رژیم غذایی

بهترین رژیم لاغری برای تناسب اندام کدام رژیم است؟

بهترین رژیم لاغری برای تناسب اندام

در یک مطالعه جدید، محققان دانشگاه استنفورد بیش از 600 تا از بزرگسالان دارای اضافه وزن را بر روی رژیم غذایی سالم با کم چربی یا کم کربوهیدرات قرار داده اند. به نظر می رسد، شرکت کنندگان سطوح موفقیتی در کاهش وزن در هر برنامه داشتند.

محققان به دنبال سرنخ هایی (مانند سطوح انسولین و الگوهای ژنی) برای بررسی اینکه آیا عوامل دیگری وجود دارد که ممکن است فرد را در رژیم غذایی موفق تر کند، مورد بررسی قرار دادند اما بعد از تهیه طریق داده ها، آنها هیچ ارتباطی پیدا نکردند از آنجایی که ممکن است سالها طول بکشد تا دانشمندان ویژگیهای فردی را شناسایی کنند در حال حاضر ما میتوانیم بسیار یاد بگیریم و با شناخت توصیه های رژیم غذایی که همه متخصصان موافق آن هستند شامل ( افزایش مصرف سبزیجات، کاهش مصرف شکر وخوردن غذای کامل بیشتر) را انجام دهیم.
وقتی که به دنبال کاهش وزن هستید به فکر رژیم های جادویی نباشید رژیم های غذایی را با دقت بررسی کنید تا یکی از آن ها را برای خود مناسب پیدا کنید. هنگامی که به دنبال کاهش وزن هستید کمبود مشاوره ای وجود ندارد. مجله ها، کتاب ها و وب سایت ها همه وعده می دهند که شما تمام وزن خود را که می خواهید به خوبی از دست بدهید با استفاده از رژیم های غذایی که از چربی یا کربوهیدرات ها یا کسانی که مواد غذایی فوق العاده یا مکمل های خاص را حذف می کنند وزن از دست می دهید.
با چند گزینه متناقض، چگونه می دانید که کدام رویکرد ممکن است برای شما مفید باشد؟ در اینجا چند پیشنهاد برای انتخاب یک برنامه کاهش وزن وجود دارد.

در تلاش برای از دست دادن وزن، پزشک خود را درگیر کنید

قبل از شروع یک برنامه کاهش وزن، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما می تواند مسائل پزشکی و داروهای شما را که ممکن است بر وزن شما تأثیر بگذارد بررسی کند و دستورالعمل هایی در مورد یک برنامه برای شما ارائه دهد. و شما می توانید در مورد نحوه ورزش با خیال راحت صحبت کنید به ویژه اگر شما چالش های جسمی یا پزشکی یا درد و یا کارهای روزانه دارید.
در مورد تلاش های گذشته برای کاهش وزن به پزشک خود بگویید. در مورد رژیم های هوس که شما به آن علاقه دارید تحقیق کنید. پزشک شما ممکن است شما را به گروه های پشتیبانی از دست دادن وزن هدایت کند یا شما را به یک متخصص تغذیه ارجاع نماید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

نیازهای شخصی خود را در نظر بگیرید

هیچ رژیم غذایی یا برنامه کاهش وزن برای همه وجود ندارد. اما اگر اهداف خود را، اهداف شیوه زندگی و کاهش وزن را در نظر بگیرید به احتمال زیاد برنامه ای را خواهید یافت که بتواند نیازهای شما را برآورده کند.
قبل از شروع یک برنامه کاهش وزن فکر کنید:
رژیم هایی که سعی کرده اید انجام دهید ایا آنها را دوست داشتید یا نداشتید؟ آیا شما توانستید رژیم غذایی را دنبال کنید؟ ایا رژیم غذایی موثر بود یا نبود؟ وقتی رژیم غذایی داشتید چه احساس فیزیکی و هیجانی داشتید؟
آیا ترجیح می دهید یک برنامه کاهش وزن را به تنهایی انجام دهید یا از یک گروه پشتیبانی می خواهید؟ اگر حمایت گروهی را دوست دارید آیا پشتیبانی آنلاین یا جلسات شخصی را ترجیح می دهید؟
بودجه ی شما. برخی از برنامه های کاهش وزن نیاز به خرید مکمل ها یا وعده های غذایی دارند نیاز به مراجعه به مراکز درمانی کاهش وزن و یا شرکت در جلسات پشتیبانی دارد. آیا هزینه مناسب را دارید؟
ملاحظات دیگر آیا وضعیت سلامتی، مانند دیابت، بیماری قلبی یا آلرژی دارید؟ آیا الزامات یا مقررات فرهنگی یا قومی مربوط به غذا را دارید؟

به دنبال برنامه ایمن و موثر کاهش وزن باشید

برای خرید وعده کاهش وزن سریع و چشمگیر وسوسه می شوید اما یک رویکرد آهسته و پایدار برای نگهداری وزن کاهش یافته موثرتر است و معمولاً کاهش وزن سریع برای مدت طولانی باقی نمی ماند. کاهش وزن 0.5 تا 2 پوند (0.2 تا 0.9 کیلوگرم) در هفته توصیه معمولی است.
در برخی موارد، کاهش وزن سریع ممکن است در صورتی که درست انجام شود - مانند یک رژیم غذایی بسیار کم کالری با نظارت پزشکی و یا شروع یک مرحله سریع با یک برنامه غذا خوردن سالم.
کاهش وزن موفقیت آمیز، مستلزم تعهد بلند مدت برای تغییر سبک زندگی سالم در خوردن، تمرین و رفتار است. اصلاح رفتار حیاتی است و می تواند بیشترین تاثیر را در تلاش های طولانی مدت برای کاهش وزن شما داشته باشد.
مطمئن شوید که برنامه ای را انتخاب کنید که می توانید با آن زندگی کنید. به دنبال این ویژگی ها باشید:
انعطاف پذیری. یک برنامه انعطاف پذیر، غذاهای خاص یا گروه های غذایی را ممنوع نمی کند بلکه شامل غذاهای متنوعی از همه گروه های غذایی عمده می شود. یک رژیم سالم شامل سبزیجات و میوه ها، دانه های غنی، محصولات لبنی کم چرب، منابع پروتئینی کم چربی و آجیل و دانه ها است. یک برنامه انعطاف پذیر، اگر تمایل به گرسنگی و گاهی اوقات مناسب باشد به شما این امکان را می دهد. این باید مواد غذایی باشد که می توانید در فروشگاه مواد غذایی محلی خود پیدا کنید و از خوردن آن لذت ببرید. با این حال، این برنامه باید الکل، نوشیدنی های شیرین و شیرینی های شیرین را محدود کند زیرا کالری در آنها مواد مغذی کافی را فراهم نمی کند.
تعادل. طرح شما باید حاوی مواد مغذی و کالری مناسب باشد. خوردن مقادیر زیادی از غذاهای خاص مانند گریپ فروت یا گوشت؛ کاهش شدید کالری؛ یا حذف کل گروه های غذایی مانند کربوهیدرات ها، می تواند باعث مشکلات غذایی شود. رژیم های غذایی سالم و ایمن نیازمند ویتامین های اضافی و مکمل های غذایی نیستند.
محبوبیت. یک رژیم غذایی باید شامل غذاهایی باشد که دوست دارید از خوردن غذا برای زندگی لذت ببرید نه آنهایی که می توانید در طول این طرح تحمل کنید. اگر غذایی را در برنامه دوست ندارید اگر طرح بیش از حد محدود کننده یا خسته کننده باشد احتمالاً به آن نخواهید رسید بنابراین کاهش وزن در طول مدت زمانی بعید است.
فعالیت. برنامه شما باید فعالیت فیزیکی داشته باشد. ورزش به علاوه کالری کمتر می تواند به کاهش وزن کمک کند. ورزش همچنین مزایای سلامتی زیادی را شامل می شود از جمله مقابله با از دست دادن توده عضلانی که با کاهش وزن اتفاق می افتد. و ورزش یک عامل مهم در حفظ وزن است.

گزینه های مناسب چه هستند؟

جدول زیر برخی از رژیم های رایج را فهرست می کند. همپوشانی وجود دارد اما اکثر برنامه ها را می توان به چند دسته عمده تقسیم کرد.
مطالعات انجام شده در مقایسه با برنامه های مختلف کاهش وزن نشان می دهد که بیشتر برنامه ها با کاهش وزن در کوتاه مدت با هیچ برنامه ای مقایسه نمی شود. اختلاف وزن بین رژیم های غذایی معمولاً کوچک است.

نوع رژیم غذایی و نمونه

انعطاف پذیر

تغذیه متعادل

پایدار برای دراز مدت

رژیم متعادل (DASH، درمانگاه Mayo، مدیترانه، ویت واچرز)

بله. هیچ غذای بدون محدودیت نیست

بله

بله. تاکید بر ایجاد تغییرات شیوه زندگی دائمی است.

پروتئین بالا (Dukan، Paleo)

نه. اهمیت دادن به گوشت و لبنیات بدون چربی.

نقص در برنامه های بسیار محدود ممکن است

احتمالاً. اما رژیم غذایی ممکن است در طول زمان سخت باشد

کم کربوهیدرات (اتکینز، ساحل جنوبی)

نه. کربوهیدرات ها محدود هستند چربی ها یا پروتئین ها یا هر دو آنها تاکید می شود.

نقص در برنامه های بسیار محدود ممکن است

احتمالاً. اما رژیم غذایی ممکن است در طول زمان سخت باشد

کم چربی (Ornish)

نه. کل چربی محدود است اکثر محصولات حیوانی خارج از حد است

بله.

احتمالاً. اما رژیم غذایی ممکن است در طول زمان سخت باشد

وعده های جایگزینی (Jenny Craig, HMR, Medifast, Nutrisystem, SlimFast)

نه. محصولات را جایگزین کنید روزانه یک یا دو وعده غذا را جایگزین کنید

احتمالاً. اگر انتخاب های غذا سالم داشته باشید، تعادل ممکن است

احتمالاً. هزینه محصولات متفاوت است برخی می توانند هزینه های هنگفتی داشته باشند.

بسیار کم کالری (Optifast)

نه. کالری ها به شدت محدود است معمولاً به کالری 800 یا کمتر در روز است.

نه.

نه. رژیم غذایی فقط برای استفاده کوتاه مدت با نظارت پزشکی در نظر گرفته شده است.

DASH = رویکردهای غذایی برای توقف فشارخون، HMR = منابع مدیریت سلامت.
هنگام ارزیابی برنامه های کاهش وزن از خودتان این سؤالات را بپرسید
قبل از اینکه به یک برنامه کاهش وزن غرق شوید زمان زیادی را صرف یادگیری آن می کنید. فقط به این دلیل که یک رژیم غذایی محبوب است و یا دوستان شما انجام می دهند به این معنا نیست که برای شما مناسب است.

ابتدا به این سؤالات پاسخ دهید:

چه چیزی پیچیده است؟ آیا این طرح راهنمایی را ارائه می دهد که بتوانید با وضعیت خود سازگار شوید؟ آیا نیاز به غذا یا مکمل های خاصی دارد؟ آیا پشتیبانی آنلاین یا شخصی را ارائه می دهد؟ آیا به شما آموزش می دهد که چگونه تغییرات مثبت و سالم در زندگی خود برای کمک به حفظ وزن شما موثر است؟
رژیم غذایی چیست؟ آیا تحقیق و علم برای حمایت از رویکرد کاهش وزن وجود دارد؟ اگر به کلینیک کم کردن وزن بروید ایا پزشکان، متخصصان تغذیه و سایر کارکنان دارای تخصص، آموزش، گواهینامه ها و تجربه لازم را دارند؟ آیا کارکنان با پزشک معمول شما هماهنگ خواهند شد؟
خطرات چیست؟ آیا برنامه کاهش وزن به سلامت شما آسیب می زند؟ آیا توصیه ها برای شما ایمن است به خصوص اگر وضعیت سلامتی دارید یا داروها را مصرف می کنید؟
نتایج چیست؟ انتظار چقدر کاهش وزن را دارید؟ آیا برنامه ادعا می کند که شما به سرعت وزن خود را از دست می دهید یا اینکه می توانید مناطق خاصی از بدن خود را هدف قرار دهید؟ آیا عکس هایی قبل و بعد به نظر می رسد که خیلی خوب موثر بوده است؟ آیا می تواند به شما کمک کند که وزن خود را در طول زمان حفظ کنید؟

کلید موفقیت در از دست دادن وزن

کاهش وزن موفقیت آمیز به تغییرات درازمدت به عادات غذا و فعالیت بدنی نیاز دارد. این به این معنی است که شما باید یک رویکرد کاهش وزن را که می توانید برای زندگی در نظر بگیرید پیدا کنید. شما احتمالاً هر گونه کاهش وزن را حفظ می کنید یک رژیم غذایی به شما کمک می کند تا اگر رژیم بگیرید و به عادات قدیمی بازگردید به شما کمک کند.
رژیم های غذایی که باعث احساس محرومیت یا گرسنگی می شوند می توانند شما را رها کنند. و از آنجا که بسیاری از رژیم های غذایی کم وزن باعث تغییرات در شیوه زندگی دائمی سالانه نمی شوند حتی اگر شما سریع وزن از دست بدهید به سرعت می توانید با توقف رژیم غذایی، وزن از دست رفته را مجددا پیدا کنید.
شما احتمالاً همیشه باید در مورد وزن خود مراقب باشید. اما ترکیب رژیم سالم با فعالیت بیشتر، بهترین راه برای از دست دادن وزن است آن را برای مدت طولانی می توانید حفظ کنید و سلامت خود را بهبود بخشید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (3)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 3 رای

  1. حامد
  1. 4 / 5

سلام. ممنون می شوم راجعه به رژیم غذایی dash بیشتر توضیح دهید

  پیوست ها
 

  1. شبنم
  1. 5 / 5

سلام مقاله خوبی بود می خواستم بپرسم اکه بخواهم رژیم اتکینز را بگیرم چطوری باید شروع کنم ایا منوی غدایی برای ان دارید

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    شبنم
  1. 4.5 / 5

سلام. برای شناخت رژیم غذایی اتکینز این مقاله را بخوانید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search