رژیم غذایی

راههای جلوگیری از سرطان (غذا، ورزش، الکل، واکسن)

راههای شناخت سرطان

سرطان یک نگرانی سلامت جهانی است و افزایش سریع آن با عوامل مختلف رژیم غذایی و سبک زندگی مرتبط است.

از سیگار کشیدن، فقدان ورزش و مصرف الکل بیش از حد تا رژیم های غذایی پایین از غذاهای گیاهی و آفتاب سوختگی تکراری، ممکن است چندین سرطان زمانی رخ دهد که یک یا چند مورد از این عوامل خطر وجود داشته باشد.

بسیاری از این عوامل به عنوان عوامل خطر قابل تغییر شناخته می شوند که این امر می تواند تغییر یا حذف شود. با این حال، عوامل خطر غیر قابل اصلاح وجود دارد که به سرطان کمک می کند و نمی تواند تغییر کند. بنابراین مهم است که تغییرات تغذیه ای و سیکل زندگی را برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به سرطان حتی زمانی که عوامل خطر سرطان غیر قابل تغییر است وجود داشته باشد.
همیشه با یک متخصص پزشکی درباره اقدامات پیشگیرانه خاص سرطان مشورت کنید به ویژه هنگامی که خطر ابتلا به سرطان های خاصی بیش از دیگران شناسایی شده است. غربالگری منظم می تواند سبب تشخیص سرطان یا سلول پیش سرطانی زود هنگام شود و درمان مناسب می تواند به سرعت شروع شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

سیگار نکشید

به خوبی شناخته شده است که سیگار کشیدن با انواع مختلف سرطان، جدای از سرطان ریه، مرتبط است. تعجب آور نیست که سیگار گاهی اوقات به عنوان "چسب های سرطان" نامیده می شود. دود تنباکو با هزاران مواد شیمیایی جایگزین شده است و حدود 70 مورد از این موارد باعث ایجاد سرطان می شوند. بنابراین کشیدن سیگار باید به طور کامل برای پیشگیری از سرطان و همچنین جلوگیری از بسیاری از بیماری های جدی دیگر متوقف شود.
دوم کشیدن دود تنباکو به همان اندازه خطرناک است و باید از کشیدن تنباکو اجتناب شود. ارتباط بین مصرف سیگار و سرطان به طور قطعی مشخص شده است. در واقع سیگار کشیدن یک خطر عمده سرطانی است که مقامات سلامت در سراسر جهان تولیدکنندگان مواد مخدر را مجبور می کنند هشدارهای سرطان را در بسته بندی عنوان کنند. کمترین میزان ایمنی برای سیگار کشیدن دخانیات وجود ندارد. و این باید به طور کامل متوقف شود.

ورزش را شروع کنید

مطالعات مختلف نشان داده اند که مزایای ورزش محدود به کاهش وزن و سلامت قلب نیست. همچنین می تواند در جلوگیری از سرطان کمک کند. نظریه های متعددی وجود دارد که چرا ورزش در پیشگیری از سرطان های خاص مفید است. این اثرات ممکن است مستقیم و غیر مستقیم باشند و نه همه به طور کامل درک شوند. با این حال، اثبات کافی برای توجیه تمرین منظم وجود دارد.
ورزش به حفظ سیستم ایمنی سالم در مقایسه با خستگی مفرط کمک می کند. دفاع ایمنی نقش حیاتی در از بین بردن سلول های غیر طبیعی ایفا می کند که ممکن است در مراحل اولیه سرطان باشند. ورزش همچنین به کاهش وزن کمک می کند و چاقی با سرطان مرتبط است. حداقل 150 دقیقه ورزش در یک هفته توصیه می شود.

به صورت منظم تست غربالگری داشته باشید

غربالگری منظم یک راه مهم دیگر برای جلوگیری از سرطان است. اگر سلولهای غیرطبیعی که به طور بالقوه سرطانی (پیش سرطانی) هستند تشخیص داده شود درمان می تواند بلافاصله شروع شود. این ممکن است از سرطان های ناشی از این سلول های غیر طبیعی جلوگیری کند. نیاز به غربالگری منظم بستگی به عوامل متعددی از قبیل تاریخچه خانوادگی و شخصی، سن و شیوه زندگی دارد.
معاینه پروستات و آزمایش خون، ماموگرافی (سینه)، پاپ اسمیر (رحم) و کولونوسکوپی (کولون و رکتوم)، برخی از تحقیقات است که باید انجام شود. سایر آزمایش ها و اسکن ها نیز ممکن است برای غربالگری بسته به نوع محل و نوع سرطان لازم باشد. افرادی که در معرض خطر بالا هستند باید در فواصل منظم تحت نظر پزشک معاینه شوند.

غذاهای گیاهی بیشتر بخورید

مزایای سبزیجات تازه و میوه ای تنها به سرطان کولورکتال محدود نمی شود. غذاهای گیاهی بدون فرآورده ممکن است حاوی مواد مغذی مختلف باشد که می تواند مزایای سلامت داشته باشد و علم پزشکی هنوز تمام این مزایا را مشخص نکرده است. در حالی که تمام غذاهای گیاهی سودمند هستند بعضی از آنها در مورد پیشگیری از سرطان بیشتر از دیگران سودمند است.
سبزیجات چلیپایی مانند بروکلی، کلم، گل کلم، کلم collard greens، کلم پیچ، تربچه، شلغم و شاهی آبی به عنوان گیاهان بالقوه ضد سرطان شناسایی شده اند. مواد شیمیایی طبیعی (گیاهان دارویی) در این سبزیجات ممکن است از سلول ها در مقابل آسیب ها محافظت کنند که در غیر این صورت منجر به جهش های ژنتیکی می شود. این جهش ها ممکن است باعث ایجاد سلول های سرطانی شود.

از غذاهای الکلی و سریع اجتناب کنید

نوشیدن سنگین شراب قرمز و مصرف بیش از حد الکل نه تنها به سرطان کبد کمک می کند بلکه سبب تاثیر الکل بر بدن و به ویژه سیستم ایمنی بدن نیز ممکن است خطر دیگر انواع سرطان را افزایش دهد.
غذاهای پردازش شده از قبیل هات داگ، گوشت گاو و سایر گوشت های خرد شده ممکن است شامل مواد شیمیایی باشد که می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. این خطر در میان افرادی که مقدار زیادی از این گوشت پردازش شده مصرف می کنند افزایش می یابد. با این حال، حتی گوشت قرمز فرآوری نشده مانند استیک باید در مقادیر کم مصرف شود. یک رژیم غذایی بالا در گوشت قرمز می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

در مقابل خورشید از خود محافظت کنید

سرطان های پوستی مانند ملانوما در این روزها در معرض سرطان های رایج قرار دارند. در حالی که عوامل خطر متعددی وجود دارد که می تواند به سرطان پوست کمک کند بیش از حد در معرض نور خورشید و آفتاب سوختگی شدید در میان مهم ترین ها قرار دارد. هرچند افراد با پوست روشن در معرض خطر بیشتر هستند پوست تیره هم به اثر ویران کننده ای آفتاب ایمن نیست.
این را می توان به راحتی با ضد آفتاب و لباس محافظ خنثی کرد. با استفاده از یک عامل محافظت از خورشید (SPF) 30 و یا بالاتر، دکمه ی آفتاب را اعمال کنید. قبل از رفتن به خارج منزل باید از آن استفاده کنید. بیش از حد آفتاب نگیرید مخصوصا بدون حفاظت مناسب از آفتاب. یک کلاه لبه دار عریض، عینک آفتابی و لباس های رنگی روشن برای مناطق آفتابی نیز ممکن است در محافظت در برابر سرطان پوست مفید باشد.

واکسن بزنید

بعضی از واکسن ها می توانند از عفونت های خاص محافظت کنند که ممکن است منجر به سرطان شود. واکسن HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) در پیشگیری از سرطان های خاصی، یعنی سیستم های تولید مثل زنان مانند سرطان دهانه رحم و واژن، موثر است. با این حال، این تنها برای جلوگیری از سرطان های ناشی از عفونت HPV مفید است. گاهی اوقات این سرطان ها می تواند به دلایل دیگری بوجود آید.
واکسن هپاتیت B همچنین ممکن است در جلوگیری از سرطان مفید باشد. واکسن بدن را در مقابل ویروس هپاتیت B محافظت می کند که می تواند باعث آسیب جدی به کبد شود. یکی از عوارض احتمالی عفونت ویروسی هپاتیت B سرطان کبد است. این می تواند حتی در افرادی که الکل مصرف نمی کنند یا از مقادیر زیاد دارو استفاده می کنند، رخ دهد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search