رژیم غذایی

آیا روغن یک پروتئین، چربی و یا کربوهیدرات است

روغن یک چربی است

روغن یک غذایی محسوب می شود که منبع چربی است. اکثر غذاها ترکیبی از پروتئین، کربوهیدرات و چربی هستند. با این حال، برخی از غذاها تنها یک ماده مغذی را تامین می کنند و روغن یکی از آنهاست. یک قاشق غذاخوری روغن 14 گرم چربی (21٪ DV) و 120 کالری را فراهم می کند.


پروتئین، چربی و کربوهیدرات مواد غذایی درشت مغذی هستند که بدن می تواند آنها را به انرژی تبدیل کند. اکثر غذاها ترکیبی از سه ماده مغذی را ارائه می دهند اما معمولاً بیشتر از یک ماده مغذی هستند. بنابراین، آنها می توانند به عنوان یک پروتئین، چربی یا کربوهیدرات غذایی طبقه بندی شوند.
به عنوان مثال، گوشت، لبنیات، تخم مرغ و سویا غذاهای پروتئینی محسوب می شوند گرچه ممکن است چربی و کربوهیدرات کمی نیز تولید کنند.
میوه ها، سبزیجات، غلات و شیرینی ها به عنوان منابع اصلی کربوهیدرات در نظر گرفته می شوند. به طور عمده منابع چربی غذاها شامل روغن، کره، آوکادو و آجیل هستند.
فقط به این دلیل که همه روغنها عمدتاً چربی نیستند به این معنی نیست که آنها همان تاثیر را روی بدن می گذارند. همین امر برای سایر غذاهایی که عمدتاً کربوهیدرات یا پروتئین هستند نیز صادق است.
نوع پروتئین، کربوهیدرات و غذاهای چرب می توانند متفاوت باشند و در چگونگی تأثیر آنها بر بدن متفاوت باشند.
به عنوان مثال، روغن ها می توانند انواع مختلفی از چربی های اشباع شده، چند اشباع نشده و تک اشباع نشده داشته باشند. این چربی ها می توانند بر روی تاثیرات سلامت بر بدن متفاوت باشند.
کربوهیدرات های میوه در مقایسه با شیرینی بر بدن اثر متفاوت دارند هرچند که هر دو آنها کربوهیدرات ها را فراهم می کنند.
این میوه همچنین فیبر، آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی را بر خلاف شیرینی هایی که دارای قند زیاد هستند فراهم می کند.

روغن تغذیه

روغن یک غذا محسوب می شود که منبع چربی است. اکثر غذاها ترکیبی از پروتئین، کربوهیدرات و چربی هستند. با این حال، برخی از غذاها تنها یک ماده مغذی را تامین می کنند و روغن یکی از آنهاست.
روغن همه چربی بدون هیچ مقدار قابل توجهی از کربوهیدرات و پروتئین است. یک قاشق غذاخوری روغن 14 گرم چربی (21٪ DV) و 120 کالری را فراهم می کند.
اکثر روغن های ما در رژیم غذایی مانند سبزیجات سوخته، غذاهای سرخ شده و یا روغن در پخت یا به عنوان بخشی از سس استفاده می شود.
در حالیکه اکثر روغن ها مقدار مشابه چربی را تامین می کنند نوع چربی که می توانند ارائه دهند متفاوت می باشد.
به طور کلی، روغن ها عمدتاً از چربی های غیر اشباع ساخته می شوند زیرا در دمای اتاق مایع هستند.
غذاهای دارای چربی های اشباع شده مانند چربی های حیوانی، کره یا روغن نارگیل هستند که در دمای اتاق کاملاً جامد می باشند. مولکول چربی اشباع می تواند بر نحوه استفاده از بدن تاثیر بگذارد.
خوردن رژیم غذایی با اکثر منابع چربی که از چربی های اشباع نشده استفاده می شود توصیه می شود اگرچه برخی تحقیقات اخیر نشان می دهد که چربی های اشباع شده ممکن است همانند گذشته تاثیر مضر روی سلامت قلب نداشته باشند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

روغن های با چربی تک اشباع نشده بالا

روغن هایی که منابع خوبی از چربی های تک اشباع نشده هستند عبارتند از: روغن زیتون، روغن کلزا و روغن بادام زمینی. سایر غذاهایی که دارای چربی های تک اشباع نشده هستند شامل آووکادو و آجیل می باشد.
رژیم های غذایی حاوی چربی های تک اشباع نشده مانند رژیم های مدیترانه، با مزایای سلامتی مانند کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ارتباط دارند.
در واقع، بررسی 2016 یک رژیم مدیترانه ای محدودیتی برای مصرف چربی ندارد و می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت نوع 2 و سرطان سینه را کاهش دهد.
به یاد داشته باشید که این به این معنا نیست که شما می توانید به اندازه کافی روغن و یا مواد غذایی دارای چربی را بدون نگرانی برای سلامت مصرف کنید.
رژیم مدیترانه بر روی غذاهایی با چربی های تک اشباع نشده مانند روغن زیتون تأکید می کند اما همچنین شامل مصرف زیاد میوه ها، سبزیجات، ماهی، دانه های کامل، حبوبات و مصرف کم شیرینی ها و گوشت قرمز است.

روغن های با چربی چند اشباع نشده بالا

چربی های چند اشباع نشده بیش از یک پیوند دوگانه در ساختار شیمیایی مولکول چربی دارند.
دو اسید چرب ضروری امگا 3 و امگا 6 از غذاهایی هستند که چربی های غیر اشباع را تامین می کنند.
روغن و غذاهائی که دارای چربی های اشباع نشده هستند عبارتند از: روغن ذرت، روغن سویا، روغن دانه کتان، ماهی چرب و برخی از آجیل ها و دانه ها.

چقدر روغن باید روزانه بخورید؟

USDA زنان سالخورده 31 ساله و سالمند را توصیه می کند که حدود 5 قاشق چای خوری روغن در روز دریافت کند و مردان بالای 31 سال به 6 قاشق چای خوری روغن در روز برسند.
مصرف غذای توصیه شده روغن را می توان با خوردن انواع غذاهایی که به طور طبیعی چربی ها را شامل می شوند مانند: روغن های گیاهی، آجیل، دانه ها، ماهی و سس تامین کرد.
میزان مصرف توصیه شده توسط یک فرد می تواند بسته به سن، سطح سلامتی و فعالیت آن متفاوت باشد.
راه دیگر فکر کردن درباره مصرف توصیه شده چربی براساس درصد کالری روزانه است. حدود 20 تا 35 درصد کل کالری مصرفی شما در روز باید از چربی ها باشد.
دستورالعمل های کنونی هنوز هم توصیه می کنند بیشتر مصرف چربی شما باید از چربی های منو و چند اشباع نشده باشد.
نتیجه گیری:
تمرکز برای سلامتی و چربی های غیر اشباع شده در افزایش مصرف اسید های چرب امگا 3 است. امگا 3 به عنوان ضد التهاب در نظر گرفته می شود.
منابع خوبی از امگا 3 عبارتند از: ماهی چرب، روغن کلزا، روغن کتان، آجیل و دانه.

روغن های با چربی اشباع شده بالا

تمام روغن ها مخلوطی از چربی اشباع، منو و پلی اشباع نشده را ارائه می دهند. فقط چند روغن به طور طبیعی بیشتر از چربی های اشباع شده از جمله روغن نارگیل و نخل است.
سایر مواد غذایی حاوی چربی های اشباع شده شامل لبنیات، گوشت و شکلات هستند.
نتیجه گیری: آیا روغن پروتئین، کربوهیدرات یا چربی است؟
هیچ مشکلی وجود ندارد روغن چربی است. برخلاف بسیاری از غذاها که ترکیبی از پروتئین، کربوهیدرات و چربی هستند روغن کاملا چرب است.
نوع چربی می تواند در روغن متفاوت باشد برخی از آنها در چربی های مونو، پلی و یا تک اشباع نشده هستند. روغن به عنوان بخشی از یک رژیم سالم و متعادل خورده می شود.
نوع روغن که شما برای پخت و پز استفاده می کنید نیز می تواند به نقطه دود کردن روغن و چگونه پخت و پز بستگی با آن داشته باشد.
به طور کلی، چربی های اشباع شده و بعضی از روغن های منو اشباع نشده می توانند نقطه دود بالاتری را در مقایسه با برخی از روغن های بالاتر در چربی های چند اشباع نشده داشته باشند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search