رژیم غذایی

خواص سلامتی سیاه دانه

سیاه دانه یا کلونجی

زیره سیاه، با نام علمی Nigella sativa شناخته می شود و متعلق به خانواده گیاهان گلدار است. آن تا 12 اینچ (30 سانتی متر) رشد می کند این گیاه میوه با دانه تولید می کند که به عنوان یک ادویه طعم دهنده در بسیاری از غذاهای استفاده می شود. علاوه بر استفاده در آشپزی، به خاطر خواص دارویی آن شناخته شده است.


در واقع، استفاده از آن برای چند قرن به عنوان یک درمان طبیعی برای همه چیز از برونشیت تا اسهال مصرف شده است.
در این مقاله در مورد 9 مورد از مزایای قابل توجه با پشتوانه علمی سیاه دانه (کلونجی) و اینکه چگونه می توانید آن را به رژیم غذایی  خود اضافه کنید بحث می شود.

1. حاوی آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که رادیکال های آزاد مضر را خنثی می کنند و از آسیب های اکسیداتیو به سلول ها جلوگیری می کنند.
تحقیقات نشان می دهد که آنتی اکسیدان ها می توانند تاثیر مهمی در سلامت و بیماری داشته باشند.
در واقع، برخی مطالعات نشان می دهد که آنتی اکسیدان ها می توانند در مقابل انواع مختلف بیماری های مزمن، از جمله سرطان، دیابت، بیماری های قلبی و چاقی محافظت کنند.
ترکیبات چندگانه موجود در سیاه دانه، مانند تیموکوینون، کارواکرول، تی آنتول و 4 - ترپینول، مسئولیت خواص آنتی اکسیدانی قوی را بر عهده دارند.
یک مطالعه لوله آزمایشی نشان داد که اسانس سیاه دانه نیز به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند.
با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه چگونه آنتی اکسیدان ها در سیاه دانه بر سلامت انسان تاثیر می گذارند، مورد نیاز است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. ممکن است کلسترول را کاهش دهد

کلسترول یک ماده چربی است که در سراسر بدن شما یافت می شود. در حالی که شما به مقداری از کلسترول نیاز دارید مقدار زیاد آن در خون شما می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد.
سیاه دانه در کاهش کلسترول به طور خاص موثر است.
یک بررسی از 17 مطالعه نشان داد که مکمل سیاه دانه با کاهش کلسترول کل و LDL "بد" و همچنین تری گلیسیرید خون همراه است.
جالب توجه است همچنین نشان داده شده که روغن سیاه دانه اثر بیشتری نسبت به پودر دانه سیاه دانه دارد. با این حال، فقط پودر دانه باعث افزایش سطح کلسترول HDL "خوب" می شود.
مطالعه دیگری در مورد 57 فرد مبتلا به دیابت نشان داد که مصرف سیاه دانه برای یک سال کلسترول کل و LDL را کاهش می دهد در حالی که کلسترول HDL را افزایش می دهد.
در نهایت، یک مطالعه در 94 فرد مبتلا به دیابت، یافته های مشابهی را نشان می داد که مصرف 2 گرم سیاه دانه روزانه به مدت 12 هفته کلسترول کل و LDL را کاهش داد.

3. می تواند ویژگی های مبارزه با سرطان داشته باشد

کلونجی دارای آنتی اکسیدان های بالایی است که به خنثی سازی رادیکال های مضر آزاد (عامل توسعه بیماری هایی مانند سرطان) کمک می کند.
مطالعات آزمایشگاهی برخی نتایج قابل توجه در مورد اثرات ضد سرطان کلونجی و تیموکوینون، ترکیب فعال آن را در بر داشت.
به عنوان مثال، یک مطالعه لوله آزمایشی نشان داد که thymoquinone باعث مرگ سلول در سلول های سرطان خون می شود.
یکی دیگر از مطالعات آزمایشگاهی نشان داد که عصاره کلونجی باعث غیر فعال شدن سلول های سرطانی می شود.
سایر مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که کلونجی و اجزای آن نیز می توانند در برابر چندین نوع سرطان از جمله سرطان های پانکراس، ریه، پروستات، پوست و روده موثر باشند.
با این حال، هیچ شواهدی در مورد اثرات ضد سرطان کلونجی در انسان وجود ندارد. مطالعاتی مورد نیاز است تا بررسی کند که آیا کلونجی هنگام مصرف به صورت ادویه یا مکمل مزایای سلامتی دارد.

4. می تواند به کشتن باکتری ها کمک کند

باکتری هایی که باعث بیماری هستند مسئول لیستی از عفونت های خطرناک هستند که شامل عفونت گوش و پنومونی هستند.
برخی مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که کلونجی ممکن است خواص ضد باکتری داشته باشد و در مبارزه با برخی از گونه های باکتری موثر باشد.
در یک مطالعه، کلونجی به صورت موضعی به نوزادان مبتلا به عفونت استافیلوکوکوس پوستی اعمال شد و دریافتند که آن به عنوان یک آنتی بیوتیک استاندارد مورد استفاده برای درمان عفونت های باکتریایی موثر است.
مطالعه دیگری روی استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متیسیلین (MRSA)، نژادی از باکتری است که در درمان و مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها، از زخم های بیماران دیابتی جدا شده است.
کلونجی در بیش از نیمی از نمونه ها باکتری های وابسته به دوز را کشت.
چندین مطالعه دیگر در لوله آزمایش نشان داده است که کلونجی می تواند به مهار رشد MRSA و همچنین بسیاری از سویه های دیگر باکتری کمک کند.
با این حال، مطالعات انسانی محدود است و تحقیقات بیشتری لازم است تا ببینیم چگونه کلونجی ممکن است روی انواع مختلف باکتری در بدن اثر نماید.

5. مهار التهاب

در بیشتر موارد، التهاب یک پاسخ ایمنی طبیعی است که به محافظت از بدن در برابر آسیب و عفونت کمک می کند.
از سوی دیگر، التهاب مزمن به انواع بیماری هایی مانند سرطان، دیابت و بیماری های قلبی منجر می شود.
برخی مطالعات نشان داده اند که کلونجی ممکن است دارای اثرات ضد التهابی قوی در بدن باشد.
در یک مطالعه در 42 بیمار مبتلا به آرتریت روماتوئید، مصرف 1000 میلی گرم روغن کلونجی روزانه به مدت هشت هفته، نشانگر التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش داد.
در یک مطالعه دیگر، التهاب در مغز و نخاع موش صحرایی ایجاد شد. در مقایسه با دارونما، کلونجی در حفاظت و سرکوب التهاب موثر بود.
به همین ترتیب، یک مطالعه لوله آزمایش نشان داد که تیموکوینون، ترکیب فعال در سیاه دانه، باعث کاهش التهاب در سلول های سرطانی پانکراس شد.
با وجود این نتایج امیدوار کننده، اکثر مطالعات انسانی محدود به افراد با شرایط خاص است. تحقیق بیشتر برای درک اینکه چگونه سیاه دانه ممکن است بر التهاب در میان جمعیت عموم تاثیر بگذارد مورد نیاز است.

6. می تواند از کبد محافظت کند

کبد یک اندام فوق العاده مهم است. این سموم را حذف می کند داروها را متابولیزه می کند عملیات مواد مغذی و تولید پروتئین ها و مواد شیمیایی که برای سلامت بسیار مهم هستند.
چندین مطالعۀ حیوانی امیدوار کننده نشان داده اند که کلونجی ممکن است به محافظت از کبد در برابر آسیب کمک کند.
در یک مطالعه، به تعدادی موش های دارای یک ماده شیمیایی سمی سیاه دانه تزریق شد و به تعدادی نشد. نشان داده شد که Kalonji باعث کاهش سمیت مواد شیمیایی و محافظت در برابر آسیب های کبد و کلیه می شود.
مطالعه دیگری از حیوانات یافته های مشابهی را نشان داد که نشان می دهد که کلونجی در مقایسه با یک گروه کنترل، موش ها را در مقابل آسیب های کبدی القا شده محافظت می کند.

7. می تواند به تنظیم مقادیر قند خون کمک کند

قند خون بالا می تواند علائم منفی بسیاری از جمله افزایش تشنگی، کاهش وزن غیر عمدی، خستگی و دشواری تمرکز را شامل شود.
چاقی بدون در نظر گرفتن طولانی مدت، قند خون بالا می تواند منجر به عواقب جدی تری مانند آسیب عصبی، تغییرات دید و بهبود زخم شود.
بعضی شواهد نشان می دهد که سیاه دانه می تواند قند خون شما را ثابت نگه دارد و از این عوارض جانبی خطرناک جلوگیری کند.
یک بررسی از هفت مطالعه نشان داد که مکمل ها با کلونجی سطح قند خون ناشتا و میانگین را بهبود می بخشند.
به طور مشابه، مطالعه دیگری در 94 نفر نشان داد که مصرف روزانه سیاه دانه به مدت سه ماه به طور قابل توجهی باعث کاهش قند خون ناشتا، متوسط قند خون و مقاومت به انسولین شد.
یک بررسی اثرات محافظتی سیاه دانه (کلونجی) را به میزان آنتی اکسیدان و توانایی کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو نسبت داد.
با این حال، مطالعات بیشتری برای اندازه گیری چگونگی تاثیر سیاه دانه بر سلامت کبد در انسان مورد نیاز است.

8. می تواند از زخم معده جلوگیری کند

زخم معده زخم های دردناکی است که وقتی اسید معده بر دیواره معده اثر کند ایجاد می شود.
بعضی از تحقیقات نشان می دهد که کلونجی می تواند بر حفظ دیواره معده و جلوگیری از تشکیل زخم کمک کند.
در یک مطالعه ی حیوانی 20 موش صحرایی با زخم معده با استفاده از کلونجی درمان شدند. نه تنها باعث افزایش اثرات بهبودی در حدود 83٪ موش های صحرایی شد بلکه همچنین به عنوان یک داروی معمول برای درمان زخم معده موثر است.
مطالعه دیگری از حیوانات نشان داد که کلونجی و اجزای فعال آن از پیشرفت زخم جلوگیری می کنند و مانع قرار گرفتن معده در برابر اثرات الکل می شوند.
به یاد داشته باشید که تحقیقات فعلی محدود به مطالعات حیوانی است. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه چگونه کلونجی ممکن است بر پیشرفت زخم معده در انسان تاثیر بگذارد مورد نیاز است.

9. اضافه کردن آن به روال روزانه شما آسان است

انواع مختلفی راه ها برای افزودن کلونجی به رژیم غذایی  وجود دارد.
با طعم تلخ که به عنوان مخلوط بین پونه و پیاز توصیف شده است آن اغلب در غذاهای خاورمیانه و جنوب آسیا یافت می شود.
معمولا برای عطر و طعم به نان اضافه می شود.
بعضی از مردم نیز دانه های خام را می خورند یا با عسل و آب مخلوط می کنند. آنها همچنین می توانند به بلغور جو دوسر، کوکی ها یا ماست اضافه شوند.
علاوه بر این، روغن گاهی اوقات رقیق شده و به صورت طبیعی به عنوان یک درمان طبیعی است که گفته می شود برای افزایش رشد مو، کاهش التهاب و درمان برخی از شرایط پوستی است.
در نهایت، مکمل ها به صورت کپسول یا ژل طبیعی برای یک دوز سریع و متمرکز کلونجی در دسترس هستند.

Kalonji ممکن است برای همه مفید نباشد

در حالی که کلونجی با بسیاری از مزایای سلامتی همراه است و به طور کلی هنگام استفاده به عنوان ادویه یا ادویه جات، به عنوان یک مکمل کلونجی یا استفاده از روغن کلونجی ممکن است خطرناک باشد.
به عنوان مثال، پس از اعمال کلونجی به پوست، ممکن است درماتیت تماس رخ دهد. اگر شما در مورد استفاده از آن به صورت موضعی برنامه ریزی می کنید ابتدا مطمئن شوید که یک واکنش نامطلوب ایجاد نشود، آزمایش تست را انجام دهید.
علاوه بر این، برخی از مطالعات ازمایشگاهی نیز دریافتند که کلونجی و اجزای آن ممکن است بر لخته شدن خون تاثیر بگذارند. اگر از داروهای لخته شدن خون استفاده می کنید قبل از مصرف مکمل های کلونجی، با پزشک خود صحبت کنید.
علاوه بر این، در حالی که برخی مطالعات حیوانی دریافتند که کلونجی را می توان در دوران بارداری با خیال راحت مصرف کرد، یک مطالعه حیوانی نشان داد که این روغن می تواند انقباضات رحم را در هنگام استفاده در مقادیر زیاد کاهش دهد.
اگر شما حامله هستید حتماً باید از آن در حد اعتدال استفاده کنید و اگر دچار نگرانی شدید با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانیدمزایای سلامت و زیبایی روغن سیاه دانه

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search