رژیم غذایی

13 تا از بهترین مکمل ها برای معکوس کردن ریزش موی شما

مکمل های مناسب ریزش مو

ریزش مو نیاز به تشخیص مناسب و درمان مناسب دارد. اما برای بسیاری، برخی از مکمل های طبیعی نیز می توانند کمک کننده باشد. در حالی که ریزش مو یک رخداد طبیعی است از دست دادن بیش از حد موها ممکن است از یک وضعیت پزشکی اولیه حاصل شود.

آرایش ژنتیکی منحصر به فرد افراد مختلف، دلیل آن است که برخی از افراد به احتمال زیاد نسبت به دیگران موهایشان را از دست می دهند (آلوپسی). اگر بیش از حد مو را از دست می دهید می توانید از بعضی از مکمل ها استفاده کنید. این مکمل ها به رشد مو کمک می کند و همچنین می تواند باعث از دست رفتن مو شود. با این وجود، ممکن است لازم باشد برای تشخیص درست و درمان مناسب در صورت لزوم با پزشک مشورت کنید.

مکمل برای از دست دادن مو

1. ویتامین A

ویتامین A یکی از مهم ترین مکمل ها برای موهای سالم به علاوه سلامت کلی است. با این حال، ویتامین A بیش از حد اثرات مضر دارد. هر سلول در بدن شامل آنهایی که مسئول رشد مو هستند نیاز به ویتامین A دارد. کمبود آن می تواند منجر به خشکی مو و از دست دادن مو شود.
مزایای ویتامین A برای مو: دارای خواص آنتی اکسیدانی و کمک به مرطوب کردن پوست سر است. این همچنین به مبارزه با رادیکال های آزاد که موها را تضعیف کرده و موجب سقوط آن می شود کمک می کند.
شما می توانید مواد غذایی طبیعی ویتامین A را از طریق رژیم غذایی حاوی غذاهای غنی از ویتامین A مانند سبزیجات برگ سبز تیره، گرمک، هویج، تخم مرغ، ماکیان، ماهی، جگر، گوشت قرمز و خامه دریافت کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. ویتامین B

شما می توانید از ترکیبات ویتامین B برای ریزش مو در ترکیبات مختلف، از جمله با B6، بیوتین و B12 استفاده کنید. توجه داشته باشید که استرس می تواند منجر به از دست دادن مو و ویتامین B در کاهش استرس نقش دارد. B12 و بیوتین برای رشد موهای سالم بسیار مهم هستند.
مزایای ویتامین B برای مو: ویتامین های کمپلکس در کنار کاهش سفید شدن مو به ترویج رشد مو کمک می کند.
مکمل های B کمپلکس طبیعی می توانند در غذاهایی مانند جو، موز، سبزیجات برگ سبز، آووکادو، گل کلم، میوه های مرکبات، حبوبات، گوشت و میوه های خشک یافت شوند.

3. ویتامین C

مکمل با ویتامین C باعث کاهش ریزش مو از طریق فعالیت آنتی اکسیدانی می شود. مصرف نامناسب ویتامین C یکی از علل سقوط مو و سایر مسائل مربوط به آن شامل دوشاخ شدن مو و موهای خشک می شود.
مزایای ویتامین C برای مو: مصرف منظم مقدار متوسط ویتامین C باعث می شود موهای شما سالم، ضخیم و قوی باشد. خواص آنتی اکسیدانی ویتامین C در مبارزه با رادیکال های آزاد است که به موها آسیب می رساند. ویتامین همچنین باعث افزایش بیوسنتز کلاژن برای رشد مو می شود.
مکمل های طبیعی ویتامین C می توانند از لیمو و دیگر میوه های مرکبات از جمله پرتقال، لیمو و گریپ فروت باشد. افزایش میزان مصرف میوه های تازه مرکبات می تواند به جنگ با ریزش مو کمک کند.

4. ویتامین D

ویتامین D نقش مهمی در تولید هورمون دارد. کمبود آن می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی شود که ممکن است باعث بروز ریزش مو شود. هنگام فکر کردن در مورد مکمل های ریزش مو، افزایش مصرف ویتامین D را در نظر بگیرید. دوز توصیه شده روزانه آن 400 IU است.
مزایای ویتامین برای مو: این عملکردهای ایمنی را افزایش می دهد ضد میکروبی است و از این رو به محافظت از پوست سر از مسائلی مانند پسوریازیس که باعث سوزش و از دست رفتن مو می شود کمک می کند.
مکمل طبیعی ویتامین D از اشعه های خورشید، به ویژه در اوایل صبح، در دسترس است. شما همچنین می توانید با خوردن غذاهای طبیعی ویتامین D مثل زرده تخم مرغ، ماهی تن، ماهی سالمون، جگر گوشت گاو، شیر غنی شده و آب پرتقال از کاهش مو ها جلوگیری کنید.

5. ویتامین E

شما ممکن است به ویتامین E به عنوان یک ویتامین نرم کننده پوست توجه داشته باشید اما برای پوست و مو سالم نیز ضروری است. این از آنتی اکسیدان ها غنی است و بنابراین رشد موهای سالم و قوی را پشتیبانی می کند. کمبود ویتامین E منجر به افزایش رادیکال های آزاد می شود که می تواند موجب آسیب مو و سقوط مو شود.
مزایای ویتامین E برای مو: خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی آن در مبارزه با رادیکال های آزاد و التهاب کمک می کند و باعث برجسته شدن مو و پوست سر سالم می شود.
مکمل طبیعی ویتامین E می تواند با خوردن آجیل مانند گردو و بادام و همچنین سبزیجات برگ سبز حاصل شود.

6. اسید فولیک

اسید فولیک، همچنین به عنوان ویتامین B9 شناخته شده است برای رشد مو ضروری است. این در بازسازی سلول های لازم برای رشد مو دخیل است. کمبود اسید فولیک می تواند به موهای خاکستری نارس و سقوط موها منجر شود.
مزایای اسید فولیک برای مو: ترویج تجزیه و تجمع مواد مغذی است که می تواند در رشد موی سالم نقش داشته باشد.
مکمل های اسید فولیک می توانند با خوردن غذاهایی مانند موز، گوجه فرنگی، لوبیا، محصولات لبنی، سبزیجات برگ سبز، غلات، قارچ، حبوبات، تخم مرغ، ماهی و گوشت به دست آیند.

7. GLA

GLA یا اسید گاما لینولنیک، اسید چرب امگا 6 ضروری است که عمدتاً در روغنهای گیاهی یافت می شود.
مزایای GLA برای مو: GLA ضد التهاب است و همچنین پوست سر را تغذیه می کند که منجر به موهای سالم می شود.
مکمل GLA طبیعی می تواند از طریق رژیم غذایی به صورت روغن مانند روغن گل پامچال به دست آید. شما همچنین می توانید آن را در قالب کپسول در دوز 500mg دو بار در روز به عنوان مکمل برای ریزش مو مصرف نمایید.

8. لیزین

یک اسید آمینه ضروری است لیزین بخشی از بلوک های ساختمانی بدن است که حاوی پروتئین و همچنین ماده ای است که مو از آن تولید می شود. افزایش محتوای لیزین در رژیم غذایی می تواند باعث کاهش موهای زائد و افزایش رشد مو شود.
مزایای لیزین برای مو: این باعث تولید کلاژن می شود و به همین دلیل برای اصلاح و رشد مو کمک می کند. علاوه بر این، لیزین ضد ویروسی است که به بهبود سلامت پوست سر کمک می کند.
مکمل طبیعی لیزین به طور منظم با خوردن تخم مرغ و گوشت به دست می آید. شما نیاز به 500 میلی گرم لیزین در روز دارید.

9. اسیدهای چرب امگا 3

همانند امگا 6، اسید های چرب امگا 3 برای سلامتی بسیار ضروری هستند. مصرف نامناسب مانع رشد مو می شود.
مزایای اسیدهای چرب امگا 3 برای مو: تغذیه مو، به این ترتیب باعث رشد و رشد موهای سالم می شود.
مکمل طبیعی امگا 3 با مصرف ماهی، بیشتر از ساردین و ماهی سالمون به دست می آید. شما می توانید امگا 3 را با خوردن دانه های کتان، گردو و تخم مرغ نیز دریافت کنید. شما باید یک قاشق غذاخوری روغن ماهی را برای دریافت مقدار کافی اسیدهای چرب امگا 3 در روز به منظور جلوگیری از ریزش مو مصرف کنید خوردن مقداری از گردو قبل از صبحانه باعث بهبود جذب اسیدهای چرب امگا 3 می شود.

10. روی

روی برای تعادل هورمونی، جذب مناسب ویتامین ها و ایمنی سالم لازم است. این یکی از مکمل های ضروری برای ریزش مو است. کمبود روی می تواند منجر به نازک شدن و از دست دادن مو شود.
مزایای روی برای مو: این باعث ترویج تولید و تعمیر سلول و رشد جدید مو می شود.
مکمل طبیعی روی را می توانید با مصرف مواد غذایی غنی از روی مانند لوبیا، دانه، قارچ، ماهی و مرغ به دست آید. شما همچنین می توانید قرص روی را در دوزهای 15 میلی گرم در حدود 10 روز در هر ماه مصرف کنید.

11. آهن

آهن یکی از مواد معدنی فراوان در بدن انسان است. برای سلامتی و رشد مو ضروری است. آهن برای حمل اکسیژن در سراسر بدن حیاتی است. همچنین در تنظیم رشد و تمایز سلولها نقش دارد. کمبود آهن ناشی از مصرف کم یا شرایط مانند کم خونی یا خونریزی بیش از حد می تواند باعث ریزش مو شود.
شما می توانید مقادیر فراوان آهن را با خوردن غذاهایی مانند گوشت ارگان ها، گوشت قرمز، صدف خوراکی، اسفناج و عدس دریافت کنید.

12. سلنیوم

بدن انسان نیاز به مقدار کمی از سلنیوم دارد و کمبود آن همراه با کمبود روی میتواند به علت تضعیف عملکرد سیستم ایمنی منجر به از دست دادن مو شود. یک سیستم ایمنی ضعیف بر توانایی بدن برای پردازش پروتئین برای تولید مو تاثیر می گذارد.
سلنیوم به طور طبیعی در خاک وجود دارد و در گیاهان وارد می شود. شما مقدار کافی از مکمل های سلنیوم را برای ریزش مو را با خوردن غلات و گوشت حیواناتی که در زمین های غنی از سلنیوم چرا می کنند دریافت کنید.

13. عصاره نخل اره ای

عصاره نخل اره ای از میوه یک درخت شناخته شده به عنوان کاج کوتوله آمریکایی پردازش می شود. در برخی مطالعات 60 درصد از کاربران که عصاره پالمتو مصرف کردند بهبود رشد مو را در مقایسه با تنها 10 درصد از افرادی که پلاسبو دریافت کرده بودند تجربه کردند.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search