رژیم غذایی

افزایش وزن زمانیکه شما همراه با بیماری سلیاک کاهش وزن نیز دارید

افزایش وزن در بیماری سلیاک

رژیم غذایی خود را اندازه گیری کنید و پروتئین و چربی مصرف کنید. اگرچه اغلب افراد مبتلا به بیماری سلیاک در معرض وزن طبیعی یا اضافه وزن در هنگام تشخیص هستند حدود یک تا پنج نفر کمبود وزن دارند. برای آنها، به دست آوردن وزن به اندازه کافی می تواند گاهی اوقات یک چالش باشد.


این ممکن است از زمانی که اکثریت مردم (از جمله اکثر افراد مبتلا به بیماری سلیاک) یا وزن مناسب و یا وزن بیش از حد دارند و می خواهند وزن از دست بدهند نه افزایش وزن به نظر عجیب و غریب است. اما در حالیکه بیش از حد لاغر و قادر به به دست آوردن وزن هستند این یک مشکل واقعی برای برخی است. افرادی که کم وزن هستند خطر ابتلا به سوء تغذیه و پوکی استخوان را بالا می برند هر دو که در حال حاضر مسائل مربوط به بیماری های سلیاک هستند.
پس اگر شما سلیاک دارید و می توانید وزن خود را افزایش دهید چه کاری می توانید انجام دهید؟ دکتر کورتنی شوخمن، یک متخصص تغذیه در دانشگاه پزشکی شیکاگو که با افرادی که بیماری سلیاک دارند کار می کند می گوید که گام های متعددی برای کمک به افزایش وزن وجود دارد و بعضی از نگرانی های پزشکی اضافی ممکن است وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آیا بیماری سلیاک ژنتیکی است؟

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

کمبود وزن و بیماری سلیاک

بیماری سلیاک به روده کوچک شما آسیب می رساند شما قادر به جذب مواد مغذی نیستید. این آسیب زمانی رخ می دهد که گلوتن مصرف می کنید پروتئینی است که در گندم، جو و چاودار وجود دارد. بنابراین، برای متوقف کردن آسیب روده و شروع به جذب مواد مغذی دوباره، افراد مبتلا به بیماری سلیاک باید رژیم غذایی بدون گلوتن را دنبال کنند.
با این وجود، هرچند دیدگاه کلیشه ای یک فرد مبتلا به بیماری سلیاک، این فرد را به دلیل سوءتغذیه مرتبط با سلیاک لاغر می کند تنها در حدود 17 تا 20 درصد از افرادی که به سلیاک مبتلا هستند در موقع تشخیص لاغر می باشند. حدود 60 درصد وزن طبیعی دارند و بقیه اضافه وزن دارند.
بر طبق یک مطالعه، زنان، افراد مبتلا به آسیب شدید روده ای در تشخیص و کسانی که اسهال به عنوان یک علامت دارند بیشتر در موقع تشخیص بسیار کم وزن هستند. این مطالعه که در مجله گاستروانترولوژی بالینی منتشر شده است گزارش داد که حدود دو سوم کسانی که وزن کم داشتند پس از رژیم غذایی بدون گلوتن افزایش وزن پیدا کردند.
این همان چیزی است که شوخمن در عمل می بیند. او می گوید متخصصین تغذیه به طور معمول افرادی را که دارای بیماری سلیاک هستند و در معرض کمبود وزن هستند روی رژیم بدون گلوتن قرار می دهند و ویلی های داخل روده آنها شروع به التیام می کند.
او می گوید: "این افراد شروع به جذب بیشتر مواد غذایی و به ویژه کالری می کنند". در اغلب موارد، کسانی که سلیاک هستند و دارای کمی وزن هستند نیازی به انجام کاری برای افزایش وزن ندارند. این طبیعی است. او می گوید، چند نفر به کمک اضافی نیاز دارند.

به دست آوردن وزن زمانی که شما بیش از حد لاغر هستید

به طور معمول، شوخمن می گوید: "اگر یک فرد مبتلا به بیماری سلیاک پس از چند ماه با داشتن یک رژیم غذایی کاملاً بدون گلوتن، افزایش وزن پیدا نکند یک رویکرد قوی تر به افزایش وزن "مطرح می شود.
اولین قدم، او می گوید این است که مطمئن شویم که فرد واقعاً از رژیم بدون گلوتن مصرف می کند زیرا خوردن غذاهای حاوی گلوتن یا حتی خوردن غذای آلوده به گلوتن می تواند بهبود ویلی روده را مانع شود و باعث سوء تغذیه شود. شوخمن هنگامی که در مورد مصرف گلوتن سخن می گوید توصیه می کند که استراتژی های افزایش وزن برای کسانی که کم وزن هستند توصیه شود:
افزایش مصرف کالری با مصرف غذاهای دارای مواد غذایی متراکم که در چربی زیاد هستند از جمله دانه کتان بدون گلوتن، دانه چیا، آووکادو، پنیر، آجیل و دانه. از آنجا که چربی کالری بیشتری نسبت به کربوهیدراتها و پروتئین دارد این می تواند بدون افزایش مقدار کلی غذا، کالری مصرفی را افزایش دهد. افزایش مقدار غذاهای غنی از پروتئین که می خورید مانند ماست یونانی، تخم مرغ، گوشت بدون چربی، پنیر، آجیل، دانه و پروتئین های شبیه سازی شده با پودر پروتئین بدون گلوتن. این می تواند به شما در حفظ و ساخت توده عضلانی لاغر شما کمک کند.
اگر شما واقعاً در حال مبارزه هستید اضافه کردن تغذیه غذایی را در نظر بگیرید. گزینه های بدون گلوتن عبارتند از: اطمینان و تقویت محصولات آماده برای نوشیدن (اجتناب از افزایش ترکیبات نوشیدنی پودر پروتئین بالا، حاوی گلوتن).
شوخمن می گوید افرادی از این برنامه می توانند انتظار داشته باشند تا در حدود 1 تا 2 پوند در هفته یا حداقل 4 پوند در ماه به دست بیاورند.

آلودگی مواد غذایی به گلوتن

افرادی که دارای بیماری سلیاک هستند و همچنان به مصرف گلوتن ادامه می دهند (حتی در مقادیر کم) ممکن است از بهبود روده کوچک خود جلوگیری کنند و یا مانع از افزایش وزن خود شوند. شوخمن می گوید: راه های متعددی وجود دارد که می توانید خود را در معرض خطر این مشکل قرار دهید:
خوردن غذا به طور منظم (حتی اگر شما اقدامات احتیاطی انجام دهید رستوران ها خطر بیشتری برای آلودگی متقابل گلوتن را نشان می دهند)
تقسیم یک آشپزخانه با اعضای خانواده که گلوتن مصرف می کنند و عدم اقدامات احتیاطی
با دقت نخواندن برچسب ها و یا انتخاب غذاهای خطرناک
شوخمن می گوید: "هر فرد مبتلا به بیماری سلیاک دارای سطح بالایی از حساسیت نسبت به آلودگی متقابل و سطح یا میزان مصرف گلوتن است و تاثیر آن بر علائم، بهبود زخم و مشکلات مدیریت وزن است." هرکس که دچار اضافه وزن و نشانه های شدید باشد باید رژیم غذایی و شیوه زندگی خود را دوباره بررسی کند تا مصرف گلوتن را به حداقل برساند.
توجه:
اگر با وجود مشاوره با پزشک و متخصص تغذیه شما مشکلی در به دست آوردن وزن نداشته باشید ممکن است چیز دیگری اتفاق بیفتد. بیماری سلیاک یک بیماری خودایمنی است و کسانی که با یک بیماری خودایمنی در معرض خطر ابتلا به بیماری های خودایمنی مرتبط با آن هستند خطر بیشتری دارند.
به طور خاص، بیماری سلیاک با هر دو بیماری تیروئید و دیابت مرتبط است که هر دو می تواند به مشکلات افزایش یا کاهش وزن کمک کند. بنابراین، اگر شما فقط نمی توانید وزن خود را افزایش دهید ممکن است به برخی از آزمایش های اضافی نیاز داشته باشید.
در نهایت، درصد بسیار کمی از افراد مبتلا به بیماری سلیاک که نمی توانند وزن را افزایش دهند با وجود رژیم غذایی بدون گلوتن دقیق، در واقع ممکن است بیماری سلیاک مقاوم در برابر آن را داشته باشند وضعیتی که روده کوچک شما در حال بهبود نیست حتی اگر از گلوتن استفاده کنید. بیماری سلیاک یخ زده همچنین علائم جاری مانند اسهال را ایجاد می کند. اگر به این نکته توجه دارید با پزشک خود صحبت کنید - برای اکثر افرادی که نشانه های جاری و مشکلات وزن خود را تجربه می کنند علت گلوتن پنهان در رژیم های غذایی و یا یک وضعیت پزشکی دیگر و نه بیماری مقاوم به درمان سلیاک است که بسیار نادر است.

در ادامه بخوانید: 7 وضعیت که ممکن است با عدم تحمل به گلوتن اشتباه شود

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (5)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. حانیه

سلام من دختر۲۰ ساله ام دوماه که تشخیص دادن بیماری سلیاک دارم تنهاچیزی هم که موردتوجه است بدون هیچ دردی فقط تحوع دارم ودراین دوماه فقط یک هفته سرگرمه عروسی شدع ودرپرهیزکوتاهی کرده ام آیامشکلی ایجادنیکند؟علاوه براین باکم وزنی شدیدهم روبروهستم قدم...

سلام من دختر۲۰ ساله ام دوماه که تشخیص دادن بیماری سلیاک دارم تنهاچیزی هم که موردتوجه است بدون هیچ دردی فقط تحوع دارم ودراین دوماه فقط یک هفته سرگرمه عروسی شدع ودرپرهیزکوتاهی کرده ام آیامشکلی ایجادنیکند؟علاوه براین باکم وزنی شدیدهم روبروهستم قدم ۱۷۸ووزنم۴۶میباشد

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. داود

سلام خسته نباشی من پسر۹ساله دارم که نزدیک ۱سال هست که دیابت نوع ۱وبیماری سلیاک داره از این ناراحتم که خیلی لاغر شده لطفا برای افزایش و زنش راهنمایی کنید ممنون

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    داود
  1. 5 / 5

سلام کودک خود را نزد متخصص تغذیه ببرید تا بررسی و توصیه لازم انجام شود

  پیوست ها
 

  1. فاطمه

سلام من تیرویید دارم وبعداززایمانم یک دفعه بعدازسه ماه قرص تیروییدجذب بدنم نمیشد دکتر شک کرده بود واسم آزمایش آندوسکوپی داد که فهمیدم سلیاک دارم .آقای دکتر من زایمان سزارین داشتم و۴ماه تمام خون ریزی شدید داشتم جوری که دیگه ازحال میرفتم وبعدکه...

سلام من تیرویید دارم وبعداززایمانم یک دفعه بعدازسه ماه قرص تیروییدجذب بدنم نمیشد دکتر شک کرده بود واسم آزمایش آندوسکوپی داد که فهمیدم سلیاک دارم .آقای دکتر من زایمان سزارین داشتم و۴ماه تمام خون ریزی شدید داشتم جوری که دیگه ازحال میرفتم وبعدکه اومدم چکاپ بدم این جوری شدم حالا هم نه ماه بچه شیرمیدم به حدی که خیلی ازبین رفتم ولاغر شدم ودکترم بهم میگه توخیلی درصددکمه میتونی این دوسال بخاطربچه ات رژیم نگیری فقط نانت تغییربده ولی من کل رژیم رعایت کردم .هیچ گونه علایمی هم ندارم .حالا موندم چی کنم بااین وضع آقای دکترمیشه یه داروی چاقی بخورم چون خیلی ضعیف شدم ۵۵کیلوبودم شدم ۴۳کیلو.باتشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. امیر

سلام خسته نباشید
ببخشید من ۱۸ سالمه وقتی ماکارونی میخورم مدفوع خونی میشه
آیا این فقط حساسیت به ماکارونیه؟
آزمایش دادم چیزی دیده نشده
آیا این فقط حساسیته؟

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search