رژیم غذایی

بررسی 14 تا از نوتروپیک ها و داروهای تقویت کننده هوش

Nootropics و داروهای تقویت کننده هوش مواد طبیعی یا مصنوعی هستند که می تواند برای بهبود عملکرد ذهنی در افراد سالم مصرف شوند. آنها در جامعه بسیار رقابتی امروز محبوبیت پیدا کرده و اغلب برای تقویت حافظه، تمرکز، خلاقیت، هوش و انگیزه استفاده می شوند. در اینجا نگاهی به 14 بهترین نوتروپیک ها و نحوه عملکرد آنها داریم.

 

1. کافئین

کافئین به عنوان ماده روانگردان به طور گسترده در جهان مصرف شده است.
این به طور طبیعی در قهوه، کاکائو، چای، آجیل کلا و گوارانا یافت می شود و در بسیاری از نوشابه ها، نوشیدنی های انرژی زا و داروها اضافه می شود. همچنین می تواند به عنوان یک مکمل به تنهایی یا در ترکیب با سایر مواد مصرف شود.
کافئین با مسدود کردن گیرنده های آدنوزین در مغز شما کار می کند و باعث می شود تا شما کمتر احساس خستگی کنید.
مصرف متوسط کافئین 40 تا 300 میلی گرم باعث افزایش هشیاری و توجه شما می شود و زمان واکنش شما را کاهش می دهد. این دوز مخصوصاً برای افرادی که خستگی دارند، موثر است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بخوانید: چه مقدار کافئین در یک فنجان قهوه وجود دارد؟ | چه مقدار قهوه و کافئین با خیال راحت می توانید بنوشید؟ | 8 علائم و نشانه های ترک کافئین

2. L-Theanine

L-theanine یک اسید آمینه طبیعی در چای است اما همچنین می تواند به عنوان یک مکمل مصرف شود.
مطالعات متعدد نشان داده است که استفاده از 200 میلی گرم L-theanine دارای اثر آرام بخش و بدون خواب آلودگی است.
با در نظر گرفتن حتی 50 میلیگرم - مقدار تقریباً دو فنجان چای دم شده – مشخص شده است که باعث افزایش موج آلفا در مغز می شود که با خلاقیت مرتبط است.
L-theanine حتی زمانی که با کافئین مصرف می شود موثرتر است. به همین دلیل، آنها اغلب در مکمل های افزایش دهنده عملکرد استفاده می شوند. به علاوه، آنها هر دو به طور طبیعی در چای یافت می شود.

3. کراتین

کراتین اسید آمینه است که بدن شما برای ساختن پروتئین استفاده می کند.
این یک مکمل تغذیه ای محبوب است که باعث رشد ماهیچه ها می شود اما برای مغز شما مفید است.
پس از مصرف، کراتین وارد مغز شما می شود که در آن با فسفات متصل می شود و مولکولی ایجاد می شود که مغز شما از آن برای سوخت سلول ها استفاده می کند.
این افزایش دسترسی به انرژی برای سلول های مغزی شما با بهبود حافظه کوتاه مدت و مهارت استدلال، به ویژه در گیاهخواران و افراد با استرس بالا مرتبط است.
مطالعات نشان می دهد که 5 گرم کراتین در روز می تواند بدون هیچ گونه اثر منفی مصرف شود. دوزهای بزرگ نیز موثر هستند اما تحقیقات در مورد ایمنی درازمدت آنها در دسترس نیست.

بیشتر بخوانید: کراتین ایمن است آیا عوارض جانبی دارند؟ | 6 تا از بهترین مکمل ها برای افزایش عضله

4. Bacopa Monnieri

Bacopa monnieri یک گیاه باستانی است که در پزشکی آیورودا برای افزایش عملکرد مغز استفاده می شود.
مطالعات متعدد نشان داده است که مکمل های Bacopa monnieri می تواند به پردازش اطلاعات در مغز شما سرعت دهد و زمان واکنش را کاهش و سبب بهبود حافظه شود.
Bacopa monnieri حاوی ترکیبات فعال به نام bacosides می باشد که مغز شما را از استرس اکسیداتی محافظت می کند و سیگنالینگ را در هیپوکامپ، ناحیه مغز شما که در آن خاطرات پردازش می شود بهبود می بخشد.
اثرات Bacopa monnieri بلافاصله احساس نمی شود. بنابراین، برای حداکثر مزایا، چندین ماه باید از دوزهای 300 تا 600 میلی گرم مصرف شود.

5. Rhodiola Rosea

Rhodiola rosea یک گیاه انطباق پذیری است که کمک می کند تا بدن شما را به طور موثرتر استرس را کنترل کند.
مطالعات متعدد نشان داده اند که مکمل Rhodiola rosea می تواند خلق و خو را بهبود بخشد و احساس فرسودگی شغلی در هر دو افراد مضطرب و استرس شدید را کاهش دهد.
نشان داده شده است که مصرف روزانه دوزهای کوچکی از رزآ رودیولا باعث کاهش خستگی ذهنی و افزایش احساس خوب بودن در دانشجویان دوره کارشناسی شده است.
تحقیقات بیشتری برای تعیین دوز مناسب انجام می شود و بهتر است بدانید که این گیاه باعث ایجاد این اثرات می شود.

6. جینسنگ پاناکس

ریشه جینسنگ Panax یک گیاه دارویی باستانی است که برای تقویت عملکرد مغز استفاده می شود.
نشان داده شده است که مصرف یک دوز 200 تا 400 میلی گرم جینسنگ Panax موجب کاهش خستگی مغز می شود و به طور قابل توجهی سبب بهبود عملکرد در کارهای دشوار مانند مشکلات ریاضی ذهنی می شود.
با این حال، مشخص نیست که چگونه جینسنگ Panax باعث افزایش عملکرد مغز می شود. ممکن است به علت اثرات ضد التهابی شدید آن باشد که باعث تقویت مغز شما از استرس اکسیداتیو و بهبود عملکرد آن می شود.
برخی مطالعات طولانی مدت نشان داده اند که بدن شما ممکن است با جینسنگ انطباق پیدا کند و پس از چند ماه استفاده، کمتر موثر باشد. بنابراین، تحقیقات بیشتری در مورد اثرات نوتروپیک بلند مدت آن ضروری است.

7. Ginkgo Biloba

عصاره برگ های درخت جینکوبیلیا همچنین ممکن است اثرات مثبت روی مغز شما داشته باشد.
هنگامی که روزانه به مدت شش هفته مکمل های جینکوبیلیا مصرف می شود حافظه و پردازش ذهنی در سالمندان را بهبود می بخشد.
مصرف جینکوبیلیا قبل از یک کار بسیار استرس زا، باعث کاهش فشار خون بالا و کاهش میزان کورتیزول، نوعی هورمون استرس می شود.
فرض بر این است که برخی از این مزایا ممکن است به دلیل افزایش جریان خون به مغز پس از مصرف جینکوبیلیا باشد.
در حالی که این نتایج امیدوار کننده است همه مطالعات اثرات سودمند را نشان نداده است. برای شناخت بیشتر مزایای بالقوه Ginkgo biloba در مغز تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

8. نیکوتین

نیکوتین یک ماده شیمیایی طبیعی است که در بسیاری از گیاهان به خصوص تنباکو وجود دارد. این یکی از ترکیباتی است که سیگار را بسیار اعتیاد آور می کند.
همچنین می تواند از طریق آدامس نیکوتین مصرف شود و یا از طریق پچ نیکوتین از طریق پوست شما جذب شود.
مطالعات نشان می دهد که نیکوتین می تواند اثرات نوتروپیک، مانند حساسیت و توجه را افزایش دهد به ویژه در افرادی که به طور طبیعی دارای ضعف توجه هستند.
همچنین مشخص شده است که عملکرد موتور را بهبود می بخشد. به علاوه، جویدن آدامس نیکوتین با سریع نوشتن و روانی بیان مرتبط است.
با این حال، این ماده می تواند اعتیاد آور باشد و در دوزهای بالا کشنده است بنابراین احتیاط لازم است.

9. Noopept

Noopept یک داروی هوشمند مصنوعی است که می تواند به عنوان یک مکمل خریداری شود.
بر خلاف برخی از نوتروپیک های طبیعی، اثرات نوپپت می تواند در عرض چند دقیقه، به جای ساعت ها، روزها یا هفته ها احساس شود و معمولاً چند ساعت طول می کشد.
مطالعات حیوانی نشان داده است که نوپپت سرعت رشد حافظه را افزایش می دهد و باعث افزایش سطوح فاکتور نوروتروپیک مغز (BDNF) می شود ترکیباتی که باعث رشد سلول های مغزی می شود.
تحقیقات انسانی نشان داده است که این داروی تقویت کننده هوش به مردم کمک می کند تا از آسیب های مغزی سریع تر بهبود یابند اما برای شناختن چگونگی استفاده از آن در بزرگسالان سالم، مطالعات بیشتری لازم است.

10. پیتراستام

پیتراستام یکی دیگر از مولکول های نوتروپیک مصنوعی است که بسیار مشابه با Noopept در ساختار و عملکرد است.نشان داده شده است که در افراد مبتلا به اختلال روانی مرتبط با سن سبب بهبود حافظه می شود اما در بزرگسالان سالم به نظر نمی رسد.
در طی دهه 1970، چند مطالعه کوچک و ناقص، نشان داد که پیتراستام ممکن است حافظه را در بزرگسالان سالم بهبود بخشد اما این یافته ها تکرار نشده است.
اگرچه پیتراستام به طور گسترده ای در دسترس است و به عنوان یک داروی تقویت حافظه تبلیغ می شود اما تحقیقات در مورد اثرات آن وجود ندارد.

11. فنوتروپیل

فنوترروپیل، همچنین به عنوان فنیل پیراستام شناخته شده است که یک داروی اسمارت مصنوعی است که به طور گسترده به عنوان یک مکمل بدون بدون نسخه در دسترس است.
این ساختار مشابه با پیتراستام و Noopept است و به مغز کمک می کند تا از آسیب های مختلف مانند سکته مغزی، صرع و تروما بهبود یابد.
یک مطالعه در موش صحرایی نشان داد که فنوتروپیل کمی حافظه را بهبود داده است اما پژوهش برای حمایت از مصرف آن به عنوان یک داروی اسمارت در بزرگسالان سالم غیرقابل دسترس است.

12. مودافینیل (Provigil)

Modafinil که معمولاً تحت نام تجاری Provigil فروخته می شود داروهای تجویزی است که اغلب برای درمان نارکولپسی مورد استفاده قرار می گیرد وضعیتی که موجب خواب آلودگی غیر قابل کنترل می شود.
اثرات تحریک کننده آن شبیه به آمفتامین یا کوکائین است. با این حال، مطالعات حیوانی نشان می دهد که خطر ابتلا به وابستگی کمتر است.
مطالعات متعدد نشان داده است که مادافینیل به میزان قابل توجهی سبب کاهش احساس خستگی و بهبود حافظه در بزرگسالان محروم از خواب می شود.
همچنین عملکرد اجرایی یا توانایی مدیریت زمان و منابع برای رسیدن به اهداف را بهبود می بخشد.
در حالی که مادافینیل اثرات نوتروپیک قوی دارد اما در اکثر کشورها تنها از طریق نسخه تجویز می شود.
حتی اگر مجدداً تجویز شود مهم است که برای جلوگیری از عوارض جانبی از این دارو مسئولانه استفاده کنید.
اگر چه مادافینیل به طور کلی غیر اعتیاد آور است موارد وابستگی و خروج در دوزهای بالا گزارش شده است.

13. آمفتامین (Adderall)

Adderall نسخه دارویی است که دارای آمفتامین بسیار تحریک کننده است.
اغلب برای درمان اختلال بیش فعالی، کمبود توجه (ADHD) و نارکولپسی تجویز می شود اما بزرگسالان سالم به طور فزاینده ای برای بهبود توجه و تمرکز مصرف می کنند.
Adderall مواد شیمیایی مغز، دوپامین و نورآدرنالین را در قشر جلوی مغز افزایش می دهد ( منطقه ای از مغز شما است که حافظه کاری، توجه و رفتار را کنترل می کند)
آمفتامین هایی که در Adderall یافت می شوند سبب احساس بیداری، توجه و خوش بینی بیشتری در مردم می شود. آنها همچنین اشتها را کاهش می دهند.
بررسی 48 مطالعه نشان داد Adderall به طور قابل توجهی توانایی افراد در کنترل رفتار و بهبود حافظه کوتاه مدت را بهبود بخشید.
بسته به نوع دوز و نوع تجویز قرص، اثرات تا 12 ساعت طول می کشد.
مهم است که توجه داشته باشید که این داروها بدون عوارض جانبی نیستند.
Adderall به طور گسترده در محوطه کالج ها مورد سوء مصرف قرار گرفته است با برخی از نظرسنجی ها نشان می دهد که تا 43٪ از دانش آموزان از داروهای محرک بدون نسخه استفاده می کنند.
عوارض جانبی سوء مصرف Adderall شامل اضطراب، کاهش میل جنسی و عرق کردن است.
سوء استفاده Adderall تفریحی همچنین می تواند به ویژه هنگامی که با الکل مخلوط شود عوارض جانبی شدید مانند حمله قلبی شود.
شواهدی وجود دارد که Adderall عملکرد ذهنی را تقویت می کند اما باید تنها با نسخه تجویز شود.

14. متیل فنیدات (ریتالین)

ریتالین یکی دیگر از داروهای تجویزی است که برای مدیریت علائم ADHD و نارکولپسی استفاده می شود.
مانند Adderall، این یک محرک است و باعث افزایش غلظت دوپامین و نورآدرنالین در مغز شما می شود. با این حال، آن شامل آمفتامین نیست.
در بزرگسالان سالم، ریتالین حافظه کوتاه مدت، سرعت پردازش اطلاعات و توجه را بهبود می بخشد.
این معمولاً به خوبی تحمل می شود اما اگر در دوز بیش از حد مصرف شود ممکن است اثر متضاد داشته و سبب اختلال در تفکر شود.
ریتالین مانند Adderall به طور گسترده ای به ویژه در افراد 18 تا 25 ساله مورد سوء مصرف قرار می گیرد.
شایع ترین عوارض جانبی ریتالین شامل بی خوابی، درد معده، سردرد و از دست دادن اشتها است.
همچنین به خصوص در دوزهای بالا می تواند منجر به توهم، سایکوز، تشنج، آریتمی قلبی و فشار خون بالا شود.
ریتالین یک محرک قوی است که باید فقط با نسخه تجویز شود و نزدیک به دوز سوء مصرف کنترل شود.

مقالات مرتبط

غذاهایی که برای حافظه بد است | غذاهایی که برای سلامت مغز کودک خوب است

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. گرامی

متن عالی ومفید بود باتشکر

  پیوست ها
 

  1. پیام
  1. 5 / 5

سلام ممنون از شما به خاطر مقاله پر محتوایتان

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search