون برای جدا کردن عسل از ناخالصی ها مانند موم و زنبورهای مرده ساخته شده است.
پس از تهیه، عسل خام را در بطری ریخته و آماده برای لذت بردن است.
از سوی دیگر، تولید عسل معمولی قبل از ریختن در بطری، شامل چند مرحله دیگر (مانند پاستوریزاسیون و فیلتراسیون) است.
پاستوریزاسیون یک فرایند است که با استفاده از حرارت بالا، مخمر موجود در عسل را از بین می برد. این کمک می کند تا عمر مفید را افزایش داده و آن را نرم تر کند.
همچنين، تصفيه بيشتر باعث حذف ناخالصي ها مانند آلودگي ها و حباب هاي هوا مي شود تا عسل به عنوان مايع شفاف به مدت طولاني باقي بماند. این برای بسیاری از مصرف کنندگان بسیار زیبا است.
بعضی از عطرهای تجاری نیز تحت فرآیند فوق فرآوری قرار می گیرند. این فرایند آنرا بیشتر شفاف و صاف می کند اما همچنین می تواند مواد مغذی مفید مانند گرده، آنزیم ها و آنتی اکسیدان ها را حذف کند.
علاوه بر این، برخی از تولید کنندگان ممکن است قند یا شیرینی را به عسل برای کاهش هزینه ها اضافه کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

تفاوت اصلی بین عسل خام و عسل معمولی چیست؟

عسل خام و معمولی کاملاً متفاوت است.
این می تواند منجر به تمایز مختلف بین این دو، به ویژه در کیفیت شود.
در اینجا تفاوت اصلی بین عسل خام و معمولی وجود دارد.
عسل خام بیشتر تغذیه می کند.
عسل خام حاوی طیف گسترده ای از مواد مغذی است.
این حدود 22 آمینو اسید، 31 ماده معدنی مختلف و طیف وسیعی از ویتامین ها و آنزیم ها دارد. با این حال، مواد مغذی تنها در مقدار کمی وجود دارد.
آنچه در مورد عسل خام قابل توجه است این است که حاوی حدود 30 نوع ترکیبات گیاهی زیستی است. اینها پلی فنول ها هستند و به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل می کنند.
بسیاری از مطالعات این آنتی اکسیدان ها را با مزایای چشمگیر سلامت، از جمله کاهش التهاب و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و برخی از سرطان های خاص مرتبط کرده اند.
برعکس، عسل تجارتی ممکن است آنتی اکسیدان های کمتر به دلیل روش های فرآوری داشته باشد.
به عنوان مثال، یک مطالعه آنتی اکسیدان ها را در عسل خام و پردازش از یک بازار محلی مقایسه کرد. آنها دریافتند که عسل خام حاوی آنتی اکسیدان ها 4.3 برابر بیشتر از انواع فرآوری شده است.
جالب توجه است، یک مطالعه غیر رسمی توسط هیئت ملی عسل در ایالات متحده نشان داد که عسل کم پروتئین حاوی سطوح آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی است که شبیه عسل خام است.
با این حال، مطالعات بسیار کمی در مقایسه با دو نوع وجود دارد. تحقيقات بيشتر در اين زمينه ميتواند سبب بروز تأثير فرآيند بر روي آنتي اكسيدانها در عسل شود.

بیشتر عسل های معمولی شامل هیچ گرده ای نیستند

زنبورها از گل به گل برای جمع آوری شهد و گرده سفر می کنند.
شهد و گرده به زنبور عسل منتقل می شوند جایی که آنها در لانه زنبور بسته بندی شده و در نهایت تبدیل به منبع غذایی برای زنبورها می شوند.
مواد مغذی گرده زنبور عسل شگفت آور است و حاوی بیش از 250 ماده، از جمله ویتامین ها، اسید آمینه، اسید های چرب ضروری، مواد مغذی و آنتی اکسیدان ها است.
در حقیقت، وزارت بهداشت فدرال آلمان، گرده زنبور عسل را به عنوان یک دارو به رسمیت می شناسد.
گرده زنبور عسل با بسیاری از مزایای سلامت چشمگیر ارتباط دارد. مطالعات نشان داده اند که ممکن است به مبارزه با التهاب و بهبود عملکرد کبد کمک کند. همچنین دارای خواصی است که می تواند به مبارزه با بیماری های قلبی و سکته مغزی کمک کند.
متاسفانه، روش های پردازش مانند گرما و اولترافیلتراسیون گرده زنبور عسل را حذف می کند.
به عنوان مثال، یک مطالعه غیر رسمی، 60 نمونه از مارک تجاری عسل را در ایالات متحده آمریکا مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و کشف کرد که بیش از 75 درصد از همه نمونه ها بدون گرده بودند.

عسل معمولی ممکن است شکر یا شیرینی پنهان داشته باشد

تقریبا 400 میلیون پوند عسل در ایالات متحده هر سال مصرف می شود.
از آنجا که عسل بسیار محبوب است سخت است که این تقاضای بالا را تنها از تامین کنندگان محلی تامین کنند. به همین دلیل حدود 70 درصد عسل مصرف شده در ایالات متحده وارد می شود.
با این حال، نگرانی جدی در مورد عسل معمولی دارای شکر یا شیرین کننده های دیگر مانند شربت ذرت با فروکتوز بالا وجود دارد.
اکثر مزایای سلامتی به عسل خام اعطا می شود

عسل با برخی از مزایای سلامت چشمگیر ارتباط دارد.

مطالعات نشان داده اند که این می تواند به کاهش عوامل خطر بیماری قلبی مانند فشار خون و کلسترول کمک کند شفای زخم را بهبود می بخشد و حتی سرفه را درمان می کند.
با این حال، به احتمال زیاد این مزایای سلامتی عمدتاً مربوط به عسل خام است زیرا دارای آنتی اکسیدان ها و سایر مولفه های مفید تر است.
یکی از این اجزای آنزیمی به نام گلوکز اکسیداز است. این آنزیم به تولید مولکول هایی کمک می کند که به عسل خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی می دهد.
متاسفانه، این آنزیم می تواند توسط فرآیندهای مانند گرمایش و فیلتر کردن نابود شود.
همچنین، کاملا مشخص نیست که آیا عسلهای پردازش شده حداقل سطوح آنتی اکسیدان ها را به عنوان عسل خام دارا باشند. اگر می خواهید مطمئن شوید که تمام مزایای سلامتی را دریافت می کنید باید عسل خام را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: | تاثیر عسل در سلامتی | منافع عسل برای سلامتی چیست | خواص درمانی عسل مبتنی بر شواهد علمی |

عسل خام همانند عسل ارگانیک نیست

عسل های خام و آلی تحت قوانین مختلف در کشورهای مختلف قرار می گیرند.
عسل که به عنوان خام طبقه بندی شده مجاز به پاستوریزه یا پردازش نیست.
برعکس، عسل ارگانیک به سادگی از یک مزرعه زنبور عسل که مطابق استانداردهای کشاورزی ارگانیک وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) است بدست می آید.
این به این معنی است که زنبورها، گلها و عسل ها مجاز به تماس با آفت کش ها، مواد شیمیایی و عوامل دیگر بر خلاف معیارهای USDA نیستند.
با این حال، هیچ قانون خاصی وجود ندارد که بگوید نمی تواند پاستوریزه شود و یا پردازش شود. در ایالات متحده، این بدان معنی است که عسل ارگانیک نیز می تواند پاستوریزه و پردازش شود.

بیشتر بخوانید: | مزایای عسل سفید خام | 6 تا از مزایای بالای عسل خام |

خطرات خوردن عسل خام

عسل خام می تواند حاوی اسپور باکتری Clostridium botulinum باشد.
این باکتری به خصوص برای نوزادان، کودکان زیر یک سال و زنان باردار مضر است. این ممکن است باعث مسمومیت با بوتولیسم شود که موجب فلج تهدید کننده زندگی می شود.
با این حال، در بین بزرگسالان سالم و کودکان بزرگتر، بوتولیسم بسیار کم است. با افزایش سن، روده به اندازه کافی رشد می کند تا رشد اسپورهای بوتولینوم متوقف کند.
به گفته شما، اگر عوارض جانبی مانند تهوع، استفراغ و اسهال را به زودی پس از خوردن عسل خام به دست بیاورید باید بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.
توجه داشته باشید که عسل معمولی همچنین ممکن است شامل اسپورهای Clostridium botulinum باشد. این بدان معنی است که نوزادان، کودکان زیر یک سال و زنان باردار نیز باید از آن اجتناب کنند.

چگونه عسل سالم را انتخاب کنیم

هنگامی که به دنبال انتخاب سالمترین عسل هستید باید به دنبال چیزی باشید که خام است.
عسل خام پالایش، تصفیه و پاستوریزه نیست فرایندی که می تواند مواد مغذی آن را کاهش دهد.
در حالی که عسل های پردازش شده به اندازه کافی بد نیستند ولی سخت است بدانیم که کدامیک از آنها بدون نیاز به آزمایش قبل از آن، در حداقل پردازش می شود.
اگر به خاطر بافت آن ترجیح می دهید یک عسل حداقل پردازش شده استفاده کنید بهتر است آن را از یک زنبوردار محلی خریداری کنید زیرا آنها به مراتب کمتر از حد فوق العاده، تصفیه شده اند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search