رژیم غذایی

بهترین رژیم غذایی پس از برداشتن کیسه صفرا (کولسیستکتومی)

بهترین رژیم غذایی پس از برداشتن کیسه صفرا

کیسه صفرا شما یک اندام 4 اینچ طول و بیضی شکل است که به کبد شما متصل است. این غلظت صفرا را از کبد شما خارج می کند و آن را به روده کوچک شما می رساند تا به شکستن غذا در روده شما کمک کند.


اگر کیسه صفرا شما آلوده شود یا سنگ ها در آن بزرگ شوند ممکن است لازم باشد حذف شود. این روش به نام کولسیستکتومی شناخته شده است. با داشتن کیسه صفرا، صفرا به آرامی به روده کوچک شما جاری می شود جایی که نمی تواند غذا را به همان اندازه که در کیسه صفراست بشکند. در حالی که می توانید بدون کیسه صفرا زندگی کنید ممکن است نیاز به تغییراتی در رژیم غذایی خود داشته باشید تا این تغییر را انجام دهید.
در بیشتر موارد شما باید مواد غذایی با چربی بالا، روغنی، چرب و فرآوری شده را محدود یا حذف کنید ممکن است لازم نباشد این تغییرات را برای همیشه انجام دهید. در ماههای پس از این روش، شما احتمالاً قادر خواهید بود به آرامی برخی از این غذاها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
به یاد بیاورید دقیقاً چه چیزی باید بخورید چه باید بکنید و چه چیز دیگری می توانید برای بهبود بخشیدن به عمل جراحی برداشتن حذف کیسه صفرا انجام دهید.
در صورت برداشتن کیسه صفرا (کولسیستکتومی)، سیستم گوارش شما بعد از حذف کیسه صفرا همچنان عمل خواهد کرد اما ممکن است مجبور باشید رژیم غذایی خود را تغییر دهید. بهترین نوع رژیم پس از حذف کیسه صفرا شامل غذاهایی با فیبر بالا و کم چربی است. بعد از عمل جراحی کیسه صفرا نیز باید مواد غذایی اسیدی و چرب را محدود کنید زیرا ممکن است باعث ناراحتی گوارشی شود.
پس از جراحی کولسیستکتومی، سیستم گوارش شما چندین مرتبه تنظیم می شود. اگرچه کبد شما همچنان به تولید صفراوی گوارشی ادامه می دهد ممکن است هضم غذاهای چرب را دشوارتر کند. این به خصوص در چند ماه اول بعد از جراحی است. بنابراین، برخی از تغییرات در رژیم غذایی شما پس از کولسیستکتومی می تواند از اسهال مکرر و یا دیگر مسائل مربوط به گوارشی مانند نفخ، تهوع و یا سوزش سر دل جلوگیری کند.
در این مقاله، شما بهترین رژیم غذایی پس از حذف کیسه صفرا را پیدا خواهید کرد این شامل غذاهایی است که باید اجتناب کنید و غذاهایی که به بهبود سریعتر شما کمک خواهد کرد.

کیسه صفرا چیست؟

کیسه صفرای بخشی از سیستم صفراوی شما است و به هضم و تجزیه چربی غذا کمک می کند. این صفرا را که توسط کبد تولید می شود ذخیره می کند.
دکتر Vinay Kumar کاپور، متخصص جراحی گوارشی، می گوید که کیسه صفرا شما یک کیسه گلابی شکل کوچک در شکم فوقانی سمت راست قرار دارد. کیسه صفرا تا 10 سانتیمتر است و درست در زیر کبد قرار دارد. کیسه صفرا حاوی 30 تا 50 میلی لیتر صفرای گوارشی است
مشکلات با کیسه صفرا شما ممکن است باعث برداشتن کیسه صفرا شود: سنگ صفراوی، کولسیستیت (التهاب کیسه صفرا) یا عفونت کیسه صفرا.
علائم حمله کیسه صفرا عبارتند از:
درد ناگهانی شدید شکم در سمت راست بالا
تهوع و استفراغ
سوء هاضمه
اسهال
درد قفسه سینه
درد استخوان کتف

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چرا باید رژیم غذایی خود را پس از عمل جراحی صفراوی تغییر دهید

پس از جراحی کیسه صفرا، بسیاری از مردم ممکن است مجبور به تغییر رژیم غذایی خود برای جلوگیری از مشکلات گوارشی ناخوشایند باشند.
مجله آسیایی جراحی گزارش می دهد که دفع مدفوع آبکی شل تا 3 ماه پس از برداشتن کیسه صفرا، غیر معمول نیست. طبق نظر متخصص گوارش، دکتر جی W. Marks، اسهال پس از کولسیستکتومی به علت آزاد شدن صفرا از کبد به روده است.

غذا خوردن پس از عمل جراحی کیسه صفرا (Cholecystectomy)

رژیم غذایی جراحی کیسه صفرا باید شامل غذاهایی باشد که به راحتی قابل هضم و کم چربی هستند. دکتر الیزابت راجان از کلینیک مایو توضیح می دهد که پس از جراحی کیسه صفرا، صفرا کمتر تغلیظ می شود و در هضم چربی کمتر موثر است. همچنین، صفرا به طور مداوم به روده وارد می شود و موجب اثر شل کننده می شود.
دانشکده پزشکی UNC گزارش می دهد که بلافاصله پس از جراحی، بسیاری از افراد دریافتند که یک رژیم غذایی ملایم باعث کاهش استرس در سیستم گوارش می شود.

بهترین مواد غذایی برای مصرف پس از جراحی کیسه صفرا چیست؟

دکتر Jan Sambrook در Patient.info می گوید برخی از غذاهایی که به راحتی قابل هضم هستند و می توانند برای جلوگیری از عوارض جانبی در هنگام تخلیه کیسه صفرا به شما کمک کنند عبارتند از:
غذاهایی که دارای فیبر بالا هستند فیبر باید به تدریج پس از یک جراحی کیسه صفرا معرفی شود.
گوشت بدون چربی مانند مرغ، بوقلمون یا گوشت گاو بدون چربی اضافی.
ماهی سفید
محصولات لبنی کم چرب. اگر شما لاکتوز را تحمل نمی کنید می توانید از بعضی جایگزین های لبنیات استفاده كنید.
غذاهای دانه ای مانند برنج قهوه ای، ماکارونی گندم کامل و نان دانه کامل.
به مقدار زیاد مایعات بنوشید.
غذاهایی که بعد از جراحی کیسه صفرا باید اجتناب کنید
برای کمک به بهبود سیستم گوارش شما پس از cholecystectomy، غذاهای خاصی وجود دارد که باید سعی کنید از آن اجتناب کنید. برای اینکه سیستم گوارش شما به طور کامل بهبود پیدا کند و به درستی کار کند، زمان می برد شاید چند ماه طول بکشد.
برای جلوگیری از اسهال مزمن و کاهش گاز اضافی در جراحی کیسه صفرا، برخی از غذاهایی که باید اجتناب کنید عبارتند از:
مواد غذایی با چربی مانند کره، روغن، گوشت قرمز چرب و گوشت خوک.
گوشت فرآوری شده مانند سالامی، سوسیس و همبرگر.
دسرهای غنی که حاوی شیر کامل یا خامه هستند.
سس خامه مانند سس مایونز.
تخم مرغ به دلیل محتوای کلسترول بالای آنها.

رژیم غذایی بلند مدت پس از Cholecystectomy (حذف کیسه صفرا)

آیا پس از جراحی برای حذف کیسه صفرا، باید به یک برنامه رژیم غذایی بلند مدت بروید؟ پاسخ به این سؤال بستگی به علائمی است که شما بعد از عمل کولسیستکتومی تجربه می کنید.
مجله پزشکی داخلی کره گزارش می دهد که برخی از افرادی که جراحی حذف کیسه صفرا داشتند همچنان علائمی را برای مدت 3 ماه پس از جراحی تجربه می کنند. مشخص شد که آنها عموماً پروتئین حیوانی، تخم مرغ و غذاهای نان را مصرف می کنند. آنها همچنین معمولاً سبزیجات کمتری در رژیم غذایی خود مصرف می کنند. تجزیه و تحلیل داده ها نشان داد که خطر ابتلا به علائم پس از کولسیستکتومی با مصرف پروتئین حیوانی، کلسترول و تخم مرغ همراه بود اما با مصرف سبزیجات همراه نبود.
طبق نظر مجله آکادمی تغذیه و رژیم غذایی، بیماران که عمل جراحی حذف کیسه صفرا را داشته اند می توانند از سندرم پس از کولسیستکتومی (PCS) رنج ببرند. بعضی از گزارش ها می گویند که تا 40٪ عمل جراحی کیسه صفرا در PCS انجام می شود. برای کمک به کاهش ناراحتی گوارشی ناشی از تخلیه کیسه صفرا، پزشکان توصیه می کنند یک رژیم درازمدت پس از یک جراحی حذف کیسه صفرا برای جلوگیری از ناراحتی گوارشی داشته باشید.
همچنین در غیاب کیسه صفرا برای جلوگیری از استرس در روده خود، باید سعی کنید که وعده های غذایی مکرر بخورید.

رژیم غذایی حذف کیسه صفرا - نکاتی برای کاهش ناراحتی پس از عمل جراحی

برای کمک به روده خود را برای هضم مواد غذایی با ناراحتی کم پس از حذف کیسه صفرا، ضروری است که به دنبال چند راهنمایی در مورد رژیم غذایی کیسه صفرا باشید.
پزشکان کلینیک کلیولند چندین راه برای کمک به کاهش ناراحتی روده پس از تخلیه کیسه صفرا توصیه می کنند.
به تدریج مواد غذایی جامد را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. در چند روز اول بعد از عمل جراحی حذف کیسه صفرا، فقط آبگوشت و مایعات شفاف مصرف کنید.
وعده های غذایی کوچکتر و کم چرب بخورید. خوردن مقادیر کمتر باعث کاهش فشار داخل دستگاه گوارش شما می شود. شما همچنین باید مواد غذایی را تهیه کنید که حاوی مقدار زیاد چربی هستند.
از غذاهای پر چرب اجتناب کنید. همانطور که قبلاً در این مقاله ذکر شد غذاهایی با چربی بالا به زودی پس از حذف کیسه صفرا باعث التهاب، درد شکم و اسهال می شود.
به تدریج فیبر را اضافه کنید. یک رژیم غذایی سالم باید شامل مقدار مناسب فیبر باشد. سعی کنید به تدریج حبوبات، آجیل و سبزیجات برگ سبز را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا بعد از یک کولسیستکتومی، ناراحتی را کم کنید.
یک ژورنال موادغذایی بخرید. نگه داشتن رژیم غذایی که می خورید و علائم گوارشی که شما تجربه می کنید می تواند به شناسایی هر نوع مواد غذایی منجر شود.
برخی از افراد در مورد مصرف قهوه و نوشابه های کافئین دار بعد از اینکه کیسه صفرا خود را برداشتند تعجب می کنند. پزشکان خدمات سلامت ملی می گویند که باید از نوشیدنی هایی حاوی کافئین اجتناب کنید. قهوه و چای می توانند علائم ناراحتی گوارشی را پس از جراحی کیسه صفرا بوجود آورند.
اگرچه چای سبز حاوی کافئین در مقادیر کمتری نسبت به چای یا قهوه سیاه است اما هنوز می توانید چای سبز بیشتری را در رژیم غذایی خود بخورید. مجله بین المللی داروهای پیشگیرانه گزارش می دهد که چای سبز دارای آنتی اکسیدان هایی است که سلامت کبد شما را بهبود می بخشد. چای سبز تولید آنزیم های کبدی را کاهش می دهد که می تواند منجر به التهاب شود
یکی دیگر از مواد غذایی که برای چند هفته بعد از دفع کیسه صفرا اجتناب می شود تخم مرغ است. یک مطالعه از سال 2017 نشان می دهد که بیماران مبتلا به کولسیستکتومی و خوردن تخم مرغ به مدت چند ماه پس از عمل، اسهال و استفراغ را تجربه می کنند.
اگر چه بعضی از مردم ادعا می کنند که روغن زیتون می تواند به جلوگیری از تشکیل سنگ های صفراوی به عنوان بخشی از پاک کننده کیسه صفرا کمک کند شما ممکن است بخواهید از روغن زیتون درست بعد از جراحی اجتناب کنید. روغن زیتون یک غذای چرب است و می تواند مشکلات گوارشی را در چند هفته اول پس از حذف کیسه صفرا شما ایجاد کند. پس از مدتی، شما می توانید روغن زیتون را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل به رژیم غذایی کیسه صفرا معرفی کنید.

ویتامین ها یا مکمل ها را پس از حذف کیسه صفرا بخورید

بعضی از مردم معتقدند که برای کمک به بهبود هضم خود پس از عمل، باید مکمل ها را مصرف کنید آیا پس از دفع کیسه صفرا شما باید از نمک صفراوی استفاده کنید؟
محققان دانشکده پزشکی هاروارد گزارش دادند که عمل جراحی کیسه صفرا تولید گوارش را متوقف نمی کند. کبد شما همچنان به تولید صفرا برای روند هضم ادامه می دهد و این به طور مستقیم به روده ها می رسد. بنابراین، دکتر آنتونی ل. کومارف می گوید که معمولاً پس از دفع کیسه صفرا، دلیل واقعی برای جذب نمک های صفراوی وجود ندارد.
اگر همچنان مشکلی با هضم خود دارید باید با پزشک خود صحبت کنید. برخی از شرایط وجود دارد که نمک صفرا توصیه می شود.
بیایید نگاهی به بعضی از ویتامین ها و مکمل های رایج داشته باشیم که ممکن است بعد از جراحی کیسه صفرا به هضم کمک کند.

نمک صفراوی

در بعضی موارد، نمک صفراوی ممکن است پس از کولسیستکتومی مفید باشد تا به کاهش علائم گوارشی پس از عمل شما کمک کند.
پزشکان ایتالیا می گویند که افراد مبتلا به سندرم پس از کولسیستکتومی ممکن است از نمک صفراوی استفاده کنند. این می تواند به کاهش ناراحتی روده ای مانند سوء هاضمه، گاز اضافی و اسهال کمک کند.
برخی از افراد انواع مختلف مکمل های صفرا مانند صفرا گاو نر را توصیه می کنند. با این حال، بیشتر تحقیقات نشان می دهد که نمکهای صفراوی برای کاهش برخی از علائم بعد از برداشتن کیسه صفرا موثر است. در برخی موارد، مصرف مکمل های صفرا می تواند باعث ایجاد بیش از حد صفرا در معده شود که می تواند منجر به ریفلاکس صفرا و ناراحتی های شکمی شود.

پروبیوتیک ها

هنگامی که از عمل جراحی کیسه صفرا بهبودی پیدا می کنید ممکن است متوجه شوید که مصرف پروبیوتیک ها می تواند به بهبود علائم گوارشی کمک کند.
دکتر دیوید کایفر در WebMD می گوید که پروبیوتیک ها باکتری های "خوب" را در شکم شما شکوفا می کنند. مزایای استفاده از میکرو فلور روده شما این است که آنها به کاهش تعداد مشکلات گوارشی کمک می کنند. به عنوان مثال، مطالعات متعدد نشان داده است که مصرف پروبیوتیک به طور مرتب می تواند به کاهش علائم اسهال و کاهش التهاب در سیستم گوارش کمک کند.
مطالعات دیگر نشان داده است که سویه های خاصی از پروبیوتیک ها بر سلامت کبد تاثیر مثبتی دارند و برای سیستم صفراوی شما مفید هستند.

عصاره برگ آرتیشوک

عصاره برگ آرتیشوک می تواند به افزایش تولید صفرا کمک کند بنابراین شما ممکن است بخواهید آن را در لیست غذاهایی که بعد از کولسیستکتومی می خورید قرار دهید.
یک مطالعه از سال 2013 نشان می دهد که عصاره برگ آرتیشوک یک عاملی است که ترشح صفرا را بعد از برداشتن کیسه صفرا افزایش می دهد این می تواند هضم چربی ها را بهبود بخشد و باعث کاهش علائم گوارشی پس از عمل شما شود.

ویتامین ها پس از حذف کیسه صفرا

برخی از انواع جراحی روده، از جمله حذف کیسه صفرا، می توانند سیستم گوارش شما را برای جذب ویتامین ها از مواد غذایی تحت فشار قرار دهد. این می تواند به این معنی باشد که پس از حذف کیسه صفرا شما ممکن است نیاز به مصرف بعضی از ویتامین ها داشته باشید.
مجلات تخصصی BMJ دریافتند که بسیاری از افراد پس از عمل جراحی کیسه صفرا کمبود ویتامین A را تجربه می کنند. ویتامین A برای دید بهتر و حفظ سیستم ایمنی بدن سالم است. همچنین حذف کیسه صفرا با کمبود ویتامین B12 مرتبط است.
شما باید با پزشکتان درباره مکمل های مناسب ویتامین صحبت کنید که اگر کولسیستکتومی دارید باید آن را مصرف کنید.

کاهش وزن پس از حذف کیسه صفرا

ممکن است پس از تخلیه کیسه صفرا شما کاهش وزن داشته باشید. یکی از دلایل اصلی این امر، رژیم غذایی ضعیف است که به طور کلی کم چرب است. در روزهای بعد از جراحی، ممکن است اشتهای کمتری نیز داشته باشید.
برخی از دلایل از دست دادن وزن بعد از حذف کیسه صفرا عبارتند از:
غذاهای کم چرب. گرایش به سمت غذاهایی که در چربی پایین تر هستند می تواند کل کالری مصرفی را کاهش دهد. برای حفظ وزن سالم و جلوگیری از کاهش وزن، سعی کنید عادت های غذایی خوب را بعد از عمل جراحی داشته باشید.
خوردن سهم غذای کوچکتر. یکی دیگر از دلایل کاهش وزن خوردن مقادیر کوچکتر برای جلوگیری از فشار بر سیستم گوارش شما است.
رژیم غذایی ملایم. برخی از پزشکان توصیه می کنند که بعد از بهبودی از عمل جراحی کیسه صفرا، رژیم غذایی ملایم داشته باشید. اغلب، این شامل غذاهایی است که به راحتی قابل هضم و کالری کم دارند.

افزایش وزن بعد از حذف کیسه صفرا

برای بعضی از افراد، حفظ وزن سالم پس از تخلیه کیسه صفرا دشوار است. در واقع، ممکن است متوجه شوید که بعد از عمل جراحی کیسه صفرا افزایش وزن پیدا می کنید.
مجله پزشکی بریتانیا یک مطالعه را منتشر کرد که نشان می دهد حدود سه چهارم افرادی که تحت عمل جراحی کیسه صفرا قرار گرفته اند افزایش وزن را تجربه کرده اند. دلیل آن که پزشکان به آن اشاره کردند دوباره وارد کردن غذاهای چرب در بعضی موارد بعد از جراحی بود. با برخی از بیماران، چاقی دلیلی برای سنگهای صفراوی و کولسیستکتومی بود و آنها عادات غذا خوردن ضعیف را پس از جراحی نگه داشتند.
پس از حذف کیسه صفرا، مهم است که به یک رژیم سالم و متعادل توجه کنید. پزشکان سرویس سلامت ملی می گویند که پس از جراحی کیسه صفرا شما باید میوه ها و سبزیجات تازه، برنج دانه کامل، ماکارونی و نان گندم کامل، دانه ها، آجیل و جودوسر را بخورید.

چه هنگامی یک دکتر را ببینید

اگر بعد از عمل جراحی کیسه صفرا، علیرغم داشتن رژیم غذایی کیسه صفرا، همچنان به ناراحتی های گوارشی ادامه دهید ممکن است لازم باشد با پزشک خود صحبت کنید.
محققان کلینیک کلیولند توصیه می کنند که در صورت داشتن نشانه های زیر پس از عمل جراحی کیسه صفرا، با پزشک خود مشورت کنید:
درد شدید شکمی که بسیار شدید می شود.
زرد شدن پوست نشان دهنده مشکل رنگدانه صفرا در خون شماست.
تهوع و استفراغ شدید.
بیش از 3 روز پس از کولسیستکتومی، مدفوع یا دفع گاز نداشته باشید.
اسهال مداوم که بیش از 3 روز پس از عمل جراحی کیسه صفرا طول بکشد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (3)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. فاطمه

سلام خسته نباشید من الان چهار روز که عمل کیسه صفرا بازکردم میشه برام یک لیست از غذاهای که باید بخورم برام بفرستید ممنون میشم

  پیوست ها
 

  1. حسين نوروزی

سلام
از شما بخاطر توضیحات سپاسگزارم

  پیوست ها
 

  1. زهرا اسعدی

سلام خسته نباشی من سه روزه که جراحی صفراانجام دادم دکتربهم گفته که تاده روزچیزهای سفت نخورم الان برای صبحانه فقط اب میوه استفاده میکنم خیلی سرگیجه وضعف دارم ظهرهم برنج ومرغ وشبهاسوپ من تاچه مدت نبایدنان استفاده کنم؟؟میشه لطف کنیدراهنمایی...

سلام خسته نباشی من سه روزه که جراحی صفراانجام دادم دکتربهم گفته که تاده روزچیزهای سفت نخورم الان برای صبحانه فقط اب میوه استفاده میکنم خیلی سرگیجه وضعف دارم ظهرهم برنج ومرغ وشبهاسوپ من تاچه مدت نبایدنان استفاده کنم؟؟میشه لطف کنیدراهنمایی کنیدممنون میشم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search