رژیم غذایی

تغذیه در افزایش قد

افزایش قدرشد قد معمولا در مردان 21 سالگی و در زنان 18 سالگی متوقف می شود. صفحات رشد گاهی در بچه ها به علت تمرین های ورزشی غلط  آسیب و یا نابود می شود و به علت آن رشد کودکان متوقف و سبب انحناء در پاها می شود. دو عامل محیط و ژنتیک در رشد قد موثر است ولی ژنتیک نقش مهمتری دارد شما حتی اگر ورزش مناسب، تغذیه خوب، محیط سالم را هم داشته باشید اگر قد پدر و مادر شما 150 سانتی متر باشد شما می توانید تا ارتفاع 160 و یا کمی بیشتر بلند شوید ولی رسیدن به 185 سانتی متر قد غیر ممکن است.

باید بدانید که مصرف الکل، کشیدن سیگار، عدم ورزش  از افزایش قد جلوگیری می کند. رژیم ها غذایی پر کربوهیدرات ( برنج، نان، سیب زمینی، ذرت ) رشد قد را کاهش و رژیم های که پروتئین بیشتری دارد به افزایش قد کمک می کند به همین دلیل مردم آسیا چون کربوهیدرات زیادی مصرف می کنند قد کوتاه و مردم اروپا به علت مصرف پروتئین بالا قد بلند هستند.

تعذیه در افزایش قد

بدن شما برای رشد به ویتامین (  A، D )، مواد معدنی ( بویژه آهن، روی، منیزیم، سلنیم، مس، ید )، پروتئین، آب، کلسیم، سبزیجات، فیبر، کالری کافی نیاز دارد.
ویتامین A برای رشد ضروری است و برای عملکرد مناسب چشم، اندام های تناسلی و سیستم ایمنی بدن مورد نیاز است کمبود این ویتامین ممکن است باعث بیماریهای شب کوری، نارسایی رشد استخوان، ترشحات چشم و غشاء مخاطی، پوسیدگی دندانها و پوست خشن شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

غذاهای نارنجی رنگ ( طالبی، هویج، سیب زمینی شیرین، فلفل قرمز و لیمویی، پرتغال، ماهی قزل آلا، جگر، روغن ماهی، لبنیات، زرده تخم مرغ، کلم پیچ، انجیر تازه یا خشک شده، کیوی، آلو، کلم بروکلی یا گوجه فرنگی ) معمولا غنی از این ویتامین است بدن شما روزانه 4000 تا 5000 واحد از این ویتامین نیاز دارد.
ویتامین D که در ( زرده تخم مرغ، اشعه ماورای بنفش، ماهی و جگر ) یافت می شود به جذب کلسیم از مواد غذایی و شکل دادن به کلسیم و فسفر در استخوان ها کمک می کند. کمبود کلسیم باعث تضعیف استخوان، تغییر شکل استخوان ها و گرفتگی عضلانی در بزرگسالان می شود و در کودکان باعث رشد آهسته، تورم پا، بر آمدگی شکم، فرم های غلط دندانی در کودکان می شود روزانه 400 واحد از این ویتامین مورد نیاز بدن می باشد.
بدن انسان به بیش از 80 نوع مواد معدنی نیاز دارد که برای رشد و تولید استخوان، ناخن، مو، دندانها، اعصاب، ویتامین ها، هورمونها و آنزیمها ضروری است. این مواد در عملکرد دستگاه گردش خون، تنظیم مایع، انتقال عصبی،انقباض عضلانی، و تولید انرژی کمک می کند.
کلسیم در ( شیر، ماست، پنیر، سبزیها، بادام زمینی، اسفناج، انجیر، لیمو، کلم، کرفس، زردآلو، تمشک، پیاز، پرتغال، آلو، تربچه، ماهی آزاد، ماهی پهن بزرگ، میگو خشک، کلم پیچ، کلم بروکلی، سویا، سبوس و .... ) وجود دارد و به انعقاد خون، تعادل یونهای بدن، تشکیل استخوان و دندانها کمک می کند. روزانه 800 تا 1000 میلی گرم مورد نیاز است.
منیزیم که در ( جوانه گندم برشته، ماهی، گوشت، آجیل، شکلات، غلات، بادام زمینی، اسفناج، شیر، موز، چغندر، قارچ، هویج، انگور سیاه و سفید، اسفناج، خرما، کلم، پرتغال، پیاز، عسل، کاهو، ذرت، لوبیا سبز، شیر، پنیر، تمشک، کشمش خشک شده، تربچه، گریپ فروت، هلو، گلابی، آلو، سیب، سبزی، ... ) یافت می شود این ماده معدنی در کنترل متابولیسم بدن، ضربان قلب، سالم نگه داشتن استخوان و دندانها، آرامش عضلانی و جلوگیری از انعقاد خون نقش دارد و کمک می کند تا ویتامین D، کلسیم، پتاسیم، پروتئین وظایف خود را به خوبی انجام دهند.
فسفر موجود در ( گوشت بره، غلات و حبوبات، بادام، سیر، مارچوبه، کرفس، هویج، قارچ، کلم، خیار، کدو، اسفناج، پنیر، انجیر، جوانه گندم، شیر، ذرت، شلغم، آجیل، تخم مرغ، تره فرنگی، نخود فرنگی، ماهی، آلو، کشمش، سبوس، گوجه فرنگی و ... ) فسفر یک عنصر مهم در DNA و غشای سلولی است در تبدیل غذا به انرژی کمک می کند.
پتاسیم موجب ثابت نگه داشتن فشار خون، حفظ ضربان قلب، حفظ تعادل آب در سلولهای بدن و اطمینان از کارکردن اعصاب و عضلات می شود.
آهن  در ( زردآلو، بادام، توت فرنگی، اسفناج، خرما، کلم، حبوبات، گندم، پیاز، تخم مرغ، آجیل، فندق، توت، سیب زمینی، ملاس ( شیره قند )، عدس، کاهو، جعفری، گوشت گوساله، آلو، گوجه فرنگی و ... ) وجود دارد و برای ساخت گلبولهای قرمز خون ضروری است و در بهبود سیستم ایمنی بدن نقش دارد.
منابع مس ( غلات کامل، موز، قارچ، تخم مرغ، خرما،...) می باشد.
منابع روی ( سیر، مارچوبه، آناناس، موز، هویج، کلم، خیار، اسفناج، انجیر، توت فرنگی، جوانه گندم، لوبیا سبز، غذاهای دریایی، گوشت گاو، مرغ، تخم مرغ، مخمر، شلغم، آجیل، تربچه، پرتغال، غلات و حبوبات، کاهو، ...) می باشد روی به تولید سلول، رشد و ترمیم بافتهای بدن کمک می کند و روزانه 15 میلی گرم مورد نیاز است. کمبود روی موجب مشکلاتی در هضم غذا می شود.
منابع ید ( آناناس، مارچوبه، هویج، قارچ، اسفناج، کاهو، توت فرنگی، گوجه فرنگی، تربچه، ماهی، نخود فرنگی، سیب زمینی، شلغم، پیاز،... )
سلنیم به استفاده ید در تیروئید کمک می کند و کمبود آن موجب بیماری قلبی و تیروئید می شود. و در غلات، غذاهای دریایی و محصولات گوشتی وجود دارد.
با ورزشهای کششی مانند بارفیکس ( روزانه چند بار هر بار 10 – 15  ثانیه از بارفیکس آویزان شوید )، شنا ( بویژه شنای قورباغه ) هورمون رشد انسانی  ( HCG ) آزاد می شود. این هورمون باعث افزایش در اندازه ( عضلات، استخوان ها و بافت ) می شود. ورزشها کششی کمک می کند تا غضروف در بین مهره های کمر و استخوان ران از حالت فشرده خارج شود.
غذاهای غنی از پروتئین ( گوشت، مرغ، تخم مرغ، شیر، سویا ) مصرف کنید. پروتئین ها برای رشد ضروری هستند و از 22 اسید آمینه تشکیل شده اند که 14 تا از این اسید آمینه ها در بدن تولید می شود و بقیه باید از طریق مواد غذایی تامین شود. برخی از این اسیدآمینه ها ( تریپتوفان، لوسین، لیزین، والین ) می باشد. پروتئین ها در حفظ عملکرد آنتی بادی در بدن، آنزیم ها، تنظیم هورمون رشد و ترمیم بافتهای بدن ضروری است  شما روزانه 45 تا 55 گرم پروتئین نیاز دارید.    
از مصرف غذاهای غنی از چربی و کربوهیدرات پرهیز کنید. این غذاها مانع متابولیسم پروتئین ها می شود.
غذاهای غنی از پروتئین مانند شیر ( 3-2 لیوان در روز ) مصرف شود.
تخم مرغ ( سفیده صد درصد پروتئین دارد ) روزانه 3-1 عدد بخورید ولی زرده آن که چربی دارد روزانه یک عدد بیشتر نخورید با هر وعده غذایی یک عدد سفیده تخم مرغ پخته مصرف کنید. در بیماران کلیوی، قلبی، دیابت با نظر پزشک معالج مصرف کنید.
گوشت مرغ پروتئین زیادی دارد حد اقل 100 گرم در روز مصرف کنید.
گوشت قرمز ( گوشت گاو ) منبع مهم دیگر پروتئین است حداقل 100 گرم روزانه مصرف کنید.
دانه های سویا بیشترین پروتئین را در میان پروتئین های گیاهی دارد و حاوی پروتئین خالص است توده بافت و استخوان را بهبود می بخشد 50 گرم سویا روزانه مصرف کنید
جوی دو سر پروتئین گیاهی است که چربی را کاهش و توده عضلانی را افزایش می دهد برای صبحانه 50 گرم بلغور جو هر روز مصرف کنید
شیری که خامه آن گرفته شده باشد حاوی صد در صد پروتئین است مصرف روزانه 50 گرم از این شیر پس از ورزش یا فعالیت فیزیکی پروتئین کافی را به بدن شما می رساند.
کلسیم که از مرجان های دریایی تهیه شده است به رشد استخوانها کمک می کند.
برای رشد نیاز به هورمون رشد می باشد این هورمون از غده هیپوفیز ترشح می شود و در رشد استخوان و غضروف موثر است در صورت کاهش این هورمون میتوان از قرص و یا اسپری آن استفاده کرد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (23)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

 1. لیلی

سلام با چه روشی در سن ۱۶ سالگی دختران افزایش قد میتونن داشته باشن ایا قرص هایی که تبلیغ میکنن تاثیری دارن؟

  پیوست ها
 

 1. امید

سلام قد من 171 است و من 14/5 سالمه ایا قدم متوسطه برای بلندتر شدن باید چکار کنم؟

  پیوست ها
 

 1. اشکان

سلام.حداکثر رشد قد یا به عبارتی جهش سریع رشد قد دقیقا در چه سنی از بلوغ اتفاق می افتد؟

  پیوست ها
 

 1. الکس

سلام ممنون خیلی ممنونم واقعا کمکم کرد.

  پیوست ها
 

 1. علیرضا

از مقاله خوبتان سپاسگزارم دکتر فتحی عزیز. آیا مکمل های کلسیم که برای افزایش قد تبلیغ میشوند مفید است؟

  پیوست ها
 

 1. کوثر

منهی18سالم تازه تموم شده میتونم امیدداشته باشم خواهش میکنم راهنماییم کنید چه چیزایی باید تواین دوران کوتاه مصرف کنم برای افزایش قد.قدم60سانت وزنم هم50 کیلو.خواهشازودجواب بدین

  پیوست ها
 

 1. یه بنده ی خدا

سلام ودرودبرشما
من ازطریق تبلیغات باپزشک تغذیه آشناشدم که گفته بودمیتونه بارژیم غذایی اگرشرایطش رو داشته باشیم قدرو افزایش بده اولش باور نکردم ولی بعد دیدم به امتحانش میازه والان 4ماهه که رژیم گرفتم وهرماه هم1سانت به قدم اضافه شده البته من16ساله...

سلام ودرودبرشما
من ازطریق تبلیغات باپزشک تغذیه آشناشدم که گفته بودمیتونه بارژیم غذایی اگرشرایطش رو داشته باشیم قدرو افزایش بده اولش باور نکردم ولی بعد دیدم به امتحانش میازه والان 4ماهه که رژیم گرفتم وهرماه هم1سانت به قدم اضافه شده البته من16ساله هستم ولی چندماه قبل ازاینکه بااین دکترآشنابشم یک متخصص غددبادیدن عکس مچ دست من گفت قدشمادیگه رشدنمیکنه وصفحات رشدشمابسته شده اندامادیدم که رژِیم غذایی جواب داد!

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. پرنیا

vaqean azton mochkrm mrc kheili webton alie bazm mamnonm az in hame zahmt

  پیوست ها
 

 1. kimi

سلام.میخواستم بدونم خیلیا میگن ورزش زیمناستیک از افزایش قد جلوگیری میکنه میخواستم بدونم حقیقت داره یا خیر لطفا هرکی میدونه به ایمیلم جواب رو بده.ممنون

  پیوست ها
 

 1. پگاه

من الان قرص مولتی دیلی مصرف میکنم چون دکتر گفته و یه مدت آمپول میزدم که تموم شده و از تابستان تا حالا فقط 1 سانت رشد کردم و ورزش هم میکنم میشه جواب رو به ایمیلم بزنید یعنی بازم امکان رشد دارم؟ 12 سال دختر قد 150 وزن 44<br />ممنون

  پیوست ها
 

 1. فرانک

سلام و ممنون از مطلب خوبتون می خواستم بدونم که من که مادرم قدشون 150 و بدرم 165هستش و من خودم 14 سالمه و152 آیابیشتر از این با وجود قدکم بدرومادرم رشد می کنم آخه خیلی وقته هیچ تغییری در قدم به وجود نیومده :cry: :sad: ops:<br />با سلام<br />توصیه...

سلام و ممنون از مطلب خوبتون می خواستم بدونم که من که مادرم قدشون 150 و بدرم 165هستش و من خودم 14 سالمه و152 آیابیشتر از این با وجود قدکم بدرومادرم رشد می کنم آخه خیلی وقته هیچ تغییری در قدم به وجود نیومده :cry: :sad: ops:<br />با سلام<br />توصیه می شود مقاله افزایش قد را بدقت مطالعه نمائید. شما تا سن 18 سالگی افزایش قد خواهید داشت.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ش.ظ

ممنونم ولی کی عمل میکنه خب کم پیش میاد :sigh:

  پیوست ها
 

 1. حامد

کاش زودتر این مطالب خوانده بودم :-?

  پیوست ها
 

 1. hura kwon

خوب بود!!!<br />من که سنم میخوره..پس از همین امروز شروع میکنم!!

  پیوست ها
 

 1. باران

خوب بود :roll:

  پیوست ها
 

 1. سپیده

سلام <br />خیلی خوب بود اگه همه از بچگی نمام این چیزارو رعایت میکردیم الان به قد و وزن ایده المون رسیده بودیم از ماها که گذشت . انشاءا... برای فرزندان دلبند خودمون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی

سلام<br />مقاله جالبی نبود.اولا ژنتیک اونجوری که شما گفتید تاثیر نداره(گفتیداگر قد پدر و مادر شما 150 سانتی متر باشد شما می توانید تا ارتفاع 160و یا کمی بیشتر بلند شوید) که من به عینه خیلی ها رو دیدم و میشناسم و منظورم استثناها هم نیست .دوما مصرف...

سلام<br />مقاله جالبی نبود.اولا ژنتیک اونجوری که شما گفتید تاثیر نداره(گفتیداگر قد پدر و مادر شما 150 سانتی متر باشد شما می توانید تا ارتفاع 160و یا کمی بیشتر بلند شوید) که من به عینه خیلی ها رو دیدم و میشناسم و منظورم استثناها هم نیست .دوما مصرف پروتئین اونجوری که شماد گفتید (دو سه تا تخم مرغ در روز) کلا اشتباهه و عوارض بدی داره.سعی کنید از منابع معتبر مقاله بزارید.مرسی.کارشناس تربیت بدنی
<br />با سلام . در مورد تاثیر توارث و قد در این مقاله به زبان ساده بیان شده در صورتی که علاقه مند هستید نظر دکتر Trudy Wassenaar را در این مورد مطالعه کنید.<br />[url]http://www.newton.dep.anl.gov/askasci/mole00/mole00125.htm[/url]<br />و در مورد تخم مرغ که در مقاله سفید تخم مرغ ذکر شد مورد مصرف هم ذکر شده و در هر سن و هر موقعیت توصیه نمی شود.<br />این مقاله را هم مطالعه بفرمایید.<br />[url]http://www.livestrong.com/article/481970-does-eating-eggs-increase-weight-and-height/[/url]<br />با درود

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. الی

سلام<br />مقاله جالبی نبود.اولا ژنتیک اونجوری که شما گفتید تاثیر نداره(گفتیداگر قد پدر و مادر شما 150 سانتی متر باشد شما می توانید تا ارتفاع 160و یا کمی بیشتر بلند شوید) که من به عینه خیلی ها رو دیدم و میشناسم و منظورم استثناها هم نیست .دوما مصرف...

سلام<br />مقاله جالبی نبود.اولا ژنتیک اونجوری که شما گفتید تاثیر نداره(گفتیداگر قد پدر و مادر شما 150 سانتی متر باشد شما می توانید تا ارتفاع 160و یا کمی بیشتر بلند شوید) که من به عینه خیلی ها رو دیدم و میشناسم و منظورم استثناها هم نیست .دوما مصرف پروتئین اونجوری که شماد گفتید (دو سه تا تخم مرغ در روز) کلا اشتباهه و عوارض بدی داره.سعی کنید از منابع معتبر مقاله بزارید.مرسی.کارشناس تربیت بدنی

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. saeed abasian

bad naboood

  پیوست ها
 

 1. آرزو

عالي بود

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 6 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. آرزو

:-*

  پیوست ها
 

 1. مجید

خیلی خوب بود :lol:

  پیوست ها
 

 1. ساره

ops: :P

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search