رژیم غذایی

علائم و نشانه های بیماری سلیاک

خارش در اثر بیماری سلیاک

گلوتن یک نوع پروتئینی است که در دانه ها از جمله گندم، جو، spelt و چاودار یافت می شود. بیماری سلیاک یک بیماری است که در آن خوردن گلوتن یک پاسخ ایمنی را در بدن ایجاد می کند و موجب التهاب و آسیب به روده کوچک می شود. برآورد شده است که بیماری سلیاک در حدود 1٪ از جمعیت ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد.

بیماری سلیاک یک بیماری جدی است که می تواند منجر به تعداد زیادی از علائم منفی، از جمله مسائل مربوط به گوارش و کمبود های تغذیه ای شود. این مقاله به بررسی 9 مورد از علائم و نشانه های بیماری سلیاک می پردازد.

1. اسهال

مدفوع آبکی و شل یکی از اولین علائم است که بسیاری از افراد قبل از تشخیص بیماری سلیاک تجربه می کنند.
در یک مطالعه کوچک، 79٪ بیماران سلیاک قبل از درمان اسهال را تجربه کردند. پس از درمان، فقط 17٪ از بیماران اسهال مزمن را ادامه دادند.
مطالعه دیگری که بر روی 215 نفر انجام شد اشاره کرد که اسهال شایع ترین علامت بیماری سلیاک درمان نشده است.
برای بسیاری از بیماران، اسهال در طی چند روز از درمان کاهش یافت اما میانگین زمان برای رفع کامل علائم، چهار هفته بود.
با این حال، در نظر داشته باشید که بسیاری از علل احتمالی اسهال، مانند عفونت، عدم تحمل غذا یا سایر مسائل روده، وجود دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. نفخ

نفخ یکی دیگر از نشانه های رایج است که افراد مبتلا به بیماری سلیاک تجربه می کنند.
بیماری سلیاک می تواند باعث التهاب در دستگاه گوارش شود که ممکن است باعث التهاب و همچنین بسیاری از مسائل مربوط به گوارشی شود.
یک مطالعه از 1032 بزرگسال مبتلا به بیماری سلیاک نشان داد که التهاب یکی از شایع ترین علائم است. در واقع، 73٪ از افراد قبل از اینکه تشخیص داده شوند دچار اختلال شناخته شده می شوند.
مطالعه دیگری نشان داد که اکثر بیماران مبتلا به سلیاک مبتلا به التهاب می شوند. این علائم پس از حذف گلوتن از رژیم غذایی آنها به طور موثر حل می شود.
گلوتن نیز نشان داده است که باعث مسائل مربوط به گوارشی مانند نفخ برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک می شود.
در یک مطالعه 34 نفر بدون بیماری سلیاک که مسائل گوارش را تجربه کرده بودند مورد بررسی قرار گرفتند. این علائم با رژیم غذایی بدون گلوتن بهبود یافته است. سپس شرکت کنندگان هر کدام 16 گرم گلوتن یا پلاسبو را به مدت شش هفته دریافت کردند.
در طی یک هفته، کسانی که گلوتن مصرف می کردند بدتر شدن علائم مختلف، از جمله نفخ قابل ملاحظه ای نسبت به قبل داشتند.
علاوه بر بیماری سلیاک، دیگر مجرمان شایع پشت نفخ شامل یبوست، انسداد روده، گاز مزمن و اختلالات گوارشی است.

3. گاز

گاز اضافی یک مسئله گوارشی معمولی است که توسط افراد مبتلا به بیماری سلیاک درمان نشده است.
در یک مطالعه کوچک، گاز یکی از شایع ترین علائم ناشی از مصرف گلوتن در افراد مبتلا به بیماری سلیاک بود.
به طور مشابه، مطالعه ای که روی 96 بزرگسال مبتلا به سلیاک در شمال هند انجام شد گزارش دادند که گاز بیش از حد و نفخ در 9.4٪ موارد وجود دارد.
با این حال، به یاد داشته باشید که علل بسیاری از گاز وجود دارد. در یکی از مطالعات 150 نفر از شکایت از افزایش گاز مورد آزمایش قرار گرفتند و دریافتند که تنها دو مورد مثبت برای بیماری سلیاک مورد آزمایش قرار گرفته اند.
دیگر علل رایج گاز عبارتند از یبوست، سوء هاضمه، بلع هوا و شرایط مانند عدم تحمل لاکتوز و سندرم روده تحریک پذیر است.

4. خستگی

سطح انرژی و خستگی در افراد مبتلا به بیماری سلیاک شایع است.
یک مطالعه 51 بیمار مبتلا به سلیاک نشان داد که کسانی که درمان نشده بودند به طور معنی داری از خستگی شدید و مشکلاتی مرتبط با خستگی نسبت به رژیم غذایی بدون گلوتن داشتند.
مطالعه دیگری نشان داد که افراد مبتلا به بیماری سلیاک بیشتر به اختلالات خواب مبتلا هستند که می تواند باعث خستگی شود.
علاوه بر این، بیماری سلیاک درمان نشده می تواند باعث آسیب به روده کوچک شود و منجر به کمبود ویتامین و مواد معدنی شود که ممکن است منجر به خستگی شود.
سایر علل احتمالی خستگی شامل عفونت، مشکلات تیروئید، افسردگی و کم خونی می باشد.

بیشتر بخوانیدخستگی و درمان آن | علل خستگی بدن را بشناسید؟ | خستگی های مداوم و تاثیر تغذیه | چرا بعد از خوردن غذا احساس خستگی داریم؟

5. از دست دادن وزن

کاهش شدید وزن و مشکل نگه داشتن وزن اغلب نشانه های اولیه بیماری سلیاک است.
این به این دلیل است که توانایی بدن شما برای جذب مواد مغذی کاهش می یابد که به طور بالقوه می تواند سبب سوء تغذیه و کاهش وزن شود.
یک مطالعه از 112 نفر از بیماران مبتلا به سلیاک نشان داد که کاهش وزن، 23٪ از بیماران را تحت تاثیر قرار داده و یکی از شایع ترین علائم اسهال، خستگی و درد معده است.
یک مطالعه کوچک دیگر که به بیماران مسن مبتلا به بیماری سلیاک تشخیص داده شده اشاره کرد که کاهش وزن یکی از شایع ترین علائم است. پس از درمان، نه تنها نشانه ها کاملاً حل شد بلکه شرکت کنندگان در واقع به طور متوسط 17 پوند (7.75 کیلوگرم) را به دست آوردند.
به طور مشابه، مطالعه دیگری در مورد 42 کودک مبتلا به سلیاک مشاهده شد و دریافتند که معرفی یک رژیم غذایی بدون گلوتن باعث افزایش وزن بدن شد.
همچنین کاهش وزن غیر قابل توضیح می تواند ناشی از شرایطی مانند دیابت، سرطان، افسردگی و یا مشکلات تیروئید باشد.

6. کم خونی کمبود آهن

بیماری سلیاک می تواند جذب مواد مغذی را مختل کند و ممکن است منجر به کم خونی کمبود آهن شود که یک بیماری ناشی از کمبود گلبول قرمز در بدن است.
علائم کم خونی فقر آهن شامل خستگی، ضعف، درد قفسه سینه، سردرد و سرگیجه است.
یک مطالعه 34 کودک مبتلا به بیماری سلیاک را بررسی کرد و دریافت که تقریبا 15٪ آنمی کمبود آهن داشتند.
مطالعه روی 84 نفر مبتلا به کم خونی فقر آهن ناشناخته، نشان داد که 7٪ بیماری سلیاک داشتند. پس از آنکه رژیم غذایی بدون گلوتن دریافت کردند سطح آهن سرم به طور قابل توجهی افزایش یافت.
مطالعه دیگری با 727 بیمار سلیاک نشان داد که 23٪ آنمی داشتند. علاوه بر این، افرادی که با کم خونی دچار آسیب شدید به روده کوچک شده اند همچنین یک توده کم استخوان ناشی از بیماری سلیاک داشتند.
با این حال، بسیاری از علل بالقوه کمبود آهن، از جمله رژیم غذایی نامناسب، استفاده طولانی مدت از داروهای آرام بخش مانند آسپرین یا خونریزی از طریق خونریزی شدید قاعدگی و زخم معده وجود دارد.

7. یبوست

در حالی که بیماری سلیاک ممکن است در بعضی افراد باعث اسهال شود در بعضی دیگر ممکن است باعث یبوست شود.
بیماری سلیاک به پرزهای روده ها آسیب می رساند که کوچک و مانند انگشت در روده کوچک برآمده هستند و مسئول جذب مواد مغذی می باشند.
وقتی غذا از طریق دستگاه گوارش حرکت می کند ویروس های روده قادر به جذب کامل مواد مغذی نیستند و اغلب می توانند رطوبت بیشتری را از مدفوع جذب کنند. این منجر به مدفوع سفت می شود که عبور دادن آن دشوار است و منجر به یبوست می شود.
با این حال، حتی در یک رژیم غذایی بدون گلوتن، افراد مبتلا به بیماری سلیاک را ممکن است برای جلوگیری از یبوست به چالش بکشد.
این به این دلیل است که رژیم غذایی بدون گلوتن، بسیاری از غذاهای با فیبر بالا مانند غلات را کاهش می دهد که ممکن است باعث کاهش مصرف فیبر و کاهش میزان مدفوع شود.
عدم فعالیت فیزیکی، کم آبی بدن و رژیم غذایی نامناسب می تواند باعث یبوست شود.

بیشتر بخوانید: یبوست بعد از جراحی | یبوست سفر - علل و درمان

8. افسردگی

علائم روانی مانند افسردگی همراه با علائم فیزیکی در بسیاری از موارد بیماری سلیاک نیز شایع است.
یک تحلیل از 29 مطالعه نشان داد که افسردگی در بزرگسالان مبتلا به بیماری سلیاک شایعتر و شدیدتر از جمعیت عمومی است.
یک مطالعه کوچک دیگر با 48 شرکت کننده نشان داد که افراد مبتلا به بیماری سلیاک بیش از یک گروه کنترل سالم دارای علائم افسردگی هستند.
مطالعه در مورد 2265 بیمار مبتلا به سلیاک نشان داد که 39 درصد افسردگی را خودشان گزارش نمودند اما توجه نکردند که رژیم غذایی بدون گلوتن طولانی مدت با کاهش خطر ابتلا به افسردگی همراه است.
با این حال، بسیاری از علل بالقوه افسردگی، از جمله نوسانات در سطح هورمون، استرس، غم و اندوه و حتی ژنتیک وجود دارد.

9. خارش

بیماری سلیاک ممکن است سبب بروز درماتیت هرپتی فرم شود یک نوع خارش، زخم پوستی که در آرنج، زانو یا باسن رخ می دهد.
تقریبا 17٪ از افراد مبتلا به سلیاک این راش ها را تجربه کرده و یکی از علائم گوارشی است که منجر به تشخیص می شود. همچنین ممکن است پس از تشخیص به عنوان نشانه ای از عدم پذیرش درمان به وجود آید
به اندازه کافی جالب توجه است که برخی از افراد ممکن است این خارش پوست را بدون علائم گوارشی دیگر که معمولاً با بیماری سلیاک رخ می دهد، ایجاد کنند. در حقیقت، کمتر از 10٪ از بیماران سلیاک که درماتیت هرپتی فرم وجود دارند علائم گوارشی بیماری سلیاک را تجربه می کنند.
سایر علل بالقوه خارش پوستی علاوه بر بیماری سلیاک عبارتند از اگزما، پسوریازیس، درماتیت و کهیر است.

نحوه مدیریت نشانه های بیماری سلیاک

بیماری سلیاک یک بیماری مادام العمر است که هیچ درمان ندارد. با این حال، افراد مبتلا به این بیماری می توانند علائم خود را به طور موثر با پیوستن به یک رژیم غذایی بدون گلوتن مطلوب مدیریت کنند.
این بدان معنی است که هر محصولی حاوی گندم، جو، چاودار یا گندم آلمانی و یا ترکیب هر غذا با موادی مانند جو باید از رژیم غذایی حذف شود مگر اینکه آنها برچسب بدون گلوتن داشته باشند.

مواد غذایی که باید اجتناب شوند

در اینجا از چند غذای دیگر باید اجتناب کنید مگر اینکه آنها به طور خاص دارای برچسب بدون گلوتن باشند:
پاستا
نان
کیک ها
کلوچه
کراکر ها
کوکی ها
آبجو
چاشنی ها
سس ها
گراویس (سسی که از آبگوست و آرد باشد)

غذا هایی که می توانید بخورید

خوشبختانه غذاهای مغذی و طبیعی بدون گلوتن وجود دارد. از بین بردن غذاهای فرآوری شده، لذت بردن از اغلب غذاهای کامل و خواندن برچسب غذا ها می تواند بسیار ساده تر از رژیم غذایی بدون گلوتن باشد.
در اینجا برخی از غذاها را می توان در یک رژیم سالم بدون گلوتن استفاده کرد:
گوشت، مرغ و غذاهای دریایی
تخم مرغ
لبنیات
میوه ها
غلات بدون گلوتن، مانند کینوا، برنج، گندم سیاه و ارزن
سبزیجات
حبوبات
آجیل
چربی های سالم
گیاهان و ادویه جات
اگر فکر می کنید که ممکن است بیماری سلیاک داشته باشید با پزشک خود مشورت کنید تا برای آن آزمایش کنید و تعیین کنید که آیا یک رژیم غذایی بدون گلوتن برای شما لازم است.
مطمئن شوید که رژیم غذایی بدون گلوتن را شروع نکنید تا اینکه برای بیماری سلیاک آزمایش شود زیرا ممکن است نتایج آزمایش شما را از بین ببرد.

بیشتر بخوانیدآیا بیماری سلیاک ژنتیکی است؟ | 7 وضعیت که ممکن است با عدم تحمل به گلوتن اشتباه شود

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 3.5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. nezam
  1. 3.5 / 5

با سلام. حدود 3 فروردین دچار مشکل گوارشی شدم. مدام باد گلو و آروغ می زدم. یک هفته ادامه داشت همراه با یبوست. به بیمارستان مراجعه و سرم درمانی و دارو دادن، افاغه نشد
13 فروردین در بیمارستان مجهتزتری بستری شدم و آندوسکوپی معده شدم که پزشک گفت معده...

با سلام. حدود 3 فروردین دچار مشکل گوارشی شدم. مدام باد گلو و آروغ می زدم. یک هفته ادامه داشت همراه با یبوست. به بیمارستان مراجعه و سرم درمانی و دارو دادن، افاغه نشد
13 فروردین در بیمارستان مجهتزتری بستری شدم و آندوسکوپی معده شدم که پزشک گفت معده مشکل نداره. سی تی شکم شدم گفتن انسداد هم نداری. پانکراس سالم.... دارو هم colofac, و سیتالوپرام دادن. اما هنوز بعد از10 روز ترخيص اجابت مزاج خوب نیست. یبوست با بوی بد. البته بادگلو خوب شده. راهنمایی می فرمایید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search